Mergi la conţinut

Stiati ca....


assryder

Recommended Posts

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

stiati ca... exista momente in care tu nu dormi, dar creierul tau doarme?

stiintific demonstrat, atunci cand un o pres. pierde o noapte de somn, sau mai multe, cu toate ca e treaz, creierul lui intra in repaus, adica doarme.

Asta observ...la mine,da de trezire de trezire donshoara nu sti nimic ??? :D

Stiati ca orasul Machu Picchu e cocotat la 2,430 de metri deasupra marii si ca se mai numeste si Orasul pierdut al incasilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta o stiu din copilarie...

stiati ca in uterul femeii se gaseste o substanta care o ajuta sa nasca? Faza e ca se gaseste si la barbati.....

*wtf?* :)

ps: Pantera, zi tu ca tre sa stii .. care e treaba cu subst. asta? stiu ca se invata despre asta in primii ani de med.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

pt cei interesati de ratingul octane

"In Europe, they specify the Research Octane Number (RON).

In the United States, Canada and some other countries the headline number is the average of the RON and the MON, sometimes called the Anti-Knock Index (AKI) or (R+M)/2. Because of the 8 to 10 point difference noted above, this means that the octane in the United States will be about 4 to 5 points lower than the same fuel elsewhere: 87 octane fuel, the "regular" gasoline in the US and Canada, would be 91-92 in Europe."

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiati ca Titan, una din lunile lui Saturn este un paradis al energiei avand lacuri imense din metan lichid?

din cate stiam eu se numeste EUROPA si e unul dintre satelitii naturali ai lui Jupiter.are relief asemanator pamantului dar acolo ploua cu acid sulfuric si oceanele sunt din metan lichid(parca )

a fost trimisa sau se va trimite (nu stiu sigur) o sonda spatiala care sa strapunga gheata acestor oceane.se estimeaza ca durata de ``viata `` a sondei va fi sub o ora la acea temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiati ca sistemul nostru solar se invarte in jurul unei Black Hole cu 500 000 mile/h?

defapt intreaga galaxie se invarte in jurul unei "super masive black hole" situata in centrul acesteia ... ea nu a fost observata ci doar se banuieste ca este acolo datorita miscarii uluitor de rapide a unor astri in jurul unui punct central unde se banuieste ca ar fi ea .... recomand reportajul "Super masive black hole" facut de cei de la National Geographic

stiati ca forta de gravitatie a unei gauri negre este atat de mare incat distorsioneaza lumina ???

stiati ca o gaura neagra este practic invizibila si ea nu este observata decat atunci cand se "hraneste"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiam eu se numeste EUROPA

Europa este acoperita cu ghiatza de apa si s-au observat fisuri si miscari de unde sa dedus ca ar avea apa lichida sub ghiata si de aici si teoria ca ar avea caldura interna precum si Pamantul.

Da, se planuieste un drum pana acolo.

stiati ca o gaura neagra este practic invizibila si ea nu este observata decat atunci cand se "hraneste"?

Absoarbe lumina si deci nu o reflecta pt a putea fi vazuta.

Atunci cand se hraneste cu sori emite radiati gamma asa de puternice ca ......... din ele se formeaza norul de antimaterie din galaxie. Materie + antimaterie = radiati gamma. Acum sa observat si procesul invers prin care se explica origine antimateriei.

Interesant e ca 70% din materia galaxiei este de fapt antimaterie dupa socotelile astrofizice si de aici si teoria cu universe paralele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...creierul e mai prost decat piciorul?

Incercati asta:stand pe scaun,rotiti din genunghi piciorul drept in sensul acelor de ceas.In acelasi timp incercati apoi sa desenati imaginar cu mana dreapta cifra 6.ce observati?ca nu ve asculta piciorul. =))=))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e melodie de-a lu' Muse de pe albumul "Blackholes and revelations".

intradevar .... super tare albumul .... am fost la concert la ei .... au cantat foarte bine iar spectacolul de lumini si proiectii a fost bine gandit ....

@Andrei : stiam asta Andrei ... cand am zis ca distorsioneaza lumina m-am referit la faptul ca gravitatia incredibila a gaurii negre atrage pana si lumina .... referitor la procesul de hranire eu ma refeream la faptul ca gravitatia incredibila a unei gauri negre face ca aceasta sa smulga efectiv prea multa materie dintr-un astru iar surplusul este evacuat formand cele doua coloane diametral opuse, de materie .... am uitat cum se numesc in termeni stiintifici .... oricum ... tocmai de aceea se spune ca ea poate fi observata numai cand se hraneste .... in rest sansele ca ea sa fie localizata sunt infime .... in general se urmaresc fenomene ciudate in miscarea astrilor, distorsiuni ale luminii astrilor, urmarirea exploziilor urmate de eliberarea unor cantitati imense de radiatii gamma (supernove) ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine imi dati si mie cumva documentarul sa-l vizionez.

pai cauta pe DC++ ... eu de acolo l-am luat .... scrie la search "black hole" si o sa gasesti mai mult ca sigur doua reportaje de la national geographic. .... unul este "super massive black holes" si altul nu mai stiu cum se numeste dar e foarte misto si ala ... e prezentat de un actor (foarte cunoscut...joaca in seriale de succes) si e foarte frumos realizat ....

numai bine

edit: nu sunt de national geographic sunt de Discovery ... mea culpa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer.. cred ca pe mine ma intreba de hub =)))

eu nu prea gasesc nimic nicodata, asa ca mai bine imprumut DVD-uri de pe la unu si altu (btw, mi-am luat niste filme DVD interesante cu dor cinj de mii din carfur, e? :> whos the bosS? :> )

Dar hai gata cu offtopicu, stiati ca pinguinii pot sari la o inaltime de pana la 1,8 metri?? hum? :) :banana:

*Un stranut iese din gura cu o viteza de peste 965 km/h? Se p*** pe r1 :))) =))

:shok:

Si astea-s tari, dar sunt de pe net :) :P

* In ziua de azi este ceva jignitor sa arati cuiva degetul mijlociu. Dar acum sute de ani gestul avea alta semnificatie. Inaintea bataliei de la Agincourt din 1415, francezii, anticipand victoria lor asupra Angliei, au decis sa le taie degetul mijlociu tuturor soldatilor luati prizonieri. Asta pentru ca fara degetul mijlociu le va fi imposibil sa mai traga cu arcul si astfel sa mai ia parte la vreo lupta pe viitor. Insa francezii au pierdut acea batalie iar soldatii englezi ii batjocoreau aratandu-le degetul mijlociu, pe care acestia intentionasera sa li-l taie.

* Daca pui boabe de struguri in cuptorul de microunde, acestea vor exploda.

antartica :

http://www.planetearthdvd.info/wp-content/...tica-pd-800.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer.. cred ca pe mine ma intreba de hub =)))

Dar hai gata cu offtopicu, stiati ca pinguinii pot sari la o inaltime de pana la 1,8 metri?? hum? :) :banana:

*Un stranut iese din gura cu o viteza de peste 965 km/h? Se p*** pe r1 :))) =))

te cred ... acu m-am prins cu hub-ul ....

apropos de stranut ...

stiati ca un stranut e foarte periculos??? cand stranuti poti pati urmatoarele : sa faci infarct, sa te ineci, sa iti rupi o coasta, sa te "borseasca" sangele .... etc ... nu mai tin minte restul dar era o lista destul de mare ...

paradoxul cometei : studiind traiectoria unor comete precum si viteza acestora s-a constatat ca acestea nu au timp sa parcurga intreaga traiectorie in timpul dintre doua aparitii in jurul pamantului sau a altor planete ... acest fapt este considerat de multi cercetatori drept dovada a existentei asa ziselor gauri de vierme ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...