Mergi la conţinut
  • 0
ez_ryd3r

pilotaj Voblaj La Franare

Întrebare

salut...eram ieri pe sosea...aveam cam 130 140 asa....si a trebuit sa franez brusc fiindca a iesit un caine in drum....am observat ca la franari puternice roata fata incepe sa vobleze! e normal sa faca asta?

mentionez ca dupa ce mi au clantanit dintii 1 an de zile pe soselele din bucuresti m am decis ca suspensia ar trb inmuiata pt k nu mai suportam! mersi

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

12 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0

discurile nu sunt strambe:)....am verificat presiunea si era 1,5 deci credk asta era cauza:)......si janta nu e stramba mai mult k sigur pt k ar fi voblat si la acceleratie si la mers constant

Link la postare
  • 0

ti-am dat niste variante doar ;) ....de unde stii ca nu sint strambe discurile? crezi ca se vede ochiometric chestia asta? cand accelerezi janta fata e mai usoara iar cand franezi evident mai grea deci nu e neaparat sa iti faca si pe accelerare...sau ai verificat si asta la ochi?;)

Link la postare
  • 0
ti-am dat niste variante doar ;) ....de unde stii ca nu sint strambe discurile? crezi ca se vede ochiometric chestia asta? cand accelerezi janta fata e mai usoara iar cand franezi evident mai grea deci nu e neaparat sa iti faca si pe accelerare...sau ai verificat si asta la ochi?;)

cauciucu e skimbat recent...dasta zic k nu e stramba janta k l am pus p ala kre a ekilibrat o sa verifice....si discurile nu sunt strambe sau uzate inegal pt k le am verificat cu subleru...singurele variante mai rama sa fie un joc la rulmentii de la jug....pe kre l am sesizat io mai de mult sau sa fie reglate putin decalat bratele furcii...

Link la postare
  • 0
....si discurile nu sunt strambe sau uzate inegal pt k le am verificat cu subleru...

ntz ntz ..... planeitatea se verifica cu ceasul comparator ... cu sublerul verifici grosimea .

Link la postare
  • 0

mah...eu nu vreau sa ma bag prea mult insa tre sa zic si eu parerea mea

Mai demult am avut un GSXF la mine al unui amic

Nush cum dreaq ca ala imediat cand luam mainile de pe ghidon intra intr-un usor voblaj culmea al rotii fata.Acum erau cauciucurile noi si echilibrata roata fata insa si echilibratul asta se face tocmai ca sa nu se invarta aiurea i

Acum parerea mea e ca daca zic ca tot de la janta pare a fi, tu o sa ma contrazici spunandu-mi ca ar fi rulmentul de la jug.Dar l-ai verificat daca agata?Cand franezi se aude un carait ceva?Daca franezi brusc se simte o mica bataie in furca?

PS: te rog eu nu mai scrie ca pe mirc nu de alta dar pe mine ma oboseste rau

Link la postare
  • 0

eu am avut ceva asemanator pentru simplul fapt ca nu stransesem bine roata fata. de asta uneori e normal sa mai folosim chei dinamometrice. ideea e ca am strans la mana si la franare sau in curba la vietza mica (40) tremura usor ghidonul .. si nu stiam ce are.. pana am descoperit. cauze pot fi multe asa ca ia incet incet si elimina fiecare ipoteza.

Link la postare
  • 0

Daca iese planeitatea aiurea pot sa fie doua cauze ... rulmentul/i si nu de la jug , de la roata sau discuri strambea ... uitasem sa spun asta .

Link la postare
  • 0

alte cauze pot fi:

-suspensii de lemn prost setate

-presiune prea mare in cauciucul fata

-nivelul prea inalt de ulei din furca combinat cu o presiune prea mare pe fata

Link la postare
  • 0

S-ar putea ca amortizoarele fata sa aiba tensiuni diferite si atunci cand pui frana unul se lasa mai mult iar celalalt mai putin,ceea ce poate duce la voblaj.

Link la postare
  • 0

am si eu o intrebare .am o aprilia tuareg iar la telescoapele din fata intr un telescop am arc iar in cel cu discul de franare nu.cel cu discul il imping cu mana pina sus de revenit inapoi revine greu.asa trebuie sa fie sau sa umblat la el?multumesc.astept raspunsuri pt ca nu stiu ce sa fac sa ii bag arc si la acela?

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.