Mergi la conţinut

Am nevoie de pareri!


Recommended Posts

Salut tuturor.

Miam cumparat de curand un motor Honda Cr 250cc, 56cai, la 80kg fara plin.

Motoru merge de rupe.... trage ca nebunu.

Nu am mai condus motocicleta decat un Dt 80, cu 1 zi inainte sami iau motoru asta.

Am experinta f multa cu bicicleta, si imi place sa fac DownHill cu ea si prietenii.

Bazanduma pe experinta de pe mtb... si optimistmul meu ca invat repde sa conduc motocicl miam cumparat acest CR250.

Acum voi ce ziceti? e prea mult pt mine? E acceptabil motoru daca merg incet si invat progresiv, pe etape?

Sami iau altu de 125cc? :aggressive:

Nu vreau sa par prea teribilist...si inconstient....dar mam acomodat oleak cu motoru si am iesit doar de 3 ori;

Intradevar am facut cateva manevre periculoase....(pe sosea)de am accelerat maxim in a2 ...de mia fujit curu si am intrade in drift.

Deci sa il pastrez si sa merg prudent sau sal schimb?

Bafta la ride si asfalt uscat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PASTREAZAL!!!!Dar cel mai imprtant lucru ...pana in vara..(incluzand si vara)mergi foarte prudent!!

Cu acomodatu asa simti tu cand mergi singur ca gata stiu sa merg!!NU e asa(o sa vezi asta cand vei merge cu altii)

trasee usoare la inceput e vor ajuta in perfectionare... nu merita sa il vinzi ca daca intrun an de zile inveti incat sa ii poti da kox la ala de 125 te vei plictisii de el!!

NISTE POZE NEAR MULTUMII!~~ :thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Parerea mea ca e mult prea puternic pentru experienta ta! E mult prea agresiv 250-ul. Chiar si la concursuri de endurocross am vazut oameni cu mult mai multa experienta si se dadeau pe 125 si chiar au castigat unii cu 125. Eu zic s-o iei mai usor! O sa iti puna probleme puterea prea mare in situatii limita cand te sperii si tragi prea tare de el. :victory:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

probabil am facut 2000Km in cca 3luni...cu iesiri numa in weekend.

parerea mea e cam prins spilu sau cel putin mai am f putin.

nust daca intradevar are 56cp.....cum se zice... dar a calarito si un prieten(cu experienta) si mia zis ca are sigur 40cp.

bazanduma pe experienta de pe bicicleta... em inceput mai tare(parerea mea)....

desi nu miam luat echipament complet(inka astept armura si cizmele)

si desi suspensia spate nui setata bine(revine prea repede....park as avea numai arc, iar la sarituri ma salta tare de spate) am inceput sa sar...si sa urc pante....(pe unde urca enduristii ).

ps: stie careva ce gaz are shoku de spate?(parerea mea ca nu are destul gaz......sau nu are ulei)

un mic clip...cu ce am invatat in cateva zile pe un deal din zona. :jump:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Super fain motoru.Buna alegere ai facut dupa parerea mea, si eu vreau una dar numa peste vreo 2 luni. Cit ai dat pe el? Are acte? si o ultima intrebare iti consuma mult ulei????? BAFTA la ea. :thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

fratioare..cred ca pot sa iti spun asa..ma dau in enduro de vreo 15 anisori si cele mai naspa accidente le-am avut cu un CR de 250 ca al tau.ce ti-ai cumparat tu este un motor exclusiv ptr profesionisti.asta nu trebuie sa mearga incet ca se strica.nu te lua dupa copii care fac de 1an sau 2 enduro si cred ca le stiu pe toate.motorul trebuie lucrat in ture mari ca sa arda amestecul .primul semn daca stii sa mergi cu el este cand nu iti mai curge ulei prin partea de jos a esapamentului.tu faci ca toti incepatorii teribilisti..azi is iau permisul si maine hayabusa ca de 400 sau 500 e prea mic.

ca fapt divers iti recomand dupa dt-ul ala care e o basinuta de bicicleta de enduro sa incerci ceva in 4T in jurul cilindreei de 200,300 cc.aste stiu sa mearga si incet.motoarele in 2 timpi trebuie sa stii sa le conduci,altfel risti sa le supraincalzesti si sa le calezi.si apoi tine-te distractie cu reparatii si piese comandate care vin la 6 luni.iar costurile de intretinere a acestei motociclete sunt enorme,chiar daca nu tii cont de cei 12-14 l consumati la suta si uleiul aferent,motoarele trebuie facute destul de des,si asta inseamna set motor nou care duce spre 400-500 eu lejer.un 4t gen suzuki 250-350 dr e practic indestructibil si chiar daca nu ai performante de cross,il poti folosi excelent in enduro,cu costuri asa de mic de intretinere de nici nu le simti.

ROG CEILALTI ENDURISTI SA SE ABTINA ASUPRA COMENTARIULUI MEU,ESTE O PARERE PERSONALA,SI NU AM SCRIS ASTA CA SA INCEP CINE STIE CE DISCUTII ABSURDE PE TEME IMPUSE CU OAMENI CARE NU AU NICI O LEGATURA CU ENDURO...DACA SUNTETI IN STARE SA SFATUITI UN COPIL CARE COBOARA DE PE UN DT 80 SI SE URCA PE UN CR DE 250

SA PASTREZE MOTORUL NU SUNTETI NORMALI. :ranting:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte adevarat atillas!

Acuma inca o parere de-a mea daca vrei neaparat 2t ia un 125 e super-suficient pt ce vrei tu sa faci cu el si are un mic avantaj ca e nitel mai usor si mai manevrabil.

Dar ideea este ca un 4t e net superior la capitolul fiabilitate, si o sa ajungi tot cam pe unde ajungeai cu un 2t.

Prin paduri, pe coclauri nu e neaparata nevoie de ceva extrem de puternic cat de ceva extrem de usor.

Ciaules

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca gresesti, Atillas, motoarele in 2 timpi de puterea asta nu cred ca sunt facute pentru maini de incepatori. 4t sunt perfecte pentru ei datorita liniaritatii curbei de putere. La primele motoare turbo principala problema era ca saltul de putere aparea exploziv, cand nu te asteptai, ducand la accidente daca asa ceva se intampla in curbe, de exemplu. Aceeasi problema o au si motoarele in 2 timpi, mai ales daca au sistem gen power-valve care intra in actiune doar de la o anumita turatie. ultimul lucru pe care-l vrei de exemplu la mijlocul unei pante, unde tragi din greu sa ajungi la capat, e sa iti apara un salt neasteptat de putere pe care ca incepator nu-l poti stapani, si sa fuga motorul de sub tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut

scuze ca ma bag poate e prea tarziu sau poatenu.cum a zis unul din baieti cr 250 e putin brutal mai ales daca vii de pe 80.singurul care poate sa decida ce sa faci esti tu celelalte sunt doar opinii.da te cu ea, daca vezi ca nu faci fata da-o.totusi daca o tii pune mult accent pe tras de fiare.fara conditie fizica nu faci nimic cu 250-doar te plimbi.succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

fac cross de 7 ani si 2000km pe dealuri.....in 3 luni :pokey:

nu ca nu cred,dar zic ca cam mult :banana:

si referitor la daca e cam tare,zic ca nu si tine-l,dar MARE grija!!!!!

la mine:stern rupt;coaste rupte;mana,degete,tendoane mana dreapta rupte;pulpa dreptu sfartecata,incisiv(dinte)rupt,umar dislocat.

maruntisurile nu le mai trec :scooter:

post-12871-1195158715_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Uite ce pedigree are sfetnicul!!!!

Stiu ca este antic comentariul, dar este in continuare citit.

Daca as fi in locul unui astfel de curios precum cel ce a initiat topic-ul, as asculta de batranii experimentati si nu de fracturati si ipiti la loc de nu stii cand or sa se destrame!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

interesante si chiar f intersante opinile pe forumu asta,,,, poate ca nici nu se mai uita proprietaru de cr pe el :) una ii sigur asa...pe filmuletu ala de pe you tube cu tine...telescopu de spate ii varza ..gata de el:)

eu fac enduro si chiar motocroos de 10 ani dar atatea fracturi cate am citit mai sus ... niciodata:)pt a evita cine stie ce comentari ...calaresc un yz 450 f 2007...sigur acuma o clavicula si 2 degete si incheietura se admit...

cu privire la cr...LASO N CET""

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
  • 5 years later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...