Mergi la conţinut
  • 0
M1dnight Speeder

e posibil sa conduci un motor mare din prima?

Întrebare

296 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0

lasa ca motocicleta sa te plimbe...fi una cu ea...si daca vine politia du-te tare nu te opri la ei ca nu or sa te urmeze ca stiu ca nu au sanse si in plus le faci ziua mai colorata cum ca belesc cariciu toata ziua si asa ! Love peace & happiness

cel mai sfat tare.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
  • 0

nu da naspa dar o sa faca misto lumea de tine ca ai 3cm de cauciuc neuzat pe marginea rotii spate.

cel putin eu daca vad un astfel de cauciuc la o sportiva stiu ca omul ala nu e sigur pe scula din dotare. si cand zic scula ma refer si la motoreta

fie ai un simt al umorului FOARTE dezvoltat, caz in care te felicit, fie chiar esti asa si atunci singura sansa este sa te gandesti bine ce vrei, sa tii minte de un sfat de mai sus, acela ca o viata ai, si sa lasi mobra sa te conduca, si merita sa iei un 1300 de la suzuki, ai cele mai multe cosmetizari pe piata

sau macar iei un r1 si il faci frumos si stii o treaba

Link la postare
  • 0

intrebam de leduri daca dau bine sau par cocalarisme , cauciucul am eu timp sa`l tocesc bine pe toate partile , momentan e tocit bine de fostul propietar :) nu rade nimeni de mine . eu am r6 dar cred ca ar da destul de bine si pe a mea leduri asa. ...cum am atasat poza mai sus .

Link la postare
  • 0

Salutare.

Sunt si eu nou pe forum si incepator in ale motociclismului. Nu mai sunt chiar copil (30 ani) si posesor cat B de 12 ani, stiu ce inseamna trafic. In toamna am luat cat.A si recent mi-am achizitionat un DUCATI ST2.

Intr-adevar este destul de grea, dar are o ciclistica f buna. Este destul de fioroasa/cuplu bun (944cmc) dar din experienta si cumpatare nu am mers f tare cu ea. De inceput, am mai condus eu o mobra/scuter Yamaha TZR cu motor modificat 80cmc si un ATV 300 cmc in anii trecuti, dar nu se compara, deci se poate spune ca incepator am trecut la ceva mare din prima.

Concluzie: Daca chiar sunteti incepatori cu moto si fara ceva experienta din trafic (fie ea si dobandita cu masina) nu recomand sa incalecati o mototcicleta puternica. Sunt destui soferi "nebuni"/inconstienti in trafic si daca nu reusesti sa-ti pastrezi firea si sa fi cumpatat, sa poti aprecia dinainte manevrele celorlalti participanti la trafic, ai mari sanse sa mori.

Multa bafta si asfalt uscat.

Link la postare
  • 0

intrebam de leduri daca dau bine sau par cocalarisme , cauciucul am eu timp sa`l tocesc bine pe toate partile , momentan e tocit bine de fostul propietar :) nu rade nimeni de mine . eu am r6 dar cred ca ar da destul de bine si pe a mea leduri asa. ...cum am atasat poza mai sus .

Vezi , poate dai si tu de permis inainte sa incepi sa tocesti cauciucul ala :scooter: Mergi doar la tine in cartier cu ea? Pai si ce, crezi ca acolo este legal ?

Link la postare
  • 0

as da si maine de permis , dar toate scolile moto sunt inchise in perioada asta ,au liceentele ridicate din cauza ca sa modificat legislatia pt categoriile A

si nu vad de unde atata judecata , voi sunteti legali din doate punctele de vedere ? n`ati incalcat legile niciodata ?

Link la postare
  • 0

as da si maine de permis , dar toate scolile moto sunt inchise in perioada asta ,au liceentele ridicate din cauza ca sa modificat legislatia pt categoriile A

si nu vad de unde atata judecata , voi sunteti legali din doate punctele de vedere ? n`ati incalcat legile niciodata ?

Daca prind un radar iau o amenda, tu primesti dosar penal :whistling:

Link la postare
  • 0

eu mi-am luat r1 din prima, ca nu aveam bani multi si era la oferta. Stiu ca puteam sa iau ceva mai mic, dar pierdeam oferta. Si na.. ca nu am patit nimic.Si am fost la terasa deja de 5 ori. De 2 ori in echipament, arlen ness, arai, alpinestars, d'astea cu a. Fain, doar ca iti tin prea cald. Si am fost de 3 ori in tricou si tenisi si tot n-am patit nimic.

Da, daca mi-as fi luat zx10 sau gsxr1000, altfel statea treaba. Diferenta dintre un zx10 si r1 e mult mai mare decat va ganditi. Chiar mai mare ca intre dr125 si dr650 sau r6 si r1. Ah, era sa uit. Am facut o tura si din cheia pana la brasov. Acolo prin curbe m-a luat o yamaha xt 125 supermoto. Da n-ai ce face, supermoto prin curbe rupe. I-am aratat eu ce inseamna moto cand am ajuns la niste linii drepte mai lungi. Dupa am stat si cu el la o terasa. Copil prost, la 16 ani se crede motociclist. Cum a venit ploaia, a si plecat, in loc sa astepte si el ca omu' sa se termine. Si era duminica, unde se grabea asa?!

Deci eu zic ca se poate cu ceva mai mare, chiar e super. Am deja o luna experienta. Si din experienta va zic ca ruuuupe. Daca nu aveti bani de r1, nu va luati r6, ala e de copii, mai bine asteptati cumpatati pana mai primiti ceva bani. E drept, eu am mai cerut si de la tati. Si pentru aia care zic ca unu de 600rr e mare. Pai cum sa fie mare cand are mult sub 200kg? La choppere asta ma sperie.

Luati-va fratilor r1, ca e cel mai bun de incepator. Eventual, la scoala cereti sa faceti poligonul pe r6 sa simtiti si un motor mai micut. Ascultati si de astia un pic http:\\www.incepatorpeR1.ro http:\\www.R1learningmoto.com

Link la postare
  • 0

eu mi-am luat r1 din prima, ca nu aveam bani multi si era la oferta. Stiu ca puteam sa iau ceva mai mic, dar pierdeam oferta. Si na.. ca nu am patit nimic.Si am fost la terasa deja de 5 ori. De 2 ori in echipament, arlen ness, arai, alpinestars, d'astea cu a. Fain, doar ca iti tin prea cald. Si am fost de 3 ori in tricou si tenisi si tot n-am patit nimic.

Da, daca mi-as fi luat zx10 sau gsxr1000, altfel statea treaba. Diferenta dintre un zx10 si r1 e mult mai mare decat va ganditi. Chiar mai mare ca intre dr125 si dr650 sau r6 si r1. Ah, ea sa uit. Am facut o tura si din cheia pana la brasov. Acolo prin curbe m-a luat o yamaha xt 125 supermoto. Da n-ai ce face, supermoto prin curbe rupe. I-am aratat eu ce inseamna moto cand am ajuns la niste linii drepte mai lungi. Dupa am stat si cu el la o terasa. Copil prost, la 16 ani se crede motociclist. Cum a venit ploaia, a si plecat, in loc sa astepte si el ca omu' sa se termine. Si era duminica, unde se grabea asa?!

Deci eu zic ca se poate cu ceva mai mare, chiar e super. Am deja o luna experienta. Si din experienta va zic ca ruuuupe. Daca nu aveti bani de r1, nu va luati r6, ala e de copii, mai bine asteptati cumpatati pana mai primiti ceva bani. E drept, eu am mai cerut si de la tati. Si pentru aia care zic ca unu de 600rr e mare. Pai cum sa fie mare cand are mult sub 200kg? La choppere asta ma sperie.

Luati-va fratilor r1, ca e cel mai bun de incepator. Eventual, la scoala cereti sa faceti poligonul pe r6 sa simtiti si un motor mai micut. Ascultati si de astia un pic http:\\www.incepatorpeR1.ro http:\\www.R1learningmoto.com

vb serios?

Link la postare
  • 0

Da, daca mi-as fi luat zx10 sau gsxr1000, altfel statea treaba. Diferenta dintre un zx10 si r1 e mult mai mare decat va ganditi. Chiar mai mare ca intre dr125 si dr650 sau r6 si r1. Ah, ea sa uit. Am facut o tura si din cheia pana la brasov. Acolo prin curbe m-a luat o yamaha xt 125 supermoto. Da n-ai ce face, supermoto prin curbe rupe. I-am aratat eu ce inseamna moto cand am ajuns la niste linii drepte mai lungi. Dupa am stat si cu el la o terasa. Copil prost, la 16 ani se crede motociclist. Cum a venit ploaia, a si plecat, in loc sa astepte si el ca omu' sa se termine. Si era duminica, unde se grabea asa?!

Ahahahaha...Iti multumesc :lol2: Mi-am inceput ziua bine...Atat de tare m-ai amuzat.

Link la postare
  • 0

I-am aratat eu ce inseamna moto cand am ajuns la niste linii drepte mai lungi.

:lol2: Asta este de mare angajament ! Cred ca pe linie dreapta 95% dintre posesorii de mobre stiu sa traga de acceleratie. Totusi sunt sigur ca ceea ce ai postat este un fel de pamflet si trebuie tratat ca atare. Bravo ! :clap:

Link la postare
  • 0

Ma uit la comentariile voastre si ma bufneste rasul..Multe din ele chiar nu isi iau rostul,... gen nu iti lua de 600 ca te ia descarcerarea.

Pai daca e sa o luam asa si mergand pe bicicleta poate da un prost peste tine sa te omoare, sau mai nou sa-ti sara unul de la etajul 4 pe tine si iar sa te omoare...

Urcate pe  ce motor vrei tu, fa cativa km cu el si vezi cum te descurci. daca te crezi in stare sa-l stapanesti e ok. daca ai 20 de kg ud leoarca si te uiti la unul de 600 ca nici nu poti sa-l impingi nu e pt tine.

Parerea mea e ca daca lasi motorul sa te conduca va da cu tine la prima curba:)). Eu unul sunt la primul sezon pe moto, am inceput pe un cbr 900 fireblade, asa sa nimerit il luasem sa-l vand mai departe dar m-am razgandit.

Si cand am plecat prima data cu el am mers 30 de metri pe o roata fara sa vreau..:)) dupa care m-am potolit si dupa aproape un prim sezon ca e aproape pe sfarsite asta nu am nici o cazatura sau vreun incident. Sezon in care am facut cateva mii bune de km.

Singurul lucru important e sa ai pe cineva care sa te invete si   depinde in foarte mare masura de cel care conduce pe drum tu sau cp ai motorului.

Crezi ca daca mergi cu ceva de pana in 500 si  scoate unul botul la masina prea in afara intr`o intersectie vei prinde aripi si vei zbura peste? Sau daca intri prea tare intr`o curba iti mai da cativa metri de banda in plus...

Link la postare
  • 0

@viol.

Foarte inspirat numele. Am auzit ca se poarta prin spania. Ma rog....

Povesteste-ne cum ai facut tu wheelie cu prima ta motocicleta in primul sezon din viata ta si in primii km pe o motocicleta. Amvun prietemn care a invatat asta mancand cereale cu lapte dimineata. Si tu faci asta? Sau ne vinzi noua gogosi?

Link la postare
  • 0

Povesteste-ne cum ai facut tu wheelie cu prima ta motocicleta in primul sezon din viata ta si in primii km pe o motocicleta. Amvun prietemn care a invatat asta mancand cereale cu lapte dimineata. Si tu faci asta? Sau ne vinzi noua gogosi?

Te auzi ce spui?  ti-am zis ca am plecat fara sa vreau pe o roata... si am mers probabil metrii aia ca nu m-am panicat sa accelerez mai tare, nu am avut masina in fata sau curba ca altfel aveam cateva julituri sau oase rupte:))

Link la postare
  • 0

Te auzi ce spui?  ti-am zis ca am plecat fara sa vreau pe o roata... si am mers probabil metrii aia ca nu m-am panicat sa accelerez mai tare, nu am avut masina in fata sau curba ca altfel aveam cateva julituri sau oase rupte:))

Mersul pe o roata se numeste si wheelie ( in engleza. este o limba care se vorbeste in alta tara ). Cred ca au inteles toti cititorii de aici ce vroiai tu sa zici. Numai ca tu iei in ras celelalte comentarii si crezi ca al tau este cel mai intelept. Ei bine, cred ca tu esti de ras aici. Esti la primul tau sezon si crezi ca poti da sfaturi altora sau ca poti rade de comentariile lor. De cand conteaza cate kg ai pt un motor de 600? @:Singurul lucru important e sa ai pe cineva care sa te invete ... Si daca nu ai? Ce faci? Ai zis ca dupa ce ai mers 30 m, te-ai potolit. Sa ce? Sa mai mergi pe o roata? Stii sa mergi pe o roata? Oricum....exprimarea ta este de clasa IV. Si nu ai ce lectii sa-mi dai mie sau altuia de aici. Daca vroiai, doar, sa-ti impartasesti gandurile cu noi, puteai sa o zici intr-o alta maniera si intr-un alt topic. 

ps: @scuze pt off-topic.

Link la postare
  • 0

Salutare .......doar prin trecere ....doar din propria  experienta .....nu conteaza motor mare sau mic etc etc  ci doar ce simti ......mare, mic toate merg la fel ,totul depinde de tine daca te simti in stare........Prima ...ZZR 1100..m-am suit si plecat am fost...adrenalina la maxim......

Asfalt uscat tuturor, va doresc!!!!!

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.