Mergi la conţinut

Ulei Comanda Ambreiaj Ktm - Sae 10 Biodegradable Hydraulic Oil


Recommended Posts

Salut tuturor

Se pare ca am ceva pierderi de ulei din sistemul de actionare al ambreiajului la KTM ul meu ( 450 EXC / 2003 ).

Am intrebat in stanga si-n dreapta, si se pare ca nu prea stiu oamenii despre ce e vorba...

Pe capac scrie:

MAGURA - use only mineral oil

In carte scrie :

If necessary add SAE 10 biodegradable hydraulic oil. ONLY USE SAE 10 BIODEGRADABLE HYDRAULIC OIL TO REFILL THE MASTER CYLINDER. NEVER USE BRAKE FLUID!

NEVER USE BRAKE FLUID NOR MIX BIODEGRADABLE HYDRAULIC OILS WITH MINERAL OILS.

Ce poate fi folosit pentru completare sau schimb ????

grigore07

Salut tuturor

Se pare ca am ceva pierderi de ulei din sistemul de actionare al ambreiajului la KTM ul meu ( 450 EXC / 2003 ).

Am intrebat in stanga si-n dreapta, si se pare ca nu prea stiu oamenii despre ce e vorba...

Pe capac scrie:

MAGURA - use only mineral oil

In carte scrie :

If necessary add SAE 10 biodegradable hydraulic oil. ONLY USE SAE 10 BIODEGRADABLE HYDRAULIC OIL TO REFILL THE MASTER CYLINDER. NEVER USE BRAKE FLUID!

NEVER USE BRAKE FLUID NOR MIX BIODEGRADABLE HYDRAULIC OILS WITH MINERAL OILS.

Ce poate fi folosit pentru completare sau schimb ????

grigore07

Chiar nu stie nimeni ? N-are nimeni o patzanie cu ambreiajul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei mineral magura varanta scumpa sau ulei ATF de servo sau cutie de viteze automata mineral varianta ieftina.

Daca iei ulei magura iti merge ambreiajul foarte bine dar o sa si curga ma repede, cu uleiul ATF o sa mearga mai greu dar ai avantajul sa curga mai putin si sa fie mult mai ieftin ( cumperi un liru si ai pt toata viata.... bine asta daca nu iti propui sa faci umbra pamantului prea mult :D )

Probema e ca poti sa dai bani pe setul de piston cu garnituri si tot sa iti curga la mine de ex se exfoliase camasa de la pompa ( un sistem foarte prost si ma bucur ca pe 2008 au pus ambreiaj brembo pe lichid de frana B) ) asa ca mai bine pui ulei ATF si faci muschi la deget

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei mineral magura varanta scumpa sau ulei ATF de servo sau cutie de viteze automata mineral varianta ieftina.

Daca iei ulei magura iti merge ambreiajul foarte bine dar o sa si curga ma repede, cu uleiul ATF o sa mearga mai greu dar ai avantajul sa curga mai putin si sa fie mult mai ieftin ( cumperi un liru si ai pt toata viata.... bine asta daca nu iti propui sa faci umbra pamantului prea mult :D )

Probema e ca poti sa dai bani pe setul de piston cu garnituri si tot sa iti curga la mine de ex se exfoliase camasa de la pompa ( un sistem foarte prost si ma bucur ca pe 2008 au pus ambreiaj brembo pe lichid de frana B) ) asa ca mai bine pui ulei ATF si faci muschi la deget

Cum e mai bine?;

- sa fac completarea cu ulei cutie de viteze automata mineral, peste cel existent in circuit,

- sau eventual sa golesc si sa inlocuiesc pe tot, cu acest ulei ( de cutie de viteze automata mineral ).

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e mai bine?;

- sa fac completarea cu ulei cutie de viteze automata mineral, peste cel existent in circuit,

- sau eventual sa golesc si sa inlocuiesc pe tot, cu acest ulei ( de cutie de viteze automata mineral ).

Multumesc mult

pune peste ca la mine nu a sughitat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune peste ca la mine nu a sughitat :D

Aceeasi faza am avut-o si eu, am ramas la mama dracu fara presiune in maneta (io aveam conducta ciupita).

Am luat de la un magazin d'ala penal cu piese auto, ulei mineral sae 10 biodegradabil, Romanesc, 6 sau 8 lei bidonul de un litru. A mers cu succes, mai greu un pic dar a mers mult timp.

So, daca nu gasesti, da-mi PM si-ti trimit eu intr-o sticluta, numai ca va trebui sa te deplasezi tu pana in Carrefour BZ la un magazin ca sa-l ridici personal.

P.S.: ambreiajul merge de minune cu ulei hidraulic de citroen d'alea vechi cu suspensii hidraulice (e verde).

Spor!

adi

0769.336.153

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Aceeasi faza am avut-o si eu, am ramas la mama dracu fara presiune in maneta (io aveam conducta ciupita).

Am luat de la un magazin d'ala penal cu piese auto, ulei mineral sae 10 biodegradabil, Romanesc, 6 sau 8 lei bidonul de un litru. A mers cu succes, mai greu un pic dar a mers mult timp.

So, daca nu gasesti, da-mi PM si-ti trimit eu intr-o sticluta, numai ca va trebui sa te deplasezi tu pana in Carrefour BZ la un magazin ca sa-l ridici personal.

P.S.: ambreiajul merge de minune cu ulei hidraulic de citroen d'alea vechi cu suspensii hidraulice (e verde).

Spor!

adi

0769.336.153

Multumesc mult Adi.

Si eu sunt din Buzau, si daca nu te superi, am sa-ti dau un telefon zilele astea.

Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 3 weeks later...

KTM recomanda utilizarea lichidelor de la MOTOREX, in consecinta se va utiliza numai Hydraulic Fluid 75. Costa 25 lei 100 ml. Iar la frane indiferent care utilizati DOT5.1 de la MOTOREX, costa 31 lei 250 ml.

NU puneti ATF la ambreiajele noi Brembo. In 2 zile va ataca(umfla mai exact) si va rupe toate garniturile din interior. Cost rerparatie aprox 50 euro.

Merge lichid frana DOT 5.1

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu are legatura vechi/nou.

Pur si simplu unele-s Magura iar altele Brembo...si in 2010 unele modele au MAGURA.

La Magura poti sa folosesti cu succes lichidul ala de la Citroen (LHM -cum a mai zis cineva mai sus) deoarece este este cel mai fluid dintre lichidele hidraulice (cel putin astea la preturi decente).

Daca-ti iei un bidon de LHM nu mai are rost sa amesteci, scurge tot fiindca o sa ai surpriza sa ai crocodili in lichidul vechi.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...