Mergi la conţinut

Arhivat

Acest topic este acum arhivat şi este închis viitoarelor răspunsuri.

ddmkro

arhivat Suzuki Gsr600 2007 - Vandut

Recommended Posts

Cumparata noua, proprietar unic, revizii la service autorizat, carnet service, crash pad-uri, filtru aer K&N, anvelope noi Michelin Pilot Road 2CT.

Stare excelenta.

Link poze:

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-va...007-179423.html

Descriere: excelenta ptr oras - ghidon larg, ambreiaj usor de actionat, cuplu de la turatii joase ( nu bate in lant).

Viteza maxima atinsa de mine (pe vitezometru) : 240 km/h

Consum mediu: 6,5litri/100 km

Cum am intretinut-o:

- la 6000 km schimbat filtrul de ulei si uleiul la service Suzuki Tunari.

- la fiecare 300-500 km uns lantul cu Castrol OR( la 3 ungeri o curatire cu KettenMax, cu kerosen-recomandat in cartea service ptr a nu distruge o-ringurile)

- spalat numai de mine, cu pompa manuala

- tinuta cu husa

Excelenta ptr oras, excelenta ptr mers cu pasager ( sa pasager larga si confortabila ).

post-11420-1239645239_thumb.jpg

post-11420-1239645251_thumb.jpg

post-11420-1239645263_thumb.jpg

post-11420-1239645270_thumb.jpg

post-11420-1239645281_thumb.jpg

post-11420-1239645293_thumb.jpg

post-11420-1239645302_thumb.jpg

post-11420-1239645307_thumb.jpg

post-11420-1239645313_thumb.jpg

post-11420-1239645239_thumb.jpg

post-11420-1239645251_thumb.jpg

post-11420-1239645263_thumb.jpg

post-11420-1239645270_thumb.jpg

post-11420-1239645281_thumb.jpg

post-11420-1239645293_thumb.jpg

post-11420-1239645302_thumb.jpg

post-11420-1239645307_thumb.jpg

post-11420-1239645313_thumb.jpg

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

salut,

unde se poate vedea? in ce zona?

ma intereseaza si as vrea sa il vad si pe viu

multumesc

Cumparata noua, proprietar unic, revizii la service autorizat, carnet service, crash pad-uri, filtru aer K&N, anvelope noi Michelin Pilot Road 2CT.Extra:2 huse(vara-iarna), kit de curatire/ungere lant KettenMax, cric ptr roata din spate.

Motocicleta e in stare pura,originala, exceptand crashpadurile si filtrul de aer K&N.

Stare excelenta.

Pret noua, la reprezentanta: 7,190 EURO

Link poze:

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-va...007-179423.html

Telefon: 0746 266 274

E-mail:tchiumeg@yahoo.com

Link la postare
salut,

unde se poate vedea? in ce zona?

ma intereseaza si as vrea sa il vad si pe viu

multumesc

Link la postare
B&S motors

Concurenta directa, pe vremea mea:

Honda Hornet 600

Kawasaki Z750

Yamaha FZ6

Poate Suzuki SV 650

Poate Suzuki Bandit

Ducati Monster ? ...mmm e din alt film

Acum vorbesc de motoare SH, comparabile, ca am tot studiat inainte sa cumpar

--------------------------

Honda Hornet 600 - cea mai sportiva, sasiu sport, e cea mai rapida pe circuit

Dezavantaje: look perimat, e doar un naked tipic, nu are nimic extraordinar

nu e asa potrivita ptr pasager ca GSR, nu e atat de comepetenta in oras

Faptul ca e cea mai sportiva, se traduce prin "gauri" de putere si batai in lant la ture mici

- la mersul prin oras, printre masini-> destul de obositoare. La fel si ghidonul mai stramt oboseste.

Kawa z750 - cea mai greoaie dintre ele, e buna la accelerari in linie dreapta...in rest,

pe circuit, si pe drum virajat e mai lenta - are greutate mai mare si transferul de masa de pe o parte pe alta

la curbele rapide e lent-> necesita viteza mai mica. Desi are motorul cel mai mare, nu e potrivita

ptr pasager -> saua e ciudata

Yamaha FZ6 - performantele cele mai slabe, design perimat, in 2007 era cea mai veche ca si conceptie

nici macar nu am luat-o in calcul.

SUZUKI GSR 600 - cea mai competenta in oras - ghidon larg, gen supermoto, pozitie inalta ( vezi bine, si esti vazut)

Excelent cu pasager-are saua pasager cea mai lata.

Un avantaj in plus, foarte important la mersul in oras sau ptr incepatori: FELUL INCARE LIVREAZA CUPLUL SI PUTEREA,

ESTE FOARTE CURSIV LA GSR: ATENTIE, POATE SA MEARGA LA 2000 DE TURE, IN VITEZA A SASEA, FARA SA BATA IN LANT, SA SE POTICNEASCA !!!!

Styling/look: nu e doar o jucarie manga, "just another japanese bike" - o vezi in oras, din orice pozitie, si stii ca e GSR:

din fata e burtos si are semnalizatoarele integrate - imposibil de confundat, din spate are tobele in aceeasi linie cu stopurile

- nu mai e nimic pe piata.

Suzuki SV650 - era cam veche la momentul ala, tot asa un design ne-iesit din comun, si mai ales

era 2-in-V si nu 4-in-linie. Ca sa nu zic ca puerea era mai mica

Suzuki Bandit 600/650

banditul de 600 iese din calcul - vechi, greoi, racire aer - nashpa la mers in oras, e fierbinte vara

Banditul de 650 era greoi, doar un facelif si racire pe apa, design destul de vechi si comun

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nota:

Toate motoarele mentionate de mine mai sus sunt ok, sa nu se inteleaga ca ar fi proaste.

Am prezentat doar teoria care a stat la baza alegerii GSR-ului de catre mine.

Ca idee generala, nu exista motor perfect, cum nu exista nici motor extraordinar de prost

Link la postare

foarte frumos motorul...m-ar interesa, dar incerc sa vand un piaggio X-evo, sa mai fac rost de ceva bani...presupun ca nu te intereseaza un schimb.. :wacko:

Link la postare

Foarte frumoasa comparatia facuta , dar putin cam incorecta ...

In primul rand ai uitat s-a mentionezi cel mai important aspect " FIABILITATEA " , la acest capitol Hornet este campioana .

La fel si la capitolul " MANEVRABILITATE IN ORAS " GSR-ul fiind mai lat pierde ceva puncte in fata Hornetului .

In rest comparatia este destul de corecta :thumbup:

Motoreta arata destul de bine ( se vede ca a fost ingrijita ) si pretul este destul de corect !

Link la postare
foarte frumos motorul...m-ar interesa, dar incerc sa vand un piaggio X-evo, sa mai fac rost de ceva bani...presupun ca nu te intereseaza un schimb.. :wacko:

Link la postare
MANEVRABILITATE IN ORAS

Eu stiu ca GSR-ul are manevrabilitate mai buna in oras decat Hornetul din review-uri, de pe forumuri, de prin reviste. Hai sa facem o chestie, cat timp mai am motorul: sa mergem impreuna, "ghidon-la-ghidon", prin trafic si sa vedem pe bune, care e mai manevrabila in trafic.

Link la postare

Coane in prima faza te-am apreciat foarte mult , chiar mi-a placut comparatia facuta de tine dar deja vorbesti aiurea ( sau iti faci reclama mascata la motoreta ) .

In primul rand ce ai propus tu nu este un test de manevrabilitate , este un test " hai !!! care este mai jmecher ??? " cu motoreta prin oras ...

Si daca tu crezi ca design-ul la hornetul din 2007 este perimat ( mie personal nu prea imi place ) nu stiu ce sa mai zic .....

Te asigur ca motoreta ta o sa se vanda si fara genul asta de competitii sau reclama mascata

Bafta !

Link la postare
Coane in prima faza te-am apreciat foarte mult , chiar mi-a placut comparatia facuta de tine dar deja vorbesti aiurea ( sau iti faci reclama mascata la motoreta ) .

In primul rand ce ai propus tu nu este un test de manevrabilitate , este un test " hai !!! care este mai jmecher ??? " cu motoreta prin oras ...

Si daca tu crezi ca design-ul la hornetul din 2007 este perimat ( mie personal nu prea imi place ) nu stiu ce sa mai zic .....

Te asigur ca motoreta ta o sa se vanda si fara genul asta de competitii sau reclama mascata

Bafta !

Link la postare
Ei, imi fac reclama mascata la motoreta ...imi fac reclama pe fata :)

La treaba cu testul, imi cer scuze ca poate a sunat agresiv. Dar, am citit tone de review-uri,am auzit jdemii de pareri...parca m-am cam saturat. A inceput sa imi fie sila sa tot iau de bun ce aud si ce citesc... Nu's ce naiba e cu societatea asta...toti au devenit forumisti, bloggeri, toti isi dau cu parerea (-la un accident grav, un forumist era destul de vehement, dadea explicatii savante,cum ar fi evitat el accidentul, se contrazicea cu totii, ce sa mai, detinea adevarul absolut...pana cand un alt forumist a descoperit ca "savantul" avea vreo 15 ani, avea bicicleta si nu se daduse inca cu motorul, decat ca pasager...).

Tu zici ca e mai manevrabil Hornetul decat Grand Street Racerul, io zic ca GSR e mai manevrabil si ma bazez pe:

- review-uri ( e un review ok printr-un Motociclismo din 2006, chiar cu cele 4 motoare)

- pe configuratia ghidonului - e mai spre supermoto la GSR, deci usor de facut S-uri si opturi printre masini

- pe faptul ca prin trafic, din experienta proprie vad clasamentul la manevrabilitate asa: supermoto ( orice, nu conteaza), scutere, GSR...poate motoristii cu Horneturi, Z750, SV650, Fazere, Monstri, Banditi pe care i-am intalnit eu nu au experienta, sau sunt batranei linistiti, sau nu vor sa se bage sau nu stiu ca e mai sigur sa fii primul al semafor - te vad toti, vezi traficul(pericolele) bine pe strazile laterale, poti sa te desprinzi repede de plutonul masinilor ( in primele zeci de metri de la plecare de la semafor, cel putin in Bucuresti, masinile se "rearanjeaza"(schimba rapid banda, cei mai rapizi vaneaza locurile libere lasate de cei mai lenti), fara semnal de obicei, daca intersectia e blocata ai mai multe optiuni ptr a alege "vadul" de traversare.

Acum uita-te si tu la parerile mele..nu-i asa ca suna cam ingamfat si cam "din filme" ? Si atunci de ce sa nu ne intalnim si sa facem un test, doua ? Io ma gandisem la ceva destul de legal: fara "liniute", fara fortat semaforul, fara mers pe trotuare/piste de biciclete, doar printre masini, la viteza mica ...eu fac o chestie, tu incerci sa ma urmezi cu Hornetul, tu faci o chestie cu Hornetul, eu incerc sa o replic cu GSR-ul ...si asa mai departe. Nu facem intrecere - ceva de genul, plecam din punctul A si cine ajunge primul, nu conteaza cum, la punctul B, motocicleta aluia e mai meseriasa. Nu, nicidecum.

Sau, daca e mai simplu, mergem undeva, in Poli ? Ilioara ? si facem "la rece"(nu in trafic) niste teste ?...Poate ne si imprietenim cu ocazia asta ?

Intamplator nici mie nu imi place designul de la Hornet 2007 comparativ cu Hornetul de dinainte( mi se pare un pic cam kitsch-os, parere personala, nu dati cu pietre !!!!). Hornetul pre-2007 arata barbatesc, cinstit, serios (un nepot demn de CB 750, cu inima de fiara)...ala din 2007 arata cam efeminat, parfumat si cu prea multe briz-brizuri ptr gustul meu.

Pe mine m-a convins designul Grand Street Racerului. Eu l-am perceput ca original intr-adevar ptr japonezi...ca pe altceva, parca nu atata sclipici, cineva chiar si-a dat interesul sa ii faca liniile frumoase - motocicleta "curge" daca o privesc din lateral ...parca nu are chestii "aruncate" pe acolo ( un exemplu- la GSR, spre deosebire de altele, pare ca radiatorul a fost gandit sa se integreze in design, si nu doar a fost luat de la alt motor si aruncat acolo, o chestie dreptunghiulara, care parca atarna la altele...motociclete frumoase si in fata ...ZBANG ! o chestie patrata/dreptunchiulara care pare ca iese din cadru...; aceeasi cheste despre semnalizatoare ...nu sunt doar un set de semnalizatoare luate din multimea de semnalizatoare comune...sunt ptr GSR doar). Designul mi se pare o abordare atat de ne-japoneza.

Acum, fiecaruia i se pare motoreta proprie cea mai misto...e firesc sa fie asa(Doar nu ne-am cumparat motoarele legati la ochi, nu ?). Asa ca na, normal ca imi place la nebunie cum arata.

Hai sanatate maxima si nu mai pune la suflet toate parerile scrise de toti prostii, nebunii si frustrati pe forumuri ;)

Merci mult ptr ca imi mai cresti si mie ratingul. Keep up the good work!

Link la postare

Fratilor nu stiu ce mai asteptati , eu am vazut acest motor si chiar este super , a fost foarte bine ingrijit .

Pretul este mai mult decat corect !!!!

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.