Mergi la conţinut

Accident Grav Dr. Taberei 34


mirciulik86

Recommended Posts

Acum am venit,este la terapie intensiva. Are un rinichi scos,jumatate de ficat taiat,splina scoasa,7 coaste fracturate,bazin fracturat,la cap nimic. Sangele donat ajunge pana luni,asa ca Va Implor ca LUNI pana la ora 1 sa mergeti sa donati.:(

Sa imi bag paula! luni la 7 ma prezint si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

echipamentul te ajuta sa te tarasti pe asfalt fara sa-ti pierzi pielea si ajuta la cazaturi usoare,sa nu-ti rupi oasele,bine doar o parte din oase.coastele,claviculele nu prea sunt protejate de echipamentul de vitezana,la enduro am vazut ca sunt astfel de protectii.din ce ati scris mai sus nici mama echipamentului nu te ajuta la impact cu un obiect solid cum ar fi un copac mai ales.nici nu pot sa-mi imaginez cum ar fi de exemplu un impact cu un copac la 50 la ora.uitati-va si la testele euro-ncap sa vedeti cat de tare se indoaie masinile la acea viteza la impactul cu un corp solid fix.

acum un an am avut un accident cu un cbr f4i,am culcat motocicleta pe o parte iar aceasta s-a infipt in roata unei masini.in urma unui impact de 50-60km/h cadrul s-a rupt in 2-3 locuri,discurile de frana s-au indoit,s-a strambat pana si cheia in contact,furca s-a strambat rau,s-au rupt canalele de racire de la capacul de chiuloasa,asa ca poti sa te faci praf si la viteza foarte mica daca ai ghinion.

ii doresc insanatosire grabnica si luni o sa fac tot posibilul sa donez si eu,sa vad cum scap ca de la 9 la 11 sunt ocupat si de la 13 la 14:30 am examen,poate reusesc sa intru cu seria de la 15 daca arat profesoarei ca am donat sange.as prefera sa mai merg cu cineva pentru ca n-am mai donat niciodata si acum invat pt restante,deci probabil o sa fiu obosit.

ma puteti contacta pe YM! ionescu_george2003 cei care vreti sa mergeti luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

As vrea sa mai adaug ceva la info postata deja: trebuie sa mentionati ca donati pentru cineva anume, sa cunoasteti numele complet si spitalul unde este internat. Se scrie asta si pe punga in care s-a recoltat, din cate stiu, chiar daca nu se va folosi fix aceasta punga, ci va primi alta la schmb. Apoi, asigurati-va ca primiti o adeverinta in care se mentioneaza numele persoanei pentru care ati donat.

Am si o intrebare, poate stie cineva mai bine. Din cate stiu, trebuie trimise prin fax sau prin cineva copii dupa aceste adeverinte, catre spitalul care trebuie sa primeasca, pentru ca procedura sa fie completa. Este corect? Stie cineva exact?

Daca asa se procedeaza, putem trimite si scanat pe mail, sau prin fax, catre unul din apropiati, care le centralizeaza si are grija sa ajunga unde trebuie.

Si, stim cum se mai simte azi?

Ii dorim multa sanatate. Sa incercam cat mai multi sa-l ajutam cu asta.

In plus, pe fiecare dintre noi ne-a adus aici o pasiune comuna - motocicleta si tot ce implica ea. Pasiunea asta inseamna in primul rand curaj, dragoste. Aici suntem toti niste barbati (chiar si eu), n-o sa ne speriem tocmai de acul care-i duce viata lui Ariciu. Nu, domnilor?!

Ne vedem luni dimineata!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am interesat (am intrebat pe cineva care a organizat o campanie de donat sange) de greutate la fete. e, intr-adevar, 58. ceea ce nu se spune pe site e ca nu vei putea dona daca ai gauri de cercei si tatuaje facute in ultimile 6 luni. E posibil sa intrebe daca ai partener sexual stabil si daca nu, sa nu te lase sa donezi. de asemenea, daca esti gay si declari asta nu ti se va permite sa donezi. Cica unii doctori trec peste treaba cu dioptriile altii nu (la cei peste 6 e pericol de a se desprinde retina). ii intereseaza f mult pericolul infestarii cu hiv. de-aia orice gaura suplimentara ai avea vei fi suspect.

ps: aveti rabdare pt ca am inteles ca pe tantile alea de fac formularele le doare in cur de pacienti si daca li se scoala lor ca nu mai fac formulare la ora 11 .. atunci ori le iei de gat si le obligi ori pleci acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am interesat (am intrebat pe cineva care a organizat o campanie de donat sange) de greutate la fete. e, intr-adevar, 58. ceea ce nu se spune pe site e ca nu vei putea dona daca ai gauri de cercei si tatuaje facute in ultimile 6 luni. E posibil sa intrebe daca ai partener sexual stabil si daca nu, sa nu te lase sa donezi. de asemenea, daca esti gay si declari asta nu ti se va permite sa donezi. Cica unii doctori trec peste treaba cu dioptriile altii nu (la cei peste 6 e pericol de a se desprinde retina). ii intereseaza f mult pericolul infestarii cu hiv. de-aia orice gaura suplimentara ai avea vei fi suspect.

ps: aveti rabdare pt ca am inteles ca pe tantile alea de fac formularele le doare in cur de pacienti si daca li se scoala lor ca nu mai fac formulare la ora 11 .. atunci ori le iei de gat si le obligi ori pleci acasa.

Ce ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri Georgescu Mihai Costin (Ariciu) a avut un grav accident de moto in Bucuresti. El este internat la Spitalul Municipal si are mare nevoie de sange !!!! Poate sa primeasca orice tip de sange !

Se poate dona sange la centru de hematologie de pe str. dr.felix (institutul de hematologie) .

La Centru de hematologie programul e: L-V: 7,30-14.

Va multumesc !

Va rog sa nu stergeti topingul iar pt restu o masina ia taiat calea (se poate intampla oricui) !

p.s.

Pot fi donatori de s

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios cat avea la ora.....fara rautate...

BICA - PICA.......... ESTI CURIOS CIT AVEA LA ORA? ESTI RIDICOL... AICI SE VB DESPRE VIATA LUI ARICIU SI TU INTREBI " AT AVEA LA ORA?" CAT AVEA AVEA... NU CONTEAZA ASTA ACUM .. ESTI AFARA CAT UN BALCON.. DUPA TINE IN ORAS SE MERGE INCET CU MOTORUL NU E CA PE AUTOSTRADA..... DUPA CUM VEZI CHIAR DACA ESTI PROFESTOR IN MOTO INTALNESTI PROSTI SI PROASTE CARE DA PESTE TINE SI NENOROCESTE VIATA ... DUPA MOMENTUL ASTA DIFICIL O SA TI RASPUNDA SI ARICIUL ... MAI BINE .. E TARE SI O SA TREACA PESTE ASTA... """ CURAJ MIHAI !!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti mai bine sa ne canalizam energia catre a strange cat mai multi oameni doritori sa ajute maine si in zilele urmatoare, cat va fi nevoie. Cu totii ne facem griji, oameni suntem, si asa se incing spiritele mai mult decat e cazul.

Omul a intrebat, nu a dat cu parul.

Sa fim intelepti. Nu se stie, poate chiar el va veni maine dimineata sa faca asta pentru Mihai, in timp ce altii poate vor gasi altceva de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UPDATE IMPORTANT!!!!!

Tocmai m-am intors de la donare, deci informatiile sunt luate de la avizierele de acolo:

1) Se poate dona si cu carnetul de conducere, sau pasaportul daca nu ai buletin.

2) Greutatea minima este 50 nu 58.

3) Factorul eliminator pentru majoritatea este valoarea hemoglobinei (Una din fetele de acolo a fost eliminata din cauza asta)

4) La chestionarul ala comunist daca nu aveti probleme grave de sanatate (Hep A, B, C, D, HIV, Sifilis, alte boli transmisibile), daca nu ati facut recent vreun vaccin, si daca nu ati facut transfuzie de sange recent, nu raspundeti DA, pentru ca veti avea surpriza sa veniti acolo, sa stati o ora si ceva, si sa fiti respinsi pentru ca ati schimbat prietenul in ultimele x luni.

Orice alte informatii, dati mesaje aici ca raspund ASAP.

Later edit:

Cand ajungeti la primul cabinet spuneti pentru cine donati si la ce spital. Se va face o mentiune pe fisa. Dupa ce ati donat, in holul de sus de la etajul 2, la secretariat, (langa boxa nr. 2 de donare) intrati, dati carnetul de donator, si tanti de acolo va va scrie intr-un caiet. Daca mergeti mai multi, strangeti-va toti si intra unul singur sa dea carnetele de donator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am venit de acolo.te respinge la faza cu schimbatul partenerului in ultimele 6 luni...

Sfat pt cine se duce sa aiba grija sa nu mearga cu stomacul gol si sa bea multe lichide inainte si dupa.

CURAJ MOTORISTI CA NU E GREU----PT VIATA ARICIULUI !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

done ! :D (de la 7 la 10:30)

trebuie sa aveti la voi apa sau suc (pt ca aveti de stat) + boletin, wc lipsa, puteti sa mancati ceva usor de dim.

cand am plecat se facuse o lista de catre medici pentru cine sa donat ...

p.s. mie mi-au facut gargara ca am venit cu moto si numai pana la 11 sunt primiti cei care vor sa doneze !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o nota ceva mai vesela, fratilor... trebuie sa va paziti carca vreo... 70 de zile. Mai devreme de atat sa nu mai faca nimeni vreo buleala din asta majora ca nu are cine sa vina sa doneze.

Bafta tuturor si multa sanatate Ariciului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari tuturor celor care ati donat sange,ati oferit unor oameni o sansa la viata.din pacate eu nu prea sunt in stare zilele astea sa donez din cauza oboselii excesive dar cu prima ocazie cand o sa fie nevoie de sange si o sa ma simt bine donez fara probleme.

ar trebui sa facem periodic o astfel de actiune si sa donam pentru ca spitalele duc mereu lipsa de sange.in plus asa am putea sa schimbam parerea pe care multi oameni din rautate sau pur si simplu necunoastere o au despre motociclisti .e o simpla propunere dar cred ca ar fi printre cele mai eficiente de pana acum iar cu ceva publicitate la televiziuni si in presa ar putea iesi ceva foarte bun.

sunt foarte placut surprins sa aud ca deja vineri donasera 170 de persoane.daca ne-am strange o data 200-300 sa donam sange si sa incurajam lumea sa doneze ,sa incepem o astfel de campanie...cu siguranta am atrage atentia intr-un mod demn de lauda

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...