Mergi la conţinut

Primul Accident...


stain

Recommended Posts

Va salut fratilor... Asta seara m-am intalnit cu un tovaras, posesor de Husaberg FE450 enduro... bun, toate bune si frumoase. Ii cer motorul sa ma dau putin prin cartier, omu mi-l da... m-am plimbat prin militari circa 30 min. Cand sa intorc pe Dezrobirii, dau sa ma bag, soferu opreste si-mi face semn cu farurile, eu dau sa ma bag, accelerez dupa care franez brusc... gagiu din autoturism a bagat picioru in acceleratie mai mai sa se urce pe mine. Eu apucasem sa-l vad pe nenorocit, ca altfel nu pot sa-i zic, si am franat puternic, m-am dezechilibrat si am cazut pe o parte, motorul avand inaltimea la sa destul de mare iar eu fiind mai scund atingeam pamantul decat cu varfurile picioarelor... greseala de incepator ce-i drept chiar sunt incepator in lumea motociclismului. Finalul este fericit pentru ca motocicleta nici nu s-a zgariat iar eu sunt teafar, slava Domnului ca am scapat decat cu o zgarietura pe incheietura mainii. Dar ce se intampla daca nenorocitul ma lovea in plin ? Ii plateam si masina ca deh era pe prioritate, ma alegeam si cu niste fracturi, julituri ceva... si f**** si cu banii luati... AND I SAY ROMANIA IS MY COUNTRY... sfat pentru toti incepatorii... niciodata sa nu va urcati pe un motor la care nu ajungeti cu talpile jos stand pe sa, si ganditi-va de doua ori inainte sa virati in fata unuia ! este primul "accident" de cand am luat permisul, chiar m-am speriat... astept sfaturi si pareri de la voi ! Bafta tuturor si asfalt uscat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O regula de a mea pe asfalt cam este "Daca e mai mare ca mine are prioritate" si asta nu numai la motocicleta ci si la masina. Pe motor dau oricarei masini prioritate ca e mai sigur pt pielea mea si in masina nu stau in fatza unui camion cu inima impacata.

ai dreptate, dar fiind incepator in primul rand m-am speriat groaznic... am avut un brain freeze pentru 5 minute...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Eu intodeauna incetinesc cand ma apropii de intersectii. Acest lucru vine si cu dezavantaj: soferu' poate intrerpreta precautia cu semn de slabiciune si iti intoarce in fata.

"Scaneaza" tot timpul tot ce misca in fata/lateralele tale. Stiu ca suna paranoic, dar cam asta e...

Mare grija in intersectii. Daca situatia iti permite, mai bine il lasi sa treca decat sa risti sa dea peste tine.

PS: cand franezi, ai grija si la ce-ti vine din spate, ca poate "doarme" vre-unu' la volan.

Am observat ca "nu le place" deloc sa pastreze distanta...

aaa... uitam... in oras si nu numai, stai usor, nu te grabi la moarte. Nu-ti depasi limitele si fi minimal in actiuni (fa un lucru doar daca este neaparat necesar [depasiri, mai ales]).

:beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia cu respectul in trafic tine de ce masina ai. daca ai masina ieftina, cei cu masini mai scumpe te vor trata cu dispret. daca ai masina mai scumpa decat restul, te vor respecta. a, si sa nu uitam posesorii de logan care sunt un caz aparte. ei trateaza cu dispret pe toata lumea.

caz concret: timp de 5 ani am condus un mitsubishi lancer vechi. de 3 ani am un renault symbol. sunt tratat cu aceeasi lipsa de respect in trafic. mai trist e ca a trebuit sa fac niste drumuri cu jeepul de zeci de mii de euro al sefului meu si parca s-a deschis cerul. nimeni nu-mi taia calea, nimeni nu se baga in nesimtire, lumea imi facea semn cu farurile sa trec. alta viata :D cu motorul sincer nu am avut mari probleme. personal nici nu insist sa ma bag printre masini la semafor. daca se poate si e coada mare, mai ma bag, dar daca sunt cateva masini, oricum trec la primul verde, nu are rost sa ma agit. o singura data era sa iasa urat, cand una de pe banda a 3a facea dreapta. iar ghinionul meu era ca eram pe banda a 2a. dar asta nu a incomodat-o pe ea... in schimb am fost prevazator si am incetinit ca altfel eram pe la spital.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac ideile voastre. Le citesc cu mare atentie, desi eu nu sunt posesor de motor. Am avut si eu un accidet asemanator, numai ca la mine a fost un pic mai grav. Nu uitati de protectii!! Ca de nu va spargeti capu ca si mine :wacko: Si in cartier intre blocuri puneti macar o casca, niciodata nu stii cand intra un tembel in cartier cu o masina cu viteza si da peste tine in curba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete JOHNY2005

tot stai aproape de mine,daca gasesi masina,cand ies noaptea sa ma plimb fara tinta il ajut eu cu niste lichid de frana,mai ales ca anul asta se poarta masina mata si totusi dacie fara rugina nu e dacie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa nu mai faci asta niciodata. Daca masina avea prioritate trebuia sa-l lasi sa treaca apoi sa treci si tu, sunt o gramada de idioti care au senzatia ca e cool sa faci glume cu motociclisti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am invatat de la prietenul meu ca decat sa mori cu dreptatea in mana, mai bine ii lasi sa treaca. prin urmare, incetinesc la intersectii, la trecerile de pietoni, cand trec prin dreptul stradutelor care nu au vizibilitate si de unde poate rasarii mereu unul cu conserva pana in mijlocul drumului sa se asigure etc. iar daca vrea unul sa se bage, du-te tata turbo, mai bine scap de un stres din coasta decat eventual sa ma sicaneze. am ajuns la concluzia ca pe sosea (cel ptuin oras) nu este bine sa te grabesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut fratilor... Asta seara m-am intalnit cu un tovaras, posesor de Husaberg FE450 enduro... bun, toate bune si frumoase. Ii cer motorul sa ma dau putin prin cartier, omu mi-l da... m-am plimbat prin militari circa 30 min. Cand sa intorc pe Dezrobirii, dau sa ma bag, soferu opreste si-mi face semn cu farurile, eu dau sa ma bag, accelerez dupa care franez brusc... gagiu din autoturism a bagat picioru in acceleratie mai mai sa se urce pe mine. Eu apucasem sa-l vad pe nenorocit, ca altfel nu pot sa-i zic, si am franat puternic, m-am dezechilibrat si am cazut pe o parte, motorul avand inaltimea la sa destul de mare iar eu fiind mai scund atingeam pamantul decat cu varfurile picioarelor... greseala de incepator ce-i drept chiar sunt incepator in lumea motociclismului. Finalul este fericit pentru ca motocicleta nici nu s-a zgariat iar eu sunt teafar, slava Domnului ca am scapat decat cu o zgarietura pe incheietura mainii. Dar ce se intampla daca nenorocitul ma lovea in plin ? Ii plateam si masina ca deh era pe prioritate, ma alegeam si cu niste fracturi, julituri ceva... si f**** si cu banii luati... AND I SAY ROMANIA IS MY COUNTRY... sfat pentru toti incepatorii... niciodata sa nu va urcati pe un motor la care nu ajungeti cu talpile jos stand pe sa, si ganditi-va de doua ori inainte sa virati in fata unuia ! este primul "accident" de cand am luat permisul, chiar m-am speriat... astept sfaturi si pareri de la voi ! Bafta tuturor si asfalt uscat !

:D stai sa vezi cand tu mergi regulamentar si trece DACIA de IF plina de ciori cu 150 km/h milimetric pe langa tine si iti foute o frana in fata asa a'la'Dacia fara ABS, si mai poposeste in fata ta atat cat sa iti arate TOATE ciorile din masina asa :

:fuck: :fuck: :fuck: :fuck: :fuck:

pai ce mortii masii sa mai zici?! in cazul tau , a fost greseala ta... CUM sa crezi ca un conservar "participant" la trafic ITI VREA BINELE?! NICI UNUL NU-TI VREA BINELE...DOAR SA TE VADA IN COSCIUG SI SA ZICA: "URA, AM SCAPAT DE UNUL"...

Ar trebui sa fii paranoic cand vine vorba de masini in trafic...

NIMENI NU-TI VREA BINELE DIN SECUNDA IN CARE AI IESIT PE POARTA DIN CURTE CU MOTORUL...

io m-as fi ofticat de motor... :wub: HUSABERG...

era si mai tare daca era Husaberg FS-650!

Sau ca Masina , motorul si nevasta NU se imprumuta ca nu stii in ce stare iti sunt inapoiate! :D

:P

post-24028-1239889820_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... du-te tata turbo, mai bine scap de un stres din coasta decat eventual sa ma sicaneze. am ajuns la concluzia ca pe sosea (cel ptuin oras) nu este bine sa te grabesti.

Frumos moto ai .... si faci bine ce faci .... nu conteaza cat de experimentat esti, nu conteaza cat de bine iti cunosti motorul ... in bucuresti sa circuli cu viteza, e crima.

Un paste fericiti confratilor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...