Mergi la conţinut

Arhivat

Acest topic este acum arhivat şi este închis viitoarelor răspunsuri.

ktm_arad

expirat Interesant...sau Ti-e Frica?

Recommended Posts

foarte ciudat acaretul tau.trebuie sa recunosc ca intradevar in asa ceva mi-ar fi foarte frica(la cat de golas arata)

sunt unele ULMuri care prin constructie par nesigure,ca exemplu un avion cu care am zburat APOLO FOX, cadru tubular invelit in musama de masa(=)) ),aceasta asigurandu-i portanta.

cea mai frumoasa experienta am traito intrun CTSW-rotax care rezista la G-uri mai ridicate in care am ramas imobilizat in scaun datorita fortei gravitationale exercitate intro coborare in spirala urmata de o urcare verticala.

PS:cum asiguri licenta?nu trebuie licenta pt ULM?stiu ca asta costa ceva bani.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri
foarte ciudat acaretul tau.trebuie sa recunosc ca intradevar in asa ceva mi-ar fi foarte frica(la cat de golas arata)

sunt unele ULMuri care prin constructie par nesigure,ca exemplu un avion cu care am zburat APOLO FOX, cadru tubular invelit in musama de masa(=)) ),aceasta asigurandu-i portanta.

cea mai frumoasa experienta am traito intrun CTSW-rotax care rezista la G-uri mai ridicate in care am ramas imobilizat in scaun datorita fortei gravitationale exercitate intro coborare in spirala urmata de o urcare verticala.

PS:cum asiguri licenta?nu trebuie licenta pt ULM?stiu ca asta costa ceva bani.

Link la postare

Admir pasionatii de aviatie, eu insa din timp in timp am o groaza teribila de inaltimi. Culmea, nu e o chestie permanenta :) Am mai avut o data ocazia sa ma bage un prieten parapantist la marsupiu, dar am zis pas tot pentru ca ma ingrozea ideea de a urca la minim cateva sute de metri cu instalatia in cauza. Daca as putea trece peste micul detaliu, aici as avea unde si cu cine sa ma distrez, dar asa raman la minim 2 roti in contact cu solul. :)

Bafta la vanzare, sunt sigur ca ultrausoarele astea ofera senzatii mai curate decat un avion ultrasofisticat.

Link la postare
"asigur" in sensul ca,iti ofer posibilitatea de a urma cursurile teoretice si ore de zbor pt a te prezenta la examinare,evident contra cost.

am mentionat asta pt cei carora acest lucru li se pare greu de obtinut sau nu stiu unde,ce si cum...

"foarte ciudat acaretul tau.trebuie sa recunosc ca intradevar in asa ceva mi-ar fi foarte frica(la cat de golas arata)"---sa inteleg ca un motocros e mai nesigur decat un speeder pt ca e "golas"???

>>>si doar ca fapt divers:"acaretul golas"e o 'aeronava ultrausoara' cu acte in regula,dar cel mai important:sunt proprietari de aeronave gen CTSW care sunt invidiosi pe caracteristicile de zbor ale "acaretului"...dar ce ma chinui sa-ti explic...

stii...?citind ca ai avut parte de zbor,era cat pe ce sa cred ca ai "gustat" din aceasta superba senzatie,dar chestia cu "acaret","golas"..."musama de masa"...s-a cam ars benzina pe degeaba cand s-a zburat cu tine...

have a nice ride!

Link la postare

KTM ai uitat sa specifici un lucru important. Ambele ULM-uri ale tale nu sunt omologate. Asta implica o groaza de neajunsuri: nu ai voie sa te plimbi cu pasager, nu ai voie sa tractezi banere, fluturasi etc. Pentru detalii cat mai complete a se contacta pe dl. Cristian Girica de la Aeroclubul Romaniei pentru a vedea care sunt neajunsurile acestor ULM-uri neomologate.

P.S. am zburat cu mai multe tipuri ULM-uri si intr-o privinta iti dau dreptate ... nimic nu se compara cu zborul.

Link la postare

iti recomand sa studiezi BINE legislatia inainte de a te afirma ca un cunoscator

ai dreptate pana la un punct,in amanunte nu prea vreau sa intru pentru ca e un topic pt VANZARE

aparatele "neomologate" sunt recomandate pt cei ce vor sa zboare in interes propriu,pt AGREMENT sau spiritul tau intreprinzator te-a si dus cu gandul la bani?!:)pt a scoate bani din zbor ai de acumulat niste ore...si nu tocmai putine

vrei doar sa iti plimbi prietena?NU AI VOIE decat dupa examinare pt zbor cu pasager si asta o poti face doar dupa MINIM 150 h de zbor...

pana acum doar dezavantaje...te poti intreba"cine naiba isi mai cumpara asa avion?"ei bine...cei cu spirit intreprinzator... :D de ce?pt ca una e sa iti cumperi un aparat de zbor cu 6000-8000 euro si sa faci scoala pe el (LEGAL)cheltuind doar cu combustibilul si instructorul si apoi sa zbori pt acumularea orelor necesare brevetarii etc si alta e sa faci acelasi lucru pe un avion inchiriat!o astfel de chirie incepe de la 50 eu/h.

restul e matematica...150 h x 50 eu = 7500 eu si ramai doar cu hartia...pe cand daca ai aparatul tau...ai cu ce sa zbori in continuare SI LEGAL poti sa o plimbi pe prietena ta,garantez.(daca ai fi citit atent legislatia ai fi observat cum)dar sunt sigur ca nu ai facut-o ci te iei dupa ce ai auzit...asa ca bafta!

P.S.daca iti iei avion si ajungi sa obtii licenta de zbor cu pasager iti stau la dispozitie cu info necesar pt a iti plimba prietena cu avionul,dar pana atunci vei invata multe si te vei schimba in multe privinte...

post-218-1223832124_thumb.jpg

post-218-1223832206_thumb.jpg

post-218-1223832124_thumb.jpg

post-218-1223832206_thumb.jpg

Link la postare
iti recomand sa studiezi BINE legislatia inainte de a te afirma ca un cunoscator

ai dreptate pana la un punct,in amanunte nu prea vreau sa intru pentru ca e un topic pt VANZARE

aparatele "neomologate" sunt recomandate pt cei ce vor sa zboare in interes propriu,pt AGREMENT sau spiritul tau intreprinzator te-a si dus cu gandul la bani?!:)pt a scoate bani din zbor ai de acumulat niste ore...si nu tocmai putine

vrei doar sa iti plimbi prietena?NU AI VOIE decat dupa examinare pt zbor cu pasager si asta o poti face doar dupa MINIM 150 h de zbor...

pana acum doar dezavantaje...te poti intreba"cine naiba isi mai cumpara asa avion?"ei bine...cei cu spirit intreprinzator... :D de ce?pt ca una e sa iti cumperi un aparat de zbor cu 6000-8000 euro si sa faci scoala pe el (LEGAL)cheltuind doar cu combustibilul si instructorul si apoi sa zbori pt acumularea orelor necesare brevetarii etc si alta e sa faci acelasi lucru pe un avion inchiriat!o astfel de chirie incepe de la 50 eu/h.

restul e matematica...150 h x 50 eu = 7500 eu si ramai doar cu hartia...pe cand daca ai aparatul tau...ai cu ce sa zbori in continuare SI LEGAL poti sa o plimbi pe prietena ta,garantez.(daca ai fi citit atent legislatia ai fi observat cum)dar sunt sigur ca nu ai facut-o ci te iei dupa ce ai auzit...asa ca bafta!

P.S.daca iti iei avion si ajungi sa obtii licenta de zbor cu pasager iti stau la dispozitie cu info necesar pt a iti plimba prietena cu avionul,dar pana atunci vei invata multe si te vei schimba in multe privinte...

Link la postare

-sa specificam in primul rand ca un aparat inmatriculat dar neomologat nu inseamna ca nu poate zbura!!!asta pt cei care nu cunosc legislatia.Un aparat are nevoie de omologare DOAR daca vrei sa desfasori activitati "economice",adica daca vrei sa "faci bani" cu acel avion.

OK,ramanem la faptul ca recomand aceste aparate celor ce vor sa isi obtina brevetul de pilot si sa zboare in continuare pt experienta PROPRIE si celui care cumpara unul dintre ele am sa-i arat negru pe alb in legislatie cum poate sa isi plimbe prietena(legal)

-dl.Girica e un tip deosebit si stie CE si DE CE spune.sunt putine persoane atat de corecte precum e dansul.(din pacate)

http://www.mt.ro/transparenta/2007/Ordin%20RACR-47.pdf

-vrei sa cumperi aparat de zbor pt a plimba pe altii?nu cred ca ai "abordat" corect ideea zborului...nu e vorba de motocicleta sau masina in(pe) care dupa obtinerea permisului(multi o fac si inainte) iti pui prietena si te "afirmi" cu noua ta achizitie...

-si nu ai prins ideea rentabilitatii cumpararii unui SH neomologat;pe un asemenea aparat faci scoala,obtii brevetarea si iti acumulezi experienta necesara pilotarii unui aparat omologat,apoi poti sa-l vinzi astfel iti recuperi din bani!abia pe urma te avanti sa iti iei aparatul omologat si mult visat...poate cel mai ieftin ar fi...APOLLO FOX de la http://www.halley.hu/

-"Am luat cateva ore de zbor (nu oficial - un prieten de la Geamana m-a "ajutat") pe un aparat omologat? :D sunt convins ca nu,deci...get real si nu te mai baga in seama fara sa fi pregatit

si asa ceva poti vedea din ULM...:)

18.10.2008 in raid spre Satu Mare

.

.

post-218-1224473170_thumb.jpg

post-218-1224737802_thumb.jpg

post-218-1224473170_thumb.jpg

post-218-1224737802_thumb.jpg

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.