Mergi la conţinut
acidutzu

legislatie Obtinerea permisului categoria A

Recommended Posts

daca ai luat exmenul azi, maine poti sa pilotezi.

Daca esti oprit te verifica in computer(dupa 24 de ore de la examinare figurezi ca posesor de A) si primesti 250.000 amenda ca nu ai permisul la tine (chiar daca nu il ai deloc - asa e legea).

Cu amenda respectiva poti merge 24 de ore fara sa mai iei alta.

Dupa aceea o iei din nou.

Deci daca va tine portofelul.............. ASFALT USCAT!!!!!!!!!

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

are rost sa te risti pt inca 1-2 zile max sa te plimbi atunci....daca se intampla ceva si nu eshti in baza de date ce faci ??

Link la postare
are rost sa te risti pt inca 1-2 zile max sa te plimbi atunci....daca se intampla ceva si nu eshti in baza de date ce faci ??

<{POST_SNAPBACK}>

In general nu are rost sa risti. Daca insa ai experienta mare pe auto, stii sa vorbesti cu curcanii, pentru ca ai avut treaba cu ei in multe randuri, ai si o varsta la care nu mai au ei banuieli (peste 25), nu ai probleme. E adevarat: daca ai ajuns pana aici, poti sa mai astepti cateva zile, nu?

Link la postare

Salut!

M-am apucat si eu de scoala de A.

Uite cateva scoruri:

scoala 250 lei

examen psihologic 40 lei - nu te sui pe moto pana nu ai examenul psihologic dat! tre' sa ai o copie dupa ex. psihologic cu tine...asta e o modificare fata de ce stiam eu cand am dat de B acum 8 ani!

80 lei fisa medicala

5-10 lei legalizari acte - diploma (adeverinta -care e mai ieftina, daca nu diploma de bac sau fac si certificat nastere)

10 lei poze

mai e o taxa de primarie pe care inca nu am platit-o... sper saptamana asta.. .am inteles ca nu e scumpa.

cam astea sunt.. sper sa nu fi uitat ceva....

anul trecut am vrut sa fac scoala... n-am avut bani si timp... m-am gandit prea tarziu....

tot 250 lei era scoala!

asadar,...preturile sunt "usor" comparabile....

bafta!

ps. in vreo luna voi mai adauga o categorie... sper sa fie cu noroc.

motor la anu, ca vamile de anul asta m-au desumflat dupa ce le-am citit!! :rtfm:

asa ca la anul... :scooter:

Bafta!

Link la postare

Off-topic: Ai auzit tu ceva de vama ca s-ar micsora taxele astea criminale ?

on-topic: Tipul care a deschis acest topic (si bine a facut ca a impartasit experienta lui aici) spunea ceva de programarea examenului pe tot timpul anului. Eu am auzit din folclor, ce-i drept vechea poveste ca prin sept-oct se inchide sesiunea de programari. Stie cineva varianta oficiala ? Se fac sau nu programari tot anul (teoretic).

Link la postare

kelu frate...as vrea si io sa ma ajuti cu un sfat dak poti.zi mi si mie costuri de intretinere la un ducati 600 ss.vreau sa mi iau unu' si io si am auzit k sunt pretentioae rau...ai putea sa ma pui si pe mine in tema?eu vreau sa mi iau unu' din '98 cu 28000 km...pls help!

Link la postare
Un element important la dosar este cazierul . Acesta se obtine de la birouri specializate ale politiei care sunt atat in orasele din judet cat si in municipiul resedinta de judet. In unele orase nu functioneaza un asemenea birou si atunci el trebuie solicitat biroului din municipiul resedinta de judet. De obicei daca il faci in alt oras din judet dureaza vre-o saptamana si asta la urgenta din cate stiu. De la biroul din municipiul resedinta se poate ridica la urgenta chiar in aceeasi zi. Dimineata se depun actele si dupa ora 13 se ridica cazierul.

Vizitati site-ul http://www.politiaromana.ro/acte_necesare_cazier.htm pentru informatii oficiale complete.

Odata obtinut cazierul este valabil 30 zile. Se poate ca la politie sa nu va accepte un cazier care mai are 2-3 zile si expira. Exista posibilitatea ca din momentul in care ati obtinut cazierul si pana la data examenului acestuia sa ii expire valabilitatea. Atunci fie nu va accepta dosarul fie va accepta dosarul dar la examen la intalnirea cu politistul va trebui sa ii dati acestuia cazierul valabil sa il adauge la dosar (daca vor ei sa fie amabili).

CAZIERUL si-a schimbat durata de valabilitate:respectiv 6luni ==> http://www.curierulnational.ro/?page=artic...1&art=55452

Link la postare

Conform noului cod fiscal, vamile nu vor mai fi... vor fi taxe.. care nu se ridica la valoarea unei vami!!

Pai acum la 500 cmc vama e 1300 euro (parca).. .ENORM!!!

Taxa pe anul viitor era calculata ceva de genul valoare * nr cmc.... Vazusem undeva ceva de genul asta... ceva legat de valori... ma uit si revin!

Bafta!

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.