Mergi la conţinut

Cum V-ati Convins Parintii?


D-Zel

Recommended Posts

Cum v-ati convins voi parintii sa va cumpere motoreta sau scuter ca ai mei nu vor nici cum sprun ca le e frica sa nu mor pe ea in plus stiu ca soferii in trafic nu tare se uita la motorete,scutere si le e frica sa nu patesc ceva accident.Ma refer la copii care au reusit sa isi convinga parinti sa le cumpere sa imi zica si mie cum au reusit ca ai mei nu se indupleca(eu acuma in varqa fac 16 ani si as vrea sa dau A1 sau sa imi iau ceva scuter,motoreta de 49cc :punk: dar nu vor parintii sa ma lase nici cum)..As avea nevoie mare de ajutorul vostru cu niste sfaturi cum i-ati convins voi!? :scare::scare::scare::Jumpy:

Ms anticipat! :wink:

post-23666-1233843160_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal cred ca pui problema gresit ,,,,, cum sa iti convingi parintii ...:)

Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa strangi bani si sa faci scoala de soferi pt a1..sau ce prevede legea ....

(NU CERSI la parinti bani ...pt nimic.... altfel DACA vei pati ceva ...doamne fereste... vor avea si ma multe lucruri sa regrete ...

MOTOCICLISMUL SUB ORICE FORMA SCUTER ATV ETC... ESTE UN RISC ASUMAT ... )

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, mi-am facut singur banii (curati, nu murdari sau alte manarii) pentru 2 motoare, parintii ma amenintau ca imi dau foc la motor daca imi iau =)) si tot asa...

Pana cand, intr-o zi, s-au trezit cu motorarele in fata blocului =)))))))

Asa ca, pune mana si strange bani ca daca iti iei nu-ti fac nimic parintii daca se trezesc cu el "la usa"

Numai buna! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa ii convingi sa te ajute pentru un motor de camp... in felul asta isi ia o grija de pe suflet, ca nu vei merge pe strada...

cea mai buna experienta se castiga pe deal / camp cu un motor adecvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le zici ca vrei sa te apuci de ceva ce pare mai riscant.. si dupa ce se obisnuiesc cu ideea, motoreta n-o sa li se para ceva atat de iesit din comun.

eu prin liceu am facut parasutism.. si cand le-am zis acum la facultate ca-mi iau motor.. n-au comentat nimic :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))) f comice convingerile voastre baieti .. si eu la 15ani jum ii amenintam ca vand din casa ca sa-mi iau ,ca nu'mi pasa ,si tot asa si cu timpu cum zicea unu din voi s'au obisnuit cu ideea :) si acuma dupa 2 motoare si vreo 4ani vrand sa mi'l iau p al 3lea tot am conflicte mari cu ei .. (am avut si un accident din cauza unu cretin ) oricum revenid la sfaturi poti sa'i iei cu capacitate mica rezulta impozit mic sau deloc daca e sub 500 parca .. consum d benzina mic ;) asigurare mica, parcare mai peste tot , si p langa astea zile ca sa'ti ia si echipament adecvat ca sa stea 'mai linistiti' ca pun pariu ca niciun parinte nu sta f linistit cand shtie ca odoru e calare p strazi :) ai grija daca chiar t vei apuca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma urcat tatal meu prima data pe motorul lui cand aveam 9 ani....(de altfel motociclist vechi...acum la 68 ani conduce o japoneza si da clasa multor zmei.. :P ) :P ,iar la 18 ani mi-a cumparat cadou de majorat o jawa de 250cmc... :rolleyes: asa ca nu am avut pe cine sa coving..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms baieti de sfaturi o sa incerc pe toate desi unele dintre ele le-am si incercat,aseara am mai intrebat de vreo 10 ori si au zis ca la noi in curte nu o sa vada niciodata o motoreta sau un scuter(chestia cu motor de teren le-am is-o ca la bunici macar sa ma dau dar,degeaba au zis ca nici acolo) cu bani sa ii srang eu mi-e foarte greu is abia clasa a 9-a unde sa ma duk sa lucru sau cum sa ii strang habar nu am cum sa ii fak(in plus is si prost ...cum imi stang ceva un doi ii si stric pe toti pe prosti)o sa incerc si aia cu bani ca ii ascund de mine si m-oi abtine sa ii stric si mi-oi cumpara oricum daca ei nu imi cumpara eu pe la 18 ani sigur imi iau eu ceva... Ms de sfaturi! :beer: :beer:

le zici ca vrei sa te apuci de ceva ce pare mai riscant.. si dupa ce se obisnuiesc cu ideea, motoreta n-o sa li se para ceva atat de iesit din comun.

eu prin liceu am facut parasutism.. si cand le-am zis acum la facultate ca-mi iau motor.. n-au comentat nimic :))

Si eu pana la 14 ani si jumate am facut vreo 2 ani de Parkour(nu e chiar foarte extrem dar te distruge in timp de la atatea cazaturi si sarituri,e un sport in care trebuie sa treci peste orice obstacol doar cu trupul si e foarte greu cand ajungi sa fi "profesionist",eu am ajuns sa fiu foarte bun in acest sport cu toate ca ai mei ma bateau la cap mereu avand dreptate spunand"intr-o buna zii vei regreta ce faci" si uite ca acum regret ca am facut si nu a trecut mult timp (dupa un timp au inceput durerile de incheieturi,de spate si am fost al medic si am aflat ca am o problema la spate :wacko::unsure: si m-am lasat de sport si acuma regret amarnic ca m-am apucat,atat e bine ca sun t inca copil,tanar si se poate reface problema de sanatate :rolleyes: ) dar parintii mei au un avantaj ca ei mi-au spus de mult sa ma las si acuma cred si ei ca au dreptate cu faptul ca vreau sa ma apuc din nou de alt spor (MOtociclism-scuzati daca nu am scris ceva bine dar sunt incepator pe aici,abia ieri m-am logat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P eu intai am luat-o de la un prieten, fara sa am permis, am tinut-o degeaba o luna-doua, am luat permisul si dupa aceea i-am convins ca tre sa achit motocicleta. nu i-am intrebat, nu ar fi fost de acord

eeeeee, un vecin a luat-o si le-a zis parintilor ca luat-o la super super pret numai ca sa o vanda, pt castig. a pus anuntul pe la ziar, cred, si cine il suna primea raspunsul ca s-a vandut :D

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P eu intai am luat-o de la un prieten, fara sa am permis, am tinut-o degeaba o luna-doua, am luat permisul si dupa aceea i-am convins ca tre sa achit motocicleta. nu i-am intrebat, nu ar fi fost de acord

eeeeee, un vecin a luat-o si le-a zis parintilor ca luat-o la super super pret numai ca sa o vanda, pt castig. a pus anuntul pe la ziar, cred, si cine il suna primea raspunsul ca s-a vandut :D

succes

Ms de sfaturi o sa incerc dar faza e ca e mai greu cu banii...aici e faza cu-m i-ati castigat voi?adica ati primit sa zik eu de la bunici de la unchi si din asstea rede sau i-ati lucrat undeva...spuneti-mi plz si asta cum i-ati facut(ex. un loc de munca ) :rolleyes::P:beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si ce motor sau scuter vrei sa iti cumperi... daca vrei nou ai de muncit mult sau tre sa faci munca de convingere calumea frate....ca fara 3000 de euro nu iti iei motor de 49 sau de 125 nou. Daca nu vrei nou atunci gasesti mai ieftin...

Eu unul am avut prima data in clasa a noua un piaggio ciao, pe care mi l-au luat parintii, apoi lam vandut si miam luat un scuter, care vara asta lam dat pe un motor cu viteze si inca ceva diferenta din partea mea si zilele astea urmeaza sa imi iau masina care e cam 65-70% din banii mei...

Daca vrei sa iti iei motor si parintii nu iti dau bani incearca sa iti dai si tu silinta si sa nu mai cheltui banii pe prostii si poate iti gasesti ceva de lucru in vacantza si ai sa vezi ca iti strangi bani...si poate o sa realizezi cum se castiga banul... pentru ca e foarte usor sa tot ceri de la parinti, dar sa ii castigi tu nu e chiar asa usor... Eu unul am lucrat o vara intreaga si mai lucrez si acum atunci cand am timp si se aduna ceva banuti... Daca o sa te straduiesti sa iti aduni si tu ceva bani atunci o sa vada si ai tai ca vrei cu adevarat sa obtii ceva si o sa primesti un sprijin si de la ei....

Si mai ceva, daca vrei sa iti iei motor numa asa de fite si impresii, sau ca asa e la moda acuma mai bine te lasi din start, pentru ca nu te vad bine... prea multi zmei s-au facut zob pe sosele, in incercarea de a demonstra cat sunt ei de "jmekeri" ca stiu sa ii dea blana.... pana la prima curba sau groapa..... Nu e meritul tau ca mergi cu 300 cu motorul, e meritul motorului...

Numa' bine!!! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu m`am rugat 3 luni de ai mei sa ii conving:)) si acum dau de permis( a doua oara).sfatul meu..problema ta cum ii ocnvingi si de unde/cum faci rost de bani..dar daca vrei sa faci o treaba si te pasioneaza tare..i`ati de 125 8-> dau mesaj cand imi iau si eu tot d 125..sper ca luna asta sau viitoare:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate trebe sa muncesc si sa strang bani ca asa poate o sa primesc si sprijinul lor, si in legatura cu motorul de fitze,nu vreau asa motor ,vreau ceva cu care sa ivat sa merg ceva de genu categoria 49cc si abia dupa sa imi iau ceva de 125cc,iar daca imi v-a placea asa de mult dupa 18 ani imi voi lua ceva pana in 600cc(acuma depinde).A da si nu vreau s aii dau blana din prima,mai ales pana nu stiu sa il conduc ca intradevar nu vreau sa ma fak praf la prima groapa pe care o iau.

Ms mult pentru toate sfaturi,si ma voi pune in vara sa muncesc ceva ca da-de o sa strang ceva bani si o sa imi iau si eu ceva :rolleyes::D

imi dati si mie o idee de unde pot face eu rost ce ceva banuti nu foarte multi asa ceva simbolic:) :D ca hbar nu am sdau sa imi dati o idee de job sau ceva unde ati lucrat voi sau nu stiu ceva asa la 15-16 ani (clasa a 9-a) o idee ceva ca sa stiu macar unde sa caut.

:P

ms anticipat! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa iti gasesti lejer pe timp de vara sa fii ospatar pe la vreo terasa sau restaurant.... e muca relativ usoara si castigi destul de bine.... si mai faci si ciubuc pe deasupra. Daca esti o fire sociabila o sa te descurci de minune.... Eu asa ceva am lucrat si a fost si distractiv :dance: si am si castigat niste bani :thumbup::thumbup: .... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa iti gasesti lejer pe timp de vara sa fii ospatar pe la vreo terasa sau restaurant.... e muca relativ usoara si castigi destul de bine.... si mai faci si ciubuc pe deasupra. Daca esti o fire sociabila o sa te descurci de minune.... Eu asa ceva am lucrat si a fost si distractiv :dance: si am si castigat niste bani :thumbup::thumbup: .... :P

da intradevar e o solutie buna dar eu unul inca nu m-am gandi la asta eu m-am gandit la din astea cu impartit de pliante si noh acolo cat castigi..habar nu am ..imi poti zice plz asa o suma in medie cat castigai pe luma aproximativ..ms mult asa as stii si eu spre ce sa ma orientez(eu am auziit de la cineva ca el a castigat pe luna circa 400-500ron :yes: e ceva sa ai salar de 4 mil la varsta asta..eu as fii destul de multumit cu un asa salar..spunemi si tu plzz cam cat castigai aprox.)

ms anticipat! :throb::D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sa iti spun concret cam cat castigi din pliante dar din auzite cam 4-500 de ron maxim... si ii destul de mult de munca...

Ospatar poti castiga si 1000 de ron pe luna daca prinzi undeva calumea...

Eu unul am luat undeva la 700 pe luna, dar distractia a fost maxima si nu lucram in fiecare zi... mergeam o zi da una nu, dar de dimineata pana seara la 11- 11 jumate in functie de cum erau clienti.... si dupa program mergeam cu colegii la baie in piscina(am lucrat la hotel si in spate era piscina si aprindeam noaptea luminile din apa... noi noaptea la 12 faceam baie fara nici o taina in piscina hotelului si mergeam in chiloti pana in subsol la dusuri =)) =))... nu aveam noi stres ca ne filmeaza camerele de supraveghere =))...) iar sambata cam de fiecare data era nunta si acolo primeam in plus fata de salar si mai faceam si ciubuc uneori.... am avut odata intr-o duminica o nunta de pocaiti, si pe la 2 noaptea am terminat de adunat tot si am bagat o baie pe la 2 jumate..... se uita managerul hotelului la noi cum saream in apa si radea de nu mai putea =))......

Deci sa revin la subiect ca am luat-o deja pe offtopic... Eu am cautat in ziar cam cu o luna inainte sa se termine scoala si cu o saptamana inainte am gasit anunt ca respectivul hotel angajeaza ospatari si ajutor de ospatar si am fost si am vorbit cu patronul si a zis ca ma angajeaza si sa vin cand termin scoala imbracat la pantaloni la dunga negrii si la camasa alba si vesta(daca am... daca nu imi da el).... am mers si dupa trei zile mi-a facut contract de munca si m-a angajat legal cu acte in regula...

Cauta in ziar ca sigur gasesti... mai ales vara cand se deschid o multime de terase care au nevoie de sezonieri ;):P

Numa' bine!!! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sa iti spun concret cam cat castigi din pliante dar din auzite cam 4-500 de ron maxim... si ii destul de mult de munca...

Ospatar poti castiga si 1000 de ron pe luna daca prinzi undeva calumea...

Eu unul am luat undeva la 700 pe luna, dar distractia a fost maxima si nu lucram in fiecare zi... mergeam o zi da una nu, dar de dimineata pana seara la 11- 11 jumate in functie de cum erau clienti.... si dupa program mergeam cu colegii la baie in piscina(am lucrat la hotel si in spate era piscina si aprindeam noaptea luminile din apa... noi noaptea la 12 faceam baie fara nici o taina in piscina hotelului si mergeam in chiloti pana in subsol la dusuri =)) =))... nu aveam noi stres ca ne filmeaza camerele de supraveghere =))...) iar sambata cam de fiecare data era nunta si acolo primeam in plus fata de salar si mai faceam si ciubuc uneori.... am avut odata intr-o duminica o nunta de pocaiti, si pe la 2 noaptea am terminat de adunat tot si am bagat o baie pe la 2 jumate..... se uita managerul hotelului la noi cum saream in apa si radea de nu mai putea =))......

Deci sa revin la subiect ca am luat-o deja pe offtopic... Eu am cautat in ziar cam cu o luna inainte sa se termine scoala si cu o saptamana inainte am gasit anunt ca respectivul hotel angajeaza ospatari si ajutor de ospatar si am fost si am vorbit cu patronul si a zis ca ma angajeaza si sa vin cand termin scoala imbracat la pantaloni la dunga negrii si la camasa alba si vesta(daca am... daca nu imi da el).... am mers si dupa trei zile mi-a facut contract de munca si m-a angajat legal cu acte in regula...

Cauta in ziar ca sigur gasesti... mai ales vara cand se deschid o multime de terase care au nevoie de sezonieri ;):P

Numa' bine!!! :beer:

ms foarte mult chiar ca m-ai ajutat si chiar ca m-as duce si eu la un hotel sau ceva unde sa lucrez mai ales daca castigi undeva la 700ron sau si mai putin si intradevar nu e chair asa de gru numa ca da stai toate ziua acolo..dar partea buna e ca la final de vara iesi cu bani ...clar ca o sa caut inainte sa se incheie scoala si ma voi duce..hei tu cam la ce varsta te-ai dus acolo sa lucrezi avea 16-17 ani sau mai mare?

ms mult! :beer::beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la 17 ani am fost... si am mai avut inca 2 colegi care erau de aceeasi varsta cu mine si inca o prietena de a mea care era cu un an mai mica.... eram numai tineri....

Mi-a mai venit o idee... ai putea sa fii curier pe scuter... Exista firme care angajaza curieri pe scutere si iti dau ei scuter (o chinezarie in 4T... dar e bun daca e delimitat) si benzina si consumabile.... Si o sa ai o lada in spate si livrezi tot felul de chestii, de la mancare pana la tot felul de documente sau mai stiu eu ce...

Avantajul e ca te poti strecura rapid pri trafic si ajungi mult mai repede decat cu masina... Dar dezavantajul e ca ai nevoie de ceva experienta si trebuie sa cunosti bine orasul... dar daca ai statie iti poti intreba colegii prin statie daca nu te descurci....

Un prieten de al meu chiar s-a angajat cu scuterul personal dar a avut un accident intr-o dimineata si a renuntat, el fiing vinovat ca nu a pastrat distanta si i-a taiat una calea..... Asta e un "job" mai special, dar vei gasi 100% ceva in ziar sau daca mai intrebi in stanga si in dreapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms mult ca mi-ai raspuns...Vezi aici e o mica problema poate pe tine patronul(seful) acela te-a luat pt. ca a vazut ca snteti mai multi si mai mari 17 ani e aprope varsta de maturitate si a zis ca nu o sa faca nimic rau si ca poate va ajuta si pe voi cu ceva...la mine nu ar fii o problema mare ca mai am cel putin si eu 2-3 care stiu sigur ca au zis ca vara asta vin cu mine sa lucram undeva si ei au tot 16 ani(implinesc la vara) si poate ca nu vom fii aceptati ca ne vor mai vedea asa mai micuti si totusi.. =((:wacko: ce o sa zica nu suntem nu stiu cat de mari dar oricum 16 ani nu e o varsta foarte mare in plus ca ne cam distingem printre ceilalti acolo eu unul am 1,78m si 64Kg si totusi printre oamenii aialalti mari ne vom distinge mult(parca ii vad pe ceilalti 1,85-1,90m si 80-90kg WOW :wacko: o sa fie diferenta :shok::hunter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...