Mergi la conţinut
  • 0

compromisuri


The Bee's Knees

Întrebare

Ma paste gandul sa incerc sa intru si eu in randul motociclistilor, insa ar fi posibil doar daca raman fara masina.

Poate ca nu am dreptate, dar am observat ca majoritatea motociclistilor mai au si o masinutza acolo in garaj, asa ca iarna nu isi pun probleme.

Din pacate, nu am intalnit bikeri care sa nu aiba masina si sa se sacrifice iarna prin tramvaie din marea lor pasiune pt cele 2 roti. Acum e vremea sa iasa la lumina si sa ma contrazica (ceea ce ar fi ok, desi ma indoiesc).

Deci, merita sacrificiul? Sa mergi pe jos cateva luni pt a savura din plin vara?

Daca ar fi sa alegeti intre masina si motor, ce ati alege? Nu e o intrebare stupida, e o situatie in care ma aflu, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recommended Posts

  • 0

Da, deci este intr-adevar o problema dupa cate vad. Va trebui sa mai meditez, asta in timp si dupa ce voi lua A-ul(pe care, apropo, nu-l am).

Ma tem insa ca dupa ce o sa-l iau o sa fiu si mai virusat. Intrebarea e daca indeajuns ca sa renunt la masina.

A, si posibilitati de leasing etc - forget about it. E ori alba, ori neagra.

Iar despre mers iarna pe motor-exclus. Nici macar incepator nu sint.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

eu am masina si nu am motor....e adevarat ca motor imi doresc , dar nu pot renunta la masina. asa cum imi palce motorul, imi place skiul si nu ma pot duce cu prietena cu skiuri si placa la munte, asa ca imi trebuia masina , si in general eu pentru drumurile lungi (peste 2000 km ), desi nu am incercat cu motorul, stragem atat de multe bagaje ca am nevoie de masina ..imi voi lua si motor , dar nu as renunta la masina ...

eu nu sunt motociclist

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

eu am motor si nu am mashina... am numai categoria A, Vreau sa-tzi zic ca am mers aproape in fiecare zi cu motoru iarna asta, so... eu m-am sacrificat, nu am cazut niciodata deci s-a meritat, itzi trebuie mult curaj s, putzina minte si self control sa mergi cu motoru pe zapada, ca daca te panichezi asa de fel nu prea ajungi departe :D Cat despre masina am zis ca pun niste bani deoparte si iau un jaf de mashina o dacie prapadita cu care sa merg doar 1 luna pe an cand e zapada mare :D Asa ca nu ai dreaptate ca fiecare avem si cate o mashina in garaj, eu unu nu am, si chiar daca ash avea, as lasa mashina in ploaie,,,,, cum adica sa stea ea langa motor, sa se sufoce motorelu meu, are claustrofobie, nu ii plac spatzile mici si inguste tocmai din cauza asta il iau la plimbari lungi si dese :D V-am pupat pe totzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Ma paste gandul sa incerc sa intru si eu in randul motociclistilor, insa ar fi posibil doar daca raman fara masina.

Poate ca nu am dreptate, dar am observat ca majoritatea motociclistilor mai au si o masinutza acolo in garaj, asa ca iarna nu isi pun probleme.

Din pacate, nu am intalnit bikeri care sa nu aiba masina si sa se sacrifice iarna prin tramvaie din marea lor pasiune pt cele 2 roti. Acum e vremea sa iasa la lumina si sa ma contrazica (ceea ce ar fi ok, desi ma indoiesc).

Deci, merita sacrificiul? Sa mergi pe jos cateva luni pt a savura din plin vara?

Daca ar fi sa alegeti intre masina si motor, ce ati alege? Nu e o intrebare stupida, e o situatie in care ma aflu, din pacate.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu e deloc stupida intrebarea. Pentru inceput eu zic sa nu renunti la masina...Cauta un motor ieftin pe care sa inveti si daca vei simti ca nu te poti dezlipi de motor vinde-le pe amandoua si ia ceva mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Jos masina. Eu mi-am luat B-ul numai de fitze. Am avut de ales si am ales motorul (care e de doua ori mai scump decat masina). Iarna om vedea noi dar votez cu mersul prin zapada. Daca e de carat schiuri si bagaje e bun si cfr-ul. Si daca imi e musai gasesc eu un prieten care sa ma duca cu masina ca pe mine la volan nu ma mai vede nima de acu incolo numai daca o sa arda tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

si eu am fost adeptul motorului pe orice vreme,vara iarna,ploaie uscat,dar cand nu se poate nu se poate si atunci tre sa recunoastem utilitatea masinii.asa ca la un moment dat am luat si o masina in care biensur ca n-am investit cine stie ce.doar cat sa nu raman cu ea in drum.e mare e veche dar mere bine.la o adica pot sa-mi transport si motorul cu ea.si sunt convins ca daca ar exista posibilitatea toti motoristii si-ar lua si o masina sa fie acolo pt cazuri extreme.si eu mi-am luat masina dupa 5 ani de mers numa pe motor.si motorul meu ca al multora e de multe ori mai scump decat masina ceea ce a si nascut de multe ori afirmatia:ce masina iti luai de banii astia!sau voi n-ati patit asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
si eu am fost adeptul motorului pe orice vreme,vara iarna,ploaie uscat,dar cand nu se poate nu se poate si atunci tre sa recunoastem utilitatea masinii.asa ca la un moment dat am luat si o masina in care biensur ca n-am investit cine stie ce.doar cat sa nu raman cu ea in drum.e mare e veche dar mere bine.la o adica pot sa-mi transport si motorul cu ea.si sunt convins ca daca ar exista posibilitatea toti motoristii si-ar lua si o masina sa fie acolo pt cazuri extreme.si eu mi-am luat masina dupa 5 ani de mers numa pe motor.si motorul meu ca al multora e de multe ori mai scump decat masina ceea ce a si nascut de multe ori afirmatia:ce masina iti luai de banii astia!sau voi n-ati patit asa?

<{POST_SNAPBACK}>

Ce masina luai daca vindeai si masina si puneai banii de motor peste....

:punk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

eu skiez, si ma duc la munte cu multa bagaje iarna ..sa imi zica cieva cum ma descurcam fara masina ... e o chestie de prioritati ..eu cu doua persoane ajung ca umplu masina de bagaje .. nu as fi facut fata cu motorul, si oricat de atasat as fi de doua roti, mai intai masina, nu de alta dar se ivesc tot felul de ocazii , in care e nevoie de masina .... mai este si adevarul ca daca vin noaptea de undeva, si vreau sa ajung mai repede, pe drumurile noastre imi permit sa iau noaptea la 80 o groapa cu masina si sa simt ca a derapat putin .... la motor nu as avea curaj ... depinde de pasiune si de bani ... daca as avea de ales intre o masin aluzoase zi una ieftina si motor as alege varianta doi ..

der de multe ori masina mi-a fost extrem de uitla .... macar ca plaoua afara si imi e cald :)) si ma uit frumos la ploaie cu cineva care nu imi scoate ochii ca i-a sctricat casca freza si ca nu poate purta niciodat afusta din vina mea ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Ma incadrez in toate categoriile de mai sus.. sâc sâc sâc!

Cat despre compromisuri.. nici nu vreau sa aud. Mi-au propus ai mei sa-mi cumpere ce masina vreau eu, numa sa ma las de motociclete.. dar am refuzat elegant.. Am sa-mi iau si B-ul pentru utilitatea lui, dar cu alta ocazie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

INMH-ul zice asa;

La scara tarii, valorile medii multianuale (100 ani) ale temperaturilor medii anuale sunt cuprinse intre -2,70C la 2500 m altitudine si 11,40C in sud-est (Constanta), iar mediile sumei precipitatiilor tot ca valori multianuale sunt intre 385,5 mm si 500,9 mm in sud-est (la Constanta, respectiv la Calarasi) si intre 1000-1200 mm in zona montana.

Parerea mea este ca alegerea ta depinde si de alti factori, adica

- prietena (nevasta, gagica, amanta etc, figuranta sau nu)

- puradei

- catei, purcei, alte animalutze

pe care tre' sa-i mai cari pe ici pe colo din cand in cand.

Adica daca n-ai "obligatii" si esti destul de scrantit, ai putera merge cu motoru' tot anu' dar ideal ar fi sa ai si-o conserva...ceva. Cateodata e utila si aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

mie mi s-a pus pata cam rau pe motor... asa ca iata cum ma gandesc sa fac eu:

imi fac damblaua si imi iau motocicleta sapt viitoare (sper!), ma dau cu ea o vara si eventual in toamna o dau si cu ceva banuti in plus iau o masina...ori o pastrez si merg cu RATBu'...

iar de mers la ski...pentru ce sunt buni prietenii? :beer: ca nu ocup mult loc si nu fac nazuri...

:banana:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

referitor la bagaje : indiferent cit loc ai , bagajele il vor ocupa pe tot. Vei constata ca pe motor, iti ajunge spatiul pentru bagajele cu adevarat necesare.

mersul iarna : si eu sint incepator, dar am intrebat 'batrinii' si toti, fara exceptie mi-au spus ca au mers iarna si au facut tot felul de nebunii , dar dupa aia au inceput sa traga ponoasele. Si cind spun 'batrinii', nu inseamna neaparat trecut de 40 de ani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...