Mergi la conţinut
  • 0

Prea Batran Pentru Moto ?


pasquale

Întrebare

Maine poimaine implinesc 41 de ani, deci inca tanar pentru anumite chesti dar poate trecut pentru altele.

Intentionez in aceasta primavara sa-mi iau permis categoria A si dupa aceea si motor. Ma gandesc la un BMW 650 gs.Ce parere aveti, e prea tarziu pentru mine sa devin un incepator in aceasta lume a motoarelor ? Mentionez ca sunt conducator auto din 87 si sunt unul care are kilometri multi la activ, de ordinul sutelor de mii si fara sa fi fost vreodata imlicat in vreun accident (in afara micilor ciocniri banale si inerente intr-un oras ca Bucurestiul)

Am multi prieteni posesori de motoare din toate categoriile, viteziste, chopere, enduro, etc si fiecare dintre ei incearca sa ma convinga sa-mi cumpar un motor din categoria din care ei au. Dupa multe discutii cu fiecare si dupa o intensa informare pe internet m-am hotarat la acest BMW care cred eu, fara sa ma pricep, ca se preteaza cel mai bine la "nevoile mele". Vreau ca mersul cu motocicleta sa fie o placere, fara viteza si fara jongleriile care te fac sa fi mai mult stresat decat relaxat.

Imi dau seama ca mersul pe motocicleta se poate transforma f usor dintr-o placere intr-o tragedie din cauza unui moment de inconstienta pt un gram de adrenalina in puls.

Deci revin cu intrebarea, credeti ca la aceasta varsta ar trebui sa ma linistesc sau inca mai pot beneficia de placerea mersului pe motor ?

Multumesc anticipat pentru sfaturile voastre. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Posted Images

Recommended Posts

  • 0

parerea mea e ca motorul intinereste..am obs .unui om trecut de prima tinerete pe motor ii sta bne.si fb ca ai facut pasul asta ,bunica'miu de ex regreta ca nu a luat permisu si ca nu poate sa conduca , acum are 70 si da a zis ca e prea tarziu de p la 40 si acuma regreta enorm ca nu sa apucat macar la 55-60.carnet de masina :P noroc si bafta al examen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
parerea mea e ca motorul intinereste..am obs .unui om trecut de prima tinerete pe motor ii sta bne.si fb ca ai facut pasul asta ,bunica'miu de ex regreta ca nu a luat permisu si ca nu poate sa conduca , acum are 70 si da a zis ca e prea tarziu de p la 40 si acuma regreta enorm ca nu sa apucat macar la 55-60.carnet de masina :P noroc si bafta al examen.

Sa fie si multumesc tuturor pentru incurajari !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am citit toate mesajele si sunt incantat. Am permis cat. A si masina din '79 - fara pauza, permis cat.B si motor din '82 pana in '89 - am 48 de ani. De 3 ani m-a lovit iar pasiunea pentru motor si mi-am cumparat unul sa vad daca "mai merge" si apoi mi-am luat altul, mult mai nou, mai puternic si mai bun. Eu am combinat placerea de a iesi in natura cu pasiunea pentru motoare - deci e enduro.

Lasand la o parte aspectul tehnic si financiar, pot sa spun ca mi-am schimbat mult viata, desi nu am mult timp sa ies. Ma pasioneaza si mecanica, asa ca petrec destul de mult timp iarna in garaj - cand nu e vreme de ski - si cat de mult timp pot afara, cand e vreme buna. Conditia fizica e importanta! - si ma simt mult mai bine de cand am motor. Dar am avut si probleme daca am lenevit mai mult timp. Serviciul ma obliga sa petrec multe ore la birou sau la volan, asa ca miscarea imi face bine, chiar daca in trecut am avut probleme serioase cu coloana. Spiritul e si el important, daca treci de prima jumatate avietii. O iesire de cateva ore te deconecteaza si-ti incarca bateriile.

Alt aspect e traficul: vad altfel motoristii si au inceput sa ma supere tot mai mult cei de la volan...motoristii adevarati stiu de ce. Eu fiind endurist abea stept sa ies din trafic. Citesc diverse mesaje pe forum si ma ingrozesc unii vitezisti tineri. Sper sa fii un om cumpatat si echilibrat si sa-i mai temperezi pe cei ce "sar calul".

N-o mai lungesc, pe scurt, la 48 de ani, desi am mai avut motor ma consider incepator, dar sunt fericit. Am o noua motivatie, o placere si o satisfactie in plus. Cineva spunea de lipsa de talent. Da, se simte, dar nu cred ca la 20 - 30 de ani as fi fost mai bun. Insist si fiecare reusita e o noua mare satisfactie.

IMPORTANT: trebuie sa ai langa tine oameni care te inteleg - ma refer la familie. Nu insista cand vezi ca nu se poate. Altfel e un dezastru.

Mult succes, sa ai incredere in tine si evenimente cat mai putine !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

eu am vandut un gsxf 600 unui domn de 71 ani, care a mai avut comuniste cu ani in urma:P

am vorbit cu el si a zis ca a mai iesit prin zone putin circulate si se descurca, numai ca din cauza familiei cred ca o sa renunte:P

parerea mea ca motociclismul nu are varsta atat timp cat fizicul iti permite sa mai mergi:)

asfalt uscat si numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Am citit toate mesajele si sunt incantat. ................Sper sa fii un om cumpatat si echilibrat si sa-i mai temperezi pe cei ce "sar calul".

Multumesc pentru mesaj.

De fel sunt un om cumpatat si sper sa raman asa si in treaba asta cu motocicleta. Sa sti ca deja incerc sa-i temperez si pe altii, nu numai motociclisti dar si soferi. Mereu le spun ca este f usor sa conduci sportiv dar foarte greu sa conduci elegant. Sportul in general se face in spatii special amenajate si nu pe strada in plin trafic. Din pacate putini inteleg asta.

Asfalt uscat si zile insorite va doresc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am promis ca pun foto cu motoreta pe care am achizitionat-o. Din pacate nu am reusit eu personal sa-i fac pana in acest moment, dar pun doua poze facute de vechiul propietar.Poze folosite pentru vanzare.

Nu stiu cat va puteti da seama din poze dar va spun eu ca este o super motoreta si arata foarte bine :P

post-23589-1234633438_thumb.jpg

post-23589-1234633454_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Si asa devine topicul un topic de LMA :) Subscriu si eu.

Barbis sa-l stapanesti sanatos,e bun pt.Romania enduro-tourig(am avut DR)si eu am vrut sa-mi iau F 650 nou da nu ajung cu picioarele jos cum trebuie.

PS:Ce e "LMA" ca poate subscriu si eu ?? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Nu mi-a trecut prin cap nici o clipa ca s-ar putea pune problema de "batran" cand e vorba de pasiune. Am 33 de ani, si carnet de sofer pe a si b de -abia-anul trecut, insa, pe langa faptul ca nu mi-am pus nici o secunda problema"batraneztii",nu doar ca a trai pasiunea asta ma face sa ma simt tanara, ci, mai mult, consider ca unii din noi--uite, eu, in spetza--abia acum ar merita sa ajunga la ghidon(volan), pentru ca abia acum pare-mi-se mie ca ajungi sa ai o privire corecta de ansamblu asupra realitatii traficului la noi. Realismul, seriozitatea, viteza corecta in orice situatie, atentia, atitudinea preventiva--c`mon, cea mai importanta e viatza mea, nicidecum okii holbazti cateva secunde a "oau"--astea si inca altele uneori acum ajung ele la noi mai bine, pentru ca, sintetizate-sa te ajute sa-ti consumi sublim pasiunea si sa ajungi de fiecare data intreg si cu motoreta--acest bun..bun al tau--la fel de intreaga. Asfalt uscat si muriti de batranetze, nu lasati sa moara pasiunea in voi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Maine poimaine implinesc 41 de ani, deci inca tanar pentru anumite chesti dar poate trecut pentru altele.

Intentionez in aceasta primavara sa-mi iau permis categoria A si dupa aceea si motor. Ma gandesc la un BMW 650 gs.Ce parere aveti, e prea tarziu pentru mine sa devin un incepator in aceasta lume a motoarelor ? Mentionez ca sunt conducator auto din 87 si sunt unul care are kilometri multi la activ, de ordinul sutelor de mii si fara sa fi fost vreodata imlicat in vreun accident (in afara micilor ciocniri banale si inerente intr-un oras ca Bucurestiul)

Am multi prieteni posesori de motoare din toate categoriile, viteziste, chopere, enduro, etc si fiecare dintre ei incearca sa ma convinga sa-mi cumpar un motor din categoria din care ei au. Dupa multe discutii cu fiecare si dupa o intensa informare pe internet m-am hotarat la acest BMW care cred eu, fara sa ma pricep, ca se preteaza cel mai bine la "nevoile mele". Vreau ca mersul cu motocicleta sa fie o placere, fara viteza si fara jongleriile care te fac sa fi mai mult stresat decat relaxat.

Imi dau seama ca mersul pe motocicleta se poate transforma f usor dintr-o placere intr-o tragedie din cauza unui moment de inconstienta pt un gram de adrenalina in puls.

Deci revin cu intrebarea, credeti ca la aceasta varsta ar trebui sa ma linistesc sau inca mai pot beneficia de placerea mersului pe motor ?

Multumesc anticipat pentru sfaturile voastre. :D

ei draci tarziu...

nu-i niciodata tarziu pt. nimic :D

doar ca e "mai frig" pe motocicleta ...comparat cu o "conserva"...

iar probabilitatea de a crapa sunt enorm de mari...

daca mai ai oasele bune , baga-te! :D

da' sa fiu sincer , si eu ma uit mai altfel la o masina cand afara-s minus 8-10 grade , bate vantu' ca naiba , si eu trebuie sa ajung nushtiu unde in nush cat timp...

si ar mai fi o treaba: avand permis de conducere de atata timp , stii cam cum se circula... deci STII ca tu poti sa conduci perfect regulamentar , DAR , sa te "tavaleasca" altul cu conserva ...

pana la urma : FA CEEA CE VREI , LASA-LE DREAQULUI DE STATISTICI! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
ei draci tarziu...

nu-i niciodata tarziu pt. nimic :D

doar ca e "mai frig" pe motocicleta ...comparat cu o "conserva"...

iar probabilitatea de a crapa sunt enorm de mari...

daca mai ai oasele bune , baga-te! :D

da' sa fiu sincer , si eu ma uit mai altfel la o masina cand afara-s minus 8-10 grade , bate vantu' ca naiba , si eu trebuie sa ajung nushtiu unde in nush cat timp...

si ar mai fi o treaba: avand permis de conducere de atata timp , stii cam cum se circula... deci STII ca tu poti sa conduci perfect regulamentar , DAR , sa te "tavaleasca" altul cu conserva ...

pana la urma : FA CEEA CE VREI , LASA-LE DREAQULUI DE STATISTICI! :beer:

Sincer sa fiu nu m-am gandit niciodata sa merg cu motorul la minus 8-9 grade. Ma gandesc ca la o asemenea temperatura te expui constient si inutil unor pericole.In asemenea conditii oricat de bun ai fi pe motor, reflexele tale sunt aproape nule iar placerea de a merge pe motor dispare in totalitate. Cum am mai spus in in celelalte posturi ale mele vreau ca mersul pe motor sa fie o placere si nu sa se transforme intr-un chin.

In legatura cu accidentele nu contest ca pe motor nu te expui mai mult decat cu masina, dar cred in acelasi timp ca daca mergi cu grija, te faci vizibil si nu incerci sa faci pe smecherul in trafic sansele de a fi lovit sau a lovi scad in aceiasi masura. Oricum multumesc pt incurajari, Miercuri dau poligonul !!!!!

Asfat uscat va doresc si vara cat mai lunga !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Sincer sa fiu nu m-am gandit niciodata sa merg cu motorul la minus 8-9 grade. Ma gandesc ca la o asemenea temperatura te expui constient si inutil unor pericole.In asemenea conditii oricat de bun ai fi pe motor, reflexele tale sunt aproape nule iar placerea de a merge pe motor dispare in totalitate. Cum am mai spus in in celelalte posturi ale mele vreau ca mersul pe motor sa fie o placere si nu sa se transforme intr-un chin.

In legatura cu accidentele nu contest ca pe motor nu te expui mai mult decat cu masina, dar cred in acelasi timp ca daca mergi cu grija, te faci vizibil si nu incerci sa faci pe smecherul in trafic sansele de a fi lovit sau a lovi scad in aceiasi masura. Oricum multumesc pt incurajari, Miercuri dau poligonul !!!!!

Asfat uscat va doresc si vara cat mai lunga !!!!

:Jumpy: incearca un snowmobil la minus 10 grade C, da' unu' de-ala care "sa poata" macar un 100 km/h pe zapada :blum:

eu unul , sa fiu sincer cu tine, prefer extremele astea , gen snowmobil + viteza(daca ai unde sa-i dai...) sau "plimbare " cu motocicleta pe circuit , decat sa ma expun zilnic la prostia atator cretinoizi cu permis luat in cine stie ce imprejurari...

n-am mai scos Jawa de "milenii", si nici nu cred ca o sa ies prea curand cu ea la "plimbare" :unknw:

la poligon trebuie sa fii cat mai "rau" , pus pe hartza, ca altfel te fastacesti :D eu cand am dat poligonul , dupa ce de-abia a-5a oara am luat "sala" , m-am prezentat cu chef de scandal, ca deja nu mai suportam sa vad politisti in fata ochilor care sa ma tot "educe" pe mine , sa-mi zica ce sa fac , ce sa scriu etc etc...

si tot m-a mai pus o data sa fac poligonul ca cica , "n-a fost atent" (politaiul...) :wacko: si l-am mai facut o data PERFECT numa' de-al dracului , ca sa am si eu permis moto :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...