Mergi la conţinut

Moto Pt Fete Incepatoare?:d


Aylinne25

Recommended Posts

Parerea mea este ca ideal pt. cei 2000 de euro ar fi un Kymco Quannon 125 care il iei nou. O Yamaha YBR de 125 ar fi iar o idee buna (cea de 250 noua nu cred ca-si justifica pretul). Cei de la Rieju mai aveau ceva modele interesante.

Ca fata si ca incepatoare te-as sfatui sa stai deoparte de SH-uri cel putin o vreme (pt. ca o Honda CB500 sau Suzuki Gs500 nu prea vad eu sa-ti cumperi de noua cu 2000 de E) si de motocicletele noi chinezesti deasemenea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CB sau GS chiar si cele mai praf si tavalite sunt mult superioare fata de kymco

Rieju?ceva nedefinit

Sa nu imi spuna mie cineva ca daca a inceput pe un GS 500 SH care costa acum de la 1500 EUR in sus nu s-a simtit si nu a mers bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CB sau GS chiar si cele mai praf si tavalite sunt mult superioare fata de kymco

Rieju?ceva nedefinit

Rieju sau Kymco nu sunt deloc marci proaste dar daca asa umbla vorba pe forum, deh...

Odata ce se inoculeaza o idee despre o marca anume vad ca nu se mai poate schimba nici fel. Am vazut motociclete si Rieju si Kymco la care posesorii nu aveau nici cea mai mica idee despre unsul lantului sau schimbul de ulei dar rasnitele mergeau ceas si cu multi km.

Oricum pana la urma fiecare isi ia ce vrea si trage concluzii dupa.

Bafta la alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ca sunt rasnite.Vazusem chiar in lista de la Dakar un Rieju

Din punctul meu de vedere sunt pt ca eu nici daca as avea bani nu mi-as lua ceva nou de alta provenienta decat cea japoneza.Ma rog daca as fi miliard excentric poate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rieju sau Kymco nu sunt deloc marci proaste dar daca asa umbla vorba pe forum, deh...

Odata ce se inoculeaza o idee despre o marca anume vad ca nu se mai poate schimba nici fel. Am vazut motociclete si Rieju si Kymco la care posesorii nu aveau nici cea mai mica idee despre unsul lantului sau schimbul de ulei dar rasnitele mergeau ceas si cu multi km.

Oricum pana la urma fiecare isi ia ce vrea si trage concluzii dupa.

Bafta la alegere.

Sunt total de acord cu Jorjel. Kymco au motoare foarte fiabile, si zic eu ca e suficient pt un incepator. Recunosc, sunt incepator, inca la nivel de suzeta, am doar o luna si ceva calare pe 2 roti. Si eu am avut aceeasi dilema cu alegerea motorului. Dupa lungi framantari, am ales, Kymco Quannon 125. Consider ca nivelul calitate/pret este unul foarte bun.

Eu unul sunt foarte multumit de Quannon-ul meu. Mic, nu prea puternic, doar 12 CP, dar ... e-al meu :jump:

E drept ca CBR-ul de 125 s-ar putea sa fie mai potrivit pt o fata, avand in vedere ca e ceva mai usurel si mai subtirel. Desi, cei 700 EUR diferenta de pret Quannon - CBR 125 s-ar putea sa fie un avantaj Kymco.

Pana la urma decizia apartine fiecaruia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o honda cbr125r de vanzare. 2000 euro negociabil. Arata si merge super - perfecta pt o incepatoare - eu am fost si sunt foarte multumita de ea,dar o sa plec din tara si v-a trebui sa o parasesc. Este din 2004,aproape 9000 km,inmatriculata,verificare tehnica valabila pana la 29.05.2009.

de Kymco am auzit cateva persoane sa se planga-asta dupa ce l-au cumparat nou noutz din magazin.eu in schimb n-am avut absolut nici o problema cu hondita mea- de un an de zile ,de cand o am.Am mers si iarna cand era uscat,am fost si pana la Constanta si s-a comportat ireprosabil. Pe sistemu” ”masina nemteasca e masina nemteasca” - ”honda tot honda e” . :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o honda cbr125r de vanzare.

de Kymco am auzit cateva persoane sa se planga-asta dupa ce l-au cumparat nou noutz din magazin.

eu in schimb n-am avut absolut nici o problema cu hondita mea- de un an de zile ,de cand o am.

Pe sistemu” ”masina nemteasca e masina nemteasca” - ”honda tot honda e” . :P

Pe sistemul "ce am eu de vanzare e cel mai bun..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu,deloc,e o parere obiectiva . vrei sa-mi spui ca tu chiar esti convins de faptu” ca Kymco este mai bun decat o honda ? sa fim seriosi ....

Nu sustin ca Honda este mai slaba decat Kymco (Doamne fereste), dar atat timp cat cei de la Kymco fac motoare patentate de la Honda de 40 si ceva de ani, motoare care respecta criteriile inalte de calitate ale japonezilor atunci inseamna ca stiu ei ce stiu. Si daca e sa judecam ca la 2000 de euro pot cumpara un Kymco nou atunci nu voi alege un motor care deja are 4 ani si nu am nici o idee de intretinerea pe care predecesorul proprietar a facut-o sau nu.

Ideea topicului era o motocicleta pt. fete incepatoare, da? Pai atunci nu prea cred ca donsoara in cauza sta ea sa schimbe lantul, pinioanele sau alte mestesugarii care apar cand iti iei SH. Le va invata pe parcurs, cand motorul ei incepe sa se uzeze.

Hai ca am incheiat subiectul ca deja o sa ma credeti dealer Kymco.

Bafta la alegerea motorului initiatorului topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai, Honda fiind un brand consacrat si recunoscut de toata lumea pt fiabilitatea si toate cele, chiar si SH e mai buna decat Kymco nou - spun asta dintr-o experienta concreta a unui amic care, tot asa,din cauza faptului ca vroia neaparat sa-si ia moto nou,si-a luat un Kymco ,apoi a regretat alegerea facuta cei 2 ani cat a alergat-o ,fiindca a avut tot felu” de probleme cu ea.

Cu o Honda 125 chiar si SH ( daca e relativ noua ca an si cu putini km ) nu prea exista posibilitatea sa ai probleme si din acest motiv multa lume o considera motocicleta ideala pt o incepatoare.( asta e parerea autorizata a unor oameni cu 10- 15 ani de experienta in motociclism,nu doar a mea ca incepatoare )

Referitor la intretinerea motorului, asta e vizibila cu ochiul liber si poti ruga si pe cineva care se pricepe sa te ajute.

Eu chiar vorbesc la modul general acum,nu spun asta doar fiindca vreau sa-i fac reclama honditei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 1 year later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...