Mergi la conţinut

Proiecte Trasee 2009


Recommended Posts

Inca nu am batut in cuie nimic pt 2009, dar ma tot gandesc incotro sa merg la vara. Deocamdata mi-am propus pt 1 Mai, 5-7 zile in Muntenegru sau Santorini, iar in vara functie de durata concediului as avea trei variante: 2 saptamani Italia, 3 saptamani Gibraltar cu cateva zile in Maroc, 1 luna Nordcap, destinatie ratata in 2008. Voi ce sugastii sau planuri aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am batut in cuie nimic pt 2009, dar ma tot gandesc incotro sa merg la vara. Deocamdata mi-am propus pt 1 Mai, 5-7 zile in Muntenegru sau Santorini, iar in vara functie de durata concediului as avea trei variante: 2 saptamani Italia, 3 saptamani Gibraltar cu cateva zile in Maroc, 1 luna Nordcap, destinatie ratata in 2008. Voi ce sugastii sau planuri aveti?

Ai planuri mari... Sper sa le pui si in practica.... Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Planurile nu sant chiar atat de mari , in fond este un drum mic si unul mare, destinatia mare depinde de cate zile pot fugi din Bucuresti. Weekend-urile sant deja rutina si nu le mai pun la socoteala. Oricum poate mai discutam pe tema destinatiilor de vacanta pe doua roti, si facem un schimb de informatii. Eu as putea sa dau sfaturi pt Grecia si Turcia celor interesati, din drumurile recente de anul trecut. :scooter: Noni chiar as vrea sa ne intalnim :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am batut in cuie nimic pt 2009, dar ma tot gandesc incotro sa merg la vara. Deocamdata mi-am propus pt 1 Mai, 5-7 zile in Muntenegru sau Santorini, iar in vara functie de durata concediului as avea trei variante: 2 saptamani Italia, 3 saptamani Gibraltar cu cateva zile in Maroc, 1 luna Nordcap, destinatie ratata in 2008. Voi ce sugastii sau planuri aveti?

De mult ma joc cu ideea unui Nordcap. Am si traseul facut dar... am mers in alte parti.

Poti dezvolta putin aceasta varianta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Thassos este una dintre destinatiile cele mai interesante pt 4 zile. Am fost de doua ori. Trebuie plecat de dimineata si tras tare pt a acoperi cei 750 km pana la feribor care in perioada in care vrei sa pleci are ultima cursa la 19. Insula are o sosea foarte virajata si frumoasa care o inconjoara, cca 120km. Multe vestigii arheologice, sate pescaresti, carciumi, un muzeu al maslinelor si o mare fabrica cu magazin de bijuterii din aur, si o cariera impresionanta de marmura ce se afla in expoatare de 2000 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Thassos este una dintre destinatiile cele mai interesante pt 4 zile. Am fost de doua ori. Trebuie plecat de dimineata si tras tare pt a acoperi cei 750 km pana la feribor care in perioada in care vrei sa pleci are ultima cursa la 19. Insula are o sosea foarte virajata si frumoasa care o inconjoara, cca 120km. Multe vestigii arheologice, sate pescaresti, carciumi, un muzeu al maslinelor si o mare fabrica cu magazin de bijuterii din aur, si o cariera impresionanta de marmura ce se afla in expoatare de 2000 ani.

Nu mai mergi o data?

sau mai bine zis unde megi in mai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai mergi o data?

sau mai bine zis unde megi in mai?

Pt vara m-am hotarat unde merg, dar de 1 mai inca nu am gasit o destinatie care sa indeplineasca cateva conditii: sa fie noua, sa fie relativ aproape, pt a ajunge intr-o zi si sa prezinte interes pt inca 1-2 zile cat se poate sta acolo. Inca astept o revelatie :rolleyes: sau o sugestie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as vrea un tur, Bucuresti -> Budapesta -> Viena -> Praga -> Berlin -> Bucuresti. Bine eu visez, oricum nu cred ca o sa trec de Budapesta.

Din cat am inteles voi ati mai fost. Ce echipament ati avut cu voi si ce va mai trebuia (ce a lipsit, inafara de bani :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as vrea un tur, Bucuresti -> Budapesta -> Viena -> Praga -> Berlin -> Bucuresti. Bine eu visez, oricum nu cred ca o sa trec de Budapesta.

Din cat am inteles voi ati mai fost. Ce echipament ati avut cu voi si ce va mai trebuia (ce a lipsit, inafara de bani :))

Anul asta am stabilit o tura in Alpi, sa trecem prin cat mai multe pasuri renumite si sa ne saturam de viraje. Traseul desi nu este stabilit in detaliu trece prin Austria, Italia si Elvetia. Durata cca 12-14 zile incepand cu 24 iunie. Cand plec la drum lung si cu sotia, tot bagajul trebuie sa incapa in topcase 46L, tankbag 9-12L, doua cutii laterale de cate 42L si cateva spatii mai mici in spatele carenelor. Cine nu stie, nici nu-si poate imagina cate intra in tot acest spatiu, asta daca este bine ordonat. Am cu mine tot ce ne trebuie pt 2 saptamani. Haine de schimb, costume de ploaie, captuselile costumului moto, mancare pt min 2 zile, cort,saci de dormit, saltele. In tura asta rezervam cazarea si nu voi lua cortul si celelalte lucruri pt camping, asa ca spatiu este excedentar si-l voi folosi pt cumparaturi la intoarcere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

M-ar interesa Gibraltar , Maroc , Africa ....din pacate am 2 piedici :

1- Nu stiu si am vz ca nu a estimat nimeni costurile unei asemenea excursii (o sa incerc sa estimez eu cu aproximatie)

- daca ar fi sa pun o medie consum de 8 l /100 Km ar insemna din prima 240 l benzina => 240 Euro benzina +taxe de drum 100 Euro + sa zic 4 opriri(de o noapte) minim pana la destinatie sa zic inca aproximativ 200 Euro + cazarea si mancarea la destinatie (Maroc) sa zic inca 500 Euro daca stam 3-4 zile => drumul = (240+200+100) x 2 = 1080 Euro plus cazarea si mancarea la destinatie 500 Euro = 1580 Euro cu totul dar ca sa te simti tu sigur ar trebui sa ai cam 2000 Euro la tine

2- Am un Ymaha R1 si am obs ca majoritatea aveti naked sau touring =>

a) cred ca ar fi extenuant un drum de genul asta pe R1 .

B) nu prea am loc de bagaje (schimburi,apa,scule,etc) pe R1.

Daca a mai facut cineva pe Super Sport un drum la fel de lung sau pe aproape il rog sa-si spuna parerea despre cum i s-a parut drumul si cam care au fost costurile .

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...