Mergi la conţinut
Autentifica-te  
Adam

Poate Ca Nu Exista Ieftin Si Bun, Dar Poti Gasi Scump Si Prost

Recommended Posts

Mi-am luat naked. Manusile care le aveam nu se mai potriveau, am zis sa-mi iau unele noi. Am fost la Motor Team, aveau Suomy de la 140 RON perechea in sus. Scump, ma duc sa vad ce au si aia de langa Cotroceni (Moto Adventure?). Acolo plecau de mai sus. Unele simple, modeste, 270RON si nici nu aveau marimile uzuale (S, M, L).

Inapoi la Motor Team, probez ce gasesc, iau niste Suomy piele + textil la 170RON cu niste protectii minime. Acolo par ok. Achit. Ma intreaba daca astept sa imi dea si bon ca trebuia sa se duca la celalalt etaj, nu astept. Maaaare greseala.

Plec cu manusile de 170 RON fara bon. Dupa trei zile sunt cu 3 numere mai mari (s-au lasat de parca-s de .... guma), "protectiile" imi fac o rana deschisa la degete (s-a curatat ce aveau pe interior) si incep sa se descoasa in palma.

Si uite asa mi-am luat eu teapa de 170RON. Daca aveam bonul, recuperam banii. Am mers "pe incredere".

Aviz amatorilor, mai ales incepatorilor care sunt mereu "incurajati" pe forumuri de profil sa nu se uite la bani. EXISTA si echipamente de o calitate acceptabila la preturi (cat de cat) rezonabile. Fugiti de "branduri" si firme care-ti dau casca de cateva sute de euro cadou daca iei costum de alte sute de euro.

Mizeriile de manusi:

post-8623-1208419596_thumb.jpg

post-8623-1208419605_thumb.jpg

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

tu defapt aici ii torni pe aia de la Suomy ... ca nu vad de ce te-ai lua de cei de la Motor Team .... oricum naspa patania ... ma mir ... pt ca din cate stiam eu Suomy sunt un brand bun ... eu am casca de la ei si sunt multumit de ea ...

Link la postare
Suomy de la 140 RON perechea in sus.

Unele simple, modeste, 270RON.

Suomy piele + textil la 170RON

Cat dati voi pt niste manusi???? =))

http://motors.shop.ebay.com/Parts-Accessor...es_?_rkw=gloves

Exista si bun si ieftin dar trebuie sa te gandesti un pic.

Daca iei produsul dintr-un magazin pompos platesti si cladirea si locatia si angajati si profitul.

Ca sa iei un produs cat mai aproape de costul de fabricatie trebuie sa te gandesti un pic.

Tu vrei sa dai bani doar pe produs nu si pt buzunarele a "n" intermediari si imobiliarul in care expus si imobiliarele in care este depozitat.

Link la postare

Nici Motor Team nu e neprihanita, sunt 99% sigur ca la mizeriile alea au adaos substantial. Nu am tinut sa cumpar "dintr-un magazin pompos" ci am vrut sa probez inainte, am mai luat in trecut de pe Louis si am ratat marimile (ce e L la unii, e XXXL la altii).

Avertizam incepatorii sa nu se grabeasca si sa nu creada ca echipamentele moto sunt neaparat de minim 10 ori mai scumpe doar pentru ca se numesc "de moto".

Avem o piata de echipamente moto de toata jena dar atentie ca te poti arde mai rau decat e cazul.

Link la postare

andreiutz cap de strutz....aici e europa....mai exact romania....unde banii negri sint la ei acasa....nu ca aia munciti care se duc greu ;) de aia si aceste preturi ptr mai toata marfa...care culmea isi gaseste cumparatori...cu cat mai scumpa cu atat mai multi ;)

nu inteleg de ce niste manusi de la suomy sa fi patit asa ceva insa m-as fi dus doar sa pun o intrerbare la ei de ce s-a intamplat asta

desi si eu am avut ceva probleme cu ei....rezolvate pana la urma frumos ( dpdv financiar) nu cred ca ei sint de vina ptr cele intamplate....dar ca dealer/importator sau ce or fi la suomy banuiesc ca pot schimba alea daca chiar sint cum le descrii

cat despre faptul ca ai fost INTREBAT daca vrei bon....cred ca e de la sine inteles de ce ;):whistling:

Link la postare
Te-ai dus la ei inapoi cu manusile?

Nu, am facut greseala sa nu iau bonul.

Nu te-ai dus cu manusile la ei dar dai din gura aiurea pe forum.

Ia incearca sa te duci si sa discuti civilizat, s-ar putea sa ai surprize ... placute <_< .

Si asta ti-o spun in calitate de client al lor.

Link la postare

ai luat pe incredere ai intai bunul simt sa te duci sa incerci sa rezolvi pe aceeasi incredere.. daca nu merge postezi aici.

asa ca intai te duci cu manusile la ei, discuti si vezi care sunt problemele, si vii si zici dupa care e treaba. e foarte posibil uneori sa fie o gresala si daca oamenii sunt de treaba, si e cazul, atunci se remediaza..

dar daca intai le porti o gramada, si scrii aici ca nu te multumesc dar continui sa le uzezi si nu mergi la ei, e problema ta

Link la postare

gaxel, s-au rupt in prima saptamana si de atunci nu le-am mai purtat. Mi-am luat altele la un pret similar dar de o calitate net superioara dupa ce am studiat atent piata, Suomy stau aruncate in dulap, inca nu mi-a venit sa le arunc de tot. Nu dau numele manusilor de calitate, si eu m-as acuza de reclama mascata daca as vedea pe cineva ca acuza un magazin si lauda altul. Vreau doar sa-i atentionez pe ceilalti pusi in situatia de a-si lua echipament din tara ca daca nu sunt atenti, sunt fripti cu nerusinare de anumite magazine.

Nu-mi mai recomandati sa merg sa ma rog de vanzator, cazul e inchis, nu are nici o obligatie legala sa rezolve problema daca nu prezint bon si nu fac dovada ca am luat manusile Suomy de la ei (sunt singurii vanzatori de Suomy?). Daca aveam bonul, acum aveam banii inapoi garantat (sau Motor Team platea o amenda sau o spaga sa scape de amenda de cel putin de 10 ori mai mare decat valoarea manusilor). Greseala mea, norocul lor. Eu nu-s genul "sa-i rog frumos", eu le arat problema si daca nu o rezolva ma intorc cu ANPC-ul dupa mine. De cel putin 1-2 ori pe an o fac cu diferite firme si-mi recuperez de fiecare data paguba. In general e suficient sa arat bonul. Dar, vina (si a) mea, nu-l am.

Recomand altora sa deschida bine ochii, sa pastreze bonurile si sa studieze toata piata inainte de a da o caruta de bani pe echipament.

Link la postare

ma da tu esti tare ofuscat ... de unde dreaq sa stie aia ca manusile sunt de kkt .??? ... crezi ca ei cand primesc marfa le testeaza sa vada cat de bune sunt ... vand si ei un brand ... Suomy ... de unde dreaq sa stie ei ca manusile sunt de tot kktul??? faci gura aiurea ... si iti zic asta nu ca sa te supar sau sa te jignesc in vreun fel .... tu daca cumperi un pachet de tigari si in una din tigari gasesti o cioata de tutun ce faci ??? te duci la chioscul respectiv si injuri in stanga si in dreapta cu bonul in mana ??? hai sa fim seriosi ... e pacat ca ai luat teapa si ca ai patit asa ceva (sincer o sa fiu atent sa imi iau bonul de acum inainte) dar asta nu inseamna ca tre sa arunci cu noroi intr-o firma pt ca tu nu ai luat bonul si nici macar nu ai incercat sa te duci la ei .... eu zic sa nu te superi aiurea pe ei ... ca daca te-ai fi dus cu ele si aveai bonul (e important sa ai bonul ca nici eu nu ti-as da banii inapoi fara el .... sincer .... de unde stiu eu ca nu le-ai luat din alta parte) sunt sigur ca patania ta s-ar fi rezolvat intr-un mod amiabil ...

numai bine

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.