Mergi la conţinut

Pentru o Jawra Ts 350


Recommended Posts

Am o Jawa 350 Ts (model pe alternator si nu dinam) Carbunii sunt intr-un suport de textolit (cei originali). Eu caut acel suport pentru ca cele care se gasesc pe piata acum sunt din plastic si se duc prea repede din cauza temperaturii.

Daca aveti mai multe si mai bine. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o Jawa 350 Ts (model pe alternator si nu dinam) Carbunii sunt intr-un suport de textolit (cei originali). Eu caut acel suport pentru ca cele care se gasesc pe piata acum sunt din plastic si se duc prea repede din cauza temperaturii.

Daca aveti mai multe si mai bine. Numai bine!

n-am dar avand originalul poti sa-ti faci din textolit(mai greu) mai usor din tabla, din tabla de cupru mi-am facut pentru simson.

Daca alea din plastic nu tin inseamna ca ai scanteie prea mare la periute(schimba arcurile), periutele nu culiseaza usor in locasuri,sau ai curentul de incarcare prea mare regleaza regulatorul de tensiune. Nici un acumulator nu prea ai voie sa-l incarci cu peste 10%din capacitatea lui. Sau ai element in scurt in acumulator si nu are decat 10sau8 si atunci creste curentul de incarcare se poate strica releul sau chiar alternatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am descoperit beleaua, releul care il schimbasem de foarte curand si care bagam si mana in foc pentru el imi scotea peste 16v in baterie (pana la 16 avea marcajul aparatul de masura). Acum am pus unul de dacie si imi baga cam 13,6/13,8, ceea ce e numai bine.

A doua belea era ca nu calcau bine carbunii pe colector si se rupeau des (rezolvat cu 2 saibe de 4).

Acum sunt in probe....

Multumesc pt sfaturi si numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 years later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...