Mergi la conţinut
Autentifica-te  
yo4hgx

Noua Structura A Forumului Pro-bike

Noua Structura a Forumului PRO-Bike  

28 membrii au votat

1. 1. Cum considerati noua structura a formului PRO-BIKE?

• Mai bine organizata
      15
    • Mai prost organizata
      11
    • Nu am observat nici o diferenta
      2

Recommended Posts

Am observat ca, probabil ca din dorinta unei mai bune organizari, in ultimul timp forumul PRO-BIKE a fost restructurat prin revizuirea categoriilor si sub-categoriilor de subiecte, rearanjarea si inmultirea rubricilor si sub-rubricilor. Desi intentia este laudabila, am totusi senzatia ca s'a facut un pic exces de zel, unele rubrici fiind divizate uneori inutil iar multe sub-rubrici regasindu'se intr'o forma oarecum identica in mai multe locuri. In plus, unele categorii contin subiecte diferite de cel al temei initiale.

S'a obtinut asadar un "arbore" prea stufos, ramificarea excesiva favorizand postarea in categorii gresite si dificultati in gasirea subiectelor de interes personal prin labirintul de categorii, sub-categorii, rubrici, sub-rubrici...etc. si echivocul unor titluri sau chiar lipsa lor.

Simplitatea nu e intotdeauna un defect, de cele mai multe ori ea are chiar un mare avantaj si anume - EFICIENTA!

Doar cateva exemple:

- in categoria "Despre motociclete si 4 roti" exista o rubrica "Coltul Enduristilor ( Inlcusiv Supermoto ) Subforums" (cu 9 sub-rubrici !!!) si in acelasi timp alta "Coltul motocicletelor (enduro) touring / Adventure Subforums"

- desi in categoria "Despre Motociclete si 4 roti exista" o rubrica dedicata de "SERVICE", gasim si cate o sub-rubrica numita "Probleme Tehnice, intretinere, service " la fiecare dintre categoriile de motoare (sport, enduro... etc.) plus in categoria "Bursa & Servicii | Bike Shop & Services" exista o sub-rubrica "Servicii"

- exista cate o rubrica "Echipament, protectii | magazine | service-uri " la fiercare categorie de motoare (sport, enduro... etc.)

- desi in categoria "Noutati, Intruniri, Evenimente si Curse | Informatii Utile" exista o rubrica dedicata "Albumul FOTO PRO-BIKE" exista cate o sub-rubrica "Poze din iesirile zilnice | excursii " la toate categoriile de motoare (sport, enduro... etc.)

Desi as putea continua cu alte multe exemple, cred ca e suficient pentru a'mi sustine punctul de vedere.

Stiu ca motoarele (si uneori motociclistii) sunt diferite functie de categoria lor (sport, enduro... etc.) insa mi se pare inutila o rubrica dedicata de "SERVICE" la fiecare. Mai degraba gasesc oportuna creerea in cadrul fiecarei categorii de motor a unor rubrici dedicate pe un anume model, cum ar fi "posesorii de R1/R6", "posesorii de FZ/FZR/YZF/Thundercat/ThunderAce"...etc., unde sa se poata discuta orice (service, piese, modificari... etc.) functie de particularitatile fiecarui model-serie de motor.

Am deschis si un poll deoarece sunt curios cum este perceputa noua configuratie a forumului, eventual opinii, comentarii, sugestii, daca si ce va place, daca si ce nu va place (si de ce) ?...

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Am votat varianta doi, desi imi pare putin dur "mai prost" organizata. As prefera "perfectibil" organizata :). Mi-am dat seama ca structura e nitel stufoasa cand la un moment dat a trebuit sa dau search ca sa dau de topicul Sabinrace, anterior usor de nimerit. Pe de alta parte cand am deschis topic "Dakar 2009", competitia de nivel mondial convietuieste in aceeasi casuta cu "Expozitii interne", "Iesire cu Nipra in oras" sau "Bike Dance".

Adevarul e ca nu m-am lovit prea des de organizarea forumului pentru ca la mine cel mai important e linkul "View new posts"

Link la postare

in ceea ce ma priveste e destul de bine dar la capitolul vanzari, nu prea inteleg cum e treaba aia moto de viteza si moto japoneze + moto italienesti etc.Cred ca e un pic greut sa te decizi unde postezi un 1098 sau o sau un 675 Speed Triple.La viteza sau la categoria din care fac parte ( italienesti englezesti sau chiar vitezane )

Link la postare

Ai dreptate... este totusi prea ramificat...

Am facut cateva modificari acum, am sters cateva subforumuri...sper sa fie spre bine :)

Acea categorie de Service, tot incerc sa o impart pe diversele categorii de motoare, pentru ca una peste alta difera problemele intampinate la motoarele de viteza fata de cele la enduro/cross.

Link la postare
Am observat ca, probabil ca din dorinta unei mai bune organizari, in ultimul timp forumul PRO-BIKE a fost restructurat prin revizuirea categoriilor si sub-categoriilor de subiecte, rearanjarea si inmultirea rubricilor si sub-rubricilor. Desi intentia este laudabila, am totusi senzatia ca s'a facut un pic exces de zel, unele rubrici fiind divizate uneori inutil iar multe sub-rubrici regasindu'se intr'o forma oarecum identica in mai multe locuri. In plus, unele categorii contin subiecte diferite de cel al temei initiale.

S'a obtinut asadar un "arbore" prea stufos, ramificarea excesiva favorizand postarea in categorii gresite si dificultati in gasirea subiectelor de interes personal prin labirintul de categorii, sub-categorii, rubrici, sub-rubrici...etc. si echivocul unor titluri sau chiar lipsa lor.

Simplitatea nu e intotdeauna un defect, de cele mai multe ori ea are chiar un mare avantaj si anume - EFICIENTA!

Doar cateva exemple:

- in categoria "Despre motociclete si 4 roti" exista o rubrica "Coltul Enduristilor ( Inlcusiv Supermoto ) Subforums" (cu 9 sub-rubrici !!!) si in acelasi timp alta "Coltul motocicletelor (enduro) touring / Adventure Subforums"

- desi in categoria "Despre Motociclete si 4 roti exista" o rubrica dedicata de "SERVICE", gasim si cate o sub-rubrica numita "Probleme Tehnice, intretinere, service " la fiecare dintre categoriile de motoare (sport, enduro... etc.) plus in categoria "Bursa & Servicii | Bike Shop & Services" exista o sub-rubrica "Servicii"

- exista cate o rubrica "Echipament, protectii | magazine | service-uri " la fiercare categorie de motoare (sport, enduro... etc.)

- desi in categoria "Noutati, Intruniri, Evenimente si Curse | Informatii Utile" exista o rubrica dedicata "Albumul FOTO PRO-BIKE" exista cate o sub-rubrica "Poze din iesirile zilnice | excursii " la toate categoriile de motoare (sport, enduro... etc.)

Desi as putea continua cu alte multe exemple, cred ca e suficient pentru a'mi sustine punctul de vedere.

Stiu ca motoarele (si uneori motociclistii) sunt diferite functie de categoria lor (sport, enduro... etc.) insa mi se pare inutila o rubrica dedicata de "SERVICE" la fiecare. Mai degraba gasesc oportuna creerea in cadrul fiecarei categorii de motor a unor rubrici dedicate pe un anume model, cum ar fi "posesorii de R1/R6", "posesorii de FZ/FZR/YZF/Thundercat/ThunderAce"...etc., unde sa se poata discuta orice (service, piese, modificari... etc.) functie de particularitatile fiecarui model-serie de motor.

Am deschis si un poll deoarece sunt curios cum este perceputa noua configuratie a forumului, eventual opinii, comentarii, sugestii, daca si ce va place, daca si ce nu va place (si de ce) ?...

hai mah ca-i mai bine asa! :P

Link la postare

din pacate nu mi place deloc noua forma de prezentare a forumului,ma seaca culoarea asta de fond alba,e obositoare

nu ma pot obisnui cu noua forma de descarcare a pozelor,ma enerevaza

pacat,dar inainte intram zilnic

acuma maxim odata pe saptamana

unele schimbari nu ar trebui facute :(

Link la postare

din pacate nu mi place deloc noua forma de prezentare a forumului,ma seaca culoarea asta de fond alba,e obositoare

nu ma pot obisnui cu noua forma de descarcare a pozelor,ma enerevaza

pacat,dar inainte intram zilnic

acuma maxim odata pe saptamana

unele schimbari nu ar trebui facute :(

Mda... nu as fi asa dur ca xjr1200. Uneori criticile sau parerile negative sunt greu de acceptat asa ca vreau sa lamuresc de la inceput aspectul asta. Nu vreau sa sune ca o critica ci doar ca o idee care poate fi luata in calcul (sau nu). Singura mea obiectie pana acum ar fi vizualizarea pozelor. Ma refer la sectiunea de vanzari cumparari in care e de dorit a se vizualiza pozele. E inutil sa zic care sunt diferentele pentru ca banuiesc ca stim cu totii. Eram mai multumit de vechea versiune in sensul ca aveam optiunea zoom. Se poate face ceva in sensul asta? Multzam.

Link la postare

pot sa apun ca pe mine unu` schimbarile de pe forum m-au enervat teribil.mi se pare foarte greoi in comparatie cu vechiul format si am stat sa caut un kkt de mi-au iesit ochii ca la melc.

clar de acum incolo nici prin cap nu imi trece sa mai intru de placere pe forumul asta ;ca sa postez nu mai vb.

singurul chin pe care o sa mi-l asum e cand o sa am ceva de vandut si o sa bag vreun anunt.

era normal ca daca totul; mergea asa de bine trebuia sa stricati voi si forumul asta(ca dracu)

nu va obositi sa-mi raspundeti ca la dracii care mi i-am facut nu o sa mai intru decat cum spuneam din interes

pa si la gara!

ce pot sa ma enervez!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link la postare

Victor... ce anume te-a suparat asa de tare?

Forumul a ramas acelasi, schimbarile sunt in mare parte doar de functionalitate (spre bine). Daca ma ajuti sa inteleg ce nu iti place pot rezolva orice inconvenient...

Link la postare

Il pot intelege pe Victor, desi zic ca i-a lipsit doar rabdarea. Il inteleg, pentru ca una din zilele astea cautam unde naiba imi sunt mesajele personale, si mi-a luat cateva minute de boscorodeala ca sa le gasesc. Apoi am realizat ca erau intr-un loc logic. Sunt probleme cu noul soft, eu ti-am si semnalat cate ceva (am vazut ca una e rezolvata), dar castigurile noii formule ma fac pe mine sa fiu multumit, si sper sa ajut si pe altii sa se impace cu ea.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.