Mergi la conţinut
Autentifica-te  
GhostDog

R6 2004 Need Help Plssss

Recommended Posts

salutare, alte detalii nu mai am...intrati va rog pe link si cititi ultimul post al meu poate a avut cineva aceeasi problema. e posibil ca daca mergi cu bateria cam moarta sa-ti strici releul de incarcare in 100 km???

multumesc anticipat :download:

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?sh...mp;#entry173238

Eu am ars 2 relee de incarcare (unul la masina, unul la moto) din cauza bateriei. Bateria slaba=releu suprasolicitat.

Pune mana tu pe un aparat de masura si verifica daca tensiunea e aceeasi cu cea care ti-a spus mecanicul. intr-adevar, 11 volti e prea putin, ar trebui sa-ti bage undeva pe la 13.5-13.8v. Cam primul suspect in cazul asta este releul. Succes!

Niciodata sa nu scoti borna plus de la baterie in timpul functionarii motorului. E cea mai sigura cale de a arde un releu!

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
La mine maxumul de incarcare dupa carte e 15.5 V de exemplu

Deci 13.5-15.5

Se poate. Nu contrazic. Valorile care le-am pus eu sunt la majoritatea masinilor voltajul recomandat si de asemenea si la comunista din dotare. La modelele noi de motociclete insa poate e diferit.

GhostDog > Baga un PM la zidu`.In electrice am vazut ca e meserias. Sigur iti da un sfat care sa te ajute si de ce nu, afla ce valoare are tensiunea de incarcare la modelul tau. Cert e ca 11v e prea putin si aste e si cauza pt care ti-a murit bateria. E posibil sa fi fost un cerc vicios> alternatorul sau releul a incarcat prea putin bateria, in cele din urma releul sa fi cedat. Raman la concluzia ca releul ar putea sa fie bulit, in schimb inainte de ati lua altul sa fii sigur ce asta e problema, sa nu dai banii degeaba.

Link la postare
Bre nenea am eu manual de R6 din 2003 daca te intereseaza.

Baga un PM si te rezolv.

:lol: daca esti din neamt platesti tu ramburs CD-ul + taxele postale :D

Bre nenea, am mentionat mai sus ca eu inca sunt la stadiul de comunista. Acum, daca pe langa manual, trimiti si R6-le atunci platesc taxele postale cu cea mai mare placere. :banana:

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.