Mergi la conţinut

Cum Ramaneti Pe O Roata?


Recommended Posts

:unsure: SALUTARI...mai baieti&fete,mai fratilor dati si voi detalii cum ramaneti pe o roata,caci nu-mi iese deloc(am un R1).Ii dau uneori in disperare si in acelasi timp intr-o teama la limita(zic IO cu tampenia)sa o ridic si sa raman sus cu ea,dar nu merge,se ridica prea mult sau prea putin...prea mult am eu impresia,dar altfel cred ca este de tot rasul;asa ca sunt dispus la orice sfat vis-a vis de nebunia mea...no ofence,dar nu sunt toti meseriasi ca unii!

Va multumesc anticipat...oricare ati fi voi! :rtfm:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure: SALUTARI...mai baieti&fete,mai fratilor dati si voi detalii cum ramaneti pe o roata,caci nu-mi iese deloc(am un R1).Ii dau uneori in disperare si in acelasi timp intr-o teama la limita(zic IO cu tampenia)sa o ridic si sa raman sus cu ea,dar nu merge,se ridica prea mult sau prea putin...prea mult am eu impresia,dar altfel cred ca este de tot rasul;asa ca sunt dispus la orice sfat vis-a vis de nebunia mea...no ofence,dar nu sunt toti meseriasi ca unii!

Va multumesc anticipat...oricare ati fi voi! :rtfm:

pe o roata e usor sa ramai ... sa vezi ce naspa e pe doua roti ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe o roata am mers max 10m .....si asta mai mult fara sa vreau, si ca am lasat ambreiaju prea repede da si din gaz numai (la motor de 155 de cai cei drept) cred ca si R1 tau se ridica numai din gaz in antaia, da mai bine nu mai incerci decat cand ii mai face cateva mii de km cu el.....pe 2 rotzi :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt 2 moduri de a ridica motocicleta pe roata spate:din gaz sau din ambreiaj.insa asttea 2 lucruri le face oricine-e foarte simplu.

ca sa mentii motru pe o roata trebuie sa inveti controlul cu frana de picior si aplecarea corpului inapoi pt a schimba centrul de greutate.

punctul de echilibru al motocicletelor este foarte sus,deci nu ai nici o sansa sa tii r1 pe o roata fara sa o dai peste cap daca nu stii sigur ce faci si daca nu stii cu frana spate

eu am un dr-z 400 si cu el ma dau peo roata lejer.am si un r1 care il dau peo roata din gaz treapta 1 si schimb 2 insa nu pot sal duc la echilibru-e prea nervos pt cat stiu eu pe o roata.\

sfatul meu e sa-ti vezi de treaba cu r1,invata pe un enduro ceva,pt ca o cazatura intre 80si 170(unde sta r1 peo roata) nu se compara cu una la 50 si nici pagubele nu sunt aceleasi. vorbesc din experienta.

plus:nu te da unde sunt masini,oameni etc.

succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blush: Multam pt. sfaturi,am uitat sa mentionez ca ma dau cu torpiloaca din 2004(am luat-o de noua)si m-am dat aproape in toate felurile cu ea--si pe circuit si pe drumuri unde am fortat nota de multe ori(ma refer la viteza si la a pune genunchiul jos)--"problema pt. mine este ca la 12000km cu R1 si la inca 9000km cu un R6...NU RAMAN SUS PE O ROATA :aggressive: recunos, nu pot sa le tin acolo,nu-mi este rusine sa recunosc si de aceea vreau sfaturi tehnice de la voi ...oricare sunteti meseriasi...Multumesc din nou...! :punk:
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mult exercitiu my friend , foarte foarte mult exercitiu ...

ca sa mergi mult pe o roata , trebuie sa mergi la echilibru ... ca sa prinzi punctul de echilibru , trebuie sa...exersezi . incearca s-o ridici cu a 2a din ambreiaj . Nu incerca prea mult din prima , ia-o usor si pana la urma prinzi tu ideea . Daca incerci prea mult , risti sa faci poc . Dupaia cand o sa prinzi miscarea si o sa mergi destul de mult , o sa ai senzatia ca stii bine de tot ... aici apare a 2a "sansa" sa faci poc ...

mare atentie si mult exercitiu . bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...