Mergi la conţinut

Tombola De Motociclete


Noni

Valoarea tichetelor  

244 membrii au votat

  1. 1. Ce pret ar trebui sa aiba un tichet? Atentie, un numar mare de tichete inseamna sanse mai mici la fiecare tichet.

    • pana in 10 eu
      103
    • 10-20 eu
      53
    • 20-30 eu
      37
    • 30-50 eu
      31
    • 50-80 eu
      23


Recommended Posts

absolut.. fericitul castigator al unei tombole, are dreptul de a participa la oricare alta, in orice masura.

nu trebuie sa se vanda neaparat 100 de bilete, fiecare membru poate cumpara unul sau mai multe, deci nu trebuie sa fie 100 de persoane unice, poate fi atat o singura persoana care cumpara toate tichetele sau mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai apare o problema. Starea reala a motocicletei. Cand te duci sa-ti cumperi motor, il testezi, ii desfaci carene sa vezi cat de des a fost trantit, verifici una, alta dupa care bati palma cu proprietarul si-i dai banutu'. Dc motorul are bube poti sa zici pas. In cazul de fata cum se va proceda???

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rasfoit toate paginile ...ori nu e trecut siteul ori mi-a scapat :D ma refer la siteul unde sa fie prezentata motociclleta in cauza,prezentare cat de cat detaliata

ar fi interesant sa putem vedea si cate bilete s-au vandut si necesarul de minim 100 sa zicem ...

am editat postarea mea: pagina de tombola a fost inchisa temporar pana cand sunt convins 100% de legalitatea sistemului.

Mai apare o problema. Starea reala a motocicletei. Cand te duci sa-ti cumperi motor, il testezi, ii desfaci carene sa vezi cat de des a fost trantit, verifici una, alta dupa care bati palma cu proprietarul si-i dai banutu'. Dc motorul are bube poti sa zici pas. In cazul de fata cum se va proceda???

In cazul de fata, doar Bardak Motor si Alfa Motors vor avea motocicletele scoase la tombola. In ei am incredere si stiu ca vor oferi motocicletele in stare perfecta de functionare. Orice reclamatie ulterioara se rezolva pe garantia motocicletei oferita de cei doi dealeri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul de fata, doar Bardak Motor si Alfa Motors vor avea motocicletele scoase la tombola. In ei am incredere si stiu ca vor oferi motocicletele in stare perfecta de functionare. Orice reclamatie ulterioara se rezolva pe garantia motocicletei oferita de cei doi dealeri.

Ok, si pe urma vor avea dreptul sa participe si alti vinzatori, si anume si din categoria celor particulari?

Vor fi si motoare/scootere pana in 1000E la tombola?....mai ales ca, la astea un bilet ar putea sa fie chiar si sub 10E, si multa lume cred ca ar incerca la o asa suma infima si macar pe considerentul ca "sa vada cum e" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata, motocicletele participante la tombola se pot vedea aici:

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=53771

Daca totul merge bine, evident, se va extinde gama de motociclete/scutere vandute. Pentru membrii forumului nu am gasit inca o solutie sa participe la tombola cu motocicleta proprie - problema principala este ca pretul cerut este tot timpul peste cel al pietei. Pentru moment, nu este valabil decat pentru dealeri tombola.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma discutiei cu avocatul (astazi, 17 februarie), am amanat organzarea tombolei pana cand toate problemele ridicate vor fi rezolvate (legate de respectarea legii). Eu voi fi plecat incepand de maine 18 feb pana pe data 28 feb, in concluzie, tombola se va organiza incepand cu prima zi a lunii Martie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea mi se pare extraordinara !As fi interesat si ca vanzator si ca ..potential castigator ! :D Si eu m-am gandit sa organizez un fel de licitatie pt motorul meu aici pe forum...dar mi-ati luato inainte ,acum nu mai are nici un farmec sa mai fac asa ceva :P

Pana totul va fi pe roate bagati ochiu la semnatura mea poate sunteti interesat :D

Am votat 20 euro/tichet

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Noni,

Misto ideea. Daca fac cateva observatii sa nu crezi ca scopul vietii mele e sa te contrez, pur si simplu, te cunosc si nu vreau sa te bagi in f'un necaz ca mi-ar parea rau.

Am vazut si eu reportajul ala cu baba din Germania ( sau Anglia?) care si-a vandut casa, am cautat apoi pe net si am impresia ca baba sau celalalt din reportaj, avea de dat ceva explicatii pe la fisc, ceva in legatura cu organizarea de jocuri de noroc sau ceva asemanator. Dar ma rog, astea ti le zice avocatu' ala presupun.

Ce as avea eu de comentat, mai ales la adresa dealerilor care s-au bagat la faza asta, e ca ori chiar te bagi la tombola ori nu te bagi, ceea ce se intampla in conditiile prezentate e un fel de strutzo-camila. Sa ma explic, ca sunt tare confuz din cate ma recitesc:

Tombola, ar fi asa, dupa parerea me:

1) Scot 1000 belete la vanzare, in valoare de 20 lei fiecare. Le-am scos, imi asum riscul, aka daca sunt baiat destept si fac reclama cum tre', vand belete de 20 000 lei. Motoru de'l pun la tombola face pro'abil 15 000 lei, deci in acest caz ma aleg cu un profit de 5000 din care platesc impozitul pe profit. Atentie, la tombola, nu numai clientul cumparator de bilete risca, in mod normal risca si tombolistu' ca sa zic asa, adica daca nu-i in stare sa vanda mai mult de 3 bilete, o sa dea motorul cu 60 lei. Asa-i normal, altfel nu-i nici o tombola, se cheama ca ai facut reclama dealerilor respectivi si cam atit.

2) Scot premii pe toate categoriile de colectare, aka am premiu de 100 lei ( o trotineta pliabila din Europa), premiu de 1000 lei ( un moped Piaggio speriat de sub un italian ) etc. La sfarsitul perioadei de vazare a beletelor, anunt frumos ca s-au colectat x lovele, ceea ce inseamna ca vor fi puse la bataie premiile de la a la d, restul fiind reportate pentru o luna mai manoasa in bilete vandute

Ma rog, asta-i parerea mea. Tombolele astea se fac ori ca afacere ori in scop de promovare, vad ca in cazul de fatza a aparut unu nou, un fel de combinata fara riscuri :P

Oricum, nu-s multi care se agita in lumea asta asa ca multa bafta !

salutari

Vali

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

o idee buna si sper sa mearga bine...desi cred ca ar fi bine sa fie si motoare ceva mai ieftine 2000-2500E pretu sa fie de 25E si numai 100 de bilete...sanse de castig mai mari, dar voi stiti mai bine deca sunteti pusi pe treburi care sa vina in ajutorul celor cu bugete mai mici dar cu suflet de motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...