Mergi la conţinut
  • 0
Bidi

service Malaguti Phantom F12 LC

Întrebare

Care Aveti Malaguti P F12 Puneti O Poza Cu El :D

Cat Ati Prins Cel Mai Mult Cu Un F12 Si Ce Kit Aveti (49,....80...)

Mar Interesa Ceva Kit Sa Fac Sa Mearga Cu 140 ... Am Vaz Care A Mers Cu 140.

Cum aflu De Cat E Motoru ? 49 ...80 ..

Orice Despre Malaguti Phantom F12

As Dori Placute Pt Frana Din Fatza ... Care Are ? :D Si Ce Pret ?

post-11755-1183507313_thumb.jpg

post-11755-1183507351_thumb.jpg

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

24 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0
Care Aveti Malaguti P F12 Puneti O Poza Cu El :D

Cat Ati Prins Cel Mai Mult Cu Un F12 Si Ce Kit Aveti (49,....80...)

Mar Interesa Ceva Kit Sa Fac Sa Mearga Cu 140 ... Am Vaz Care A Mers Cu 140.

Cum aflu De Cat E Motoru ? 49 ...80 ..

Orice Despre Malaguti Phantom F12

As Dori Placute Pt Frana Din Fatza ... Care Are ? :D Si Ce Pret ?

Malaguti F12 Phantom LC, motor original cu piese originale, fuge cam 80, mai trebuie sa ii pun semnalizari spate si e complet :scooter: aici niste poze :P

post-11447-1183760305_thumb.jpg

Link la postare
  • 0

Frumos :D si eu mam gandit sa`i schimb culoarea ceva deschis albastru deschiis numa nu stiu inca :))) imi place culoare care o are scuteru tau :P.

Link la postare
  • 0

Am un Malaguti f12 phantom cu racire pe apa si sunt multumit de el.. imi place cum merge, fuge 80-85..l-am luat cu 20 mil dar arata groaznic..l-am vopsit si i-am mai pus niste piese , l-am tziplat si arata bestial..il am la vanzare cu 25...merita??

post-12007-1184599832_thumb.jpg

Link la postare
  • 0

daca vrei sa il tii pentru tine ascultama ce iti zic punei un set mai mare si o toba sport si credema pe cuvant ce iti spun acum:scuteru asta o sa il tii toata viata,zic asta ca io am un f 12 argintiu iam pus set de 70 parca si avea toba sport si are asa o viata in el si un sunet care nu-l are nici un scuter!

sfat bun :D asfalt uscat si aveti grija de ele :D

Link la postare
  • 0
Oaspete stelu15

am avut si eu demult un f12 lc si trageam de el cam 90 cu motoru de 49 si vroiam sa ii bag mai mare dar mam retras pt ceva mult mai mare. sincer merita sa il faci mai mare deoarece is scutere fff bune si reusite. bafta la el si sa ai gj de el.

keep the wheel up!!!(front or rear)

Link la postare
  • 0

Cu 140 km/h nu cred ca o sa-l faci sa mearga niciodata.Ar trebuii sa bagi o caruta de bani in el . Iar te-ai uitat pe you tube . :lol:

Link la postare
  • 0

bolog...ce te face sa crezi ca iti trebe asa multi bani ca sa mearga 140km/h? iti dem ca fara sa umblu la cilinru o fac sa mearga 100km/h.....dapoi daca pun un kit de 100 polini sau top performace? :D

voi pune si eu poze cu vechitura mea :P

post-17902-1211764571_thumb.jpg

post-17902-1211764585_thumb.jpg

post-17902-1211764599_thumb.jpg

Link la postare
  • 0

Eu unul nu cred ca poate sa mearga cu 140.

120-125, poate 130 la vale :lol: asta daca ai modifica tot.

Cumparati motor polini de 80, pune-i filtru de aer conic sportiv, toba zx, carburato de 21, centralina...si cam atat imi vine acum in minte.

Daca mai amintesc mai adaug.

Bafta cu el.

Link la postare
  • 0

Salut. Frumoase F12. Am si eu unul din anul 2000. un singur lucru nu imi place la al meu, nu are indicator de benzina, si as vrea sa stiu cati litri are rezervorul sau? :huh: Iata niste poze:

post-19353-1215366497_thumb.jpgpost-19353-1215366507_thumb.jpg

post-19353-1215366523_thumb.jpgpost-19353-1215366534_thumb.jpg

Link la postare
  • 0

Asta e f12-le meu....bord electronic..frane disc fatza spate...racire pe apa...am vechiul set de 49 pe el, am si un set de 70cc RacingParts care trebuie refacut...bobina noua racing, variatoare malossi, toba sport leo vince ZX (carbon). In 2 saptamani il termin si de vopsit si e ca si nou:) cu setul de 70 fugea 110....cu asta de 49 in jur de 90...are sprint foarte bun si un sunet de invidiat :wub::scooter: scuterul E DE VANZARE!! pretzul pot sa vil spun doar dupa ce il vopsesc...depinde cum iasa... setul de 70cc inclus in pretz...alezatu costa in jur de 100 ron si un piston cam 70 ron....Hai noroc si asfalt uscat...Ciao!

post-13412-1215793724_thumb.jpg

Link la postare
  • 0

Am luat si eu un Malaguti F12 cu bord mecanic, si am cateva intrebari,legate de cateva piese(care sunt in interior deci nu trebuie desfacut nimic).

Cred ca de la al meu lipseste ceva cauciuc sau nu stiu ce de la lampa fata fiindca in josul lampii nu este nimic,si mai am si alte nemaruliri.

Cine vrea si poate sa ma ajute va rog sa-mi dea un pm.

Multumesc!

Link la postare
  • 0

fratilor:))voi nu stiti ce vorbiti despre scuterul asta =)) daca va zic cu cat am "zburat" cu el pe sosea nu o sa ma credeti...dupa voi cam cat credetzi?...80?nuuu...100?nuuu....120?nuuu...sa va zik....150km/h,bord de gilera,toba borla sport,carburator de 25,filtru de aer aprilia evolution,kit de 80,cilindru si piston malossi,variator malossi,este pe injectie,super tare;)lam luat cu 23 mil...avea toba infundata,si la vandut...iam schimbat toba si rupe;)va zik...nu trb sa bagati bani multi ca sa il facetzi sa mearga tare...doar sa aveti grija de el,si trebuie cateva modificari...tatal meu are propriu atelier...cel mai mare si cel mai bun din tulcea;)...deci akolo lam facut eu...tot ce trebuie sa facetzi este sa aveti grija de el,in rest el va duce oriunde...nu vreau sa ma laud dar nici dacia 1310 nu ma ia:))fuge rau de tot,nu apuc sa trag de acceleratie mai mult de 25% ca ma da peste cap:|sincer,pur si simplu te rastoarna,putere foarte buna,in comparatie cu gilera:))ma pisi pe ele:Pam facut la gilera de mam plictisit,nu merita sa va luati gilera sau altceva,doar 1 malaguti phantom,rupe:D,putin modificat si rupe,primele modificari pe care trebuie sa le faceti sunt:1.carburatorul 2.variatorul 3.toba 4.filtrul de aer....daca schimbati aceste 4 obiecte pe care leam zi s mai sus...o sa aveti mari surprize,aveti nevoie de ceva ID meu este: mondialu_pyu@yahoo.com ....va ajut cu ce vreti;)numai bine si asfalt uscat

Link la postare
  • 0
fratilor:))voi nu stiti ce vorbiti despre scuterul asta =)) daca va zic cu cat am "zburat" cu el pe sosea nu o sa ma credeti...dupa voi cam cat credetzi?...80?nuuu...100?nuuu....120?nuuu...sa va zik....150km/h,bord de gilera,toba borla sport,carburator de 25,filtru de aer aprilia evolution,kit de 80,cilindru si piston malossi,variator malossi,este pe injectie,super tare;)lam luat cu 23 mil...avea toba infundata,si la vandut...iam schimbat toba si rupe;)va zik...nu trb sa bagati bani multi ca sa il facetzi sa mearga tare...doar sa aveti grija de el,si trebuie cateva modificari...tatal meu are propriu atelier...cel mai mare si cel mai bun din tulcea;)...deci akolo lam facut eu...tot ce trebuie sa facetzi este sa aveti grija de el,in rest el va duce oriunde...nu vreau sa ma laud dar nici dacia 1310 nu ma ia:))fuge rau de tot,nu apuc sa trag de acceleratie mai mult de 25% ca ma da peste cap:|sincer,pur si simplu te rastoarna,putere foarte buna,in comparatie cu gilera:))ma pisi pe ele:Pam facut la gilera de mam plictisit,nu merita sa va luati gilera sau altceva,doar 1 malaguti phantom,rupe:D,putin modificat si rupe,primele modificari pe care trebuie sa le faceti sunt:1.carburatorul 2.variatorul 3.toba 4.filtrul de aer....daca schimbati aceste 4 obiecte pe care leam zi s mai sus...o sa aveti mari surprize,aveti nevoie de ceva ID meu este: mondialu_pyu@yahoo.com ....va ajut cu ce vreti;)numai bine si asfalt uscat

Prietene, daca tu ai "zburat" cu 150 cu un F-12 nu inseamna ca toate merg 150, din ce zici tu vad ca e un hibrid: ai bord de gilera, toba BORLA(nu stiam ca BORLA face tobe de scutere, ci evacuari racing pt masini, dar in fine trec peste asta, poate avea un stiker cu borla si tu ai crezut ca are toba borla...), ai carburaator de 25 dar in acelasi timp e pe injectie(cum pana mea vine asta frate ca nu imi dau seama.... se bate cap in cap).... 150 de km/h e o viteza foarte mare pentru un scuter... sigur iti arata vitezometru o viteza mult mai mare altfel nu ai cun sa mergi cu 150....

Spui ca nu ai nevoie de multi bani sa faci un scuter sa meara viteza... e total gresit, ai nevoie de foarte multi bani, daca tu ai luat foarte ieftin un scuter care merge bine si iti place si care e modificat nu inseamna ca nu ai nevoie de bani sa il modifici...

Ca sa il faci racheta pui mallosi MHR big bore 86cc sau polini evo, pui ambielaj race de turatie mare, ca ala stock nu rezista la puterea pe care o dezvolta kitul asta, pui variatoare, curea, grup spate toate sport, carb cu debit marit, filtru, aprinderea(k se duce dracului aia veche in regim de forja) muzicute, ooo si era sa uit toba race pt motor marit(mhr sau polini).... daca faci o socoata(intreaba pe scuter centre sa vezi cat costa piesele astea), mai adauga si manopera+reglaje, si ai sa vezi k nu e asa de ieftin pe cum pare...

Nu inseamna ca daca tu ai malaguti restu sunt gunoaie, tin sa te anunt ca shi Yamaha aerox, MBK nitro, Aprilia SR si altele au motoare exact la fel ca si malaguti al tau... MINARELLI HORIZONTAL liquid cooled sau air cooled....

Si inca ceva iti aduc GILERA RUNNER 180 2T care iti papa scuterul ala care "zboara cu 150" si la viteza si la ce vrei tu... si tin sa iti spun ca merge 140 maxim, viteza reala nu vajeli si vitezometre care arata anapoda....

Daca vrei sa vezi cu cat mere, vezi si tu pe unde sta radaru si dai blana sa te ia radaru sa vezi cat ai avut, ca ala sigur nu minte, asta daca te tine instalatia..... dupa parerea mea un scuter de 49 modificat calumea mai mult de 130 nu cred k are cum sa mearga poate putin peste si asta cu tuning facut de experti, care concureaza cu asa ceva....

numai bine si asfalt uscat :beer:

Link la postare
  • 0

nu stiu cine spunea mai sus ca il face sa mearga cu 100 fara sa umble la cilindru :)) si apoi a mai turnat si gogoasha : "dapoi daca-i pun set de 100cc polini" , pe un carter sau mai degraba pe un bloc motor de 49 cc, n-ai sa pui niciodata un set mai mare de 80 cc si inca am dubii si la setul de 80. Daca stau bine si ma gandeasc la un cilindru cu piston de 70 cc cilindu e asa subtirel in carne (partea aia care intra in carter ), la 80 cc cat de subtire sa mai fie sa mai si reziste ? ;)); cred ca e posibil ca un scuter de 49 sa ajunga la 100km cu transmisia full malossi de la variator pana la pinioanele de transmisie , cu carburator deshtept, filtru de aer la fel si toba sport , dar deja bani multi , spunea ceva ceva calin protehnistul, pe el il vad sa aiba dreptate. daca poti sa faci un scuter de 49 cu toate piesele lui din fabrica sa mearga cu 100 km /h, sa-mi spui si mie sa vin sa-l vad si daca-i pe-asa sa-ti raman ucenic ca sa ma inveti meserie si inca ceva cand vorbim de viteza vorbim de turatie si cand vorbim de turatie cu sigurantza nu vorbim de capacitate mare , ma refer la faptul ca intr-o comparatie doua motoare unu de 49- unu de 80cc , turatia mai mare o intalnim la ala de 49 din cate stiu eu, deci daca scuterul nostru este echipat malossi sau nu numai,cu piese de permormantza in afara de cilindru, la viteza nu stiu cat de mult ar mai influientza un set de 80 (mai ales daca setul de 49 este un set bun ); la demaraj si putere , da; nu stiu cat am dreptate , nu stiu cat greshesc dar asta e parerea mea, vaurez scutere bune ;))

Link la postare
  • 0

Uite eu am scuter de 49 cmc Macal , cu motor Minarelli care merge 100 km/h pe linie dreapta.Acul chiar trece putin de capat,bordul fiind mecanic.Ceva de genul asta arata

macal-gross.JPG,doar ca farurile si semnalizarile sunt altfel.

Anul de fabricatie e 1998 !:) .Nu am modificat nimic la el,doar piese originale.Il are fiumiu de vara trecuta si a mers cu el peste tot pe unde s-a putut si nu am fost nevoit sa bag in el decat 30 lei pe segmenti,asta acu o luna(unul din segmenti era rupt).

L-am desfacut acum tot complet sa ii fac revizia :))(glumeam).Ii vopsesc cadrul,carenele,trebuia sa construiesc niste cleme la carene pentru ca s-au rupt,frana pe spate trebuie stransa si alte mici migaleli,relelul de la semnalizari .. etc.

Aveti careva idee de unde fac rost de un plastic pentru bord,asta a fost spart si dupa ce l-al lipit arata ca pasta.

Link la postare
  • 0

sal ai idee de unde pot cumpara etrier frana fata grimeca ? pentru malaguti f12 ac din 97

am si eu un malaguti f12 ac din 97 l-am cumparat la 18230 km acum am 23425 merge super :) am o problema am stricat filetul de la etrierul de frana fata :( ai idee de unde pot cumpara unul (grimeca)

Am vazut pe net set polini de 70 cc pentru malaguti ac 440 lei , am intrebat si eu la service autorizat : ce carburator , eu am de 19 mm si daca rezista ambielajul :)

Link la postare
  • 0

Salut all ,

Cine ma ajuta si pe mine am un scuter malaguti f12 racit pe aer , acum i-am pus set de 70 cc si am inlocuit racirea pe aer cu una pe apa ! Vreau sa stiu unde se leaga firul care arata temperatura motorului (bordul meu nu are indicator de temperatura , am ceas ) id clauuuudiu va rog sa ma ajutati

Link la postare
  • 0

Salut all ,

Cine ma ajuta si pe mine am un scuter malaguti f12 racit pe aer , acum i-am pus set de 70 cc si am inlocuit racirea pe aer cu una pe apa ! Vreau sa stiu unde se leaga firul care arata temperatura motorului (bordul meu nu are indicator de temperatura , am ceas ) id clauuuudiu va rog sa ma ajutati

pai nu poti sa faci nimic sa iti indice apa ...cel putin nu in bordul pe care il ai ...

Link la postare
  • 0

Pt Felix_arad,si eu sunt din Arad si am un malagutti F12 si rezervorul are 9 litri stiu sigur asta.Multa bafta;)

Salut. Frumoase F12. Am si eu unul din anul 2000. un singur lucru nu imi place la al meu, nu are indicator de benzina, si as vrea sa stiu cati litri are rezervorul sau? :huh: Iata niste poze:

post-19353-1215366497_thumb.jpgpost-19353-1215366507_thumb.jpg

post-19353-1215366523_thumb.jpgpost-19353-1215366534_thumb.jpg

Pt Felix_arad,si eu sunt din Arad si am un malagutti F12 si rezervorul are 9 litri stiu sigur asta.Multa bafta;)

Link la postare
  • 0

Salut.Am un Malaguti f12 din 2002 cu display electronic iar de ceva timp nu imi mai indica viteza de deplasare, imi arata tot 0. Am cautat cablu de la kilometraj si nu l-am gasit,probabil are slt sistem.Ce si unde ar trebui sa verific, la roata din fata sau din spate? Plz help ;)

Scuze daca nu am postat unde trebuie...

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.