Mergi la conţinut

Jelly...


libelula

Recommended Posts

io m-am tot dat pe langa chinezariile alea. de la distanta par interesante, dar cand ajungi langa ele te-apuca plansu: niste incercari ratate de copiere a unor motoare adev, iar cand citesti performantele te-apuca risul. nu merita sa-ncerci.

mai bine o japo sau o italieneasca SH. satisfactie garantata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Uite cum sta treaba: eu am un Geely 50QT-2A si sunt multumit de el. Daca in caz nu ati observat, unele "chinezarii" sunt foarte revolutionare (trenuri Mag-lev spre exemplu). Nu e si cazul scuterului meu, dar nu ma plang. Cu "chinezaria" asta care are 100 pe ceas, ma descurc prin oras, merg singur cu el cu 75 si cu pasager cu 65-68 (fara sa-l modific), asta spre deosebire de un "frantuzesc" Speedfight II care are pe ceas 80 si merge cu 65 sau altele "italienesti". Deci, ceea ce vreau sa spun este ca mentalitatea asta de apartenenta a motocicletelor (sau a altor produse) nu e indicata (si se aplica si Romaniei). Parerea mea este ca piata e compusa din cerere si oferta, pentru fiecare buzunar. La fel si pentru motoare de cilindree mai mare.

TOATE BUNE ! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un vecin, care si-o luat asta vara un choper de 125, si de atuncia nu s-o dat jos de pe ea :D si n-are nici pa dracu. E comercializat de First Bike, e drept ca vit. max. e 80, dar cu siguranta are limitator. Ori la transmisie ori la esapament. Si motorul nou l-a costat doar 75 de milioane. Nu zic ca-i nu stiu cat e de bun, dar cui ii place............. :D:D:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hai sal. Eu am un scuter tot de la Jeely, numitul 100-6. Are 100 cmc, cutie de viteze, si tin sa spun ca am facut la demaraj un DNA de 125. Solo, merge cam pana la 85-90, iar cu pasager, cam pana la 60. Acum, fara suparare, dar cred ca ar trebui acordata o sansa. Ce stim de fapt? Raspunsul este simpli: nimic. Ne bazam pe niste simple speculatii, fondate doar pe faptul ca ceea ce faceau chinezii in trecut era naspa. De acord, dar cred ca totusi ar trebui sa le dam o sansa. Apropo de performante, aici, aveti dreptate, dar sunt niste chopere, nu spedere. Acum, fiecare cu a masii. De gustibus, vorba latinilor. Hai pa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...