Mergi la conţinut

Independent Product Review


Cesar

Recommended Posts

Asta iarna aveam planuri sa ma apuc de mers la curse. Mi-am facut planuri ca tiganu' si am apucat doar sa merg la cumparaturi. Am luat o pereche de Vortice de la Honda Romania. Peste cateva luni aveam sa-mi dau seama ca m-am grabit. La targul moto din primavara erau cu 30% reducere. Le-as fi luat atunci deci cu maximum 950 de lei. M-am ofticat o dupa amiaza intreaga :schmoll:

Recunosc, nu le-am purtat pana acum decat de 3 ori. Prin oras merg cu niste ghete scurte si drumuri lungi am apucat sa fac doar doua sezonul asta si le-am luat o singura data. Carevasazica le fac o evaluare pana nu incep sa puta.

Producatorul spune ca sunt facute din LORICA. Nu stiu ce este dar primesc prompt explicatii de pe mai multe situri (la momentul cand ma interesam desigur) ca e un material sintetic bazat pe rasini si micro-fibre. Haitec, ce sa mai.... dai banii si esti incantat ca esti in varf. Partea proasta era ca atunci cand citeam despre ele, nu le gasisem nicaieri ca sa le pipai sau sa le probez. Abia dupa anul nou le-am gasit la Honda.

Dupa cum va povesteam, dupa ce am aflat ca le gasesc la Honda, intr-o sambata mi-am facut timp sa ma duc sa vad si sa probez.

Prima impresie - arata interesant si sofisticat, poate chiar prea sofisticat. Parca aratau mai bine in fotografiile de pe net, ma cam enerveaza talpa aia gris dar nu comentez in fata tipului care mi le scoate din cutie.

post-3250-1252317799_thumb.jpg

Bineinteles ca nu stau pe ganduri si vreau sa-mi bag piciorul in cizma. Nu e posibil, ma uit la toate sistemele ca gaina-n lemne. Trebuie sa cer ajutor. Mi-e cam rusine... "Ma ajuti te rog? Eu n-am mai purtat SIDI, doar Alpine." "Sigur, iti arat imediat" vine raspunsul. Ma asez pe canapea si urmaresc operatiunea.

post-3250-1252318145_thumb.jpg post-3250-1252318145_thumb.jpg post-3250-1252318197_thumb.jpg

Cizma asta are mai multe sisteme de inchidere decat toate broastele de la usi pe care le am eu in casa. Uau! Ma gandesc insa ca atatea subansamble pot sa cedeze rand pe rand sau mai multe odata si n-as fi prea bucuros in calitate de "propitar". Dupa ce e desfacuta, cizma arata ca un bostan zdrobit.

post-3250-1252318442_thumb.jpg

Bag piciorul in ea. Cerusem 45. E stramta. Imi aduc aminte de LORICA si haitec. Ma mai gandesc o secunda. Ha! Cizma asta sigur nu se lasa, nici calcaiul supra-ranforsat nu cedeaza deci imi iau un numar mai mare. Doamne, de abia imi iese pe gura "vreau 46"... Vine, 46, tipul care ma incalta si ma descalta nu e deloc surprins. Desface iar cizma, bag piciorul. Vine putin de tot larg talpa dar n-am apucat sa ma inchid. Mai am de asteptat. Il rog pe vanzator sa faca el operatiunea, mie imi e putin frica, si pe buna dreptate. Sistemele de prindere au cate 4 carlige din plastic tare care culiseaza pe un fir de nylon si strangerea se face cu o rotita cu clicket care are o cheita ce se ridica si apoi se apasa la loc. O parchie mica pe care apesi cu degetul elibereaza clicketul si firul de nylon se slabeste. Vanzatorul insa nu prea stie ce-i cu rotitele si reuseste sa rupa una. Imi pare rau pentru el, e cam nemultumit dar .... eu am respectat procedura. :D Pana la urma strang cizma si ... uimire: pot sa o ajustez asa cum vreau in trei locuri diferite, laba piciorului, articulatie si tibie. Genial! As vrea sa-l cunosc pe cel care a proiectat incaltamintea asta atat de sofisticata care ma face sa zambesc tamp.

Le-am cumparat saptamana urmatoare si intre timp am reusit sa invat sa ma incalt cu ele. Recunosc, doar boots-ii de snowboard cer mai mult efort la incaltat.

Cizmele astea sunt pline de accesorii si "functii" pe care le-am descoperit in parte dupa ce le-am cumparat:

Doua randuri de aerisiri active care se pot obtura daca e prea frig

post-3250-1252319131_thumb.jpg post-3250-1252319169_thumb.jpg

Aerisirile din varful cizmei functioneaza excelent, le-am simtit la drum lung si la un moment dat le-am si inchis. Mai exista si doua deasupra calcaiului acoperite cu plasa metalica care arata cam bine :P

post-3250-1252319256_thumb.jpg

In plus, sistemele de strangere fac toti banii. Sub acestea se afla o cizma relativ tipica, are fermoar si arici pana la jmatatea inaltimii.

Ce-ar mai fi de spus:

toate suruburile care se gasesc pe cizma se pot desface si fixeaza sub-ansamble care se pot inlocui. Exista chiar si o portiune din talpa care se poate inlocui atunci cand este foarte tocita, dar si protectiile de tibie si calcai.

post-3250-1252319400_thumb.jpg post-3250-1252319443_thumb.jpg post-3250-1252319466_thumb.jpg

Spre rusinea mea am reusit sa le port prea putin iar de curse nici nu mai pomenesc. Poate reusesc sa ajung acum in septembrie la Panonia dar fara sa particip. Dar au facut un drum pana la mare si inca vreo doua drumuri mai scurte dintre care unul prin oras.

Ce-ar fi de zis. In primul rand este o varietate larga de posibilitati in care poti sa ti le strangi. Poti face lucrul asta chiar diferit intre cele doua picioare si e tare destept pentru ca la stangul ai nevoie mereu de mai multa mobilitate decat la dreptul. Dupa ce le porti o data stii sigur cum sa ti le strangi, stii exact de ce ai nevoie si, fata de alte cizme, poti sa o faci. In al doilea rand ventilatia: daca frig afara, adica sunt 20 de grade sau chiar sub cred ca trebuiesc inchise sau veti avea probleme cu degetele, atat de mult aer intra prin varful cizmei. Per total o pereche de cizme geniale pentru ture lungi si cred ca si pentru curse. Dar nu atat de geniale pentru oras. Odata ce te-ai dat jos si incepi sa pasesti ar fi bine ca legaturile sa nu fi fost fixate prea strans in prealabil. Un alt dezavantaj ar fi amprenta calcaiului care e destul de ingusta si la un semafor cand am pus piciorul jos, m-am dezechilibrat si era sa ma duc jos. Recunosc, asta e 99% prostia mea. Am pus de-atunci incolo ambele picioare. Apoi, daca puneti des piciorul jos, se vor toci acele sectiuni "replaceable" care nu sunt tocmai ieftine de inlocuit.

Se ingrijesc foarte usor, avand in vedere ca nu-s din piele - putina apa calduta cu detergent si sunt aproape ca noi.

Concluzia:

Un produs foarte specializat care poate fi inlocuit cu succes si fara regrete de alta cizma mai putin pretentioasa. O cizma cu posibilitati nenumarate de reglare a tensiunii, rigiditatii si mobilitatii - exact lucrulc are o face geniala. Calitate excelenta de manufacturare si un look cool. Cei cu pretentii mai mari si buget generos le pot alege cu incredere dar vor avea aceleasi probleme in oras pe care le-am descris eu. Astea nu dispar cu SIDI Vortice in picioare, orice ai face.

Sfaturi:

Nu aruncati cu banii decat daca stiti ca asa ceva este lucrul de care aveti nevoie - chiar si la oferta sunt destuld e scumpe. Daca va hotarati sa le cumparati insa, mergeti si le probati. Exista posibilitatea sa cumparati online dar nu se stie daca nimeriti masura, mai ales daca n-ati mai avut SIDI.

post-3250-1252318170_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...