Mergi la conţinut
bok

Accident destul de rau, fara morti,din fericire!

Recommended Posts

Deci!

Incep postul meu cu "deci", deoarece-l consider ca o concluzie a multor ani de moto, cu toate ca ceeea ce va voi povesti s-a intamplat relativ recent.

Am ezitat o perioada sa scriu , probabil din rusine dar cum sper ca cineva care citeste aceasta tema sa aiba ceva de inavat , iata..........:

In perioada expozitie moto de la Bucuresti din aprilie, ma indreptam calare pe Honda mea de peste 200 kile de la Bacau catre Bucuresti. Dupa ce am parcurs aprox 200 km fara probleme(ca de alte atatea ori !), in Buzau , m-am hotarat sa alimentez brusc, ca sa nu mai trebuiasca sa ma invart prin Bucuresti dupa benzina.

Am redus viteza cu frana spate si fata , dupa care am luat viraj dreapta catre peco.

Tin sa va spun ca NU aveam viteza, NU eram in franare(am luat mana si piciorul de pa frana in viraj, de!, nu e prima oara!), NU am facut nimic mai deosebit de ceea ce fac intotdeauna. Singura problema a fost ca pe jos era pietris (IN INCINTA UNUI PECO DE RENUME!!!) si...........fara sa-mi dau seama m-am trezit ca in loc sa vad pompele la care ma uitam din mers am vazut asfaltul. Totul s-a intamplat atat de repede incat si acum cand ma gandesc , stiu ca nu as fi putut redresa motorul sau evita accidentul(incidentul).

Urmarea a fost ca am cazut pe partea dreapta si cu motorul de 200 si ceva de kile peste mine, mai exact peste piciorul meu drept.

Am chemat in ajutor pe doi baieti de acolo care au ridicat motorul de pe mine, si care binevoitori s-au oferit sa ma ajute sa ma ridic.Fac o mica paranteza si va spun ca datorita meseriei mele (sunt medic),mi-am dat seama ca la picior treaba este cam naspa si am preferat sa raman pe jos nemiscat pana la venirea salvarii. Salvarea a venit foarte repede (felicitari orasului BUZAU), si mi-a fost imobilizat piciorul dupa care am fost transportat la Urgenta.

Urmarile cazaturii au fost grave : 7 (sapte) fracturi la picior in zona gambei drepte si a labei piciorului drept. Una cominutiva (osul era faramat in bucati), 2 sinusoidale in treimea inferiaora a tibiei, si 4 fracturi cu deplasare la 4 metatarsiene. A urmat o operatie complicata la Spitalul Militar Central Bucuresti iar in final am in picior o tija de titan de 34 cm in tibie , 2 suruburi , si inca alte 4 tije in laba piciorului. Va urma o perioada lunga de recuperare , probabil inca vreo 2 operatii . Deocamdata stau in casa , nu am voie sa pun piciorul in pamant inca vreo cateva luni si ........ cam atat.

Acum trag concluziile: - DACA NU AVEAM PROTECTII LA COATE , UMERI SI GENUCHI , URMARILE AR FI FOST MULT MAI GRAVE. DACA AVEAM PROTECTII SI LA TIBIE SI CIZME CU PROTECTII URMARILE AR FI FOST MULT MAI MICI.

Atunci cand am platit 200 euro pe o geaca spidi cu protectii coate, umeri , coloana mi s-a parut ca am dat cam mult, dar credeti-ma , acum multumesc lui Dumnezeu pt inspiratia de a cumpara acea geaca, mai ales cand am revazut geaca care este facuta praf in zona protectiilor de la mana dreapta. Mana in schimb a scapat nevatamata. La fel si genunchiul care era protejat de un pantalon spidi cu protectii dure. Deasemeni si casca pe care am dat o gramada de bani de la Louis , a facut fata impactului. Este botita , dar capul meu- NU.

Stau si ma gandesc daca as fi fost cu 5 min mai destept si as mai fi alocat inca 200 euro si pt cizme, probabil ca situatia ar fi fost alta........Dar am considerat ca cizmele moto sunt doar pt fitze. Ei,bine, dragi colegi, nu e asa.

Cer scuze pt lungimea mesajului, dar stau in casa de ceva timp, si voi mai sta inca mult, asa ca scriu .............. :read:

PS- NIMIC NU ESTE PREA SCUMP PT SIGURANTA PERSONALA , VA ROG, INVESTITI IN PROTECTII DE CALITATE, SI ASA ANUL ASTA A INCEPUT DESTUL DE SINISTRU.............

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica! Ai de tras...stii si tu...

Ai grija cu atrofierea muschilor pt ca-si revin greu, ti-o spun ca fost sportiv...

:beer:

Link la postare

Urata deznodamant pentru o cazatura atat de banala!

Probabil ai accelerat usor sau pur si simplu aderenta a fost atat de mica incat nu te-a putut tine pe viraj!

Si eu am cazut cam la fel in fata garajului, dar ca norocul ca m-am ales doar cu o luxatie a degetului mare de la picior.

Insanatosire grabnica si fara sechele!

Link la postare

nu stiu cum e la sportivi dar eu am avut doua luni piciorul in ghips, cu o singura operatie ca sa imi indrepte peroneul, si cand am dat ghipsul jos, piiorul arata ca o mana (ca grosime) iar muschiul nu prea exista .....ideea este ca am facut sport, gimnastica, (nimic obositor) si in 6,7 luni nu se mai vedea nici o diferenta, iar acum nici nu mai est evrba de asa ceva (4 ani au trecut) .....nu stiu daca sportiv fiind te recuperezi, dar eu, om obisnuit nu simt nici o diferenta .....acum vad si de ce nu ai fost la salon, unde m-am uitat dupa un transalp ....insanatosire grabnica, si legat de echipament, in momentul de fata eu am un ij, si daca dau 500 euro pe protctii , fac mai mult decat echipamenutul ..stiu ca trebuie dar .....

oricum in sanatosire grabnica, si cat mai repede pe doua roti .... daca aveai "norocul" sa se intample in strainatate, poate ca acum aveai si despagubiri de la benzinaria respectiva ....

stiu ca nu te incalzeste, dar in bucuresti am vazut o cifa ce transporta beton, si din ea picura ciment, asa ca acum , pe bulevard sunt moturi de ciment ....

sanatate multa

Link la postare

Insanatoshire grabnik shi felicitari pentru k te-ai hotarat sa scrii acest mesaj!! Nu e nici o rushine ceea ce tzi s-a intamplat;se putea intampla oricui.

Te salut cu respect shi sa auzim de bine!!

Link la postare

Asa e!....degeaba ai viteza mica daca un motor cade peste tine..oricare ar fi el...Gata! imi iau cizme, pantaloni, etc...chiar daca arat caraghios pe enduro al meu..si ma kok de caldura....sa rada lumea cat o vrea!

Link la postare

INSANATOSIRE GRABNICA !Multam pt sfaturi.Sa stii ca imi parea rau ca am dat 122 e pe o pereche de cizme speed.Acum ma duc si la paine echipat si se uita lumea ca la ozn-uri.

Link la postare
Oaspete Vulvixxx

Insanatosire grabnica, iti revii tu si le arati tu cine e mai tare.

Link la postare

Ma bucur ca ai decis sa povestesti ce ai patit.O sa-i listez sotului meu "patania" ta, deoarece nu prea poarta echipamentul adecvat (chipurile este prea cald,sau sunt incomode ghetele).Si poate incidentul tau o sa-i dea de gandit.Sper sa te faci bine cat mai curand .

Link la postare

bine ca nu a avut un final tragic si sper ca ai ramas un biker si nu iti e frica prea tare de motoare ( din cate stiu orice cazatura iti provoaca frica!) drum uscat si fara incidente !! :red:

Link la postare
bine ca nu a avut un final tragic si sper ca ai ramas un biker si nu iti e frica prea tare de motoare ( din cate stiu orice cazatura iti provoaca frica!) drum uscat si fara incidente !! :red:

<{POST_SNAPBACK}>

da orice cazatura iti provoaca frica...yo am avut una pe sina de tramvai dupa ploaie si a fost cam urata...operatie la genunchi...taietura deskisa pana la rotula...rotula zgariata...acum dupa 1 luna de zile tot am probleme...am lichid...ligamentul de la rotula rupt...o sa am o operatie peste ceva timp din cate am inteles...si cam atat...dar vreau sa va spun...k acum de cate ori vad sina de tramvai...imi sare inima din piept...insa cand sunt pe motor...uit de tot :) poate sunt si putin cam nebun..dar altfel nu se poate :)

Link la postare

salut Bok....acum cum te simti?..esti recuperat cat de cat?

:shok: urat a cazatura ai tras..imi aduc aminte cand faceam scoala de soferi..cam am alunecat cu motorul pe care invatam...deh..faceam opturile pe asfalt vechi, ros tot si cu pietricele...

noa..sper ca esti in regula acum dupa atata timp..take care

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.