Mergi la conţinut

Rubrica De Donatii?


petregeorgian

Rubrica donatii?  

76 membrii au votat

  1. 1. Va doriti sa scapati de unele lucruri din garaj?V ar parea folositoare o rubrica de donatii?

    • DA. Daca ma npiedic de lucruri prin garaj mai bine le dau decat sa le arunc!
      70
    • NU. Mama lor a dracu de mocangii!Mie cine mi da lucruri moca ?:))
      5


Recommended Posts

Eu propun sa adaugati la bursa pe langa vanzari cumparari si o rubrica de donatii..Poate mai are omu prin garaj vreo baterie..o cheie..vreo piesa de la o motocicleta pe care a vandut o..sau orice altceva care nu i mai este de folos..si nu vrea neaparat sa o vanda..ci sa o dea moca cuiva care are nevoie..

Eu unu am de dat o bicicleta :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar am votat DA, dar ... in experienta mea de "mama ranitilor" mi-am dat seama ca de foarte multe ori facerea de bine e *** de mama, sau cei care au beneficiat de donatii au fost simpli mokangii, oameni care nu s-au folosit de obiectele respective sau le-au tratat ca pe "zdrente". Eu propun un Garage sale lunar, in care cei care au de dat sa dea la preturi simbolice gen 10 lei, 5 lei etc. Astfel, vanatorii nu se vor arata atat de entuziazmati. Plus ca in felul asta avem ocazia sa ii cunoastem pe cei care le iau. Si daca omul vine calare pe r1 mighnight black edition poa' sa ma pupe-n...

ps: stiintific dovedit faptul ca atunci cand dai ceva la schimb pe un lucru, obiectul va fi mult mai pretuit.

ps2: ma uitam pe forumul halalalt la "donatii" si unu dona un cauciuc. un rahat de cauciuc care mai tinea vreo 300 km maxim. unu care are cat de cat situatie financiara, l-a luat el, pt ca a facut pana si nu-si gasea pe stoc cauciuc pirelli si nu-i convenea sa dea 2 milioane pe unul provizoriu pana cand aparea pirelli pe stoc.

un al 3 lea user il ruga pe mokangiu sa-i lase lui cauciucul ca el nu are bani de niciunelea, avea o motoreta de dinainte sa ma nasc eu etc... si ala nu si nu ca el a zis primu etc. pf..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar am votat DA, dar ... in experienta mea de "mama ranitilor" mi-am dat seama ca de foarte multe ori facerea de bine e *** de mama, sau cei care au beneficiat de donatii au fost simpli mokangii, oameni care nu s-au folosit de obiectele respective sau le-au tratat ca pe "zdrente". Eu propun un Garage sale lunar, in care cei care au de dat sa dea la preturi simbolice gen 10 lei, 5 lei etc. Astfel, vanatorii nu se vor arata atat de entuziazmati. Plus ca in felul asta avem ocazia sa ii cunoastem pe cei care le iau. Si daca omul vine calare pe r1 mighnight black edition poa' sa ma pupe-n...

ps: stiintific dovedit faptul ca atunci cand dai ceva la schimb pe un lucru, obiectul va fi mult mai pretuit.

ps2: ma uitam pe forumul halalalt la "donatii" si unu dona un cauciuc. un rahat de cauciuc care mai tinea vreo 300 km maxim. unu care are cat de cat situatie financiara, l-a luat el, pt ca a facut pana si nu-si gasea pe stoc cauciuc pirelli si nu-i convenea sa dea 2 milioane pe unul provizoriu pana cand aparea pirelli pe stoc.

un al 3 lea user il ruga pe mokangiu sa-i lase lui cauciucul ca el nu are bani de niciunelea, avea o motoreta de dinainte sa ma nasc eu etc... si ala nu si nu ca el a zis primu etc. pf..

Da, e bine si schimb pe schimb, intr-adevar asa-i la lucrurile luate pe troc; ca exemplu mai ales pt colectionarii de tot felu, de exemplu colectionarii de monezi schimba sa zicem o moneda din 1900 austriaca din care are mai multe exemplare pe una din 1920 nemtzeasca, sau colectionarii de piese de motoare piston de Jawa din 60 pt piston de Simson din 62 sau MZ.

Faza cu cine ia chilipiru si cine-l merita e 100% la latitudinea donatorului, care e proprietarul obiectului respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar am votat DA, dar ... in experienta mea de "mama ranitilor" mi-am dat seama ca de foarte multe ori facerea de bine e *** de mama, sau cei care au beneficiat de donatii au fost simpli mokangii, oameni care nu s-au folosit de obiectele respective sau le-au tratat ca pe "zdrente". Eu propun un Garage sale lunar, in care cei care au de dat sa dea la preturi simbolice gen 10 lei, 5 lei etc. Astfel, vanatorii nu se vor arata atat de entuziazmati. Plus ca in felul asta avem ocazia sa ii cunoastem pe cei care le iau. Si daca omul vine calare pe r1 mighnight black edition poa' sa ma pupe-n...

ps: stiintific dovedit faptul ca atunci cand dai ceva la schimb pe un lucru, obiectul va fi mult mai pretuit.

ps2: ma uitam pe forumul halalalt la "donatii" si unu dona un cauciuc. un rahat de cauciuc care mai tinea vreo 300 km maxim. unu care are cat de cat situatie financiara, l-a luat el, pt ca a facut pana si nu-si gasea pe stoc cauciuc pirelli si nu-i convenea sa dea 2 milioane pe unul provizoriu pana cand aparea pirelli pe stoc.

un al 3 lea user il ruga pe mokangiu sa-i lase lui cauciucul ca el nu are bani de niciunelea, avea o motoreta de dinainte sa ma nasc eu etc... si ala nu si nu ca el a zis primu etc. pf..

Vad ca se discuta insistent si aici despre asta, si desi intru rar pe acest forum, daca nu-i deranj, as vrea sa spun cateva chestii, pt ca subiectul e unul interesant...

Acum ceva vreme, am luat de la @Pepsi Man(asa e omu pe motoretizm) o pereche de cizme moto, foarte ieftine(au fost purtate de doua ori pana sa aiba nefericitul accident cu piciorul), si incluse in pret au mai fost niste cizme intr-o stare mai nasoala(la exterior) pe care nici nu prea vroiam sa le iau...In fine, pana la urma le-am luat.Si am facut chiar bine, pt ca i le-am dat iubitei unui amic curier scuterist, tipa care nu o ducea prea roz cu banii...

Echipamentul se duce in timp, se toceste, se descoase/rupe...daca mai merge refacut, sau defectul este doar optic, e pacat sa fie aruncat, si de aceea, aceasta idee propusa aici este foarte buna(ma refer la targ si troc in realitate, ca topicurile de donatii deja exista)...E o diferenta intre marfa palpabila, si marfa virtuala...Referitor la piese, troc si donatii, stiu prea bine cum sta treaba, ca de ani de zile asta fac din placere...troc de piese...

Asa ca primul pas pt aceasta chestie ar fi acesta:

Indiferent cat de bine o duceti cu banii, pastrati lucrurile mai vechi, pt ca niciodata nu se stie cine poate avea nevoie de ele.Haine normale vechi, aparatura, piese auto/moto, protectii pt motociclisti, etc....toate pot fi utile oamenilor care chiar nu-si permit, si care prefera sa asigure o hrana copiilor, decat sa dea sute de coco pe o casca si o geaca :)

apropo, si eu am luat un cauciuc de pe topicul ala despre care vorbesti :D despre mine era vb? :rolleyes:

Da, e bine si schimb pe schimb, intr-adevar asa-i la lucrurile luate pe troc; ca exemplu mai ales pt colectionarii de tot felu, de exemplu colectionarii de monezi schimba sa zicem o moneda din 1900 austriaca din care are mai multe exemplare pe una din 1920 nemtzeasca, sau colectionarii de piese de motoare piston de Jawa din 60 pt piston de Simson din 62 sau MZ.

Faza cu cine ia chilipiru si cine-l merita e 100% la latitudinea donatorului, care e proprietarul obiectului respectiv.

asa este...

Asta pt ca piesele noi le gasesti greu, sau reproduceri bune, la fel de greu...astea sunt scumpe, pe meleaguri straineze(pt porcaria mea de simson cu pedale pe e-bay, o teava de esapament era 90 de euro :wacko: ), si sa stii ca tocmai nevoia asta de piesaraie si reparatie la rable ii face pe pasionatii de oldtimere sa fie foarte uniti si gata sa se ajute intre ei si nu numai :)

Pe mine multi m-au ajutat cu piese, si la randul meu, am contribuit cum am putut, cu ce-am avut...

Acum intreb si eu cine isi va pune "garajul" la dispozitie pentru garage sale-ul propriu zis ??

Nu-i fain in garaj....eu as opta pt iarba verde, aer, spatiu de miscare :)

Votat: DA

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul am donat tot timpul si echipament si piese in special de ZX 6 si am sa o fac si de acum inainte,inclusiv azi am vorbit cu un baiat caruia ii trebuie o casca,pe principiul de unde dai de acolo iei,si dupa ce ca suntem putini macar atata sa facem sa ne ajutam intre noi ,cat despre oamenii care le-au primit,stiu sigur ca au fost multumiti.Drumuri bune sa aveti :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vi la al meu ca am tone de vanzare.

Tot imbii lumea sa treaca pe la LA. Nasoool, e departe. Si tre' si viza, c'asa vrea Bushu.

@ noni - Eu zic ca daca e rubrica, va fi folosita. Poate ca acum nu am nimic de donat, dar oricand poate apare ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..mi a picat perdeaua improvizata cu ursus ..in ritm de gorefest..freak show..:))..in consecinta ma simt obligat sa ntreb..de cate voturi avem nevoie pt a se aproba o rubrica de donatii?..Spatiu din dreapta camerei mele de garsoniera cere eliberat de credincioasa mea bicicleta..inca..semn ca mocangii de care vbeau domniile voastre nu s constant prezenti..;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu imi doresc niste talent de la sabinrace cado de craciun...ptr ca la anu sa stiu si eu sa schimb vitezele fara ambreiaj :)

hai frate cu rubrica asta odata!!! ce se tot amana?

inca ceva...darnici se vor gasi multi...si nu cred ca ar trebui judecati cei care iau un cadou chiar daca si-ar permite sa si-l cumpere decat pentru faptul ca iau cadoul altuia care chiar nu si-ar permite...am si eu o povestioara despre un tip care a aparut cu o masina relativ scumpa sa primeasca o geaca joe rocket textil purtata 2 sezoane si la munte si la mare si uneori la culcare....( nu tu burtosule :D ) ..ma gandeam cand l-am vazut ca apare cu o masina de vreo 12-13 mii de euro iar eu cu un scuter de 500 sa ma sucesc in a-i face cado o jaka de 200 de para cand a fost ea noua....dar ce sa-i fac daca asta e nivelu'...?! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

si eu am votat da. insa am niste conditii.

acel topic sa aiba optiune de linkuri catre topicuri de moto respective.

adica sunt de acord sa dau o piesa de motor unui user care stiu ca are acel motor si are nevoie de acea piesa si refuz sa o dau unui necunoscut ca sa o vad, eventual dupa aia, la vanzare pe okazii...

cum s-ar zice pomana, pomana dar sa stim si noi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...