Mergi la conţinut

Cum Am Scos Lamaile La Munte :) ?


Recommended Posts

Weekendul care a trecut mi-a prilejuit o mare bucurie. Cu mandrie pot zice ca am avut prima iesire serioasa "in familie", in care am avut bucuria de a calatori alaturi de ambii mei copii, fiecare cu motocicleta proprie. Nu credeam ca o sa traiesc sa o vad si asta. Probabil e un semn ca m-am bosorogit de tot =)) Grupul a fost completat de doi prieteni, Lionofjudah si Ghita.

 

Nu a fost un traseu cine stie ce spectaculos, probabil l-au facut si multi altii, dar pentru noi a fost cel mai fain traseu: Petrosani-Obarsia Lotrului-Voineasa-Brezoi-Valea Oltului-Avrig-Cartisoara-Balea cascada si Balea lac-lacul Vidra-Curtea de Arges-Ramnicu Valcea-Targu Jiu-Petrosani. Nivelul de dificultate poate fi ridicat nitel de un detaliu: cu o singura notabila exceptie (ilustra-mi persoana :D ) toti participantii sunt in primul lor sezon motociclist, in ciuda experientei rutiere cu alte categorii de vehicule.

 

Nu sunt cine stie ce multe de povestit, in afara de faptul ca a fost o minunatie de plimbare, de care ne-am bucurat in fiecare moment. Vremea a fost exemplara, si a avut rabdare sa astepte cu ploaia pana dupa ce am ajuns acasa(la o ora dupa sosirea la Petrosani a inceput sa ploua) Pentru ca mi-am uitat cuvintele acasa, si pentru ca Transfagarasanul e cunoscut majoritatii noastre, las pozele sa nareze cele 2 zile faine de care am avut parte. Cine stie, poate reusesc sa arat o fateta inedita a unui traseu arhicunoscut.

 

Poza de grup cu motoristi la inceput de drum, Pe fundal ne vegheaza Parangul Mic. De la stanga la dreapta Ghitza cu GS500, Fiica-mea cu Kawa EL250, eu cu un Kawa Tengai, baiatul cu Domi 650 si Lionofjudah si CB500-le.

DSC_0079.jpg

 

 

Motociclista-rockeritza cu cruiser EL250+ o pereche de manusi poe masura. Negru cu ROZ!!!! =))

DSC_0094.jpg

 

DSC_0099.jpg

 

Un scurt check la Dominator

DSC_0088.jpg

 

Lenea doamna mare! Incerc sa beau fara sa dau casca jos. Mi-a mers.

DSC_0086.jpg

 

Lacul de acumulare Malaia (cred) aproape de Brezoi+fotograful Ghitza

DSC_0095.jpg

 

A sosit ora pranzului. Am oprit la motelul de la intrarea pe Transfagarasan dinspre Sibiu. Un loc superb pe mal de apa, cu o mancare beton. Il recomand cu caldura. Nu ratati fasolea cu ciolan :D

DSC_0106.jpg

 

DSC_0109.jpg

 

asteptand potolul

DSC_0104.jpg

 

motoarele ne astepata cuminti. Pe fundal sunt niste nuntasi.

DSC_0111.jpg

 

in departare deja se vad varfurile Fagarasului

DSC_0117.jpg

 

La Balea cascada

DSC_0132.jpg

 

DSC_0135.jpg

 

DSC_0136.jpg

 

Cativa kilometri mai sus de Balea cascada, la Poarta Genistilor

DSC_0146.jpg

 

DSC_0147.jpg

 

DSC_0154.jpg

 

Incet ne apropiem de Balea lac, iar in spate privelistea e superba. E prima oara ca urc Transfagarasanul si nu ma ploua pana la piele.

DSC_0164.jpg

 

DSC_0158.jpg

 

DSC_0159.jpg

 

De notat ursuletul roz de pe bagajul rockeritzei inraite =))

DSC_0163.jpg

 

Lacul Balea

DSC_0185.jpg

 

DSC_0191.jpg

 

DSC_0192.jpg

 

Apusul de soare pe Balea lac e unic.

DSC_0199.jpg

 

DSC_0204.jpg

 

DSC_0217.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stat decat vreo ora acolo, apoi am decis sa cautam loc de campare mai la vale, unde frigul nu ajungea chiar pana la oase.

DSC_0223.jpg

Ma las rasfatat de ultimele raze de lumina. Intunericul se lasa incet... deh, e aproape toamna deja

DSC_0230.jpg

DSC_0236.jpg

Oare facem haz, sau chiar am arams blocati in pozitia asta dupa aproape 300 km?

DSC_0242.jpg

O ultima poza inainte de a pleca spre Vidra

DSC_0243.jpg

La Vidra era deja bezna

DSC_0248.jpg

DSC_0250.jpg

Dupa ce am ratat o multime de locuri de campare, dupa ce am cautat islazul facand offroad mediu spre hard in miez de noapte, in sfarsit am dat de un camping care ne-ar fi permis sa ne punem corturile. Taxa: 30 lei ca sa punem cortul, tot 30 lei casuta. Ce credeti ca am ales? Primul lucru dupa ce ne-am asezat: ca un tata denaturat ce sunt, mi-am indemnat copiii sa se ocupe de cel mai important detaliu al serii, berile :D

DSC_0258.jpg

Am dormit ca bebelusii, iar dimineata ne astepta un peisaj superb

DSC_0263.jpg

Peisaj cu casuta si enduroaice

DSC_0265.jpg

Drumul de la Curtea de Arges pana acasa nu a fost atat un motiv de poze, cat un motiv de desfatare. Asfalt bun, drum nu foarte aglomerat, o placere sa arzi benzina pe un asemenea drum. Am doar cateva poze la unul din punctele de regrupare, aproape de Dragasani.

DSC_0268.jpg

DSC_0270.jpg

DSC_0272.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cuvinte sa spun ce fain a fost tot. Un traseu de milioane, niste tovarasi de drum pe masura. Probleme putine, desi unele au avut potential urat: la Curtea de Arges era sa fiu troznit de un Jeep condus de o tanti, care a decis ca trebuie sa plece de pe loc in timp ce intram in benzinarie, tot in Curtea de Arges o alta tanti cu copil mic pe bancheta fatza a decis sa ne taie calea atat noua cat si masinilor care veneau de pe contrasens, intre Valcea si Targu Jiu un VW era sa-l darame pe fi-miu cand a plecat de pe loc fara sa se asigure... cateva depasiri de pe contrasens care ne-au facut sa strangem putin din bucutze... dar grosso modo a fost bine si ne-a mai calit pentru traficul mioritic.

Inca ceva chestii hazlii: pe soselele sibiene am gasit doua reclame care m-au facut sa rad de nebun - un banner al unei fabrici de mobila numita "La Recamer", si o inscriptie facuta cu bidineaua pe o cladire la capat de sat care oferea "servicii funerale". Traim in Romania, si uneori poate fi si bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca tu ai fost singurul cu lamaia afisata, au mai fost inca trei participanti aflati la primul sezon moto, desi au carnete de peste un an. Ca o mica picanterie, singurul cu un mic incident am fost tocmai eu, "experimentatu". La prima oprire de poze, unde am facut fotografia de grup, incercand sa ma intorc in sa ca sa ma asigur ca nu a ramas nimic in urma, am provocat un mic balans motocicletei care statea pe loc. Magaoaia trecuta de 200 kile cu bagajele pe ea a decis ca vrea pe jos, iar eu am reusit doar sa ii incetinesc alunecarea, dupa care am tras ca un erou de ea ca sa o fac verticala iar. Am reusit sa indoi nitel levierul schimbatorului, asa ca am mai avut nevoie de cateva minute si de sculele lui fi-miu ca sa pot pleca mai departe. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos :) trebuia sa te lauzi preventiv si poate ne vedeam pe drum :P

si zi detalii :D cum e cu gs----u si choperu pana la balea ? :D

p.s. ai postat la sectiunea grasita :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postarea motobrandului imi aduce aminte de o regula de aur: sa te fereasca sfintii de prieteni, ca de inamici stii sa te feresti singur :D Noroc ca, barbat fiind, e suficient sa fiu in pic mai fain ca dracu', si oricum nu intentionam sa ma insor cu Brandu, ca sa imi pese daca ii plac sau nu. In rest, multumim pentru cuvintele de apreciere.

Cornholio, iti raman dator daca imi dai un loc mai bun de postare, ca mie mi-a scapat. E si eu om :D

Cele 3 motoare de strada(CB, EL si GS) au avut zero probleme cu traseul. E totusi asfalt, ba in majoritate traseul e ca in palma. Eu am mai fost pe Transfagarasan cu EL-ul acum vreo 2-3 ani, atunci aveam toate bagajele pe el si o avea si pe fiica-mea pasager. Nu am avut nici o problema nici atunci, chiar daca la vremea aia partea argeseana era plina de gropi. Apropo de trasee, CB-ul si Lionofjudah au deja si o Transalpina la activ, iar acolo e mult mai complicat cu streeturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showforum=135 postul aici sau aici http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showforum=132

si intrebam de traseu pt ca toata vara am vrut sa merg sa vad balea si prietena imi sarea in cap ca nu mergem pt ca nu mai avem enduro :P dar se pare ca se poate binemersi cu street :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showforum=135 postul aici sau aici http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showforum=132

si intrebam de traseu pt ca toata vara am vrut sa merg sa vad balea si prietena imi sarea in cap ca nu mergem pt ca nu mai avem enduro :P dar se pare ca se poate binemersi cu street :D

noi doi discutam acasa :P .

zoli, sincer si foarte sincer, dincolo de frumusetea peisajului, mi se pare extraordinar ca ai fost acolo cu copiii tai motociclisti :smile:, toti trei pe motociclete. la cat mai multi km impreuna va doresc! :smile:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru iesire Zoli.. :)

Cred ca te simti tare mandru sa mergi cu cei 2 ai tai...

Cred ca si ei sunt la fel de incantati. Spun asta pentru ca pentru mine e o bucurie sa merg cu tatal meu. O sa postez si eu in curand ultima plimbare ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postarea motobrandului imi aduce aminte de o regula de aur: sa te fereasca sfintii de prieteni, ca de inamici stii sa te feresti singur :D Noroc ca, barbat fiind, e suficient sa fiu in pic mai fain ca dracu', si oricum nu intentionam sa ma insor cu Brandu, ca sa imi pese daca ii plac sau nu. In rest, multumim pentru cuvintele de apreciere.

Cornholio, iti raman dator daca imi dai un loc mai bun de postare, ca mie mi-a scapat. E si eu om :D

Cele 3 motoare de strada(CB, EL si GS) au avut zero probleme cu traseul. E totusi asfalt, ba in majoritate traseul e ca in palma. Eu am mai fost pe Transfagarasan cu EL-ul acum vreo 2-3 ani, atunci aveam toate bagajele pe el si o avea si pe fiica-mea pasager. Nu am avut nici o problema nici atunci, chiar daca la vremea aia partea argeseana era plina de gropi. Apropo de trasee, CB-ul si Lionofjudah au deja si o Transalpina la activ, iar acolo e mult mai complicat cu streeturile.

noi vrem sa mergem pe transfagarasan cu motoare sport.cum e drumul de sus spre curtea de arges?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...