Mergi la conţinut

Accident K7 Vs Politia Rutiera


Axy_

Recommended Posts

Daca un motociclist comite o infractiune...cei carora nu le plac motocicletele ne asociaza cu acela pe toti...este normal?

Da, cam asa este natura umana. Un motociclist echipat si in trafic nu are identitate personala ci este identificat cu alti motociclisti similari memorabili. Memoria umana retine negativul.

Pe usa masinilor de politie pe care le platesc si eu scrie "To protect and to serve" si cu toate problemele pe care le-am creat eu lor in dealungul anilor .......... cam asta au facut.

Dar nu pot spune la fel si de politisti din Mexic sau Romania care au fost si cersetori printre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sorry, mie greu sa dau credit politiei, chiar si in cazuri evidente. Abuzul il au in sange prea multi dintre ei, si daca eu aprob daramarea din sa a unui motociclist (fie el in culpa), simt ca data viitoare poate ma vor arunca pe mine pe asfalt.

In zona mea politistii rutieristi poseda o parte din taximetre, ceea ce este in primul rand ilegal, in al doilea rand ii face protectorii si angajatorii celei mai indisciplinate categorii de soferi pe care o cunosc. In loc sa iasa in trafic si sa previna accidentele si ilegalitatile prin prezenta permanenta, isi incalzesc outzele in birouri si ies doar la pescuit amenzi, asezand radare in cele mai imbecile locuri, cele care le asigura succesul actiunii dar nu previne cu nimic producerea de evenimente (cum ar fi o limitare la 30 km/h pe o distanta de 50 m pe un drum european cu limita normala de 100km/h). Se planteaza in spatele unui semafor defect si te acuza ca ai trecut pe rosu, colecteaza martori mincinosi care declara ca i-ai incomodat pe trecerea de pietoni, te amendeaza pentru viteza in timp ce saluta cu servilism maharul local care trece de doua ori mai tare ca tine...

Toate astea sunt varful aisbergului. La astia sa le dau crezare? Astora sa le dau dreptate? Raman la parerea ca si astia sunt doar un inamic in plus pe sosea si sunt mult mai castigat, crede-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ciinii latra ursul merge.Adevarul ca sunt 2 tabere care actioneaza dupa propriile reguli.Politia dupa ale ei si out-law-erii dupa ale lor.Fiecaruia le place joaca ca de-aia sunt ceea ce sunt.Citeodata scorul inclina in favoarea unuia sau altuia.Cind iti place tipul asta de joaca trebuie sa-ti asumi si consecintele.Si unii si ceilalti.ASTA ESTE!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Abuzul il au in sange prea multi dintre ei

2. In zona mea politistii rutieristi poseda o parte din taximetre, ceea ce este in primul rand ilegal,

3. In loc sa iasa in trafic si sa previna accidentele si ilegalitatile, isi incalzesc outzele in birouri si ies doar la pescuit amenzi. 4. Se planteaza in spatele unui semafor defect si te acuza ca ai trecut pe rosu.

5. Raman la parerea ca si astia sunt doar un inamic in plus pe sosea.

1. Adevarat spus.

2. Si care este solutia? Legala.

3. Daca sunt dovezi pt asa ceva, ce se poate face cu ele?

4. Aici din cauza ca semafosul statea pe galben mai putin de 3.5 secunde au trebuit sa inapoieze 200000 de amende. O solutie trebuie sa existe si acolo.

5. Si asa se perpetueaza acest conflict.

Legea este de partea civililor dar multi nu stiu sa o foloseasca sau sa se uneasca si se lasa intimidati de minoritate (cred eu) de politisti corupti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi sunteti nitel cu capu' (de fapt ce motociclist nu e ?), dar a ajunge sa ne injuram intre noi asta nu e bine si nici frumos, ai ceva de zis fa-o in mod civilizat, fiecare are parerea lui, asta nu e motiv sa-l injuri pe om.

In opinia mea politia nu a procedat corect, dar motociclistul si-a cautat-o cu lumanarea si nu imi pare rau pentru ce i s-a intamplat, si-a meritat-o cu varf si indesat. Sa fie multumit ca s-a ales cu atat si nu are nimik rupt prin el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Poate ca Politia nu a procedat corect si nici uman(am inteles ca baiatul avea mana rupta si militianul il tinea sa nu fuga,ba mai mult,abia l-a lasat sa-si traga cagula de pe gura,ca nu putea respira),dar am o singura intrebare??? ....

... daca motociclistul mi-ar fi lovit fratele pe trecerea de pietoni in loc. Harlau(cred ca asa ii zice) si acesta AR FI MURIT, oare ce as fi zis de politia romana,ca este o incompetenta mituita??? :shok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Vad ca tu chiar nu stii legislatia de loc ce spune la capitolul asta, si nici Baza legislatiei democratice si anume "Prezumtia de nevinovatie" pana o instanta da un verdict final si inatacabil(sau executoriu), prin urmare organele de politie NU au nici un drept sa-l "doboare" de pe motor inafara decat daca accidenta pe cineva sau daca aveau mandat de arestare pt el.

Si-ti mai repet inca o data ca nu politia stabileste cine-i infractor si cine nu-i ci numai o instanta si in urma unui verdict.

Legea-i lege, nu-i tocmeala, si toti tre s-o respecte, mai ales politia

2.Da mai......."traiasca dictatura militara si politieneasca" :ranting: si lasa-l pe Basescu ca-i Mr Populism :P

Da si acum normal ca esti ''Lupu' moralist''

foarte adevarat ("Prezumtia de nevinovatie" pana o instanta da un verdict final si inatacabil(sau executoriu), prin urmare organele de politie) insa politia, fiind organul care pune in aplicare legea, are dreptul, ba chiar obligatia de a face investigatii si de a aduce probe pro si contra in acest sens. Iar acum, facand studiu pe cazul de fata: politia il vede ca depaseste viteza admisa, nu are numar, si refuza sa opreasca la semnalele politistilor, ba chiar dupa spusele lui gaxel opreste in fata blocajului, se intoarce si fuge in directia opusa... pai scuza-ma dar omul ala este suspect de posibila comitere a oricarei infractiuni din Codul Penal si e normal sa-l opresti prin orice mijloc posibil

sa revenim cu picioarele pe pamant! Cum spune si RA007 "motociclistul" insumase doar 2 contraventii:

1. viteza peste limita legala (nu conteaza cat, la noi nu exista reckless driving)

2. refuzul de a opri la semnalul organului (rasculat).

Cum mama ma-sii din 2 contraventii l-au scos Public Enemy no.1 si au dat cu loganul in el? Cat de taran r... sa fii? Cam cat un garcea imputit de comuna aparent. Ideea e....daca omul avea dosare penale si ei stiau sigur ca el e trebuiau sa-l lase in boii lui si apoi sa-l viziteze acasa si sa rezolve problema. Ca avea dosare penale si au descoperit de abia DUPA tentativa de omor, ca asa se numeste ce au facut, ca el este inculpatul, este doar un noroc chior. Daca ar fi fost cineva fara antecedente? Pe unde o mai scoteau? Si daca si mai mult murea in accident ? Tot scapau pulitistii ?

Daca ar exista un minim de justitie respectivul garcea acum s-ar feri sa scape sapunul iar cel mai bun prieten al lui ar fi Alifie. Dar ca de obicei astia fac toate tampeniile si scapa. De aici si atitudinea mea fata de ei....daca ma opreste si ma stiu nevinovat din "vierme" si "arici" nu-l scot.

Pe de alta parte tin sa mentionez ca nici cu motociclistul pe model Al Capone nu sunt de acord.

"sa-l lase in boii lui si sa-l viziteze acasa si sa rezolve problema" - tu sa fii in locul lui, fara numar, sa te lase politia si sa vina dupa tina acasa, ce-ai zice? hai k te ajut eu: "Cine-i ala domne?... Pleaca mah de-aici, m-ai gasit e mine mai prost? ... Seamana domne motocicleta cu a mea.... da si echipamentul.... da e fata mea pe filmare? motocicleta mea? Nu cred, marsh in (cuvant urat) de la usa mea!!"

D'asta a ajuns politia sa nu mai reprezinte nimic pentru hotii de rand, iar cetatenii si-au pierdut increderea. Pentru ca legile-s facute de hoti pentru hoti, iar unii "aleg" sa incurajeze astfel de comportamente, de teribilisme.

Pai daca tot stiau cine-i nu mai bine-l filau discret unde merge, si sa-l prinda mai discret dupa ce se dadea jos de pe motor? Asa nici el nu mai gonea nebuneste, si nici mass-media nu afla nik despre cazul asta care oricum le-a patat si politistilor inca o data imaginea si asa sifonata bine. :mad:

Prietene, ce spui tu e o gluma. Toti "baietii de cartier" cunosc toate masinile NEINSCRIPTIONATE ale politiei, ce sa mai spunem de cele inscriptionate. Asa ca partea cu filatul, pica din start. mai ales filatul unei motociclete cu un Logan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. foarte adevarat ("Prezumtia de nevinovatie" pana o instanta da un verdict final si inatacabil(sau executoriu), prin urmare organele de politie) insa politia, fiind organul care pune in aplicare legea, are dreptul, ba chiar obligatia de a face investigatii si de a aduce probe pro si contra in acest sens. Iar acum, facand studiu pe cazul de fata: politia il vede ca depaseste viteza admisa, nu are numar, si refuza sa opreasca la semnalele politistilor, ba chiar dupa spusele lui gaxel opreste in fata blocajului, se intoarce si fuge in directia opusa... pai scuza-ma dar omul ala este suspect de posibila comitere a oricarei infractiuni din Codul Penal si e normal sa-l opresti prin orice mijloc posibil

2. "sa-l lase in boii lui si sa-l viziteze acasa si sa rezolve problema" - tu sa fii in locul lui, fara numar, sa te lase politia si sa vina dupa tina acasa, ce-ai zice? hai k te ajut eu: "Cine-i ala domne?... Pleaca mah de-aici, m-ai gasit e mine mai prost? ... Seamana domne motocicleta cu a mea.... da si echipamentul.... da e fata mea pe filmare? motocicleta mea? Nu cred, marsh in (cuvant urat) de la usa mea!!"

D'asta a ajuns politia sa nu mai reprezinte nimic pentru hotii de rand, iar cetatenii si-au pierdut increderea. Pentru ca legile-s facute de hoti pentru hoti, iar unii "aleg" sa incurajeze astfel de comportamente, de teribilisme.

3. Prietene, ce spui tu e o gluma. Toti "baietii de cartier" cunosc toate masinile NEINSCRIPTIONATE ale politiei, ce sa mai spunem de cele inscriptionate. Asa ca partea cu filatul, pica din start. mai ales filatul unei motociclete cu un Logan.

1. Ehei...chiar tu ai zis mai jos ca legea-i cam "stramba" deci....n-as concluziona la fel, cum am mai spus mai sus ba chiar prin modul agresiv de arestare i-au sporit sansele sa scape basma curata pe motiv de abuz, deci tot organele pica de fraieri

2. Cu niste metode mai subtile, bineinteles necunoscute pt niste "tablagii" l-ar putea face sa se dea singur de gol, si sa-si dea singur pumni in oo dup-aia de cum s-o dat de gol cand era deja prins.

3.Eu spuneam de un filaj mai din umbra asa, si fara masina, sa-l faca sa creada ca o scapat, ca o castigat, reducea si el viteza de nu mai era pericol public si oprea dupa un timp acasa sau altundeva, si atunci pe el. Dar nuuuuuuu, politia romana inca se mai crede armata, militie si forta de opresiune, acest aspect m-a enervat pe mine, si inca ma enerveaza ca nu au devenit subtili, mai civilizati.....dar deh cand vezi un militian d-asta de 3 pa 4 pa care mai bine sari peste el decat sa-l ocolesti ca-i mai usor =)) ......numai la subtilitate nu te duce gandu. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ehei...chiar tu ai zis mai jos ca legea-i cam "stramba" deci....n-as concluziona la fel, cum am mai spus mai sus ba chiar prin modul agresiv de arestare i-au sporit sansele sa scape basma curata pe motiv de abuz, deci tot organele pica de fraieri

2. Cu niste metode mai subtile, bineinteles necunoscute pt niste "tablagii" l-ar putea face sa se dea singur de gol, si sa-si dea singur pumni in oo dup-aia de cum s-o dat de gol cand era deja prins.

3.Eu spuneam de un filaj mai din umbra asa, si fara masina, sa-l faca sa creada ca o scapat, ca o castigat, reducea si el viteza de nu mai era pericol public si oprea dupa un timp acasa sau altundeva, si atunci pe el. Dar nuuuuuuu, politia romana inca se mai crede armata, militie si forta de opresiune, acest aspect m-a enervat pe mine, si inca ma enerveaza ca nu au devenit subtili, mai civilizati.....dar deh cand vezi un militian d-asta de 3 pa 4 pa care mai bine sari peste el decat sa-l ocolesti ca-i mai usor =)) ......numai la subtilitate nu te duce gandu. :P

1. E prea putin spus ca legea e stramba, dar asa stramba cum e, nu ajutam cu nimic daca incurajam astfel de manifestari. Iar ce spui tu ca i-au sporit sansele sa scape pentru modul in care l-au oprit, eu zic ca nu e chiar asa. N-or sa faca nici tambalau sa le dea medalii onorifice cum zicea alt coleg aici pe forum (desi si dupa parerea mea ar merita), dar nici nu vor fi trasi la raspundere.

2. Tare mi-as dori sa te vad "tablagiu" pentru o saptamana. Nu mai mult. Sa fii tu "subtil" cum numai tu stii. Te-ar manca procurorii cu fulgi cu tot si ti-ai mai vedea prietenii doar in zilele de vizita :P . Exemplu bun in versul alora din ex"La Familia" ... "nu vorbi fara sa stii ..." (sfat prietenesc. sa nu-l confunzi cumva cu aronganta.departe de mine gandul asta)

3. Asta n-am prea inteles. Cum adica filaj fara masina? Daca ala gonea cu 100+ km/h in localitate. Chiar m-ai pierdut aici. Si iar ... spui "sa-l faca sa creada ca o scapat, ca o castigat, reducea si el viteza de nu mai era pericol public ". Ce motiv avea sa reduca? Constiinta? n-a avut una la semnalele politistilor, de ce sa fi avut una "din oficiu"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)) MAI OAMENI BUNI,POLITIA I-A BLOCAT DRUMUL PENTRU AL DETERMINA SA OPREASCA,NICIDECUM N-A INTRAT IN EL CU SINGE RECE!!! DACA INDIVIDUL A RISCAT INCERCIND SA TREACA DE BARAJ E PROBLEMA LUI!!!

IN ALTA ORDINE DE IDEI NU ORICE RETARD CARE ARE O MOTORETA SUB KOR E MOTOCICLIST!!!

NU POTI SA JUDECI PINA NU STII TOATE DETALIILE.UNUL CARE FUGE SI PROVOACA TOT CIRCUL ARE SIGUR UN MOTIV SERIOS!

UNDE E AUTORITATEA POLITIEI DACA NU ARE VOIE SA TRAGA,SA TE BRUSCHEZE,SA TE ARESTEZE,ETC DAR TU POTI FACE CE VREI UMBLIND CU TOT FELUL DE CHICHITE ALE LEGII SAU CU $$$ ??? ORI,EI MUNCESC, ADUNA PROBE SA ARESTEZE PENTRU A AVEA PROCURORII CE ELIBERA! SI A DOUA ZI INFRACTORU' E LIBER SI-TI RADE IN NAS PE STRADA. DACA A FOST ASA SI IN CAZUL DE FATA,SAU DACA ALA AR FI CONDUS O "CONSERVA"IN LOC DE K7???

ORICE LUCRU ARE MULTE FETZE !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. E prea putin spus ca legea e stramba, dar asa stramba cum e, nu ajutam cu nimic daca incurajam astfel de manifestari. Iar ce spui tu ca i-au sporit sansele sa scape pentru modul in care l-au oprit, eu zic ca nu e chiar asa. N-or sa faca nici tambalau sa le dea medalii onorifice cum zicea alt coleg aici pe forum (desi si dupa parerea mea ar merita), dar nici nu vor fi trasi la raspundere.

2. Tare mi-as dori sa te vad "tablagiu" pentru o saptamana. Nu mai mult. Sa fii tu "subtil" cum numai tu stii. Te-ar manca procurorii cu fulgi cu tot si ti-ai mai vedea prietenii doar in zilele de vizita :P . Exemplu bun in versul alora din ex"La Familia" ... "nu vorbi fara sa stii ..." (sfat prietenesc. sa nu-l confunzi cumva cu aronganta.departe de mine gandul asta)

3. Asta n-am prea inteles. Cum adica filaj fara masina? Daca ala gonea cu 100+ km/h in localitate. Chiar m-ai pierdut aici. Si iar ... spui "sa-l faca sa creada ca o scapat, ca o castigat, reducea si el viteza de nu mai era pericol public ". Ce motiv avea sa reduca? Constiinta? n-a avut una la semnalele politistilor, de ce sa fi avut una "din oficiu"?

1. Cu un avocat bun si cu "legaturi" mai de ordin politic SIGUR SCAPA, crede-ma, si daca nu ma crezi asista (daca ai posibilitatea)la unele procese in care sunt implicati oameni politici MICI ca la cele unde-s pestii mari "spalati" nu cred ca ai acces daca nu ai legatura cu cazul. :verymad:

2. Pai eu ce am zis mai sus, sa arestezi ca din topor la prima vedere neintemeiat = cum ai zis tu "te mananca procurorii"

si poate nici nu se mai ajunge in instantza, deci......aci nu prea stii tu :P

3. In primul rand cu instiintarea frecatorilor de menta din logane din tot orasul, si amplasarea de masini cu fatza PERPENDICULAR pe axul drumului (asa se face un BLOCAJ LEGAL daca nu stiai, ca doar nu se iese la vanatoare cu loganu nu?), in felul acesta se poate si alcatui un dosar solid de urmarire penala daca nu era inregistrat motorul sau era beat/drogat "soferu" sau nu avea carnet, in alte conditii daca nu lovea barajul si oprea nu este decat un CONTRAVENIENT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)) MAI OAMENI BUNI,POLITIA I-A BLOCAT DRUMUL PENTRU AL DETERMINA SA OPREASCA,NICIDECUM N-A INTRAT IN EL CU SINGE RECE!!! DACA INDIVIDUL A RISCAT INCERCIND SA TREACA DE BARAJ E PROBLEMA LUI!!!

IN ALTA ORDINE DE IDEI NU ORICE RETARD CARE ARE O MOTORETA SUB KOR E MOTOCICLIST!!!

NU POTI SA JUDECI PINA NU STII TOATE DETALIILE.UNUL CARE FUGE SI PROVOACA TOT CIRCUL ARE SIGUR UN MOTIV SERIOS!

UNDE E AUTORITATEA POLITIEI DACA NU ARE VOIE SA TRAGA,SA TE BRUSCHEZE,SA TE ARESTEZE,ETC DAR TU POTI FACE CE VREI UMBLIND CU TOT FELUL DE CHICHITE ALE LEGII SAU CU $$$ ??? ORI,EI MUNCESC, ADUNA PROBE SA ARESTEZE PENTRU A AVEA PROCURORII CE ELIBERA! SI A DOUA ZI INFRACTORU' E LIBER SI-TI RADE IN NAS PE STRADA. DACA A FOST ASA SI IN CAZUL DE FATA,SAU DACA ALA AR FI CONDUS O "CONSERVA"IN LOC DE K7???

ORICE LUCRU ARE MULTE FETZE !

Exact ce incercam sa spun, doar cu MAJUSCULE :P

... jos palaria Andrei ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)) MAI OAMENI BUNI,POLITIA I-A BLOCAT DRUMUL PENTRU AL DETERMINA SA OPREASCA,NICIDECUM N-A INTRAT IN EL CU SINGE RECE!!! DACA INDIVIDUL A RISCAT INCERCIND SA TREACA DE BARAJ E PROBLEMA LUI!!!

IN ALTA ORDINE DE IDEI NU ORICE RETARD CARE ARE O MOTORETA SUB KOR E MOTOCICLIST!!!

NU POTI SA JUDECI PINA NU STII TOATE DETALIILE.UNUL CARE FUGE SI PROVOACA TOT CIRCUL ARE SIGUR UN MOTIV SERIOS!

UNDE E AUTORITATEA POLITIEI DACA NU ARE VOIE SA TRAGA,SA TE BRUSCHEZE,SA TE ARESTEZE,ETC DAR TU POTI FACE CE VREI UMBLIND CU TOT FELUL DE CHICHITE ALE LEGII SAU CU $$$ ??? ORI,EI MUNCESC, ADUNA PROBE SA ARESTEZE PENTRU A AVEA PROCURORII CE ELIBERA! SI A DOUA ZI INFRACTORU' E LIBER SI-TI RADE IN NAS PE STRADA. DACA A FOST ASA SI IN CAZUL DE FATA,SAU DACA ALA AR FI CONDUS O "CONSERVA"IN LOC DE K7???

ORICE LUCRU ARE MULTE FETZE !

Autoritate tre sa fie nu zic, dar sa nu se cada in cealalta extrema: dictatura politieneasca sa recidivam iarasi si sa revenim la comunism, de aceea totul trebuie NEAPARAT sa se faca litera de lege mai ales din partea "oamenilor legii"

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei bine, la cum e lasata legea acum, cand politistul poate fi scuipat in fatza si n-are cum reactiona, are autoritate fix (cuvant urat). Nu zic ca inainte era bine, ca se stia ca militienii aveau "salarii" uriase, dar scuza-ma ... pe de alta parte hotul stia ca daca e prins a pus-o, iar cetateanul se simtea mult mai in sigurantza decat acum.

Caz concret: in noaptea de inviere, biserica bazilescu de pe bd. Bucurestii Noi. Lume multa. 2 politisti in uniforma trimisi sa asigure siguranta si ordinea publica. in fata bisericii pe partea opusa, o gramada de "cioare" cu Q7, mertz-uri si alte scule faceau paranghelie. Trece cetateanul pe langa politistii care erau in dreptul bisericii si ce spune: "... mda ... uitati-va la ei, tineti-i in brate." Si asta de ce? Pt k efectiv n-aveau ce face. S-au dus la ei, au inceput aia cu "da ce.... mea fac? am venit la biserica.", si cam atat.

Asa ca mai bine sa mai puna politia piciorul in prag k altfel s-alege praful.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei bine, la cum e lasata legea acum, cand politistul poate fi scuipat in fatza si n-are cum reactiona, are autoritate fix (cuvant urat). Nu zic ca inainte era bine, ca se stia ca militienii aveau "salarii" uriase, dar scuza-ma ... pe de alta parte hotul stia ca daca e prins a pus-o, iar cetateanul se simtea mult mai in sigurantza decat acum.

Caz concret: in noaptea de inviere, biserica bazilescu de pe bd. Bucurestii Noi. Lume multa. 2 politisti in uniforma trimisi sa asigure siguranta si ordinea publica. in fata bisericii pe partea opusa, o gramada de "cioare" cu Q7, mertz-uri si alte scule faceau paranghelie. Trece cetateanul pe langa politistii care erau in dreptul bisericii si ce spune: "... mda ... uitati-va la ei, tineti-i in brate." Si asta de ce? Pt k efectiv n-aveau ce face. S-au dus la ei, au inceput aia cu "da ce.... mea fac? am venit la biserica.", si cam atat.

Asa ca mai bine sa mai puna politia piciorul in prag k altfel s-alege praful.

Despre cazul concret prezentat de tine intradevar, meritau o amendutza mica asa de vo 1000Ron de caciula pt TLP(tulburarea linistii publice) nu crezi? :P Aceasta este actiunea pe care LEGAL trebuiau sa o intreprinda.

Sa vezi in alte tzari cum te taxeaza pt fiecare abatere exact cum zice legea.....deci nici mai mult; iar daca refuzau sa se legitimeze, atunci in duba si la sectie, s-acolo......

TOATE ACTIUNILE CARE SE IAU DE CATRE ORGANELE ABILITATE TREBUIE SA FIE INTOCMAI CU LITERA LEGII !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la harmalaia de era acolo crede-ma k nu puteai acuza pe nimeni de tulburarea linistii publice. Iar pentru nesimtire, taranisme i prostie nu cred ca s-a inventat inca articol de lege in baza caruia sa fie amendati. plus ca nu stiu cum sa-ti zic, dar erau doar 2 acolo pentru ca mai multi n-au avut de unde sa dea, tinand cont de nr mare de biserici de supravegheat si nr exagerat de mic de lucratori.

Asa ca 2 gabori intre 10-15 tigani, da cu virgula, iar prima regula ce se aplica in cazul asta e sa observi raportul de forte. Ca nu-ti ridica nimeni statuie dc mori k prostul. ;)

P.S. "s-acolo....." ce?

Au fost gabori anchetati din cauza unor tigani care dupa ce au iesit din sectie s-au dat cu capul de pereti, s-au dus la INML, au dat ceva (ca au de unde) si-au scos certificat medicol legal si au depus plangere ca au fost batuti in sectie.

Prezumtia de nevinovatie... ca se vorbea de ea la un moment dat ... doar in cazul hotilor e aplicabila. Asta-i leagea noastra!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt d-aia ce se autoflageleaza pt astfel de practici, :mad: dar se poate face astfel ca sa nu mai ajunga la IML........autoapararea.....o sarit la mine, si m-o atacat, trebuia sa ripostez nu? CASE CLOSED si punct.

Asta este......unora le lipseste sangele rece si sa se auto-protejeze.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UNDE E AUTORITATEA POLITIEI DACA NU ARE VOIE SA TRAGA,

Bun revenit pe aici Andrei. :beer:

Ce spui tu face parte dintr-o societate civilizata si organizata dar in romania inca persista o oarecare anarhie sociala si politica.

Un caz proaspat de aici. Seara politistul opreste un individ si il identifica ca infractor cautat de politie.

Infractorul e mai iute si ia batonul politistului cu care il loveste peste mana inarmata de scapa pistolul si incepe sa-i dea o ciomageala buna. Partenerul scoare pistolul si impusca infractorul.

Total legal, total logic.

Dar un alt caz recent a uimit pe toti.

Noaptea cineva trage cu arma intr-o masina de politisti.

Politisti ies din masina si deschid focul asupra masini de unde se tragea.

Soferul omorat si pasagerul ranit.

Amandoi nevinovati.

Infractorul fuge de dupa masina si dispare.

Au procedat politisti corect si legal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista asa ceva, crede-ma. pici nevinovat din cauza unor nrnorociti. cazuri d genul asta sunt multe, ar depasi "1001 de nopti" doar k astea nu te-ar adormi. ba dimpotriva, te-ar aduce in stadiul sa dormi iepureste :)

"Un bărbat care fura componente de cale ferată a fost împuşcat mortal la Cernavodă

O persoană a fost împuşcată mortal, marţi seară, după ce a fost surprinsă în zona podului Anghel Saligny din Cernavodă de unde intenţiona să sustragă componente de cale ferată.

Poliţiştii spun că bărbatul era însoţit de alte două persoane când a fost observat de un poliţist care i-a somat verbal să se oprească. Aceştia se aflau în zona unde se efectuează lucrări de modernizare a rutei CFR Bucureşti-Cernavodă, de unde intenţionau să sustragă componente de cale ferată.

Ei au fost somaţi verbal de poliţistul de la Poliţia Transporturi Cernavodă, însă au fugit. Poliţistul a tras apoi două focuri de avertisment în aer, dar bărbaţii nu s-au oprit şi, mai mult unul dintre ei, i-ar fi adresat injurii poliţistului. Ca să îi oprească, poliţistul a tras spre cei trei bărbaţi. Unul dintre ei a fost rănit în zona fesei şi a decedat în urma hemoragiei.

Un al doilea a fost reţinut de poliţişti, iar cea de-a treia persoană a reuşit să scape. Dosarul se află în cercetare la Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa, iar poliţiştii de la Secţia Regională Transporturi Constanţa au refuzat să dea informaţii legate de acest caz care a fost declinat spre competenţa procurorilor. Poliţiştii mai spun că în zona unde au fost surprinşi cei trei se confruntă frecvent cu cazuri de furturi de componente de cale ferată. În zonă se efectuează lucrări pentru ruta Bucureşti-Cernavodă, parte a Coridorului 4 Paneuropean şi adeseori sunt tentative de furt al componentelor metalice care valoarează miliarde de lei.

Procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa îl cercetează pe agentul de poliţie din Cernavodă, de la secţia transporturi feroviare, pentru comiterea infracţiunii de omor, după ce acesta a folosit arma din dotare şi a împuşcat mortal un hoţ care nu a răspuns la somaţie. "

Caz mai elocvent de-atat privind dreptul de uz de arma de catre un politist si consecintele lui, nu cred sa existe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista asa ceva, crede-ma. pici nevinovat din cauza unor nrnorociti. cazuri d genul asta sunt multe, ar depasi "1001 de nopti" doar k astea nu te-ar adormi. ba dimpotriva, te-ar aduce in stadiul sa dormi iepureste :)

"Un bărbat care fura componente de cale ferată a fost împuşcat mortal la Cernavodă

O persoană a fost împuşcată mortal, marţi seară, după ce a fost surprinsă în zona podului Anghel Saligny din Cernavodă de unde intenţiona să sustragă componente de cale ferată.

Poliţiştii spun că bărbatul era însoţit de alte două persoane când a fost observat de un poliţist care i-a somat verbal să se oprească. Aceştia se aflau în zona unde se efectuează lucrări de modernizare a rutei CFR Bucureşti-Cernavodă, de unde intenţionau să sustragă componente de cale ferată.

Ei au fost somaţi verbal de poliţistul de la Poliţia Transporturi Cernavodă, însă au fugit. Poliţistul a tras apoi două focuri de avertisment în aer, dar bărbaţii nu s-au oprit şi, mai mult unul dintre ei, i-ar fi adresat injurii poliţistului. Ca să îi oprească, poliţistul a tras spre cei trei bărbaţi. Unul dintre ei a fost rănit în zona fesei şi a decedat în urma hemoragiei.

Un al doilea a fost reţinut de poliţişti, iar cea de-a treia persoană a reuşit să scape. Dosarul se află în cercetare la Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa, iar poliţiştii de la Secţia Regională Transporturi Constanţa au refuzat să dea informaţii legate de acest caz care a fost declinat spre competenţa procurorilor. Poliţiştii mai spun că în zona unde au fost surprinşi cei trei se confruntă frecvent cu cazuri de furturi de componente de cale ferată. În zonă se efectuează lucrări pentru ruta Bucureşti-Cernavodă, parte a Coridorului 4 Paneuropean şi adeseori sunt tentative de furt al componentelor metalice care valoarează miliarde de lei.

Procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa îl cercetează pe agentul de poliţie din Cernavodă, de la secţia transporturi feroviare, pentru comiterea infracţiunii de omor, după ce acesta a folosit arma din dotare şi a împuşcat mortal un hoţ care nu a răspuns la somaţie. "

Caz mai elocvent de-atat privind dreptul de uz de arma de catre un politist si consecintele lui, nu cred sa existe.

Sper sa nu se mai intample asa ceva niciodata :ranting:

Procurorii stia si-au luat licenta cu 6(asta ca sa nu zic altceva) nu stiau ca exista atentat la siguranta traficului feroviar, o chestie cam la fel de grava ca si atentatul la siguranta nationala cum e TERORISMUL , pt care e voie cu "shoot to kill" :shok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel ce impusca pe cineva in spate intentionat fara sa-i fie viata pusa in pericol sau a altora din jur este vinovat de OMOR.

Hai ma mai lasa-ma, atunci politistii vosti de ce trag in fugari ca in terosisti?.......cica la picioare trag, da nimeresc exact capu cu o precizie chirurgicala :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte daca politistul american face o arestare in un mod incorect, cel arestat e eliberat indiferent cat de grav a comis-o si cat de evidenta este dovada ilegalitatii. In tot ce am scris inainte asta am vrut sa sustin: posibil ca era normal ca baiatul ala sa fie "ridicat" de politai, dar modalitatea pe care "oamenii legii" au ales-o ii descalifica la fel de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte daca politistul american face o arestare in un mod incorect, cel arestat e eliberat indiferent cat de grav a comis-o si cat de evidenta este dovada ilegalitatii. In tot ce am scris inainte asta am vrut sa sustin: posibil ca era normal ca baiatul ala sa fie "ridicat" de politai, dar modalitatea pe care "oamenii legii" au ales-o ii descalifica la fel de mult.

Corect! :thumbup: Exacly my point of view.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...