Mergi la conţinut

Recommended Posts

Buna Ziua

Ma numesc Bunea Alexandru si am niste intrebari la care va rog sa imi raspundeti cu seriozitate.Tocmai am terminat facultatea de politehnica din cluj si vreau sa ma apuc de un proiect pt viitor,doresc sa construiesc un prototip mai exaxt un trike vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca dupa realizarea prototipului sa pot circula cu el ,deci sa il pot inmatricula.Doresc sa stiu in romania se poate inmatricula un prototip de trike ce il construiesc personal cu echipa mea,normal acesta respectand toate regurile de siguranta. Astept raspunsul dumneavoastra. o sa fie ca si cel din poza

post-22336-1224346176_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci te-ai lamurit...da? :))

hmm... imi dau seama dupa numaru de oameni care o raspuns ca la noi in tara nu se poate:(:))) dar in alta? de exepmlu anglia din cate am vazut pe la televizor o aratat multe persoane care si o construit choppere de la zero si le-o putut inmatricula..dc la ei se poate si la noi nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN ROMINIA NU SE POATE EZISTA R.A.R POTI SA IL CONSTRUIESTI SI CU SCULE'' NASA CA NU E BUN SI EU VREAU SA CONSTRUIESC ASA CEVA IMI FAC PLANURI STRING CE IMI TRE SI MA DEZUMFLU LA GINDUL CA MUNCESC DEGEABA. SUNT CITIVA ROMINASI CARE AU CONSTRUIT ASA CEVA SI NU LE POT FOLOSI, DACA VREI NEAPARAT TINEM LEGATURA SI POATE MAI ADUNAM CITIVA ENTUZIASTI SI NE PUNEM PE TREABA

APROPO AM SI EU UN FIAT 5000 SI VREAU SA-L FAC TRIKE IN RUSIA AM INTELES CA SE POT OMOLOGA

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut, este RO tzara tuturor posibilitatzilor-adevarat dar unele lucruri nu merita sa le faci aici.Pentru ca ati vorbit de RAR,la Bucuresti la omologari speciale stiu ca au tzinut un biet resitzean aproape doi ani si dupa un purcoi de bani a ajuns sa isi vada masina cu acte,motoru era dela noi iar caroseria facuta de om in stil oldtimer.De ce zic aceasta?Pentru ca normele EU pot fi aplicate in specific local

-in Germania poti sa iti faci dar sasiul il vei cumpara dela o firma de sasiuri omologate.

-in Anglia,poti sa pui trei rotzi si la o cada de baie si daca ei vad ca indeplinesti un minim de sigurantza in circulatzie,se rezolva.

Nu merita deranjul sa incerci la noi, cine nu crede sa intrebe pe Marcel din Timisoara si poate sa-ti cinte o odisee despre trike-ul sau cu motor de Alfa-Romeo.

Aici nime nu-si asuma responsabilitatea sa zica "eu am facut actele pentru ca corespunde! " si daca se va gasi totusi,au sa ceara o carutza de bani ca mai bine il iei de-a gata,asa cum am facut si eu.

Detalii la 0769912288

Marcel zice ca i-au cerut trei mii...nu de lei ci euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Se poate OMOLOGA intradevar costa ceva dar se poate ! atat timp cat indeplineste regulile de siguranta , si sunt facute testele statice si dinamice se poate omologa , duceti-va la rar si interesati-va ...''ungeti'' pe acolo si aflati mai multe ! Ce naiba sunt astia la tara care au omologata tot felu' de tractoare dacii cu 6 rotii , motogatere si alte masiinarii si nu iti inmatricvuleaza nimeni un trike ? Daca eu imi aduc din uk sau usa un bike facut pe comanda nu il omologheaza , sa fim seriosi , atat timp cat corespunde cu normele de costructie se poate omologa (cate trikuri scutere moto-chestii a facut Iustin Capra si majoritatea sunt omologate / brevetate etc etc ) , normal ca daca un bike sau un trike are cadrul stramb sudurile facute cu electrodul fcaute de nea' gica de la scularie , piesele satu sa cada , sunt impovizatii cu duiumu , nu ti-l omologeaza nimeni .

O ideie ar fii sa iei o motocicleta si sa folosesti cadrul ei , omologarea facunduse ca ''impovitatie'' sau ''imbunatatire'' sau ... de loc .

Dar trebuie sa arate si ea calumea , am vazut acum cativa ani un trike fcaut in rasnov bomba pe roti doua motocicleta sudate si un cadru fcaut din profile metalice , suduri intarite cu suriburi etc etc . sunt si pe youtube cateva , daca (virgula ) cauti mai bine pe net o sa gasetsi cateva planuri a semanatoare cu ''t-rex '' sau cum ii zice la trikul asta apartut anul trecut ...

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

am auzit si eu de d-l din timisoara..si am vazut si un filmulet cu ce a construit...pacat ca nu se poate inmatricula..asta e..in romania totul e pe dos....candva,si eu cochetam cu ideea de a construii un trike...dar mi-a trecut.am facut rost de un motor de citroen 2cv,foarte usor,aveam aproape tot ce era nevoie...dar inca nu am renuntat la ideea de a avea un trike...eu sant in madrid de multi ani.e aici un concesionar moto chinezesti.are si trike-uri de 250cmc.preturile din cate imi amintesc se invart pe la 3-4000eu...mult,vor spune unii.da,e mult..numai ca..se pot inmatricula.odata inscisa in circulatie in alta tara,o poti inmatricula si in ro...apoi,mai faci mici modificari,schimbi motorul cu unul mai mare(am inteles ca motorul e piesa de schimb...)si se cheama ca ai trike.bineinteles ca satisfactia nu e aceasi ca si cand l-ai construit tu..dar cel putin iti satisfaci un capriciu...lucru pe care o sa-l fac eu peste 2 ani cand ma intorc in ro..trike -ul chinezesc e cel din foto..e dragut..aduse putine inbunatatiri,poate arata super..

post-7430-12720547667934_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

si asta e chinezeasca..deci fiabilitate aproape zero!in schimb,arata super ok..si daca se schimba si motorul...

post-7430-12735049107272_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

din cate stiu eu se poate omologa dar ai nevoie de un arhitect atestat RAR ca sa-ti faca proiectul si sa-l poti depune la Rar pt aprobare .

se poate cine a zis ca nu se poate! tara tuturor posibilitatilor, doar sa ai cascaval! :gathering:

reveniond la oi, se poate! trebuie sa iti faci omologare individuala pentru prototipul realizat, cel mai sigur este sa te deplaseszi pina la un centru RAR sa iei legatura cu cineva care poate si vrea sa-si fac timp 3 minute sa te asculte, si te informeaza corect de ceea ce ai nevoie ca materie de hirtoage si financiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Cel mai bine , mergi la RAR. Ai sa ramii uimit ca in romania , ce crezi tu ca se poate , s-ar putea sa NU se poata. Daca iti cere cit nu face si te plimba pe drumuri de ti se ia , rezultatul nu-i egal cu un mare NU ? Auzi , arhitect RAR , sa-ti faca proiectul. Pai , unde mai e distractia ? Ar ramine mirati labagii de la RAR , daca ar vedea cite se pot face si fara proiectul chizdii , facut de marele injiner de la institutia cu pricina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ziua

Ma numesc Bunea Alexandru si am niste intrebari la care va rog sa imi raspundeti cu seriozitate.Tocmai am terminat facultatea de politehnica din cluj si vreau sa ma apuc de un proiect pt viitor,doresc sa construiesc un prototip mai exaxt un trike vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca dupa realizarea prototipului sa pot circula cu el ,deci sa il pot inmatricula.Doresc sa stiu in romania se poate inmatricula un prototip de trike ce il construiesc personal cu echipa mea,normal acesta respectand toate regurile de siguranta. Astept raspunsul dumneavoastra. o sa fie ca si cel din poza

Tadpole leaning trike?

Adica , stii tu , sa "iei curbele mai tare decat o motocicleta de viteza"?

A fost un tip ce a facut asa ceva , chiar unii au facut un soi de velomobile "tapole trike " si care se mai si inclinau in curbe...

Totul este sa supradimensionezi piesele si "VOILA " : trike meserias NU GLUMA...

http://www.randolph-automotive.com/ttw/ttw_millenium_tracer.htm

Cat despre legalitatea unui vehicul trike , artizanal , eu stiu ca poate fi inmatriculat dar se plateste o inspectie , sau "ceva" foarte scump ceea ce descurajeaza pe 99 % din cei ce GANDESC ALTFEL , MAI DEOSEBIT SI INVENTIV!

Succes totusi!

Speranta moare ultima!

alanmaurerstiltingtrike.mp4

post-2120-009615100 1286899525_thumb.jpg

post-2120-007078200 1286899531_thumb.jpg

post-2120-008607900 1286899536_thumb.jpg

post-2120-052055300 1286899543_thumb.jpg

post-2120-084421600 1286899548_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...