Mergi la conţinut

HONDA VT 600 SHADOW


Recommended Posts

Frati chopperisti !

Sunt pe cale sa-mi cumpar un SHADOW din 1993. Nu am mai calarit (condus - cum vreti voi ...) niciodata un chopper, nu am experienta deosebita (am permis de 3 luni si am condus o HONDA CB 500), asa ca va rog ajutati-ma cu niste sfaturi cu privire la motor si condus, pe care am sa le accept cu deosebita placere si respect pentru cei cu o experienta mai mare ca a mea.

Va multumesc pentru timpul pe care-l ve-ti aloca pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! eu merg de la inceputul veri cu motocicleta,am avut o kawasaki pe care am schimbat-o cu un motto guzzi de 750 tot chopper .ce pot sa-ti spun este ca pe un chopper nu trebuie sa-ti fie frica.este mult m-ai comoda decit un touring,ai un control m-ai bun(asta si datorita pozitiei in sa)eu unul am facut in vara asta vreo 10000km prin tara si i-ti spun ca a fost super.nu m-am simtit deloc obosit chiar si dupa 500km.parerea mea este ca daca i-ti cumperi un chopper sa fie peste 500 .succes si drum uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! eu merg de la inceputul veri cu motocicleta,am avut o kawasaki pe care am schimbat-o cu un motto guzzi de 750 tot chopper .ce pot sa-ti spun este ca pe un chopper nu trebuie sa-ti fie frica.este mult m-ai comoda decit un touring,ai un control m-ai bun(asta si datorita pozitiei in sa)eu unul am facut in vara asta vreo 10000km prin tara si i-ti spun ca a fost super.nu m-am simtit deloc obosit chiar si dupa 500km.parerea mea este ca daca i-ti cumperi un chopper sa fie peste 500 .succes si drum uscat

<{POST_SNAPBACK}>

:D

Multumesc pentru sfat si pentru incurajare ...

Sper ca la anul, in cadrul unei intalniri de motociclisti, sa ne cunoastem si sa fac cinste cu o bere ... ai fost primul care m-ai bagat in seama !

Daca ajuta Dumnezeu, saptamana viitoare cumpar motorul si ma voi putea considera si eu un "pui" de chopperist.

Servus si sa auzim de bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca tocmai cobori de la 58cp la 41cp si urci de la 175kg la 207kg!

La drum lung va fi mai placuta dar in oras vei simti din plin diferenta de greutate si putere.

Oricum, numai bucurii de la noua jucarie! :beer:

<{POST_SNAPBACK}>

:beer:

Stefane, ma bucur foarte mult ca dau de tine pe forum !!!

Inteleg ce vrei tu sa-mi spui, dar pentru mine este o experienta noua care, sper, sa nu ma faca sa regret prima mea motocicleta. Inca nu am cumparat SHADOW-ul, sper ca saptamana viitoare sa finalizez tranzactia si sa gust si eu din placerea de a conduce un chopper.

Apropo ... ce face prima mea iubire, ai incalecat-o ? ... ai gasit garaj pentru ea ?...

Te rog frumos ia-o incet si cu grija, mi-ai spus ca nu ai o experienta deosebita cu un motor de 500 cmc, ai rabdare si ai grija de tine.

Inca odata ma bucur mult ca putem coresponda din nou !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo ... ce face prima mea iubire, ai incalecat-o ? ... ai gasit garaj pentru ea ?...

Evident! Si seara dupa ce am ramas singur cu ea, am dat cateva ture printre garajele din spatele blocului, iar a doua zi, pe ploaie, in costumatia in care m-ai vazut venind dupa ea, am dat o tura prin oras si apoi am dus-o in garajul cumnatului!

Am mai condus motociclete mari, si de peste 1000cc dar niciodata ale mele!

E interesant! Deocamdata mi se pare ciudat regimul inalt de turatie la care iti faci treaba. Si treptele sunt destul de scurte, in oras trebuie sa schimbi foarte des vitezele si sa patinezi mult ambreiajul. Daca ar veni un pic de vreme buna sa chem pe unul din Hondistii convinsi din Cluj sa-mi arate cum se merge corect cu ea.

Oricum, imi place! Exact cum scria unul intr-un articol dedicat modelului, e o jucaria placuta. Sper spre sfarsitul saptamanii viitoare sa pot veni pentru radiere si-ti povestesc atunci mai pe larg.

Toate bune, si succes in directia viitoarei achizitii! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident! Si seara dupa ce am ramas singur cu ea, am dat cateva ture printre garajele din spatele blocului, iar a doua zi, pe ploaie, in costumatia in care m-ai vazut venind dupa ea, am dat o tura prin oras si apoi am dus-o in garajul cumnatului!

Am mai condus motociclete mari, si de peste 1000cc dar niciodata ale mele!

E interesant! Deocamdata mi se pare ciudat regimul inalt de turatie la care iti faci treaba. Si treptele sunt destul de scurte, in oras trebuie sa schimbi foarte des vitezele si sa patinezi mult ambreiajul. Daca ar veni un pic de vreme buna sa chem pe unul din Hondistii convinsi din Cluj sa-mi arate cum se merge corect cu ea.

Oricum, imi place! Exact cum scria unul intr-un articol dedicat modelului, e o jucaria placuta. Sper spre sfarsitul saptamanii viitoare sa pot veni pentru radiere si-ti povestesc atunci mai pe larg.

Toate bune, si succes in directia viitoarei achizitii!  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Stefane ... pana la urma mi-am cumparat o HONDA STEAD de 400 cmc.

Ce sa fac ... nevasta-mea acum isi ia carnetu' si pentru ca inca o mai iubesc ... nu vreau sa moara in prima saptamana calare pe un motor mai puternic.

Las ca trece un an si poate la anu' in iarna, ori imi iau un chopper mai puternic, ori, daca nu imi place, imi cumpar o vitezista de 600 cmc.

Asa ca sa auzim numai de bine !!! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! S-o folositi sanatosi! :)

:beer:

P.S. Ceva poze? (N-am gasit nimic pe net ca "Honda Stead")

<{POST_SNAPBACK}>

Putin va dura, pentru ca trebuie sa o inmatriculez si dupa aceea sa-l caut pe prietenu' cu aparatu'. Asa ca putintica rabdare ...

Oricum, tu ar trebui sa vii la Targu Mures pentru problema noastra, asa ca poti sa-l vezi pe viu.

Sanatate si virtute :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, ca nu ai vazut, ca e Honda Steed, nu Stead! E un Shadow pentru piata japoneza, cu 400 de cm3.

Oricum, ca choperist 1%, care a avut multe choppere comuniste, dintre care si cu cadru rigid, fara frana de fata, spun ca pe un chopper primul lucru e sa fii relaxat. Nu trebuie sa mergi mai mult decat 80 km/h, simti vibratia motorului, auzi tunetul tobelor, te uiti la pejsaj, si asa, incet-incet, vei simti feeling-ul easy rider. Feeling-ul adevarat, care numai un chopper poate sa-ti da. Mai ales un chopper customizat personal. Dar atentie: si dupa un chopper asa de frumos, ca Steed-ul, trebuie sa invati sa conduci un chopper artizanal. Un adevarat custom. Bafta, si sa nu iei langa pantaloni de piele o geaca enduro!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, ca nu ai vazut, ca e Honda Steed, nu Stead! E un Shadow pentru piata japoneza, cu 400 de cm3.

Oricum, ca choperist 1%, care a avut multe choppere comuniste, dintre care si cu cadru rigid, fara frana de fata, spun ca pe un chopper primul lucru e sa fii relaxat. Nu trebuie sa mergi mai mult decat 80 km/h, simti vibratia motorului, auzi tunetul tobelor, te uiti la pejsaj, si asa, incet-incet, vei simti feeling-ul easy rider. Feeling-ul adevarat, care numai un chopper poate sa-ti da. Mai ales un chopper customizat personal. Dar atentie: si dupa un chopper asa de frumos, ca Steed-ul, trebuie sa invati sa conduci un chopper artizanal. Un adevarat custom. Bafta, si sa nu iei langa pantaloni de piele o geaca enduro!!!  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Buna Pannoniachopper !

Ai dreptate, e "Steed" nu "Stead". Ce sa fac, cu varsta ma cam lasa vederea ... !

Multumesc pentru sfaturi !

Am observat ca motorul tau are numar de MS ... esti cumva din Targu Mures ? Daca da, m-as bucura mult daca ne-am putea intalni sa schimbam niste pareri despre motoru' asta, un motor cu niste tobe custom bestiale, care ma fac sa ma simt un pic rusinat atunci cand merg pe strada pentru ca suna foarte tare.

Daca reusim sa ne intalnim dau eu prima bere ... asa ca un invatacel silitor ce sunt.

Mersi inca o data ! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...