Mergi la conţinut

Inamtriculare Romania


Racla666

Recommended Posts

Imi spune si mie cineva cum se procedeaza exact cand aduci motoru de dincolo adica in ce ordine,ce trebuie sa platesti,unde se plateste,mai exact ma intereseaza ordinea faci prima oara programare la r.a.r.?sau platesti asigurarea?Cand iti dau numere rosii sa poti circula cu motoru?M-am lamurit de acte si preturi...asfalt uscat...mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motivul pentru care nu iti raspunde nimeni este simplul fapt ca s-au discutat de nenumarate ori problemele legate de inmatriculare...

Daca ai cauta doar cu privirea prin forumul unde ti-ai postat si tu topicul, vei gasi cu siguranta ceea ce cauti ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
sa nu cumva sa mai raspundeti din nou ca va dor tastele...si eu caut si gasesc de acum 3 ani...nik nou....deci obositiva unul si va rog raspundeti la intrebari

Eu pot să-ţi spun ce e la mine ... Focsani ...

ACTE NECESARE :

1. Certificat de inmatriculare - original

2. Certificat de conformitate

3. act de vanzare - cumparare ... (care poate sa fie si o hartie scrisa de mână itnre tine si respectivul vanzator)

Ordinea firească a lucrurilor ...

I. RAR - pentru identificare şi eliberare carte de identitate

acte necesare : - certificatul de inmatriculare strain si certificatul de conformitate...

- buletin la cel care o prezinta spre identificare

- bani vreo 2 milioane si 50 de mii

II. Traduceri - trebuiesc traduse foaia aia aşa zisă contract de vânzare cumpărare şi certificatul de inmatriculare străin.

Legalizate la notar. Aici lasi vreo 600.000 depinde de notar si traducător

III. PRIMĂRIE - pentru inegistrarea pe rolul tău de cetăţean. Inmatricularea se face acolo unde ai domiciliul in bolentin.

După ce ai traducerile şi cartea de inmatriculare îţi faci Fişa de inmatriculare la orice căpuşă din asta de face acte, deşi o poţi face singur pe un carton.

Acte Necesare : - fişă înmatriculare original

- cerere de înscriere la primărie

- eternul dosar cu şină

- buletinul şi copie la buletin

- cartea de identitate a motocicletei in copie nelgalizată

- şi copie după actul de proprietate (traducerea legalizată)

Bani .. să nu uiţi să plăteşti taxa de înamtriculare 270.000 (repet astea sunt sumele la Focşani) plus impozit ..

IV. BCR sau CEC - taxa eliberare certificat de înmatriculare - 300.000

V. POLIŢIE : - Acte necesare 1. Carte de identitate original plus copie plus cartonul ăla de verificare tehnică de la RAR

2. Chitanţă eliberare certificat BCR sau CEC

3. Chitanţă primărie taxă de înregistrare

4. Cerere de înmatriculare (se ia tot de la căpuşele ălea)

5. Buletinul de identitate copie plus original

6. Traducerile original + copii + certificatul străin

7. Fisa de inmatriculare cu viza de la primarie

8. Certificatul de autentificare de la RAR

- Bani - contravaloarea placutei de inmatriculare ( la noi e 75.000 pentru ca mai au din vechi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man....merci mult....imi e de ajutor tot ce ai scris...merci ca te-ai obosit... :thumbup1::beer:

Nu-i problema...nu m-am chinuit prea mult ... copy - paste de la un topic de-al meu de pe alt forum.

Nu dau nume ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Inmatriculari pentru motocicleta adusa de afara.

Odata cu livrarea motocicletei , motocicleta ar trebui sa vina cu urmatoarele acte

================================================

1 Contract vanzare - cumparare intre vanzatorul motocicletei si intermediar

2 Dovada intrarii in tara a transportului/motocicletei

3 Certificatul de proprietate al motocicletei

4 Cartea de identitate (anulata)

5 Factura fiscala + chitanta aferenta ( in cazul in care s-a facut contract pers fizica - pers fizica contractul intre el si tine)

1 - Dupa ridicarea motocicletei/acte pasul 1 este programarea la RAR. Telefonul de programari este: 9672. Atunci vi se spune ora si ziua cand trebuie sa mergeti cu motocicleta si actele de mai sus pentru: omologare si ITP.

Acolo se verifica motocicleta, seriile de la motor, sasiu, lumini. Daca inginerul Dinicutu are chef si poate (e mic de statura) da si o tura cu motorul cica sa ii testeze franele si alte cele.

La casierie trebuie sa platiti 217 lei.

Adresa RAR: Str. B

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 3 years later...

am si eu o intrebare cat se plateste la vama pentru o japoneza adusa din anglia si ce taxe suplimentare se mai platesc?as vrea sa o inmatriculez in romania si nu prea stiu sunt incepator si mai e cevaconteaza capacitatea cilindrica si anul de fabricatie?stima si asfalt uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 8 months later...
  • 11 months later...

Azi am reusit sa termin si eu cu marea aventura numita inmatricularea motocicletei.

M-am gandit sa vin cu un update, poate ii va fi de folos cuiva pe viitor. Valabil pentru Bucuresti.

 

 

Pasi de urmat :

 

1.Administratia financiara 

 

Declaratie (formular tip il regasiti in atasament) le gasesti la fata locului la administratie

Certificat de atestare fiscala (al vanzatorului) emis de organul fiscal in a carui raza teritoriala a fost inregistrat fiscal mijlocul de transport.

Actul de dobandire (contract de vanzare-cumparare / factura – copie + original)

Cartea de identitate eliberat de R.A.R (copie + original)

Fisa de imatriculare (atasata in mail)

Carte de identitate + copie

Document vamal + copie -  

 

2.Politie -pentru inmatriculare

 

Carte de Identitate +copie Xerox

Fisa de inmatriculare cu viza de la Administratia Financiara (se regaseste in atasament mail)

Act de proprietate (contract de vanzare-cumparare, factura copie + original)

Copie R.C.A.+ original

Copie B.I. sau C.I.

Cerere de inmatriculare (se regaseste in atasament)

Taxa de inmatriculare -  la posta

Taxa Certificat de Inmatriculare - la CEC

 

Se achita la inmatriculare:

-Taxa numar imatriculare motor 

-Taxa numara preferential motor  - Astea doua se platesc acolo unde lasati actele, va elibereaza o chitanta cu care va ridicati numarul,certificatul de inmatriculare si cartea motocicletei. Se dau cam in 2 ore. 

 

 

 

Pentru cele aduse din exteriorul tarii:

 

Acte de provenienta in original

Declaratie vamala legalizata si o copie Xerox

 

Intre Administratia Financiara si Politie se merge la RAR, unde va elibereaza un certificat pe care il opreste la politie. Cel mai bine e sa va plimbati cu toate actele la voi, plus copii xerox. La RAR am platit 105 lei.

 

Mie,  cel mai mult mi-au dat batai de cap taxele. La posta imi zicea ca trebuie la CEC, iar la CEC, ca trebuie la posta. Habar n-aveau de capul lor, ca sa nu mai zic de cozi...

 

In cladirea  DRPCIV  gasiti o filiala CEC, iar peste strada este un oficiu postal. Nu este coada, iar doamnele de acolo au stiut exact cum sa ma ajute.

 

 Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Oaspete unpinned this topic

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...