cos75mari

vand
Moto La Comanda Fara Avans!

395 postări în acest topic

da

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

...

Link la postare

Scriu si eu dupa putin timp, pentru ca a trebuit sa invart roata :D.

Asadar, in urma recomandarile m-am hotarat sa colaborez si eu cu fam. Biris si pot spune ca a fost un adevarat succes. Cea mai mare bataie de cap din punctul meu de vedere a fost sa gasim ceva rezonabil calitate/pret. Dar aici, doamna Marilena, cu un calm aparte, a raspuns prompt la fiecare nevoie si a sunat la fiecare anunt care ne promitea ceva.

Fiind sezonul deja inceput si pretul ridicat, mi-a fost destul de greu sa ma axez pe un singur model, moment in care m-am uitat si la alte modele pe alt buget, insa intr-un final am ajuns exact de unde am plecat deoarece rabdarea si-a spus cuvantul si nestemata a fost gasita pe gustul si placul asteptarilor mele. :D Iar de acolo a preluat Cosmin cu care am discutat destul de mult si mi-am dat seama ca pot sa pun toata increderea in deciziile lui - asa ca am fost destul de linistit.

Achizitia pe scurt:

Vineri am gasit anunt, s-a discutat cu vanzatorul, am intrat in legatura cu Cosmin care mi-a povestit de potentiale probleme comune ale modelului despre care era constient de altfel si s-a stabilit a se viziona pe Luni,

Luni am fost sunat de la fata locului de catre Cosmin care mi-a transmis toate detaliile evidente si mai putin evidente legate de starea tehnica iar dupa acordul meu a urmat toate formalitatile cumparari.

Miercuri seara, motocicleta pleca spre Romania.

Sambata am fost sunat de nea Vasile precum ca a sosit motocicleta, vazut, placut, luat.

Este vorba despre un Kawasaki Z1000 2011 Candy Lime Green, inmatriculat in 2012, unic proprietar, rulat 11 000 km, evacuare full Akrapovic si cateva accesorii aftermarket, plus toate cele stock, 7550 EURO la nea Vasile.

Ca service mi-a fost comunicat ca trebuie schimbat cauciuc fata deoarece era uzat si avea DOT vechi, ceea ce am si facut pe langa altele. O mica scapare a fost la lant, desi arata foarte bine ca intindere, are uzura neuniforma, dar se mai poate merge (de inteles la acest model :D).  Pe scurt, consumabile.

In acest moment motocicleta are ~14000 km dupa o mica escapada prin tara, atat cat a permis vremea :). In jur de 3000km in care motocicleta achizitionat cu ajutorul fam. Biris nu mi-a pus nici o problema.

Pe scurt, serviciu prompt si de calitate. Client satisfacut!

Poze pe link-ul urmator: https://goo.gl/photos/Pu12MWBPUfLea3Jh9

Link la postare

Salut...m-ar interesa honda transalp sau africa twin...

Sent from my C6903 using PRO-BIKE Forum mobile app

Salut...m-ar interesa honda transalp sau africa twin...

Sent from my C6903 using PRO-BIKE Forum mobile app

Link la postare

Buna

Te rog sa-mi scrii pe mail

La cos75mari@yahoo.it

Multumesc 

Link la postare

Salutare!

Prieteni, aveti aici un alt client multumit de operatiunea gestionata de sotii Biris. Ii trasmit multe multumiri lui Marilena pentru rabdarea, vibe-ul intotdeauna pozitiv si optimismul de care am avut parte la fiecare conversatie, lui Cosmin pentru recenzia corecta si sfatul de a merge inainte cu achizitionarea, d-nului Vasile si fiului Cristi pentru o receptie placuta si ajutorul in obtinerea RAR-ului.

Dar inainte sa ajung pe acest forum nu stiam de unde sa apuc problema. Asa ca vreau sa multumesc si tuturor celor care au scris aici pentru ca tocmai posturile lor m-au incurajat pe mine sa ii contactez pe sotii Biris. Iar acum a venit randul meu sa contribui cu experienta mea. Pas cu pas cum am ajuns in fericita situatie de a fi posesorul unui BMW F650GS, de la momentul in care am stiu ce motor imi doresc pana la momentul in care este inmatriculat, verificat si "usor reparat" la atelierul lui Tibi. Ah, si inca ceva, eu locuiesc de multi ani in Bucuresti insa am domiciliul oficial in provincie, in Craiova.

O data ce am identificat ce motor imi doresc, am inceput sa il caut pe internet pe site-urile din Romania, pe olx si bikeshop cat si pe site-urile de afara moto.it, mobile.de, autoscout24.it. Nu mi-a luat mult timp sa descopar ca as putea sa il iau cu aproximativ 1000 de euro mai ieftin de afara. Insa problema era ca nu stiam pe nimeni de incredere la care sa apelez pentru acest serviciu iar eu nu aveam timpul sa merg in Germania sau Italia si nici nu detineam expertiza pentru a-l valida tehnic. Intr-o seara tot rasfoind forum-uri de motociclism am dat peste topic-ul acesta. Am citit fiecare post din el unde am descoperit prea multi multumiti proaspeti posesori de moto second-hand pentru a ignora ca am dat peste SolutiA la problema mea.

1. Primul pas a fost un email in care am solicitat serviciile lor pentru a achizitiona un motor. Raspunsul a venit prompt cu « termenii de functionare », descrierea pretului serviciilor defalcate pe fiecare categorie de serviciu si cu aria geografica unde pot sa ajunga pentru a valida si achizitiona motoreta. De asemena am primit o lista cu site-urile pe care sa le monitorizez pentru a gasi motor-ul dorit. In urma unui accept din partea mea am demarat procesul de cautare

2. Timp de o luna si ceva am trimis email-uri lui Marilena cu variante ale motor-ului dorit. Unele erau in afara zonei de cautare, altele nu aveau ABS (am vrut neaparat), altele erau deja date iar altele nu aveau un posesor dornic sa raspunda la email-uri sau la telefon. Insa cu rabdare am gasit un BMW asa cum il doream si la un pret foarte bun pentru iunie. Marilena a avut cateva discutii cu proprietarul si apoi cu mine pentru a-mi trasmite alte poze cat si pretul final. Am convenit ca merita vazut si am dat ok-ul pentru vizita lui Cosmin si eventuala cumparare daca toate informatiile se adevereau la fata locului si era bun tehnic in urma auditului facut de catre Cosmin.

3. Am fost sunat de catre Cosmin direct de langa motor in care mi-a comunicat ca motoreta era in stare buna de functionare si ca dupa parerea lui este o afacere buna. Am dat din nou OK-ul pentru achizitie si de aici a preluat Marilena. Intamplarea fericita a fost ca o zi mai tarziu se afla deja in tirul catre Romania.

4. Doua zile mai tarziu, intr-o Duminica. am fost sunat de d-nul Vasile pentru a ma anunta ca motoreta a ajuns la Varasti, un sat la 15 km la sud de Bucuresti. Nu mi-a luat mult sa ma mobilizez si sa ma urc in masina cu destinatia resedinta d-nului Vasile. Am ajuns relativ repede.  Era mult mai frumoasa decat in poze si nu m-am putut abtine sa nu dau doua ture prin sat. Am mai dat un OK final si urmatorul pas a fost stabilirea unui plan concret pentru plata motorului, obtinerea actelor de la RAR si plata serviciilor.
Motoreta a venit cu urmatoarele acte va :
- Targa = talon moto din Italia cu abtibildul care demonstreaza ca talonul este invalid, moto-ul fiind exportat in Romania
- Documentul ce atesta transportul pana in Romania (un act de la firma transportatoare)
- Contractul de V-C in forma libera semnat intre proprietarul din IT si mine. (semnat de mine in Bucuresti dupa ce am achitat motor-ul)
- Documentul de radiere a motorului din IT
D-nul Vasile a facut programarea la RAR, de aici preluan fraiele Cristi, fiului d-nului Vasile.

5. Dupa inca alte doua zile m-am intalnit cu sotia domnului Vasile care lucreaza in Bucuresti pentru a-i da banii pe motororeta, eu primind in schimb o confirmare de plata, scrisa de mana.

6. Dupa trecerea pasului RAR, chiar in aceasi zi, Cristi mi-a adus motoreta pe platforma si am depozitat-o in garaj. Documentele de la RAR au mai intarziat o zi pentru ca au fost ceva probleme cu soft-ul de la RAR si nu aputut fi eliberate. Fara stres J Cristi a revenit a doua zi cu actele, pe care le enumar mai jos :
- Certificat de autenticitate
- Cartea de identitate
- ITP-ul

7. Urmatorul pas a fost traducerea actelor motocicletei : Targa (talon moto din IT) + Contractul de C-V . In vederea inmatricularii este sufficient numai traducerea autorizata a documentelor, legalizarea traducerilor nefiind necesara

8. Din Bucuresti am mai luat fisa de inmatriculare pe care am gasit-o la un centru de copiat acte din jurul cladirii de DPRCIV din Pipera. Cost = 8 lei
Nota : nu am putut plati in Bucuresti taxa la CEC de 37 de lei pt certificatul de inmatriculare deoarece contul in care se plateste este specific municipalitatii unde se inmatriculeaza motoreta (in cazul meu in Craiova).

9. A venit momentul sa merg in Craiova. Iar vestile bune este ca am reusit sa rezolv toate actele intr-o singura zi. La ora 8h30 eram la directia de Taxe si Impozite pentru a inmatricula motocicleta. Dosarul a cuprins :
- contract de C-V : original, traducere autorizata + copie ale traducerii
- targa : original, traducere autorizata + copie ale traducerii
- cartea de identitate a motocicletei
- fisa de inmatriculare
- cerere de inmatriculare (o iei direct de acolo)
- taxa de 60 de lei platita direct acolo, la Directia de Taxe si Impozite
- copie dupa CI
Functionarul a validat vizual actele in original pe care mi le-a inapoiat
Administratia din Craiova s-a miscat repejor si doua ore mai tarziu am recuperat fisa de inmatriculare vizata.

10. Plata taxei de inmatriculare la CEC = 37 de lei

11. Urmatorul pas a fost cumpararea unei asigurari RCA. La Groupama, a costat 275 pentru o perioada de 6 luni. Puteti incerca la centrele de copiat acte de pe langa centru de inmatriculare, veti gasi cu siguranta pe cineva care sa va vanda aceasta asigurare.

12. Intr-un final am ajuns la Centrul de Inmatriculare. Era undeva pe la ora 11.
 Dosarul complet :
- Carte de Identitate Moto + copie
- Cerere de inmatriculare
- Copie dupa CI
- Contract de C-V + traducere autorizata. Originalul in italiana ramane la tine, traducera o opresc ei.
- Targa originala + traducere autorizata. Raman amandoua la ei
- Fisa de inmatriculare vizata la Directia de taxe si impozite.
- Asigurare RCA. O valideaza vizual si o returneaza
- Certificatul de autenticitate si tichetul de la ITP
- Documentul ce atesta transportul motocicletei
- Taxa de 37 de lei platita la CEC
- Platesti numerele direct la ghiseul unde depui dosarul

Pe la ora 13h00 in aceasi zi m-am intors sa recuperez numerele de inmatriculare si dovada de circulatie pentru 15 zile. Daca va aflati in situatia mea, insistati sa depuneti o cerere pentru ridicarea talonului din Bucuresti pentru a nu va deplasa in provincie. In cazul in care nu depuneti aceasta cerere, talonul va fi trimis prin posta la adresa din domiciliu.

Si cu asta am incheiat inmatricularea lui.

13. Ca orice nou posesor de motocicleta second-hand, urmatorul drum este la un service de incredere sa ii dea un diagnostic si sa faci eventualele revizii, schimburi si mici reparatii necesare a prinde incredere in noul tau companion de drum. In proportie de 100% recomadarile au fost catre Mototehnica, service-ul lui Tibi (Tiberiu Anghel). Asa ca nu am mai stat pe ganduri si mi-am facut programare pentru a-l vizita. Au mai durat 2 saptamani pana m-a putut primi, dar n-a fost stres.

14. Cum am ajuns la el, Tibi a sesizat un sunet metalic care il deranja, un tacanit. Mi-a zis ca sunt probleme cu supapele de evacuare sau admisie si ca trebuie reglate. Bun, asa a ramas. Schimbul consumabilelor de revizie a fost rezolvat de vechiul proprietar asa ca nu a fost nevoie sa mai investesc la acest capitol.
Nu ma plang de rezultatul serviciilor lui Tibi si de cost, insa ceea ce nu a fost ok a fost faptul ca motorul a stat 2 saptamani la ei, faptul ca in prima saptamana nu s-a uitat deloc la el in ciuda faptului ca mi s-a promis rezolvarea lui si nu in ultimul rand faptul ca timp de 2 zile am sunat si am dat mesaje pe telefon lui Tibi fara a primi un raspuns inapoi ceea ce m-a facut sa ma urc in masina si sa ii fac o vizita in persoana. Una peste alta, astazi am luat motorul de la Tibi si in weekend ma pregatesc sa il scot la o plimbare pana la Cheia.

Asfalt uscat ! si sa ne vedem cu bine pe sosea si nu numai.

PS: Motorul este cel din semnatura

Link la postare

Salutare.

Am cumparat si eu un BMW F800R din 2012 prin intermediul familiei Biris.

Recomand cu cea mai mare caldura, motocicleta este exact asa cum ne-am inteles.

Multumesc.

IMG_20160816_124859.jpg

Link la postare

Salut !

In primul rand le multumesc celor care au si-au spus mica poveste sau si-au exprimat multumirea fata de acesti doi oameni minunati Marilena si Cosmin, pentru ca fara ei nu as fi incercat un proiect de acest gen.  Povestea mea este scurta, fiindca totul s-a petrecut in mai putin de 3 saptamani de la stabilirea bugetului si a jucariei , pana la sosirea ei acasa. Asadar , fiind prima mea motocicleta , alegerea modelului a fost simpla : cu sufletul ! Am vazut-o intr-o poza si a fost dragoste la prima vedere ! Am scotocit internetul pentru pareri, dar din pacate modelul fiind destlul de exotic pe strazile noastre nu am gasit mare lucru. Asa am gasit acest forum. De la primul contact cu Dna Marilena, am simtit ca port o discutie cu un prieten si nu m-am inselat. Am cautat pe site-urile indicate de dansii cateva anunturi (destule :))), pe care le-am analizat impreuna si am decis sa aflam toate detaliile despre respectivele motociclete. Operatiunea a durat maxim 2 saptamani, timp in care au negociat pentru mine si au obtinut un Triumph Street Triple R  (2011), full accesorizat, intr-o stare excelenta si la un pret in bugetul meu. Motocicleta a venit cu revizia facuta, cauciucuri noi si gata de plimbare.

Recomand cu caldura acesti profesionisti. Cu siguranta eu si prietenii mei vom apela mereu la ajutorul lor. Le multumesc din suflet, atat Marilenei cat si lui Cosmin pentru ajutor !dadada.pngjkhgkh.png

Link la postare

La recomandarea unui prieten bun, am apelat si eu la binevoitorii Marilena si Cosmin si dupa o saptamana de nopti prost dormite, sunt proprietarul unei motorete excelent dpdv tehnic si optic. Trebuie sa recunosc ca este prima data in multi ani cand cumpar o motocicleta fara sa fie verificata de mecanicul meu in prealabil, bazandu-ma pe sutele de review-uri de 5 stele de pe acest forum si altele. De asemenea, si domnul Vasile a fost la inaltime si totul a decurs perfect, primind o motoreta cu rar-ul facut direct pe numele meu, in locatia dorita. Excelent!

my new GS.jpg

Link la postare

Salutare. Care sunt zonele unde putem cauta motociclete pentru a lucra cu Dvs ?? Multumesc

Link la postare

Recomand cu cea mai mare incredere serviciile sotilor Biris (Marilena si Cosmin)! O familie de romani cu mult caracter si seriozitate.

Pentru mine lucrurile au mers snur pana acum, o saptamana a durat aducerea motocicletei dim Italia (de la confirmarea anuntului vanzatorului italian: am ales moto, Cosmin a vizionat-o a 2-a zi, cand a si platit-o dupa inspectie, a 3-a zi Marilena a rezolvat actele, a 4-a zi moto pleca spre Romania).

multumesc deasemenea dlui Vasile si fiului dansului - Cristi, pentru ajutorul dat privind programarea si obtinerea documentelor de la RAR.

Mai greu cu birocratia din Romania. De ce?

1. RAR si Taxe & Impozite - 1zi

2. Politie Pipera - 1 zi - dosar depus si respins cand am fost sa ridic numerele, pe motiv ca nu am la dosar Adeverinta de la ANAF privind neplata TVA. Sunt inca uimit de birocratia din Romania, de ce nu mi-au respins dosarul ca fiind incomplet domnii de la Pipera in momentul depunerii? Dar sa mergem mai departe, am fost la ANAF, am depus actele pentru adeverinta, m-au chemat in ziua urmatoare sa o ridic. Asadar, astept ziua de maine cand voi reveni la directia permise cu dosarul completat, conform obiectiunilor.

Cam asta este (calea de urmat in achizitia unei motociclete dim Italia :)).

Drive safe & keep up the good things!

Paul

IMG_4074.JPG

Link la postare

;)

Link la postare

Buna ziua dragi colegi si colege . 

Las si eu un review aici in urma colaborarii cu fratii Biris. 

Povestea incepe asa :

Eu cautam motocicleta pe  jumatea lunii august cand am incercat sa dau de ei , am vorbit cu dansii si desii ei erau in concediu in tara m-au asigurat ca atunci cand ajung inapoi in Italia poate sa ma ajute. 

Zis si facut am fost contatcat atunci cand ei au ajuns in Italia si ne-am pus pe cautat . 

Eu ma uitam in principiu dupa un 954 sau dupa un 1000 RR , dar bugetul era destul de limitat . Dupa multe cautari si telefoane nu am rezolvat nimic , piata moto din italia la sportive e destul de rara + ca  cele care sunt ok se dau pe bani  ca vin nemtii si le iau (au mai multi bani ca noi romanii si nu se mai uita la cateva sute de euro)

Pentru ca dura foarte mult am vorbit cu doamna Marilena si  am zis ca daca apare ceva in genul asta la un pret bun si motocicleta decenta poate sa imi zica.

AM renuntat la 954 cand am primit o oferta extraordinar de buna din partea dumneaei . 

Asa ca la 2000 de E am primit o Honda VFR 2000 , cum ar zice lumea pe aici "impecabila"

Multumesc pe aceasta cale Fratilor Biris si doamnei Marilena pentru o motocicleta care arata mai bine ca in poze si merge de rupe .

Atasat gasiti cateva poze .

Recoman sincer pentru o eventuala colaborare , eu unul sigur o sa mai revin.

Bogdan 

1111.jpg

22222.jpg

33333.jpg

Link la postare

La recomandarea unui prieten am apelat si eu la serviciile sotilor Biris pentru ca piata din Romania nu reusea sa imi ofere prea multe optiuni. 

Totul a decurs perfect si dupa putin timp m-am trezit cu un BMW F650 GS din anul 2000, complet echipat si in conditie foarte buna, in fata blocului, cu RAR`ul facut, gata de inmatriculare.  :) 

Puteti sa apelati la serviciile lor cu cea mai mare incredere, pentru ca sunt oameni seriosi. Respectul si profesionalismul cu care m-au intampinat, ma vor face cu siguranta sa apelez din nou la ei cand va veni momentul pentru un upgrade! :) 

PS: nu am nici o fotografie cu motocicleta complet echipata, insa a venit cu top case original, si side case Kappa, plus tank bag, suport pentru telefon waterproof si oglinzile originale. Tot ce imi mai doresc acum e ca vremea sa imi permita doua, trei plimbari mai lungi prin tara, iar la vara ma pregatesc de o aventura mai lunga! 

14572044_1251342271593296_1887655275_o.jpg

Link la postare

Buna seara, am cumparat cu ajutorul Fam. Biris un motor yamaha xj6, exact cum

imi doream sa fie  alba, an cat mai bun 2012 si cu ABS. Ce sa va spun, dupa cateva variante foarte tentante dar refuzate m-am ales exact cu ce imi doream si in plus motorul este super accesorizat. Multumesc inca o data acestor oameni minunati Marilena si Cosmin Biris. Craciun fericit!!! Pozele vorbesc de la sine. 

IMG_0108.JPG

IMG_0112.JPG

Link la postare

Salut,

Am cumparat si eu prin intermediul Fam. Biris un TMAX 500 cu ABS. Este exact cum mi-am dorit.

Multumesc inca o data Fam. Biris pentru amabilitate si pentru tot sprijinul acordat ! Jos palaria pentru astfel de oameni. 20161224_090342723_iOS.jpg

Link la postare

Va salut,

Dupa o perioada de gandit intens am hotarat sa vand motorul si sa iau un Varadero. Am tot cautat initial prin tara si la un moment dat, nu stiu cum, am dat de topicul de aici si am inceput sa citesc. Am vazut atatea review-uri pozitive incat nu ma mai uitam la cele bune ci incercam sa gasesc ceva negativ. In afara de cateva comentarii nu am gasit nimic rau. Normal ca acele comentarii nu au contrabalansat parerea facuta deja cum ca acesti oameni stiu sa faca o treaba buna si sa multumeasca alti oameni doritori de fapte bune. 

Recunosc ca am fost sceptic sa cumpar un Varadero prin oameni pe care nu i-am vazut niciodata si despre care doar "am citit pe net", dar am zis ca incerc pe pielea mea. 

Am luat legatura cu doamna Biris, i-am explicat ce vreau si am inceput cautarea, indrumat fiind de doamna Biris. 

Dupa una sau 2 scapari, adica moto vandute foarte rapid, fara "drept la replica" din partea noastra ca si potentiali clienti, am gasit un motor care parea sa arate bine in poze si descriere. Fara a mai astepta, odata ce i-am aratat anuntul doamnei Biris, a si sunat la vanzator pt a cere poze suplimentare si a stabili o intalnire cu el. Am vazut pozele, am primit detaliile, mi-a convenit si a urmat deplasarea dupa moto. Aici regret faptul ca familia Biris a facut deplasarea de cateva sute de km dupa moto, in ziua de sambata, in loc sa petreaca ziua in familie. Cati fac asta, fara comentarii si cu atata placere? Sincer eu cred ca sunt foarte putini. 

Au fost, au vazut, au probat, au placut asa ca au luat motorul si bine au facut ca altfel ramaneam fara, avand in vedere ca lista cu anunturi noi s-a diminuat aproape spre 0. Tin sa mentionez ca moto avea niste zgarieturi despre care am fost informat si cu care am fost de acord inainte de a lua moto. Cum a fost descrisa de la fata locului, asa am primot-o.

De aici a urmat o perioada de nerabdare justificata zic eu, pt mine ,pana a ajuns moto. Totul a durat cam 1 luna cu cautari cu tot si asta find din cauza tipului de motor.

A meritat tot timpul asta pt ca iata mai jos ce bestie am primit.

Cateva cuvinte despre familia Biris:

- doamna Biris este o persoana foarte implicata, vorbareata in sensul bun al cuvintelor, de la care vei primi toate detaliile de care esti interesat. Nu ezita sa intrebi orice vrei sa stii. Ea e legatura ta directa cu vanzatorul. E foarte implicata (sincer nu stiu cum mai face fata) si se vede ca face ceea ce face cu pasiune.

- domnul Biris: nu am avut contact prea mult cu dansul dar suficient. E persoana analitica, care da verdictul final daca se cumpara sau nu moto. Analizeaza  detaliat motoarele de la fata locului si vorbeste direct cu cumparatorul pt aceste detalii. Mi- a placut ca nu a ascuns nimic din ceea ce a vazut rau la Varadero -(juliturile despre care scriam mai sus). Dupa ce mi- a spus de julituri a mai spus scurt " Motocicleta arata foarte bine", lucru foarte adevarat dealtfel. 

Mai spun ca domnul Biris e pretentios si nu ia ceva ce nu ii place, asta insemnand ceva ce nu e ok. Am vazut asta cand am primit motorul pt ca in masina care l-a adus mai erau vreo 7 motoare care aratau impecabil.

Despre transport: profesionalism, dedicare, amabilitate.

In concluzie recomand cu caldura familia Biris pt achizitionarea motoarelor din Italia. E normal sa aveti emotii si sa va ganditi de cateva ori inainte de a face acest pas dar merita. Eu sunt foarte multumit si ma bucur ca am avut ocazia sa dau de acesti oameni minunati care fac bucurii sutelor de motociclisti.

Asa oameni cam rar se gasesc!

Multumesc familiei Biris!

20170225_095111.jpg

20170225_095122.jpg

IMG-20170213-WA0019.jpg

IMG-20170213-WA0017.jpg

20170225_095146.jpg

Link la postare

In urma celor citite pe acest forum, m-am decis sa apelez si eu la familia Biris pentru gasirea unui BMW k1200s din 2007. Trebuie sa confirm ca tot ce este scris aici despre acesti oameni este intru totul adevarat. A fost o placere sa colaborez cu ei in gasirea motocicletei. In mai putin de o luna de cautari am gasit o motocicleta buna la un pret foarte bun. Nu am cuvinte sa le multumesc pentru daruirea si profesionalismul lor, intotdeauna disponibili la orice ora sa te ajute cu un sfat. Le multumesc pentru ca au avut grija de acesta motocicleta care a avut parte de o revizie ca la carte in Italia. Nu pot decat sa-i recomand si daca la un moment dat voi decide sa vand motocicleta ca sa-mi cumpar altceva cu siguranta doar la ei voi apela. Sunt sigur ca oricine isi va dori o motocicleta din Italia va gasi in acesti oameni cei mai buni prieteni si colaboratori.

Multumesc mult, familiei Biris!

20170223_193503.jpg

Link la postare

Salutare.

Povestea noii mele achizitii.....

Am cautat in toată Europa motocicleta ce o doream,cele mai bune preturi erau in Italia.

Ca sa evit plata de comisioane la intermediari am decis sa o caut si negociez singur......nu aveam nici o idee de birocratia din Italia(in capul meu era la fel de simplu ca in Germania).

Am gasit-o ...am sunat...am negociat (cu ajutorul uni prieten vb de Italiana)mai mult decat am sperat!! totul era minunat! Am rezervat 2 zile la hotel si un bilet de avion,gata sa plec dupa BAÁL!!

Dar cum era prea frumos sa fie adevarat.....totul s-a nariut cand proprietarul motocicletei a aflat ca sunt Român.

Nu vroia sa faca radiere.....doar transfer de proprietar....doar la notar.....banii doar cash....dar parca nu ar mai vinde....si oricum e prea ieftina....etc etc

Dupa 2 saptamani de telefone si muuuulti nervi am cautat pe cineva sa ma ajute cu pb asta.Unde altundeva sa cer sfat decat pe forumuri romanesti,de la oameni ce au cumparat motoare din Europa.

Asa am dat de fam Biris.

GATA! Cosmarul meu a luat sfarsit!

Ei au luat legatura cu proprietarul motocicletei,s-au dus ,au vazut/probat motorul,fotografii( pt OK meu).....nu au putut negocia mai mult pretul deja incredibil de ieftin pt un motor 2016.

Asa cum a vrut Italianul,s-a facut transfer de acte pe firma D-lui Biris,banii cash...etc

Fam Biris s-a ocupat de radiere din circulatie,contract de vanzare pe numele meu,transportul in Romania....ABSOLUT TOT!Fara nici un ban avans!!Plata s-a facut la Oradea cand am luat motocicleta.

Tot timpul am fost informat constant de stadiul in care se afla actele ,data plecarii din Italia si ajungerii in Oradea.

Nu pot decat sa multumesc foarte mult Fam Biris pt ajutorul dat,profesionalism,transparenta,dedicatie.Recomand cu toata inima!!

Si am incaleacat pe sea,si asta e Honda mea.

Baal.jpg

Link la postare
Recomand cu cea mai mare incredere serviciile sotilor Biris (Marilena si Cosmin)! O familie de romani cu mult caracter si seriozitate.
Pentru mine lucrurile au mers snur pana acum, o saptamana a durat aducerea motocicletei dim Italia (de la confirmarea anuntului vanzatorului italian: am ales moto, Cosmin a vizionat-o a 2-a zi, cand a si platit-o dupa inspectie, a 3-a zi Marilena a rezolvat actele, a 4-a zi moto pleca spre Romania).
multumesc deasemenea dlui Vasile si fiului dansului - Cristi, pentru ajutorul dat privind programarea si obtinerea documentelor de la RAR.
Mai greu cu birocratia din Romania. De ce?
1. RAR si Taxe & Impozite - 1zi
2. Politie Pipera - 1 zi - dosar depus si respins cand am fost sa ridic numerele, pe motiv ca nu am la dosar Adeverinta de la ANAF privind neplata TVA. Sunt inca uimit de birocratia din Romania, de ce nu mi-au respins dosarul ca fiind incomplet domnii de la Pipera in momentul depunerii? Dar sa mergem mai departe, am fost la ANAF, am depus actele pentru adeverinta, m-au chemat in ziua urmatoare sa o ridic. Asadar, astept ziua de maine cand voi reveni la directia permise cu dosarul completat, conform obiectiunilor.
Cam asta este (calea de urmat in achizitia unei motociclete dim Italia :)).
Drive safe & keep up the good things!
Paul
IMG_4074.thumb.JPG.7828a23ffe77fd22f621c7afb5932d69.JPG

Salut. Ai platit tva la ridicarea adeverintei? Merci

Trimis de pe iPhone prin aplicatia PRO-BIKE Forum

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

• Bine ai veit pe Comunitatea motociclistilor si biciclistilor din Romania ”Mai multi prieteni, mai uniti, impreuna pentru o idee si o pasiune fara margini” Ne-am adunat intr-o familie, frati pe sosea si camarazi in comunitate. O pasiune cu doua roti, un million de prieteni pe sa, motociclisti pe Harley sau scuteristi cu acte noi. Te-ai gandit vreodata de ce pe motocicleta nu exista marsarier? Pentru ca echilibrul este imposibil de atins atunci cand mergi cu spatele pe doua roti. Priveste in fata, mergi inainte. Asta facem noi zi de zi pe Pro-Bike. Pasiunea pentru motociclete ne-a adus la un loc si-am vrut sa cream un camin pentru cei ca noi. Suntem multi, gandim la fel, ne dorim si visam la aceleasi lucruri, avem unitate in aspiratii si ne inspiram unul de la celalalt. Ne gasesti povestile pe site, in nenumaratele topicuri scrise cu drag de membri. Am conturat online un loc ce oglindeste realitatea pe care o intalnim zi de zi. Te pregatesti sa devii motociclist? Arunca un ochi pe site si iti vei face o idee despre lumea in care pasesti. Pe forum ne poti intreba orice, fie ca esti incepator, fie ca vrei sa ne dai un sfat. Suntem aici o familie de peste 39.000 de membri. Cu unii te vei iubi, cu altii te vei contra, ca in viata, ca in orice familie. Ca pe motocicleta. stii cum intr-un grup de motociclisti pe sosea doi, trei merg in fata, doi, trei raman mai in spate? Pe Pro-Bike noi nu lasam pe nimeni in urma, stam in linie cu totii. in comunitatea Pro-Bike, ajutorul reciproc este esential. Motociclistii se ajuta intre ei ca fratii, iar membrii comunitatii stiu cum sa ofere ajutorul, dar si sa-ti dea idei pentru a te descurca singur in situatii dificile sau se te directioneze catre un prieten, care are un prieten, al carui prieten iti descurca itele. stii despre ce vorbim, lumea este mare, dar in lumea motociclistilor ne stim cu totii. Iar daca ti-e mai usor sa navighezi online, pe site ai multe instrumente utile: harta serviciilor pentru motociclisti (service-uri si magazine), harta drumurilor din Romania pentru diverse tipuri de motociclete sau harta membrilor, prin care acestia se pot contacta si isi pot vedea locatia. Ba chiar si peste 1600 de manuale de service ca sa iti poti repara sau intretine singur motocicleta. Aici suntem toti campioni. Majoritatea dintre noi suntem campioni ai tastaturii, mereu prezenti, dar altii sunt campioni adevarati, ce si-au luat inspiratia de pe site si au adaugat un strop de competitivitate genetica. Crestem talente, ne place sa indeplinim vise si sa ghidam vietile si rotile catre drumuri cu asfalt intins. Daca vrei sa vezi atmosfera destinsa din comunitatea noastra, este de ajuns sa deschizi galeria cu poze de la intrunirile si evenimentele noastre. O sa te imbeti din povestile in imagini ale calatoriilor, parfumate cu inspiratie de noi destinatii. si daca tot nu esti convins, trebuie sa ne vizitezi si in carne si oase. Ne intalnim adesea si in persoana. Pentru ca viata este prea scurta sa nu facem ceea ce ne place, am ales viata pe doua roti. Ca si tine. si tot ca tine, ne este greu peste iarna sa ne luam ramas bun de la “iubita” cu motor. Asa ca nu ne luam, dar de fiecare data cand o parasim pentru o vreme, mai aruncam o ultima privire in spate. stim ca te regasesti in cele de mai sus, asa ca alatura-te noua. Vrem sa te cunoastem, spune-ne povestea ta.
  • Descarca aplicatia PRO-BIKE Market
    Bursa de motociclete, echipamente, piese si accesorii

pro-bike market on app store pro-bike market on Google Play Market

Descarca aplicatia PRO-BIKE Forum
    Participa la discutii direct din aplicatie

pro-bike forum on app store pro-bike forum on Google Play Market

• Evenimente viitoare