Mergi la conţinut
Autentifica-te  
ALIANCE-STEEL

Schimbul Solutia De Compromis ?

Recommended Posts

Salut !

Urmarim cu totii cei care avem pe aici, fireste cite ceva la vinzare cum asteptarile noastre sint zdruncinate.A trecut vremea pe cind ne permiteam sa dam fuga pina la banca din colt ptr a ne implini visul...acum ar fi o prostie..! Ce facem ..cum facem ?? Avem deja un motor dar inimile noastre sint daruite ...noptile sint albe si pline de combinatii imposibile..cum ne indeplinim visul, ce alegere sa facem cind nu avem cum sa o facem.?

Eu cred cu tarie ca avem inca un instrument care pina acum il luam prea putin in kalkul..si anume trocul....Este greu sa gasim un potential client cu care sa ne potrivim la gusturi si mai ales la preturi dar este o optiune pe care trebuie sa o luom cit mai mult in serios.Motorul tau in schimbul la al meu..plus sau minus ceva bani ar fi o solutie. Vi se pare ca nu avem suficiente moto pe piata sa facem asta..ca gusturile noastre extravagante nu se pot multumi decit cu importuri recente ?

Este o solutie..adevarat in dezavantajul importatorilor dar cine ii pune sa aduca moto S.H asa..la plezneala fara comenzi ferme ? Le doresc succes desii este utopica urarea..insa noi trebuie sa facem ceva..

Eu asta vad ca solutie....dar voi ?

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate in ce zici referitor la starea vanzarilor, din cate ma uit pe anunturile de aici, sunt tot mai rare tranzactiile incheiate. Totul imi pare ca s-a dat peste cap incepand intrarea in UE, chiar daca ea nu a afectat direct importatorul de motociclete. Insecuritatea legislativa de circa juma' de an a dus la suspendarea tranzactiilor cu motoare, si parca nu s-a mai revenit de atunci la nivelul de dinainte. E posibil ca de fapt sa fie doar o schimbare a modalitatii de importare, daca oamenii isi aduc singuri motoarele de afara, asta nu se mai vede pe aici.

Varianta pusa in discutie e posibil a fi o solutie, in lipsa unui sistem buyback . Eu cred insa ca un buyback ar fi mai civilizat. Un dealer curajos si priceput ar putea sa faca ceva profit pe tema asta. Problema e tot clientul, ca daca ii zici ca preluarea riscului de revanzare il costa de exemplu 20% din valoarea motorului, te face speculant.

Link la postare
Ai dreptate in ce zici referitor la starea vanzarilor, din cate ma uit pe anunturile de aici, sunt tot mai rare tranzactiile incheiate. Totul imi pare ca s-a dat peste cap incepand intrarea in UE, chiar daca ea nu a afectat direct importatorul de motociclete. Insecuritatea legislativa de circa juma' de an a dus la suspendarea tranzactiilor cu motoare, si parca nu s-a mai revenit de atunci la nivelul de dinainte. E posibil ca de fapt sa fie doar o schimbare a modalitatii de importare, daca oamenii isi aduc singuri motoarele de afara, asta nu se mai vede pe aici.

Varianta pusa in discutie e posibil a fi o solutie, in lipsa unui sistem buyback . Eu cred insa ca un buyback ar fi mai civilizat. Un dealer curajos si priceput ar putea sa faca ceva profit pe tema asta. Problema e tot clientul, ca daca ii zici ca preluarea riscului de revanzare il costa de exemplu 20% din valoarea motorului, te face speculant.

Asta in cazul celor care le-au luat de la un importator serios dar majoritatea dintre noi le-am luat numai noi stim cum...

Propun sa faceti o sectiune separata la vinzari care sa fie exclusiv pe subiectul schimburi..in felul asta ar fi mult mai usor si poate mai tentant ptr cei care au in plan o astfel de solutie.Ar fi ideal sa fie cva de genul..choper ptr viteza..sau enduro ptr viteza,,etc...combinatii se pot gasi.Sincer ar putea fi o solutie reala ptr multi .

Asfalt uscat !

Link la postare
Asta in cazul celor care le-au luat de la un importator serios dar majoritatea dintre noi le-am luat numai noi stim cum...

Propun sa faceti o sectiune separata la vinzari care sa fie exclusiv pe subiectul schimburi..in felul asta ar fi mult mai usor si poate mai tentant ptr cei care au in plan o astfel de solutie.Ar fi ideal sa fie cva de genul..choper ptr viteza..sau enduro ptr viteza,,etc...combinatii se pot gasi.Sincer ar putea fi o solutie reala ptr multi .

Asfalt uscat !

salutare,sunt fulvio italianu.

eu mam gandit la o solutie,dece nu facem o data pe luna,o lecitatie,adica ne intalnim( am eu loc in bucuresti) si facem lecitatie,vine omu cu motocicleta pe care vrea so vinde si astepta oferte,daca o da bine, daca nu data viitoare vine cu un pret mai mic,si are possibilitate si omul care vrea sa cumpere o motocicleta sa partecipa la lecitatie. eu zic, ca o data pe luna ajunge,or de sambata or de duminica.

facem o lista,adica de exsemplu 50 de motociclete,postam pe sait model an si pret,si cine este interesat se inscrie,si una cate una o lecitam.

astept sugestie si sfaturi.

scuse daca nu scriu bine romaneste dar stiti dece,ai se ne ajutam intre noi,ca altfel nu ne ajuta nimen.

asfalt uscat in continuare fulvio italianu.

Link la postare
salutare,sunt fulvio italianu.

eu mam gandit la o solutie,dece nu facem o data pe luna,o lecitatie,adica ne intalnim( am eu loc in bucuresti) si facem lecitatie,vine omu cu motocicleta pe care vrea so vinde si astepta oferte,daca o da bine, daca nu data viitoare vine cu un pret mai mic,si are possibilitate si omul care vrea sa cumpere o motocicleta sa partecipa la lecitatie. eu zic, ca o data pe luna ajunge,or de sambata or de duminica.

facem o lista,adica de exsemplu 50 de motociclete,postam pe sait model an si pret,si cine este interesat se inscrie,si una cate una o lecitam.

astept sugestie si sfaturi.

scuse daca nu scriu bine romaneste dar stiti dece,ai se ne ajutam intre noi,ca altfel nu ne ajuta nimen.

asfalt uscat in continuare fulvio italianu.

salut

Nu e rea ideea ta doar ca este destul de anevoioasa pt cei care nu locuiesc in Bucuresti. Eu as propune mai degraba o pagina de internet unde introduci ce model de motocicleta ai de oferit si ce model/modele/categorie ai vrea la schimb plus eventuale diferente in bani. Salvezi 'anuntul' sau cauti altele salvate care sa corespunda cu al tau. O treaba de genul asta ar putea fi realizata intr-o zi doua fara mari eforturi.

Link la postare
salut

Nu e rea ideea ta doar ca este destul de anevoioasa pt cei care nu locuiesc in Bucuresti. Eu as propune mai degraba o pagina de internet unde introduci ce model de motocicleta ai de oferit si ce model/modele/categorie ai vrea la schimb plus eventuale diferente in bani. Salvezi 'anuntul' sau cauti altele salvate care sa corespunda cu al tau. O treaba de genul asta ar putea fi realizata intr-o zi doua fara mari eforturi

salut,vasut ca vine lume din toata tara in bucuresti duminica in targ sa vinde masini,

dece nu putem noi sa facem cu motociclete.

problema este, ca nu toata lume vrea sa schimbe motocicleta,se poate ca unu vrea sa vinde si atat,

atunci iel otareste pretul,si daca nu se vinde, singur is da seama ca pretul este exagerat.

sau vrea sa cumpara si otareste iel cand pretul pentru respctiva motocicleta i convine.

in sistemul asta nu exista " bisnitar", vasut,placut,cumparat.

nu stai sa negociesi,stai ca am bani la mama, la tata, la bunica.

nu nene vii la lecitatie cu banu,nu ai stai a casa.

o zi buna. fulvio italianu

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.