Mergi la conţinut
neacsuconstantin

legislatie Cum Fac Sa Aduc Un Motor Nou Din Sua

Recommended Posts

VREAU SA ADUC UN KAWASAKI 250R MODEL 2008 DIN SUA

AM UN PRIETEN CARE AR FI DISPUS SA MI-L PUNA INTRUN CONTAINER

MODELU DIN SUA COSTA 3500$ (2600e) DAR E PE CARBURATOR

MODELUL DIN EUROPA COSTA UNDEVA LA 3800e CIP (4400e :jawdrop: DDP) SI ESTE PE INJECTIE

DIN CATE AM INTELES CONTAINERU COSTA UNDEVA LA 800$ PANA LA CONSTANTA

INTREBAREA MEA CUM FAC CU ACTELE ?? AM INTELES CA TREBUIE SA PLATESC VAMA SI TVA DAR CUM INSCRIU EU MOTORU PE NUMELE MEU CA BAIATU NU VINE IN TARA DOAR TRIMITE ACTELE SI MOTORU(SEPARAT) CA BANUIESC CA NU POATE SA-LCUMPERE PE NUMELE MEU DIN SUA, NU ??????

PT CINE ESTE DISPUS SA AJUTE LA ACTE VORBIM SI DE UN ONORARIU :beer:

DACA MAI SUNT DORITORI (INCEPATORI CA MINE) CARE DORESC ACEST MOTOR POATE NE BAGAM LA UN CONTAINR MAI MULTII IN SPERANTA SA SCUTIM NISTE $$$$$

PRIMU MEU TOPIC :help:

nu stie nimeni nimic??????????? nu pot sa cred ca nu sa adus nici ubn motor din usa in romania ori ce detaliu este apreciat multam

MODELUL DIN EUROPA COSTA UNDEVA LA 3800e CIP (4400e :jawdrop: DDP) SI ESTE PE INJECTIE

INTREBAREA MEA CUM FAC CU ACTELE ?? AM INTELES CA TREBUIE SA PLATESC VAMA SI TVA DAR CUM INSCRIU EU MOTORU PE NUMELE MEU CA BAIATU NU VINE IN TARA DOAR TRIMITE ACTELE SI MOTORU(SEPARAT) CA BANUIESC CA NU POATE SA-LCUMPERE PE NUMELE MEU DIN SUA, NU ??????

DACA MAI SUNT DORITORI (INCEPATORI CA MINE) CARE DORESC ACEST MOTOR POATE NE BAGAM LA UN CONTAINR MAI MULTII IN SPERANTA SA SCUTIM NISTE $$$$$

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Salutare aceelasi lucru urmaresc si eu si din cate am inteles din auzite nu surse oficiale ar mai fi o belea cu un COC( nu stiu ce mama dracului certificat)

vama am inteles ca ar fi 10% din valoarea de catalog a vamii din romania plus tva 19% dar nu stiu la care suma se aplica tva-ul

eu acum ma interesez daca se poate sa aduc moto si sa circul cu nr de sua deci sa o las pe numele omului de acolo

partea proasta e ca nu stiu dc se poate tine asigurarea acolo

dc stie cineva ceva fac cinste in vara la mare :beer:

va salut pe toti

PS unde a gasit omul tau din sua containeru cu 800 para( numele firmei dc se poate) eu am gasit ceva pe la 1500 pana in cta ???????

Bafta la toata lumea

Link la postare

cu containerele sta treaba asa: exista mic ( cum ai spui tu) si anume de 20 de picioare in care intra oricum o masina lejer si cel mare de 40 de picioare in care intra 2 masini si ceva moto pe langa

ar fi bine sa fie unu de 20 de picioare 800 de dolari

in continuare intrebare zi-mi si mie unde ti s-a spus 800 pt container

merci bafta

cu containerele sta treaba asa: exista mic ( cum ai spui tu) si anume de 20 de picioare in care intra oricum o masina lejer si cel mare de 40 de picioare in care intra 2 masini si ceva moto pe langa

merci bafta

Link la postare

Sunt uni pe aici care trimet containere cam tot anul si cer $1.30 libra si ajung la destinatar acasa fara vama.

Am trimes si eu de cateva ori cu ei si a iesit bine. Chiar am fost uimit ca trimete lumea masini de spalat si uscat si frigidere si mobila si motoare V8 si .........

Ce si cum este cu inregistrarea nu am de unde sa stiu.

Link la postare
Sunt uni pe aici care trimet containere cam tot anul si cer $1.30 libra si ajung la destinatar acasa fara vama.

Am trimes si eu de cateva ori cu ei si a iesit bine. Chiar am fost uimit ca trimete lumea masini de spalat si uscat si frigidere si mobila si motoare V8 si .........

stai ca te-am prins :beer:

dc tot esti pe acolo poate poti sa-mi spui un lucru si anume:

asiguratorul de la americani acopera si tarile din afara USA? inclusiv europa

pe scurt cineva imi cumpara o moto acolo pe numele lui, imi trimite jucaria cu nr de USA si o procura in care atesta faptul ca el e de acord ca eu sa circul cu moto aici dar necunoscuta intervine la partea cu asigurarea obligatorie sau casco nu conteaza pt ca din cate stiu doar cei din canada acopera si alte tari din afara usa , americanii fiind mai cu mot acopera doar |USA

ai ideee sau poti sa faci o intrebare la o firma de asigurari p-acolo?

raman dator dc ma rez

bafta multa

Link la postare

Pt o suma ridicola gasesti asigurare internationala. Chiar la granita cu Mexicul sunt o gramada care ofera asigurari pt ambele parti. Problema este ca nu merita bani pe care ii cer ei.

Cel mai usor ar fi lesing in cazul asta dar nu multi de aici isi asuma riscul.

Link la postare

salutare.stiu eu tot ce este de facut.un container de 20 ft este 2200 usd pana la c ta, eu aduc din america marfuri de 6 ani si am intors-o pe toate partile si in toate felurile.am un container care va pleca in cca 2-3 saptamani din long beach-los angeles CA,daca sunteti interesati de transport mai am loc in el de 1-2 motociclete si il putem impartii.dincolo de costul transportului este si asigurarea(sunt 2 variante,una partiala care costa 1,5% din valoarea asigurata si cea totala care este 2,5% din valoarea asigurata)mai sunt si taxele de port(manevrare si ce mai baga astia,dar nu sunt sperioase).daca v ati gasit deja pe ebay ceva interesant si sunteti hotarati,o cumparati,daca e in cca 50-100 de mile de porturi il rugati pe vanzator sa o livreze in port la terminalul unde avem containerul(nu e o problema pt ei daca este in zona los angeles,california)sau daca este mai departe trebuie un alt shipper care sa o aduca din locatia ei in port(inca cateva sute).ideal este sa fie in california ca sa fie aproape sa se scuteasca banii de transport catre port,nu are de ce sa fie greu california este patria motocicletelor si preturile acolo sunt destul de ok.transport catre acasa este.aici odata ajunsa e vb de 10% din valoarea de factura(cu o manuta care spala pe alta caci altfel este 10% din valoarea de catalog si aia e maricica si e pacat,sunt bani aruncati pe geam)+19% tva si taxele alea de 150-200 de ron de la politie pt talon numar si ce mai cer ei.si asta a fost.daca sunteti hotarati ma puteti contacta.numai bine

Link la postare

Salutare,

Si eu vreau sa trimit chiar acum 2 motoare, daca mai ai loc pe containerul ala near interesa si pe noi sa le punem cat se poate de repede. ce am gasit mai ieftin a fost mai complicat. Cam $800 pe motor plus asigurare si acte pana in port in Germania, acolo iara niste acte de vama de vreo peste 300 euro pe motor plus ca trebe sa gasim transport deacolo pana acasa. Asa ca daca mai ai loc in container putem sa le aducem noi acolo pe sapt viitoare.

Spune mi te rog cum te pot contacta.

Poti sa mi dai un email la roberttolnai@yahoo.com

mersi

Link la postare

Ok...dar..eu cumpar motoreta aici talonul va fi pe numele meu...o trimit acasa...cum poti tu (cumparatorul) sa o treci pe numele tau ???

Link la postare

cssresita ti-am trimis mail.

Ok...dar..eu cumpar motoreta aici talonul va fi pe numele meu...o trimit acasa...cum poti tu (cumparatorul) sa o treci pe numele tau ???

daca tu cumperi motocicleta se va face un act de vanzare cumparare din partea proprietarului (cel care este trecut in certificatul de titlu) catre vanzator si in baza acestui act se va inmatricula motocicleta.

Link la postare

Adevarat ce spui dar eu cumpar motocicleta aici....eu vreau sa o trimit fratelui meu care EL o va inscrie in romania...acum eu oare pot face o imputernicire aici in state pe numele lui ca daca eu am talonul pe numele meu si o trimit acasa fratemiu nu poate face nimic cu ea...avand in vedere ca numele meu e cel din talon si numele fratelui meu nu apare nici unde...

Link la postare

sa ne intelegem..eu ma duc la nea xulescu fac cu el un bill of sale, imi trece numele pe talon ma duc la dmv..imi trec mobra pe numele meu o trimit in tara...acum motocicleta apare sub numele meu dar eu vreau sa o trimit in tara si fratemiu sa o inmatriculeze pe numele lui, daca talonul e pe numele meu cum poate fratemiu sa o treaca in romania pe numele lui...eu fiind aici si el fiind in romania?!?

Link la postare
sa ne intelegem..eu ma duc la nea xulescu fac cu el un bill of sale, imi trece numele pe talon ma duc la dmv..imi trec mobra pe numele meu o trimit in tara...acum motocicleta apare sub numele meu dar eu vreau sa o trimit in tara si fratemiu sa o inmatriculeze pe numele lui, daca talonul e pe numele meu cum poate fratemiu sa o treaca in romania pe numele lui...eu fiind aici si el fiind in romania?!?

ai faci contract de vanzare-cumparare fratelui tau(tu vanzator-el cumparator) si el o inmatriculeaza pe numele lui in baza acestui contract de vanzare cumparare.sper ca ai inteles, defapt e foarte simplu

Link la postare

am inteles eu fac aici un contract de vanzare cumparare pe numele lui eu il semnez aici, el acasa si gata totul e ok...?!? Are cum sa fie asa de simplu??? Multumesc mult ;) Dau o bere cand treci prin Fl. !

Link la postare
am inteles eu fac aici un contract de vanzare cumparare pe numele lui eu il semnez aici, el acasa si gata totul e ok...?!? Are cum sa fie asa de simplu??? Multumesc mult ;) Dau o bere cand treci prin Fl. !

trebuie sa il semnezi si pt el(imita semnatura lui cat se poate)

ms de bere da-o in tara cand vi io intre comunistii aiai nu mai stau m-am saturat de mult.

noroc

Link la postare

salutare zimi si mie te rog o firma cu care sa pot trimite motorul in tzara ca astia aici in louisiana is scumpe tare

zimi te rog unde gasesc un container de 800 dolari

mersi anticipat

asfalt uscat

merci bafta

merci bafta

spunemi si mie te rog unde gasesc un container desta de 800 de dolari sami trimit motorul acasa eu sunt in louisiana si nam gasit nimik pana in constantza zimi un nume de firma ceva poate ii gasesc pe aici

multzumesc anticipat

asfalt uscat

nu stie nimeni nimic??????????? nu pot sa cred ca nu sa adus nici ubn motor din usa in romania ori ce detaliu este apreciat multam

dami si mie nr prietenului tau cu containerul sau sati spuna un nume de firma ceva . poate ma lamureste si pe mine unde sa gasesc un container desta mic (sami pun motorul)

pana in constantza ca eu am gasit doar pana in germania

multumesc anticipat

asfalt uscat

Link la postare

salut, intru si eu in discutie:D

Motorul odata adus in tara din SUA ce urmeaza?

La RAR de ce avem nevoie? de exemplu pt ATV trebuie sa fie fie cu omologare europeana, altfel nu poate fi inscris legal doar pe primarie.

Link la postare

eu am adus dar va spun doar atat.....MULT SUCCES

sunt multi pe aici care vb discutii si habar nu au ...nu uitati sa puneti la socoteala , spaga la vama , spaga la rar , taxele de manipulare port si transport etc ....deci nu faceti calcule de gen 800 usd transport si 10% vama si tva ...caci va suna prea bine calculul si s-ar putea sa va depasiti bugetu alocat ...iar in final sa nu fie prea rentabil

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.