Mergi la conţinut

Acte necesare inmatricularii


tilik

Recommended Posts

Salut,

Am inceput acest topic pentru a afla toate actele de care avem nevoie de a aduce un motor din alta tara si toate costurile aferente.

Ma aflu in pozitia in care am banii de motor si nu stiu concret ce acte imi trebuie si nu stiu la cat o sa ma duca costurile acestora. Nu cred ca sunt singurul :shout:

Asa ca rog frumos pe cineva care a adus si inmatriculat o motocicleta din alta tara, sa ne ajute cu toate detaliile necesare. De la actele care au fost incheiate in Italia\Germania\Spania\Franta\etc, actele care au fost incheiate in tara (taxe la banci, pt numere, tot), cat au costat, daca s-au intampinat probleme, ce probleme? Absolut tot. :thumbup:

Multumesc mult si ajutati si voi noii motociclisti :banana:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !!!

Uitete la ultimu topicul meu (Inmatriculare Scutere/mopede de 49cmc viteza maxima 45Km/h) !!! Eu am adus 2 scutere din germania si imi trebuia pt. inmatriculare/inscriere la primarie:

1) Talon/Certificat tradus + copie 300.000-500.000 Lei

2) Contract cumparare/vanzare tradus + copie 300.000-500.000 Lei

3) Buletin + copie

4) Poza la scuter si garaj daca este

5) Cerere pt. eliberarea certificatului de inmatruculare (primiti la primarie cerere)

4) Taxa la primarie in jur de 200.000 Lei

post-10010-1172182423_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Salut !!!

Uitete la ultimu topicul meu (Inmatriculare Scutere/mopede de 49cmc viteza maxima 45Km/h) !!! Eu am adus 2 scutere din germania si imi trebuia pt. inmatriculare/inscriere la primarie:

1) Talon/Certificat tradus + copie 300.000-500.000 Lei

2) Contract cumparare/vanzare tradus + copie 300.000-500.000 Lei

3) Buletin + copie

4) Poza la scuter si garaj daca este

5) Cerere pt. eliberarea certificatului de inmatruculare (primiti la primarie cerere)

4) Taxa la primarie in jur de 200.000 Lei

actele astea se aplica si pentru motoare? numai de atat este nevoie? la RAR, ce trebuie sa am la mine? tot ce mai stiti sau daca a-ti intampinat probleme, spuneti, ca sa nu se loveasca si altii de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garaj?

pe bune?

pai ce daca vreau sa tin monstru afara?

si daca motoru e luat din italia si nu exista certificat de vanzare cumparare?

adica este doar act de proprietate ca actu de vanzare cumparare a ramas la aia care s-au ocupat de tranzactie ca e luata din concesionarie

astept un raspuns

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

actele astea se aplica si pentru motoare? numai de atat este nevoie? la RAR, ce trebuie sa am la mine? tot ce mai stiti sau daca a-ti intampinat probleme, spuneti, ca sa nu se loveasca si altii de ele

la motoare sincer nu stiu, eu am inscris un scuter de 49cmc. Nu este nevoie de RAR in Cluj dar in Bistrita de exemplu sa cere RAR. Tot ce am scris au fost actele cu care mam dus la primarie sa pot inscrii scuteru.

garaj?

pe bune?

pai ce daca vreau sa tin monstru afara?

si daca motoru e luat din italia si nu exista certificat de vanzare cumparare?

adica este doar act de proprietate ca actu de vanzare cumparare a ramas la aia care s-au ocupat de tranzactie ca e luata din concesionarie

astept un raspuns

merci

Deci pe mine o pus sa scriu ca tin scuteru intrun garaj incl. adresa si tot. Si pe cerere scrie ca trebuie si poza. Daca nu ai contract cumparare vanzare nu stiu cum sa procedeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...