Mergi la conţinut

ce parere aveti despre udatul strazilor bucurestene?


vic

Recommended Posts

arterele principale ale Bucurestiului sunt udate zilnic de cisterne cu apa, nereusind in nici un caz sa curete drumurile sau sa reduca temperatura...se formeaza prin unele locuri un fel de mazga extrem de periculoasa pentru orice manevra pe motor...ati mai vazut prin vreun oras strain sa fie udate strazile atat de mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am resemnat.Nu prea avem ce face

eu sugerez sa incercam sa gasim o solutie...am vazut oameni cazand si la un simplu viraj pe asfalt uscat, nu mai e mult pana o sa vedem cativa ranindu-se din cauza carosabilului udat cu atata patos de cisternele primariei...atunci o sa ne dam seama ca ne-am resemnat prea devreme, fara sa facem nimic...nu putem sa scrie o scrisoare deschisa, un memoriu ceva, semnat de mai multi dintre noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am mai facut o data planul cum ii rezolvam pe baietii cu cisternele de apa..dar de, daca v-ati sucit singurica nu pot! :D

ia mai spune-l o data, poate nu ne mai sucim

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?sh...mp;#entry163055

Eee, ce zici? Cum ti se pare varianta cu tarnacopul? :thumbup:

mie mi se pare ca intre noi exista cel putin un om care sa aiba cunostiinte in mass-media...ar trebui redactat un articol pe tema asta sau un reportaj in care sa se ceara parerea unor soferi...sa vedem daca se vor lua masuri...eu voi incerca ceva la "Gandul" ca in alta parte nu cunosc

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau sa va dezamagesc dar nu cred ca are cineva suficiente pile sa distruga afaceri de miliarde cum ar fi cea cu udatul strazilor. Daca se gaseste cineva e super tare! Parerea mea ca nu putem decat sa ne descarcam nervii aici si cam atat, cu toate ca toata aceasta operatiune foarte suparatoare pentru toata lumea sa face pe banii nostri fara ca noi sa vrem sau sa putem face ceva sa oprim asta. Ironic, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este de k.k. ce se intampla la noi.Afara, peste tot strazile se SPALA noaptea.La noi se UDA ziua.As participa cu drag la un protest pe aceasta tema.Doar sa-l organizeze cine trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O SOLUTIE AR FI SA VORBIM CU UN ADMINISTRATOR SA PUNA CHESTIA ASTA SUS SI SA ORGANIZAM O IESIRE FFFFFF MARE IN ORAS CU TARABOI LA PRIMARIE,SA ATRAGEM SI SOFERII(CARE AU ACEEASI PARERE)SI OAMENII DE PE STRADA.

LA NOI CA SA SE MISTE CEVA TREBUIE TARABOI MARE SI DAT LA TV

ALTFEL NIMIK

O SA VB CU NONI SA DEA UN LINK MARE LA TOPIC PE START PAGE SI SA SCRIEM TOTI CE 3 FACUT ,CINE SA DEA APROBARE SI CAND SA FACEM TREABA.

HAI PA!!!

CA DEJA AM DRACI

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

yupyyyyy... se pare ca vom scapa de aceasta problema :thumbup:

datorita faptului ca nivelul apei din salba de lacuri a capitalei a scazut datorita lipsei precipitatiilor, primariile de sector vor sa rationalizeze acest `serviciu`.

se pare ca vom avea parte de stropitori doar pe durata noptii, iar daca seceta se va prelungi atunci se va renunta la aceasta practica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, se stropeste strada in intentia de a curata pamantul, praful si alte gunoaie ale orasului.

Apa le duce in canalizare care banuiesc ca ajunge in Dambovita unde se depun sedimentele si uleiul polueaza apa.

Aici se folosesc aspiratoare de strada saptamanal (pe strada mea) si astfel gunoiul ajunge unde trebuie si nu doar mutat in alt mediu.

Eu zic ca este ceva mai ieftin sa aspiri decat sa cari tone si tone de apa cu care sa stropesti.

Propuneti schimbarea.

Acuma indiferent care este motivul pt care este ud pe jos motociclistul TREBUIE sa-si adapteze condusul la mediul respectiv.

Dar nu se usuca vara in 5 minute?

Aici asfaltul are "model" si se usuca aproape instantaneu la suprafata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumim pentru explicatiile legate de circuitul apei in natura :D. dar spune-mi te rog cum crezi tu ca aspiratoarele alea vor reusi sa scoata si petele de ulei ???

ideea cu aspiratorul e buna dar putzin probabila intrucat `regii gunoaielor` nu vor vrea sa dea la gunoi cisternele si apoi sa investeasca in aspiratoare. aspiratoare avem si acum insa prea putzine pentru ca numai cu ajutorul lor sa se poata mentine curatenia.

cat despre adaptarea pilotajului la conditziile `meteo` e lesne de intzeles ca le lasam mai moale insa tot nu e bine. in urma stropitorilor ramane un soi de mazga, esti ca pe un derdelush in cazul unei franari.

ca sa iti dai seama cat de scarboasa este apa aia varsata aiurea pe strazi...

acum doua saptamani am urmarit un episod ilar la o trecere de pietoni! in urma unei stropitori, care lasase pipi de broasca pe asfalt, un nene cat un munte, chel si cu pliuri la ceafa a incecat sa traverseze strada pe trecerea de pietoni de la Piata Norilor. cand s-a pus omul pe trecere au oprit masinile care erau in trecere iar el a inceput traversarea. dupa primii doi pasi s-a dezechilibrat si a inceput sa dea disperat din maini in incercarea de a se reechilibra. nici vorba! a picat fix in c u r pe asfalt. si-a adunat slapii din dotare si a purces din nou la drum. de data asta descult ;) dupa ce a trecut peste sina de tramvai l-a luat din nou `ametzeala`, dar de data asta a reusit sa ramana in pozitie verticala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SABOTAJ!!!

de fiecare data cand am ocazia (s-a intamplat de cateva zeci de ori pana acum) intru in discutie (calma) cu soferii cisternelor. Din pacate stiu ca asta nu duce la nici un rezultat si drep sa spun m-am cam plictisit sa fac asta. Unii ma injura, dar cei mai multi au vorbit civilizat.pe vreo 2 am oprit in timp ce ploua si ei udau iar raspunsul a fost ca "ce sa fac, trebuie sa ajung la garaj". Unul dintre ei a zis ca fiu-su e motociclist si stie despre ce e vorba, dar ... nu poate face nimic. Toti vor sa castige o paine. Bunn.. trag eu concluzia ca nu am rezolvat absolut nimic. Din pacate si eu trebuie sa castig o paine si pentru asta umblu de nebun cu motoreta prin Bucuresti. Toata lumea sa castige painea, dar ceva nu se leaga. Painea e castigata de altii.. ce poate fi decat o primarie care cere acest serviciu in interesul cetatenilor. Din pacate am vazut ca nu numai in Bucuresti se practica, ci si in alte orase din tara.

Dupa parerea mea trebuie demonstrat intr-un memoriu TOATE DEZAVANTAJELE care apar in urma acestui serviciu. Asa ca propun ca cine vrea sa scrie despre un astfel de dezavantaj. pe capitole. cine se doreste sa scrie despre PERICOLUL condusului, despre MEDIU etc. Haideti sa le luam pe "capitole"", le adunam frumos impreuna pe toate, cineva care are un pic de talent la scris (jurnalist/a) face un rezumat si depunem un memoriu la primaria capitalei, cu tot cu cele 2-3-5 sute de semnaturi pe care le putem strange (poate chiar mai multe, nu stiu). Donam memoriul si unui ziar (sau mai multe) poate si alte media. cred ca este un plan bun.

Credeti ca putem realiza asa ceva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, se stropeste strada in intentia de a curata pamantul, praful si alte gunoaie ale orasului.

Apa le duce in canalizare care banuiesc ca ajunge in Dambovita unde se depun sedimentele si uleiul polueaza apa.

Aici se folosesc aspiratoare de strada saptamanal (pe strada mea) si astfel gunoiul ajunge unde trebuie si nu doar mutat in alt mediu.

Eu zic ca este ceva mai ieftin sa aspiri decat sa cari tone si tone de apa cu care sa stropesti.

Propuneti schimbarea.

Acuma indiferent care este motivul pt care este ud pe jos motociclistul TREBUIE sa-si adapteze condusul la mediul respectiv.

Dar nu se usuca vara in 5 minute?

Aici asfaltul are "model" si se usuca aproape instantaneu la suprafata.

in afara de faptul ca te faci de jos pana sus de noroi si motorul la fel mai e o problema:cand esti pe o curba de exemplu uscata si la mijlocul ei te pomenesti cu balta(pe care nu o vezi de la inceput)sau pe la intersectii unde e balta cea mai mare si 3 sa pui frana......aici e beleaua cea mai mare.era s-o patesc de x ori din cauza astora.

pl.us ca apa asta e imputita,e mai alunecoasa decat obisnuita,nu stiu ce dracu baga in ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. dar spune-mi te rog cum crezi tu ca aspiratoarele alea vor reusi sa scoata si petele de ulei ???

2. cat despre adaptarea pilotajului la conditziile `meteo` e lesne de intzeles ca le lasam mai moale insa tot nu e bine.

3. in urma stropitorilor ramane un soi de mazga, esti ca pe un derdelush in cazul unei franari.

1. In cazul acesta se practica poluarea INTENTIONALA a raurilor si apelor internationale. Caz penal la nivel european. Petele majore de ulei se acopera cu material absorbant (granule) si se aspira.

2. Se chiama "class action lawsuit" impotriva primariei. Daca cineva pune in pericol viata unui grup intreg de persoane acestea se pot organiza si inainta un caz care sa-i acopere pe toti. Ar fi prima miscare legala. Judecatorul poate acorda despagubiri reale sau potentiale.

3. Aici apa are clorina in ea si dezinfecteaza tot ce atinge. Acolo ei imprastie bacteria si microbi prin oras intentionat. Un caz legal superb.

Voi platiti impozitele pt ca drumurile sa fie la un anumit standard de siguranta si ei intentionat "modifica" temporar suprafata carosabila intr-un mod periculos si necorespunzator,

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si soferii sunt extrem de suparati, mai ales cei care isi spala des masinile, dupa o tura de 5 min pe o strada uda sunt la fel de murdare...udatul strazilor chiar nu rezolva nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, la noi s-a cam plictisit lumea sa faca ce trebuie ca nu se rezolva nimic pana la urma si ramai vorba aia si futut si cu banii dati. Ce zici tu zici bine dar poate ar putea functiona daca apelam la alta instanta decat cea romaneasca. Asta e treaba pentru cluburile auto-moto ca altfel nu se organizeaza nici dracu in halu' asta. Si de fapt la ei se tot apeleaza cu topicurile astea plangacioase dar aia or fi avand si ei treaba lor si asta n-o fi chiar pe lista de prioritati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa-ti raspund ieri dar DIN NOU mi-a aparut mesajul ca pagina de internet nu mai exista. De cateva zile a invatat careva sa-mi blocheze accesul cu astfel de metode si sa saboteze acest Forum.

OK, Oricum ce spui tu suna a legislatie de stil romanesc. (ca si forumul)

Aici nu se plateste si nu se incaseaza niciun ban pana nu se face hotararea judecareasca finala.

Deci contractul semnat cu o firma de reprezentanta legala specifica ce % ia avocatul si ce % ia clientul si asta doar atunci cand se fac incasarile. Deci in astfel de cazuri mai mult ca sigur ca un juriu acorda castig de cauza victimelor si despagubirile sunt cateodata exorbitante.

De cand cu accidentul meu auto cu un politist toti(asigurarea + primaria) ma tot intreaba daca nu am patit nimica medical in timpul accidentului ca sa fie siguri ca nu vin mai tarziu cu cereri aiurea financiare. Cluburile sau organizatiile au puteri limitate deoarece nu sunt "persoane fizice". Doar persoanele fizice pot da in judecata pt daune materiale suferite. Un grup de 50000 de femei au dat in judecata Dow Corning pt calitatea proasta a implanturilor de tate si normal ca juriul le-a dat lor drept de cauza. Se spargeau prea usor si barbatilor le placea sa le trateze mai cu forta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, dai si tu niste exemple, lol. Si eu mai am meciuri cu forumul care mai pica sau se lucreaza la el, nu e nimic personal :P. Noi suntem la curent cu sistemul de justitie american dar la noi e alta treaba. C'est la vie, o luam asa cum e, suntem oameni obisnuiti, nu eroi, si nici unul din noi nu are pretentia ca ar putea schimba sistemul. Dar de plans, macar acum putem sa ne plangem.

Apropos au inceput sastropeasca si la timisoara strazile, dar nu e deloc tragic, se usuca repede, asfaltul e mai rece, aderenta e buna chiar si pe apa, nu e mizerie. Poate iau apa din alte surse. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...