Mergi la conţinut

Recommended Posts

exista doua optiuni

1 montezi o aprindere electronica de trabant din care folosesti doar o iesire

pastrezi alternator, bateria, relee, etc

2 montezi magnetou de minsc si scapi de toate belele

in ambele cazuri daca s-a ars caseta s-a dus dreq toata treaba dar poti sa iei o caseta de rezerva dupa tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e sa lasi apriderea asa cum este,am ij si tiu ce vb ...ceea ce vrei tu sa faci e bun pe termen scur si pe rute scurte ,nu-ti sugerez sa pleci undeva departe cu alta aprindere

Asa a fost conceputa sa mearga cel mai bine ,cu unele batai de cap dar asta e !

Sper ca am fost de ajutor

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Varianta cu aprindere de trab e doar pt JUPITER

PE planeta merg foarte bine da minsk sau de voshod.

Eu am pus una de minsk pe un ij 56. Am motorul la buzescu, in caz ca vrei sa vezi cum merge poti sa ma cauti la primavara

Asta se pare ca e solutia optima. Scapi de tot ce inseamna probleme cu incarcarea, aprinderea, dereglare avans baterie nasoala, etc

Magnetoul de voshod e de luat in seama doar daca vrei becu cu halogen la far. Se gaseste mai greu si e mai scump.

Ala de minsk are doar 65 W si deci se poate folosi doar bec normal de dacia. Gasesti nou la cristi tunaru cu 1,4 mil (magnetou complet + caseta, adica tot ce iti trebuie). DAca ai nevoie de ajutor la modificarea instalatiei electrice trimite un mail. Eu am facut toata modificarea cu mana mea.

E de considerat si locul castigat prin renuntare la baterie.

De asemenea e bine sa ai la tine si o caseta de rezerva, daca se in tample sa cedeze, desi am auzit ca se intampla ff rar si numai daca posesorul face vre-un scurt.

Daca vrei doar sa protejezi platina poti utiliza o aprindere tranzistorizata auto (300mii la vitacom) nu se mai impusca platina, dar ramai cu probleme de genul: nu incarca, s-a dus bateria, s-a dereglat avansul, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Merci pentru cele trei raspunsuri.

Stiu unde sa le gasesc piesele pt. ca am fost vanzator la Cristi; vroiam sa stiu doar cum se comporta la drum cu toate astea, daca a mai facut cineva .

Am avut Minsk timp de un an jumate si am ramas impresionat de faptul ca nu am umblat la magnetou decat ca sa ii reglez avansul si distanta la senzor si asa am mers 15.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Merci pentru cele trei raspunsuri.

Stiu unde sa le gasesc piesele pt. ca am fost vanzator la Cristi; vroiam sa stiu doar cum se comporta la drum cu toate astea, daca a mai facut cineva .

Am avut Minsk timp de un an jumate si am ramas impresionat de faptul ca nu am umblat la magnetou decat ca sa ii reglez avansul si distanta la senzor si asa am mers 15.000 km

<{POST_SNAPBACK}>

Daca mai vrei sa vezi cum mere un ij cu magnetou de minsk te invit la o plimbare cu al meu. ij56 e cem acelasi dreaq cu planeta5 ca turatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
improvizatziile scurteaza viatza motorului...

<{POST_SNAPBACK}>

Daca tot esti asa de priceput =)) explica-ne si noua, cum scurteaza o astfel de improvizatie viata motorului? si in afara de asta, modificarea aprinderii clasice cu una electronica, nu-i o improvizatie, ci o imbunatatire, dupa parerea mea.Asteptam raspunsul tau, bikerule! :blum:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...