Mergi la conţinut
Autentifica-te  
adrian07

Dreptul La Replica Pentru Scuteristi !

Recommended Posts

1. pentru a evita astfel de poze, exista genunchiere.

2. daca vrei sa fii bagat in seama nu arunca cu moloz in ceilalti useri.

3. cred ca esti singurul scuterist de pe aici... :unsure:

La 1 si la 2 ai dreptate. Dar la 3 nu mai ai :D:P

Si eu sunt scuterist... Dar eu nu ma consider vreun zmeu.

Sa fiu on-topic: Nu sunt de acord cu interzicerea circulatiei scuterelor pe drumurile publice, ar fi cea mai mare prostie... Scuterul e un mijloc de transport foarte util in oras si nu vad de ce sa fie interzis. In schimb sunt de acord cu introducerea obligativitatii sustinerii unui examen de verificare a cunostintelor, la abslovirea acelui curs de legislatie, si daca nu ai facut 17 din 20... ghinion mai dai odata examen pana faci. Dar examenul sa nu fie sustinut la politie ci la scoala de soferi care elibereaza acea hartie si sa nu fie nevoie sa astepti o luna pana sa intri in examen ca la politie. De ciorile care merg fara casca nu's curios poate mai scpam de cateva ca si asa ne invadeaza...

Cat despre atv-uri nu au de ce sa le interzica atat timp cat sunt omologate si inmatriculate si cel ce conduce are permis. Dar totusi as introduce casca obligatorie si la ATV-uri.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

cate unu cate unu va aratai hai scuteristi astept comenturi ! in rest ce sa zic aceleasi discutii aceleasi vorbe inprumutate aceeasi rautate .upp

Link la postare

nu e frate nici o vorba imprumutata. sunt chestii de care ne lovim zi de zi si pe care nu le poti comenta pentru ca nu ai argumente. daca ziceai: "frate suntem niste nemernici, ne punem viata in pericol si chinuim niste oameni nevinovati sa ne aiba pe constiinta" macar era o chestie.

Link la postare

Dragilor aveti toti avantajul pasiunii. Din capul locului va spun ca sunt motociclist si voi ramane trup si suflet cu motocicleta toata viata. Problema se pune simplu si la concluzia asta ati cam ajuns toti: fie scuter sau atv sa ai carnet (nu un jeg de hartie cu cateva cursuri de legislatie) si echipament de protectie (de bun simt casca si manusi). Sa nu fiu ipocrit, va mai spun ca si eu pana la servici (13 km) pe motor merg doar cu casca si manusi.

Va mai spun ca am si scuter si mi se pare vital pentru tara in care traim: eu merg pe scuter la costum (pe motor nu am unde sa-mi pun geanta, si nu pot purta protectii) din Otopeni pana in Bucuresti si nu as merge cu altceva (asta e, mai ploua, te sui in cazan) si intr-adevar, port doar casca, iar taicamiu meu merge cu scuterul la piata si la posta.

Realitatea este ca toti cei care au scutere tunate samd, recunoasteti fara rusine ca va doriti motociclete, nu va judeca nimeni; asta e, nu aveti varsta. Cu toate astea condusul trebuie sa fie responsabil. Aici vine alta problema: cum noi nu prea avem politie, un condus responsabil vine din educatie si simt civic si aici dragii mei... a belit p**a pe romaneste. Cati avem constiinta si educatia sa ne recunoastem macar greseala si sa nu o mai repetam, hai sa fim seriosi, ne numaram pe degete, ca sa nu mai vorbim de pubertate, tiganie si manele.

Sa nu va fie cu suparare scuteristilor, dar daca nu-l conduceti de nevoie, sunteti ca vegetarienii la gratar, pe drumul spre motocicleta. Dar aflati inainte ca motorul nu iarta si daca te trantesti in fata spitalului, vin baietii aia si probabil te inscriu la un curs de reanimare, asa ca grija mare si asfalt uscat.

Cele de mai sus sunt sfaturi prietenesti si nimic mai mult asa ca am rugamintea sa luati partea pozitiva ca alternativa la comentarii rauvoitoare, ca e pacat si ne apucam unii de ceilalti aiurea.

Link la postare

RIDER-x mersi pt. coment ,mi-ai placut ! dar mai e o chestie sa sti ca nu toti tunam scutere pt ca ne dorim motoare ! un tuning cu tot cu scuter ajunge mai scump de cat unele motoare !SI MAI ASEPT SCUTERISTI SA COMENTEZE CE AU MAI VAZUT PE AICI !.ca vaz ca nu prea au glas in ei! :huh:

Link la postare
DE CE IMI SUNT STERSE POSTURILE? ASA CA "SIMPLA INTREBARE"! :fuck:

adriene iesi in mm de jegos! cu tot cu scuteristii tai! cocalar de focsani! pun pariu ca-ti faci "veacul" prin Bahne! :fuck:

am citit mai multe replay-uri de la tine si pe alte posturi ,atat pot sa zic ESTI LABIL !dute la padure ca nu ai treaba cu viata de oras ! :D

Link la postare

Adriane, ai face mai bine sa nu mai intri in astfel de polemici de scoala primara si sa incerci sa responsabilizezi pe alti scuteristi viteji. Lasa scandalurile pe un forum moto. Stii prea bine cum se conduc scuterele: in majoritate fara cunostinte de legislatie rutiera, de copii fara responsabilitate. Daca vei mai continua in felul in care ai inceput - sa te contrezi pe teme de doi lei - nu vei face bine nimanui. Eu am mai tratat si alti baietei care mergeau pe moto, fara carnet, cu destula asprime. Sa nu crezi ca pe cei care merg pe scutere, fara nici un fel de cunostinte de circulatie sau permis, daca e cazul, ii voi trata cu blandete. Baga la cap si iti va fi bine si poate ii ajuti si pe altii!

Link la postare

k, dar scz nu mai rezistam trebuia sa zic ceva :) cat tine de cunostinte despre legislatie pff aici nu te pot contrazice dar speram ca pe viitor treburile se vor reglementa !la cat mai putine contacte cu pamantul si asfalt fara gropi!

Link la postare

Pai afara de tine si inca 2, dintre care unul este si motociclist, nu vad nici o replica de scuterist p-aici. Apropo de ce zici tu, nu iti contesta nimeni pasiunea, nici abilitatile de stuntman sau de pilot de incercare pentru scutere cu mai multa putere decat le trebuie. Ce contesta toata lumea este atitudinea prosteasca a confratilor tai in trafic. Si personal contest si tampenia cu "hai sa ne intrecem". Un scuter, asa tunat cum e el e tot un scuter, cu kit de 120/180/cat dracu' o avea poate va reusi sa accelereze ca o motocicleta mai lesinata, ceva gen Suzuki GS 500, desi m-ar mira, insa dupa ce termina de accelerat s-ar putea sa il calce GS-ul sau si mai rau, vreun Logan. Scuterele tunate si datul cu ele cred ca isi au locul pe platforme asfaltate si lipsite de alte vehicule/obstacole, ceva gen pista de avion. NU autostrada pentru ca acolo vei incurca BMW, Audi, CBR, R1 etc. NU oras pentru ca acolo diferite vehicule pot da peste tine si asfaltul de multe ori rezerva surprize asa ca te poti tavali si fara ajutor cu mult succes daca incerci suficient.

Scuteristii care nu isi doresc motociclete NU se iau la intrecere cu motocicletele ! Cele mai rapide vehicule care circula la ora actuala pe sosele Romaniei sunt motocicletele si o mana de masini foarte puternice ai caror proprietari foarte bogati circula rar cu ele ca nu doresc sa le strice.

Este admirabil sa vrei sa iti depasesti limitele, sa iti demonstrezi indemanare in a tuna scutere si tot asa, dar nu mai bine organizezi TU un eveniment de genu' asta pentru cei care au aceeasi pasiune cu a ta ?? Nu are rost sa incerci sa demonstrezi ceva pe sosea, doar vei enerva. Dar la un concurs organizat, cu premii, cu spectatori, cu pasionati, ei bine, acolo se schimba mult problema ca perceptie. Si de-acolo poti pune filmulete pe net daca vrei neaparat sa arati si altora ca scuterul tau este mai cu mot sau ca tu esti deasupra altora.

Nu ar trebui interzisa circulatia scuterelor pe strazi, dar sustin introducerea permisului de conducere si a numerelor de inmatriculare ca la restul vehiculelor. Sa dispara lejeritatea cu care orice inapt isi ia ceva de 50 cmc si dupa ... se stie ce urmeaza dupa. Sa fie cu carte de identitate, cu ITP, cu tot tacamul, iar sanctiunile sa fie asa cum sunt pentru noi, imense ca suma si uneori penale.

Mi se pare o prostie sa circuli cu ATV-ul prin oras asta in cazul in care nu esti in drum spre a tracta ceva aflandu-te in timpul serviciului, adica daca nu esti tractorist. Asta insa tine de gustul fiecaruia, sustin aceleasi proceduri si pentru ATV-uri: carte de identitate, ITP, permis de conducere (examen scris + poligon pentru scutere, examen scris + traseu pentru ATV-uri), asigurare obligatorie, numere de la Politie, nu de la primarie.

Link la postare

Ieri stateam oprit la semafor, la culoarea rosie, cand un scuter a trecut pe langa mine, printre masini, apoi prin intersectie, de parca avea verde. Baietii de pe scuter aveau echipamantul de plaja pe ei si castile acasa.

...Si nu-s singurii.

Link la postare

va rog sa va revizuiti limbajul si sa purtati o discutie civilizata.

Link la postare
bineinteles... da' scuteristi ca EL n-ar trebui sa mai existe :yes:

hai sa incheiem aceasta discutie.

Link la postare
Oaspete
Acest topic este acum închis pentru viitoarele răspunsuri.
Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.