Mergi la conţinut
Autentifica-te  
nihilist

Intrebare De Incepator...

Recommended Posts

Se poate strica o cutie de viteze(in sensul sa nu mai mearga bine) daca am schimbat din greseala din a 3-a intr-a 2-a in loc de a 4-a?... turometrul o urcat direct pe la 9000.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred sa aiba ceva daca s-a intamplat numai un caz izolat... a fost frana de motor. Daca ai schimbat cu ambreiaj nu pateste nimic. Altii retrogradeaza si fara ambreiaj si n-au nimic cutiile. Ai dat drumul mai repede la ambreiaj si motorul s-a turat mai tare... practic ai retrogradat, ca si atunci cant vrei sa intri in depasire si retrogradezi ca sa ai acceleratie mai buna.

Nare nici pe dracu'

Numa bine' :beer:

Link la postare

Mai rau e cand treci peste N din 1 in 2 sau invers, in rest n-are nimic. La un moment dat schimbam si eu la TA fara ambreiaj, dar m-am lasat de sportul asta gandind ca ambreiajul nu a fost pus degeaba.

Nu-ti face probleme daca s-a intamplat odata si nici ca motorul a urcat la 9000rpm.

Link la postare

Ok, mersi de raspunsuri. Am intrebat pentru ca, uneori, cand schimb din a 1-a intr-a 2-a simt in schimbator ca si cum ar agata in ceva... dar probabil e normal.

Tot timpul folosesc ambreiajul.

Link la postare

intre 1 si 2 e punctul mort. acum eu nu stiu daca la a mea simt ceva, ca schimb destul de hotarat.. dar daca schimbi incet poate simit.. daca din 1 in 2 , sau invers, ai ambreiajul tras si nu schimbi cum trebuie, poti sa o opresti in punctul mort. adica in N.

ca urca la 9000 motorul, nu vad unde e problema... e facut sa meraga si in 9000 :).

bafta

Link la postare

La asa ceva in cazul in care se tureaza excesiv (ma refer peste limita rosie a turometrului), griji iti faci de motor sau distributie decat de cutie. Si asta numai daca o tii ambalata peste limita mai mult timp si in mod repetat.

No worry!!

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.