Mergi la conţinut
  • 0
Autentifica-te  
king bushido

sfat incepator

Întrebare

Salut, as vrea si eu niste sfaturi din partea baietilor cu experienta de pe aici, sunt in cautarea unui motor si nu stiu ce sa-mi cumpar tinand cont ca sunt incepator (fara permis :P ), as vrea sa-mi iau un gsx-r dar nu stiu daca ar fi bine pt. mine sa sar la un motor asa mare, am auzit diverse pareri: e moarte sigura, R.I.P esti terminat si multe altele :blahblah1: . Asa ca va stept cu sfaturi ce motor mi s-ar potrivi cel mai bine. Multumesc si asfalt uscat :scooter:

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

25 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0

RS-ul e are aspect agresiv dar doar atat........... oricum vezi si u ce talent ai la condus la scoala.......eu am inceput cu 900.......stai linistit ca si cu un 125 poti sa iti rupi gatu la fel de repede ca cu un miar......... totul depinde de noroc pe o parte si de tine pe de alta parte

Link la postare
  • 0

Daca vrei ceva manevrabil si fiabil cauta un CBR 600F in stare buna...este potrivita pentru inceput si are pozitie misto la ghidon pentru tine care esti la inceput...eu am inceput cu un gsxr de 750 dar merg incetisor ca sunt incepator ca si tine...in schimb am condus CBRu lui fratimiu ala de 600F si mi s-a parut super misto...

Link la postare
  • 0

iati un honda 600rr ca e foarte bun,stai bine si pe curbe,dar sa nu iti iei niste rasnite vechi ca ai sa vezi cat ai de reparat si intretinut de iti vine acru,...........dupa anul 2004 .................

Link la postare
  • 0
GSX-R 1300..ideal 4 u
multumesc dar cred ca e ceva prea mic pt mine :hunter: dar tu ce motor ai de ma iei pe mine la mishto...tu nu ai fost niciodata la inceput sau ai condus de cand te ai nascut? oricum multumesc si asfalt uscat.
Daca vrei ceva manevrabil si fiabil cauta un CBR 600F in stare buna...este potrivita pentru inceput si are pozitie misto la ghidon pentru tine care esti la inceput...eu am inceput cu un gsxr de 750 dar merg incetisor ca sunt incepator ca si tine...in schimb am condus CBRu lui fratimiu ala de 600F si mi s-a parut super misto...
am auzit ca cbr e foarte bun pt incepatori dar eu m as inclina catre gsx-r de maxim 750 mi s-a pus pata pe el si de asta am facut topicul asta sa vad cam cati i mi mai spun ca o sa mor dupa ce o sa incep sa ma dau cu un gsx-r. :scooter:

Link la postare
  • 0

stai linistit ca nu se moare asa de usor,fa scoala si dai gas,forje,etc...............trage tare ca numa asa inveti,si sa nuti fie frica ca daca tie frica nu ai ce cauta pe motoare........................

Link la postare
  • 0

Hmm, normal ca 90% o satzi raspunda ca GSXR 750 ca e SRAD ca este K(1,2,3,,4,5,...etc) nu este de tine..fapt cu care sunt si eu de acord. Mai exista ceilalti 10% care spun " daca nu tragi de gaz nu ti se va intimpla nimik" fraza identic cu care sunt de acord, acum ramine ca si u sa fii de acord cu una din variante. Am vazut mai sus un exemplu GSXR 1300 .. :blahblah1: nici o problema daca ai un baiat destept linga tine itzi da o mare gaura in acceleratie pune un surub si gata limitarea :scooter: problema la Busa este sa potzi sa o tii intre picioare.

Aberatii si aberez si eu.

Poti incepe cam cu orice motocicleta atit cit ai capul pe umeri si gindesti ceea ce vrei sa faci si ce faci.

In rest potzi incepe cu Honda sa zic un CBR 600F (1 choise) ca este mai moale si mai iertatoare (nu-mi saritzi in cap cu vreo 1000 RR) :mega_shok: fata de SUZUKI.

U zici GSXR ... :blahblah1: ca sa nu ma repet ... daca stii ceea ce vrei poti merge fara probleme si pe R.

PS. UN sfat pentru celalalte 2 modele care ar trebui uitate de incepatori KAWA si YAMAHAAAAAA, uitati pina nu atzi incalecat pe o motoreta si nu atzi luat prima curba de aceste 2 marci.

Sper ca nu am aberat prea mult.

Numai bine

:thumbup:

Link la postare
  • 0
Hmm, normal ca 90% o satzi raspunda ca GSXR 750 ca e SRAD ca este K(1,2,3,,4,5,...etc) nu este de tine..fapt cu care sunt si eu de acord. Mai exista ceilalti 10% care spun " daca nu tragi de gaz nu ti se va intimpla nimik" fraza identic cu care sunt de acord, acum ramine ca si u sa fii de acord cu una din variante. Am vazut mai sus un exemplu GSXR 1300 .. :blahblah1: nici o problema daca ai un baiat destept linga tine itzi da o mare gaura in acceleratie pune un surub si gata limitarea :scooter: problema la Busa este sa potzi sa o tii intre picioare.

Aberatii si aberez si eu.

Poti incepe cam cu orice motocicleta atit cit ai capul pe umeri si gindesti ceea ce vrei sa faci si ce faci.

In rest potzi incepe cu Honda sa zic un CBR 600F (1 choise) ca este mai moale si mai iertatoare (nu-mi saritzi in cap cu vreo 1000 RR) :mega_shok: fata de SUZUKI.

U zici GSXR ... :blahblah1: ca sa nu ma repet ... daca stii ceea ce vrei poti merge fara probleme si pe R.

PS. UN sfat pentru celalalte 2 modele care ar trebui uitate de incepatori KAWA si YAMAHAAAAAA, uitati pina nu atzi incalecat pe o motoreta si nu atzi luat prima curba de aceste 2 marci.

Sper ca nu am aberat prea mult.

Numai bine

:thumbup:

multumesc morisson mi-ai dat sfatul asta si cand am venit sa vad sradul si ai mare dreptate. Pentru ceilalti membrii care veti mai vrea sa cumparati motoare de la Morisson apelati cu incredere.

Link la postare
  • 0
da-i bataie si fa scoala ca sa mai apuci sa faci ceva experienta ca e cam gata sezonu.........................

:mega_shok: mi-e o scarba de scoala de i-mi vine sa ma omor pentru ca nu-mi place sa citesc :read: dar tre sa o fac! sper sa mai prind si eu putin din sezon tinand cont ca la noi iarna incepe sa fie ca la africani :D

Link la postare
  • 0

Salut... sincer sa fiu ... nici eu nu am decat vreo 5 6 mii de km facuti cu motoru ... si inca p atata cu scutere ...deci sunt catalogat ca incepator. dar dupa parerea mea . ai cel mai bine incepi cu un motor in 4 timpi.. deaorece 2t sunt mai dificile si neastamparate.. si ft ft nefiabile.. si atata timp cat poti sa te abtii de la turele mari din turometru si esti extrem de atent poti sa iti iei orice motor de aproape orice capacitate.........pt k viteza e aceasi si pe un rs si pe o busa.........din experienta proprie .. si a prietenilor ideal ar fii un speed daca aia iti doresti de 400... dar parerea mea este ca nakedurile sunt cele mai bune pt incepatorii care vor cva cat mai aproapte de un speed .. bafta la examen .. si asfalt uscat

Link la postare
  • 0
Salut... sincer sa fiu ... nici eu nu am decat vreo 5 6 mii de km facuti cu motoru ... si inca p atata cu scutere ...deci sunt catalogat ca incepator. dar dupa parerea mea . ai cel mai bine incepi cu un motor in 4 timpi.. deaorece 2t sunt mai dificile si neastamparate.. si ft ft nefiabile.. si atata timp cat poti sa te abtii de la turele mari din turometru si esti extrem de atent poti sa iti iei orice motor de aproape orice capacitate.........pt k viteza e aceasi si pe un rs si pe o busa.........din experienta proprie .. si a prietenilor ideal ar fii un speed daca aia iti doresti de 400... dar parerea mea este ca nakedurile sunt cele mai bune pt incepatorii care vor cva cat mai aproapte de un speed .. bafta la examen .. si asfalt uscat

sal, si multumesc! :thumbup:

Link la postare
  • 0

fratzioare si eu sunt exact ca tine .. un incepator .. si ce pot sa iti spun ... eu am inceput cu un SUZUKI GSX 600 F de care sunt prea mandru .. manevrabil ... de fugit fuge daca e nevoie ... si cam atat de inceput ... parerea mea !

Link la postare
  • 0

am un zzr de 250 cm 40 cai dac te intereseaza TRIFU_M MARIUS id mes sau 0721423961 arata shi merge bine il vand ca vreau mai mare am facut shcoala pe ea :P (ne cazuta) ;)

Link la postare
  • 0
:banana::banana::banana: pana la urma m-am decis si mi-am luat urmatoarea racheta sper sa am parte de cati mai multi km cu ea ceea ce va doresc si voua...asfalt uscat si sa auzim numai de bine :scooter::scooter::scooter:

post-12330-1188613300_thumb.jpg

post-12330-1188613307_thumb.jpg

post-12330-1188613316_thumb.jpg

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.