Mergi la conţinut

Ajutor In Trafic - Bucuresti


Recommended Posts

Am modificat ce am scris prima data - text lipsa la reconmandarea lui CatalinR si a bikerului de care povestesc aici.... l-am sunat si mi-a zis ca intru la instigare publica.... tot eu... mi-a zis sa sterg postul dar nu cred ca e bine sa nu stie lumea cum se poarta taximetristii si politia in trafic - multumesc la amandoi!

Salut,

Am tot vazut in trafic destule probleme intre motociclisti si automobilisti. Am si fost implicat in cateva.

Insa dupa ce am vazut aseara un incident in trafic, in care unul de-ai nostri dupa ce era sa il puna pe jos un taxi, care s-a gandit sa intoarca de pe banda 1 din 3, a luat-o pe coaja de la taximetrist in centrul orasului pentru ca l-a claxonat, si nimeni nu s-a bagat.

Numarul taxiului este B 47 RKV. Peugeot partner, parca Fly...

Cand am ajuns in intersectie taxiul plecase, motorul era in mijlocul intersectiei si nu il ajuta nimeni. A venit un baiat cu un kawa verde, si l-a ajutat sa traga motorul pe trotuar. am crezut ca erau prieteni si nu m-am bagat. am tras masina pe dreapta sa vedem ce urmeaza. tipul cu kawa a plecat foarte repede. dupaia am inteles ca a plecat dupa taximetrist sa incerce sa il gaseasca ca intrase printre blocuri.

Am fost la politie cu baiatul asta sa depuna plangere; gaborii stateau afara la fumat, erau vreo 6 plus 2 dube de jandarmi ca fusese o incaierare in sectie cu niste tigani; unul dintre gabori l-a luat la misto, asta s-a enervat si i-a futut in gura; intrase cu motorul in curtea sectiei... si ii deranjase; ala care il luase la misto (cu texte de genul "voi motociclistii") se duce si pune bariera sa nu mai poata sa iasa; il inconjoara toti si unul se repede peste el il imobilizeaza si ii ia cheia din contact; dupa care se gandesc sa il aresteze pentru injurii si nu stiu ce cacat la adresa uniformei pizdii. Si se pare ca tipul era avocat; a sunat la politie si a cerut un echipaj de ancheta interna sau asa ceva, a mentionat ca a fost talharit in ceea ce priveste cheia si dintr-o data s-au cacat toti pe ei; ala mare care il luase la misto a intrat in sectie si nu a mai iesit pana am plecat, ala cu cheia a inceput sa-si ceara scuze, a venit altul din sectie a dat mana cu el, l-a invitat inauntru, a vorbit frumos si l-a rugat sa renunte la apelul la politie ca rezolva el. restul au ramas afara si faceau niste figuri incredibile pisamas pe ei de gabori. Omul mi-a zis dupa 10 minute cand a iesit ca e avocat, ca are experienta si degeaba depune plangere ca nu are martori; iar taximetristu poate sa vina oricand cu inca 2 -3 javre deale lor sa depuna marturie falsa; el vroia sa il identifice politia si dupaia sa-si retraga plangerea sa rezolve el direct. Doar ca se pare ca si aia de la cercetari erau de partea colegilor si a renuntat.

Eu vreau sa aflu cand are cineva nevoie de ajutor.

Ca sa nu intru la instigare publica, am modificat ce am scris si acum zic asa:

ca sa stim cine face probleme in trafic, eu zic sa punem o lista cu numerele de masini, ca cine le intalneste in trafic sa fie mai atent, in sensul ca stiti voi, ii ocoliti mai bine, ii lasati sa ia distanta :treaten:

si daca cineva zice ca a gasit masina cu numaru x la mol, nu e nicio instigare, iar daca altcineva se duce sa vada masina la mol, iar nu e nimic...

Asfalt uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am 2 musterii:

B 03 VFW este un Volkswagen Crafter rosu de la posta romana

B 34 MMN duba alba colantata Fulga

pe ala cu taxiul l-as cauta in evidenta dar nu o sa aflu decat ca e pe firma de taxi. daca nu se duce cineva cu un motiv temeinic sau poate cu o spaga mai serioasa sa ceara detalii direct de la firma de taxi, politia nu poate rezolva nimic. la fel de bine politia poate sa trimita cerere pentru cine a condus masina in data de la ora de si firma sa ii dea alt sofer, care mai tarziu sa demonstreze in instanta ca era in alta parte si adio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va dau si eu unul in vizor:

B 40 SXY hyundai accent rosu

Asa e.. nu conteaza ce varsta are kawa roz.

Conteaza ca daca esti atacat de un tigan pe strada, nimeni nu se baga de frica.

Conteaza ca daca ai probleme cu un taximetrist, nimeni nu se baga de frica.

Conteaza ca nu suntem respectati pe strada, ca nu ni se acorda prioritate, ca intra peste tine pe banda, ca parchezi si ti se spune - ce faci ocupi locul unei masini cu motorul? Pai daca veneam cu masina cat ocupam?.

Conteaza ca nu avem reactie si ca nu suntem dispusi sa facem ceva sa schimbam aceste atitudini.

In tara asta se poate schimba ceva numai prin forta, prin actiuni coercitive; vorba buna nu ajuta, dimpotriva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am 2 musterii:

B 03 VFW este un Volkswagen Crafter rosu de la posta romana

B 34 MMN duba alba colantata Fulga

pe ala cu taxiul l-as cauta in evidenta dar nu o sa aflu decat ca e pe firma de taxi. daca nu se duce cineva cu un motiv temeinic sau poate cu o spaga mai serioasa sa ceara detalii direct de la firma de taxi, politia nu poate rezolva nimic. la fel de bine politia poate sa trimita cerere pentru cine a condus masina in data de la ora de si firma sa ii dea alt sofer, care mai tarziu sa demonstreze in instanta ca era in alta parte si adio.

Te-a suparat fulga frate? Sa moara, sa faca, facem brigada si mergem peste ea s-o tragem de tzatze? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

eu nu prea le tin minte numerele...cu taximetristii trebuie sa ''pici'' de comun acord...ca ei e mai multi....si noi suntem singuri =)) asta e problema motociclismului in romania...si 10 daca suntem pe drum se gaseste cate un smardoi...2-3....de cearta...pt ca stiu ca nu prea se baga nimeni decat daca iesi in gasca cu bagabontii si mergi pe scandal...ups...am zis asta cu voce tare pe forum? o sa ma cert cu moralistii...continuati sa ne faceti de ras soareci de biblioteca non combatanti...noi...restul...1%...o sa ne facem respectati cu orice ocazie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu prea le tin minte numerele...cu taximetristii trebuie sa ''pici'' de comun acord...ca ei e mai multi....si noi suntem singuri =)) asta e problema motociclismului in romania...si 10 daca suntem pe drum se gaseste cate un smardoi...2-3....de cearta...pt ca stiu ca nu prea se baga nimeni decat daca iesi in gasca cu bagabontii si mergi pe scandal...ups...am zis asta cu voce tare pe forum? o sa ma cert cu moralistii...continuati sa ne faceti de ras soareci de biblioteca non combatanti...noi...restul...1%...o sa ne facem respectati cu orice ocazie.

Nu stiu ce sa mai zic, e din ce in ce mai naspa in traficu asta bolnav. Nu trebuie nici sa ii lasi pe dobitoci,dar nici sa sari la bataie si aproape toti soferii au o bata sau o arma in masina. Eu nu sunt nici ala solid sa ma pot apara sau sa ii dau o lectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu prea le tin minte numerele...cu taximetristii trebuie sa ''pici'' de comun acord...ca ei e mai multi....si noi suntem singuri =)) asta e problema motociclismului in romania...si 10 daca suntem pe drum se gaseste cate un smardoi...2-3....de cearta...pt ca stiu ca nu prea se baga nimeni decat daca iesi in gasca cu bagabontii si mergi pe scandal...ups...am zis asta cu voce tare pe forum? o sa ma cert cu moralistii...continuati sa ne faceti de ras soareci de biblioteca non combatanti...noi...restul...1%...o sa ne facem respectati cu orice ocazie.

Nu tre'sa tii minte tot numaru'...doar firma si INDICATIVUL! Si cand te aduni cu baietii faceti comanda la firma respectiva si cereti indicativul ala...ce naiba ba baieti tot eu sa va invat? :gathering:

Daca as avea ocazia sa ma bag pentru un "frate" pe 2 roti sa fii sigur ca o voi face chiar daca soferul conservei are o bata! Si eu am o casca nu? :naughty:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.livetraffic.ro/lista_intersectii_supravegheate.php

e bine sa aveti grija prin intersectiile astea... adik sa nu intrati in altercatii sau macar nu le provocati, doar aparati-va!

sunt monitorizate, existand posibilitatea derularii inapoi a evenimentelor inregistrate cu o durata de pana la 9 h.

bine, cei interesati (autoritatile), fac backup la fiecare 8 ore dar n-o sa recunosca... chestii legate de respectarea dr. omului si eventuala implicare a lor in unele cercetari amanuntite.

accesati sitele si ve-ti constata unele lucruri surprinzatoare!

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.livetraffic.ro/lista_intersectii_supravegheate.php

e bine sa aveti grija prin intersectiile astea... adik sa nu intrati in altercatii sau macar nu le provocati, doar aparati-va!

sunt monitorizate, existand posibilitatea derularii inapoi a evenimentelor inregistrate cu o durata de pana la 9 h.

bine, cei interesati (autoritatile), fac backup la fiecare 8 ore dar n-o sa recunosca... chestii legate de respectarea dr. omului si eventuala implicare a lor in unele cercetari amanuntite.

accesati sitele si ve-ti constata unele lucruri surprinzatoare!

Stima

Cu atat mai bine! Asta inseamna ca o sa se vada pe camera ce bulangiu a fost soferul si ce ti-a facut.. si o sa ai motivul necesar sa te aperi. Oricum, multumim pentru informatie. O sa tin minte :thumbup1:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

La Crangasi astazi, unui anume sofer de Dacia alba (papuc / pickup - model vechi vai de capu ei) i s-a parut interesant sa ma acroseze sa vada cum fac ca titirezu incercand sa nu ma vars.

Nr. inmatriculare: B-36-KDJ;

Inregistrata pe firma ELIXIR PRESS SRL, CUI 1884894, de pe Str. Batistei Nr. 36;

Gajicul a facut chestia asta inentionat dupa ce i-am facut o observatie la trecerea de pietoni.

In caz ca dati peste el, stati si voi mai la distanta ca nu-l duce capu prea departe. Si daca il duce nu-l intoarce.

tz

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Crangasi astazi, unui anume sofer de Dacia alba (papuc / pickup - model vechi vai de capu ei) i s-a parut interesant sa ma acroseze sa vada cum fac ca titirezu incercand sa nu ma vars.

... a facut chestia asta intentionat...

Cuuuuuuuuuuum???

Si nu i-ai aratat ce inseamna respectu'? :chair:

Astfel incat sa nu mai circule pe drumurile publice niciodata/vreodata cu kkt-ul ala de papuc.

Pacat, mi-ai parut mai "baiat".

Nu ma dezamagi complet. Fa ceva in sensul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am unul in lista,imi permit pentru ca-s in trafic zilnic cu conserva de servici si pot sa-l fac in multe feluri apoi sa-l scot tot pe el vinovat.

Din pacate nu l-am intalnit la timp si aud ca a facut o victima in Chiajna intre timp,a iesit de-a-mboulea in drumul mare si a agatat un motociclist.

Incep sa inteleg ce si cum cu Hell`s Angels si altii cand vad atatia bizoni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...