Mergi la conţinut

Proces Impotriva Primariei


Kosh

Recommended Posts

tai cauciucuri la masinile primariei?

Credeam ca esti mai cunoscator dar imi arati ca nu.

In general este o firma privata care a fost contractata de primarie sa spele strazile.

De aceea este mai usor pt cel ce sufera un accident sa dea in judecata firma.

Actiunile pot fi atat pe directie legala cat si publicitara cat si direct fizica.

Dar cum acolo daca doar lumea da din gura (publicitara) nu se rezolva mare lucru.

Daca apare o actiune legala sistemul juridic este de asa natura ca se intarzie si se pierde pana praful se alege.

O actiune fizica directa chiar daca este ilegala atrage atentia publica imediat si da sanse marite unei actiuni legale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic:

Cumetre iar ai aparut sa delirezi aici? Vino bre si apuca-te de spart cauciucuri priceputule - actiuni direct fizice cum le zici tu moftangiule. Stai cu curu pe camasa acolo unde esti si vezi de treburile tale, bai "acesta" (compatriot) Mitica.

Am vazut in ultimele zile ca in sectorul 6 se intampla un lucru ceva mai destept decat udatul strazilor. Adica, spala cu jet de apa marginea drumului si seara trec masini cu perii si aspirator - Bd Iuliu Maniu, Bd Timisoara, Sos. Virtutii - linia 41. Ceea ce e altceva decat udatura infecta. Ceea ce nu stiu insa, este daca marile bulevarde sunt in grija primariei capitalei cu salubritatea (stiu ca infratructura, adica asfaltul e in grija primariei municipiului) sau aceasta e in grija sectoarelor. E bine de stiut ca sa ne adresam acolo unde trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumetre iar ai aparut sa delirezi aici?

Vino bre si apuca-te de spart cauciucuri priceputule

- actiuni direct fizice cum le zici tu moftangiule.

Stai cu curu pe camasa acolo unde esti si vezi de treburile tale, bai "acesta" (compatriot) Mitica.

Tocmai zicea Pretender de romani cu obiceiuri de tigani si hop si tu cu dovada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caragiale e la fel de tigan pe cat esti tu de american. Jet spre biblioteca si baga la subtioara niste carti de gramatica. Romaneasca.

Moft, fireste!

Nu te mai caca atata pe tine cu public. Intre doua labe pe net mai scrii ceva si la fraierii din Romania cu sfaturi "dashtepte". Scrie la subiect, e scris cu alb pe banda neagra in capul paginii. Stiu ca e greu, am fost si eu la pubertate. Daca ti-e greu sau esti diagnosticat cu oligofrenie incearca sa te abtii. Daca nu reusesti cu abstinenta, marsh pe forumul de discutii despre femei gravide si bale scurse la poze cu cururi de bagaboante.

Sa revenim

Topicul este despre derbedeii de la primarie si angajatii lor care uda strazile si fac mazga

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic:

Cumetre iar ai aparut sa delirezi aici? Vino bre si apuca-te de spart cauciucuri priceputule - actiuni direct fizice cum le zici tu moftangiule. Stai cu curu pe camasa acolo unde esti si vezi de treburile tale, bai "acesta" (compatriot) Mitica.

Am vazut in ultimele zile ca in sectorul 6 se intampla un lucru ceva mai destept decat udatul strazilor. Adica, spala cu jet de apa marginea drumului si seara trec masini cu perii si aspirator - Bd Iuliu Maniu, Bd Timisoara, Sos. Virtutii - linia 41. Ceea ce e altceva decat udatura infecta. Ceea ce nu stiu insa, este daca marile bulevarde sunt in grija primariei capitalei cu salubritatea (stiu ca infratructura, adica asfaltul e in grija primariei municipiului) sau aceasta e in grija sectoarelor. E bine de stiut ca sa ne adresam acolo unde trebuie.

ce "rau" ai fost... :D CESARE! :beer:

Caragiale e la fel de tigan pe cat esti tu de american. Jet spre biblioteca si baga la subtioara niste carti de gramatica. Romaneasca.

Moft, fireste!

Nu te mai caca atata pe tine cu public. Intre doua labe pe net mai scrii ceva si la fraierii din Romania cu sfaturi "dashtepte". Scrie la subiect, e scris cu alb pe banda neagra in capul paginii. Stiu ca e greu, am fost si eu la pubertate. Daca ti-e greu sau esti diagnosticat cu oligofrenie incearca sa te abtii. Daca nu reusesti cu abstinenta, marsh pe forumul de discutii despre femei gravide si bale scurse la poze cu cururi de bagaboante.

Sa revenim

Topicul este despre derbedeii de la primarie si angajatii lor care uda strazile si fac mazga

=)) =)) =))

aoleu... iar mor de ras... DA, ADOR FORUMUL ASTA!!! E PLIN DE OAMENI "SINCERI" :D

CUM "dom'le" sa-l faci labar pe "nenea Andrei"? stai sa mai citesc... :D

=)) nu mai pot sa scriu... ma doare burta de ras...

NOROC :drinks:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caragiale e la fel de tigan pe cat esti tu de american. Jet spre biblioteca si baga la subtioara niste carti de gramatica. Romaneasca.

Moft, fireste!

Nu te mai caca atata pe tine cu public. Intre doua labe pe net mai scrii ceva si la fraierii din Romania cu sfaturi "dashtepte". Scrie la subiect, e scris cu alb pe banda neagra in capul paginii. Stiu ca e greu, am fost si eu la pubertate. Daca ti-e greu sau esti diagnosticat cu oligofrenie incearca sa te abtii. Daca nu reusesti cu abstinenta, marsh pe forumul de discutii despre femei gravide si bale scurse la poze cu cururi de bagaboante.

Frustrarea iti iese prin toti pori si nu ai capacitatea intelectuala sa menti un dialog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirmat azi dimineata in sectorul 6 - cand am vazut asfaltul ud si baltile de la semafoare pe Iuliu Maniu m-am lamurit. Sunt de doua feluri masinile de la salubritate, unele care uda si fac zoaie si altele care fac curat cu perii si aspirator. Credeam ca am scapat dar... nu.

P.S.

Tanasescule, nu l-am facut eu B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirmat azi dimineata in sectorul 6 - cand am vazut asfaltul ud si baltile de la semafoare pe Iuliu Maniu m-am lamurit. Sunt de doua feluri masinile de la salubritate, unele care uda si fac zoaie si altele care fac curat cu perii si aspirator. Credeam ca am scapat dar... nu.

P.S.

Tanasescule, nu l-am facut eu B)

Si in sectorul 2 umbla doua feluri de masini.

Unele mai noi pe care e inscriptionata si firma de salubrizare, si niste rable care au o teava gaurita din care se scurge apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...

Dupa cum am zis, eu merg cu apartul foto dupa mine... si iata peste ce-am dat astazi: doua imagini care ilustreaza perfect actiunea de "curatarea a strazilor", the romanian way.

post-16939-1240606845_thumb.jpg

Urmatoarea imagine este mult mai edificatoare.

Dupa cum se observa, banda I este deja uda... pardon, curata, si se simtea nevoia cauratarii intregii parti a carosabilului, cu trotuar cu tot, la ora in care este coloana de la un semafor la altul.

post-16939-1240606866_thumb.jpg

Pe baietii in cauza i-am insotit de pe Petricani, cu planuri mari, si frecvente opriri in coloana fara a se sinchisi sa opreasca apa ...

Au facut stanga pana in intersectia cu avionu' de la Colentina...

Maine la meeting-ul din Piata Constitutiei, ne apucam sa strangem semnaturile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar acum la Antena 3 este o emisiune care are pe ordinea de zi inclusiv aceasta petitie - semn ca usor usor ne miscam - invitati si un politist de la IGP si un instructor moto

multumesc asociatiei motociclistilor al carei reprezentant este in emisiune si pentru ca au pus aceasta problema - este bine ca si politaiul este deacord cu el

felicitari

http://www.petitieonline.ro/petitie-p69143048.html

foarte bune pozele kosh - cu permisiunea ta o sa le folosesc si eu in promovarea acestei petitii pe alte forumuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bune pozele kosh - cu permisiunea ta o sa le folosesc si eu in promovarea acestei petitii pe alte forumuri

da-i inainte cu incredere.

Eu, intre timp, poate-i mai prind p'astia in off-side.

Sunt un pic dezamagit de prezenta noastra la meeting'ul de astazi.

Sper ca cei care, dintr-un motiv sau altul, n-au putut ajunge astazi, sa se duca personal si sa semneze petitiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca daca ei legatura cu AMR-ul, se rezolva.

Am facut o propunere ca foiele pentru semnat sa ajunga la locatiile unde se intalnesc saptamanal motociclistii din Bucuresti, locatii diferite decat Arcul de Triumf.

Noi, Bercenarii, ne intalnim la Metrou Brancoveanu' si o sa cer AMR-ului foile sa le am la mine ptr. a colecta semnaturi.

Sunt sigur ca daca s-ar oferi cineva din fiecare grup de motociclisti din Bucuresti, si nu numai, s-ar m-ar strange un nr. considerabil de semnaturi.

LAter edit:

Am scormonit un pic forumul si am gasit topicul asta.

Poti downloada listele.

Multumita lui wrongname avem urmatoarele probe:

post-16939-1240816836_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Sunt sigur ca poti da in judecata pe oricine pentru ca ai cazut cu motoreta. Sunt de asemenea sigur ca n-o sa castigi intr-un proces cu primaria pentru ca a udat strada. Pur si simplu nu poti proba ca asta e singurul motiv pentru care tu ai cazut. Asa functioneaza justitia.

Sunt insa sigur ca exista alte lucruri care se pot imputa primariei in instanta. Si spuneam mai devreme care ar fi. Santierele si locurile de parcare in noroi. Cu astea sunt sanse. Se poate proba ca nu si-au indeplinit atributile. Ca nu si-au facut treaba. Consecintele le tragem in piept zi de zi.

Ai dreptate ca nu castigi nici un proces pt. ca aluneci pe umezeala dar poti face ceva:

De ex. ca cetatean al orasului (nu in calitate de motociclist), eventual daca s-ar uni mai multi s-ar putea imputa ca aceste cheltuieli cu udatul strazilor sunt ineficiente si platite din banul public.

Vreau sa stiu si eu daca a incercat careva sa intrebe cu o recomandata (pt. a primi raspuns oficial in 30 zile) la primaria locala de sector + asatata foto, care este avantajul udatului strazilor fara a fi spalate, si daca primaria a cerut asta. Ar fi si varianta ca prmaria sa ceara spalare iar rebu/rosal/etc, sa execute doar udarea. Astfel, primaria e de vina doar pt. faptul ca nu vegheaza asupra serviciilor contractate.

Eu sunt convins ca se factureaza spalare si se da o atentie groasa la primarie/primar ca sa inchida un ochi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumita lui wrongname avem urmatoarele probe:

post-16939-1240816836_thumb.jpg

primaria este o claca nemernica plina de infractori de prima mana. poza e de belea. mai trece si pe rosu magarul. apropo, astia sunt scutiti de respectarea regulilor de circulatie si semnificatiei semaforului electric?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista o varianta, dar e putin extrema. Trebuie ca statiile de alimentare cu apa din Dambovita sa fie "dezafectate".

Doar sa se gaseasca niste curajosi pentru asemenea peripetii.

Pentru cauciucurile de la cisterne exista CASCO si alte cauciucuri noi.

Curajosi sa faca ce? Acte de vandalism?Inseamna ca ne taiem din start craca de sub picioare si cu ea orice fel de credibilitate. Nu asta e solutia categoric nu. Trebuie un impact puternic in presa cu poze si tot tacamul sau de ce nu si la televiziuni. La emisiuni la care se uita tot romanul nu dau nume ca le stiti. Un invitat dintre noi inarmat cu tot ce trebuie ar putea trezii pe cate unii zic eu, eventual bagat pentru 5 minute intre Tarky si Monica Columbeanu.

P.S. Casco nu acopera si cauciucurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. ca pieton : incercam sa apas pe butonul de la semafor pt pietoni de pe kisselev (colt cu monetariei) si nu reusam deoarece era o mare baltoaca facuta de o masina de udat care a stat mai devreme la semafor . de fiecare data cand incercam sa ma apropii de buton mai trecea cate un sofer chior prin balta si ma stropea :angry:

2. tot ca pieton : stau la semafor si trece bulangiul cu stropitoarea lui si ne face pe toti pietonii fleasca de la glezne in jos

3. ca sofer (cu conserva) ies de la spalatorie si trece nenea cu stropitoarea lui.......deci am spalat masina degeaba ca se murdareste la loc dupa vreo 10-20 de metri mersi in spate lui

4. tot cu conserva : masina de stropit vine din sens opus si baga jetu tare direct pe usile masinii de am zis ca le indoaie

5. astept cu mobra la semafor si vine scarba cu cisterna lui cu apa langa mine cu jetu tare si ma face de la genunchi in jos varza ..........dupa degete aratate si o sumedenie de injurii tot el se scuza ca e stricat sistemu care le opreste cand sta pe loc si sefii lui nu vor sa il repare ca cica e scump si sa mearga asa ca n-are nimic :treaten:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ca scuterist respectiv curier petrec cam 12-13 ore pe zii uymbland pe strazile bucurestiului,si vreau sa va spun ca odata ce au trecut masinile ''minunate''e un iad pe doua roti.problema este urmatoarea cand pur si simplu ploua se poate merge chiar ok as putea spune dar dupa ce uda edilii s-a terminat.si am aflat si de ce avand in cartier un garaj fost adp am aflat ca nu se stropeste cu apa "curata"!!!!!pe langa ca se foloseste apa imputita din dambovita se mai foloseste si o substanta gen sapun.sa va uitati odata din curtiozitate dupa ce trec cu udatul cu sunt spume pe jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa semnez aceasta petitie impotrica udatului strazilor... pun in pericol viata motocilistilor scuteristilor si poate a bicilistilor..(in cazul in care un sofer nul vede si distanta de franare este mult mai mare) am observat la un semafor..cand dadeam cu talpa de la adidasi pe asflatul proaspat udat ca alunecau foarte usor..oricand vrei sa itzi semnez petitia lasami un private message.. si vin sa semnez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,

sunt multe motive pt care NU SE UDA STRAZILE strazile sa inteleg da ???? sa nu mai vb de siguranta circulatiei , distanta de frinare , 2 sau 4 roti toate trebuie sa franeze domnilor de la primarii , fara sa zicem ca NE MURDARITI DOMNILO pur si simplu ne murdariti

da spuneti-mi unul singur pt care SE UDA STRAZILE ???

UNUL??????

pauza , m-am gindit dar nimic nu-mi vine prin cap decit FURT , se fura pe fata din banii nostrii , ba se mai si pisa pe noi ca-i doare-n p

Mergeti in Germania si nu o sa vedeti ca se uda , eu nu am vaz nici macar ca se spala ca nu au dc,

mergeti in Grecia unde sunt temperaturi mult mai mari decit la noi , si nu am vaz ca se uda , stiu eu pt racorirea cetateanului , la noi racorirea cetateanului e numai la buzunare , ca ne fura pe fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine a trecut ieri dupa-amiaza prin intersectia de la obor, sigur s-a udat la shoshete. erau niste balti mai mari decat joi dupa ploaie. normal ca am mers ca panicatul si la fel de normal ca mi-am umplut carenele de noroi. l-am ajuns pe gigi din urma, umpluse toata colentina de balti, mai ales la semafoare. macar a avut bunul simt sa opreasca jetul cand m-a vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...