Mergi la conţinut

vreau un sfat


sogard

Recommended Posts

"moarte sigura cu cobra, dar mai sigura cu mobra " :scooter:

zicea un proverb, (glumesc )

eu zic ca n-are rost un motor asa mic , din cele 2, hoinaru e mai nou aparut, dar..............eu zic ca nu se merita ... parerea mea :beer:

si eu sunt incepator si la recomandarea prietenilor am luat un ij planeta 5, si nu-mi pare rau deloc,dimpotriva :punk:

sper sa-ti iei ceva fain pana la urma ... multa bafta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mers, in spate pe o mobra veche ..... ce sa spun ...super viteza, numai ca aveam timp sa dau si din picioare....are 50cm3 si e anemica in comparatie cu un ij de 28 de cai ... e motoreta pentru pescari si oameni car enu vor motor vor o mobilitate de distanta mica ...

daca vrei ceva cu care sa mergi maxim 70, si asta singur, si sa te plimbi 3,4,10 km pe la tara merge ....dar daca vrei motor orienteaza-te spre ceva mai tare, si de capacitate mai mare ..

sfatul meu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult pt sfaturi dar ma gandem ca o mobra sau un hoinar e mai usor de intretinut si consuma si putin eu daca am sa cumpar un dinasta o iau pt a pleca la mare in fiecare sarfsit de saptamana.as ajunge pana la mare, eu sunt din galati iar pana pe litorar sun vreo 200 si ceva de km

AS FI INTERESAT SA ACHIZITIONEZ O MOBRA SAU HOINAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar ........vezi tu, nu cred ca ai sa poti sa te abtii ,la drum intins, sa-i dai in goarna cat mai tare ( ca e motor de 50cm si o sa -l turezi ca sa mearga cat de cat) si cu consumul tot o sa te duci spre 4. crede-ma ca a avut un prieten o mobra si o forja, pleca pe o roata ....si consumu se ridica in conditiile astea in oras la 4 chiar.... pe cand la o motocicleta ai 4- 4,5 la drum intins dar....... ai taticu', rezerva de putere :D

iti dau un exemplu planeta 5 de 350 cm ia 4, 4 juma, la suta la drum intins

gata ....

numa bine, si mergi la mare si pt mine vara asta... :banana: io nus dac ajung....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre astea doua hoinar, de departe. insa vrei sa iti spun ceva, eu cred ca daca te ducu cu prapanta sau cu mobra tot una. de ce nu dai si tu un ochi pt un IJ sau stiu eu o JAWA un minsk ceva de genu. las-on colo de mobra. vrei tu sa faci 200km la saptamana pai o epuizezi de tot. ii storci toata vlaga.

daca nu ai decat astea doua optiuni, fie mijloace tehnce fie materiale, eu zic un hoinar. insa daca departajarea sau ma rog criteriile tale sunt consumul si intretinerea... eu zic sa te mai gandesti, ca nu merita un motor asa de mic. o sa vezi ca o sa te manance palma si o sai dai gaz si osa fii dezamagit sa vezi ca ea face ca un leu si 15 bani si u ai 65 68 km/h.

sfat, inainte sa o iei, roaga-l pe proprietar sa te plimbe un pic, si vezi asa ce impresie iti faci?

oricum ar fi, scrie si tu cand te-ai hotarat sau ti-ai luat , si zi-ne ce ai luat si cum ti se pare.

toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult pt sfaturi dar ma gandem ca o mobra sau un hoinar e mai usor de intretinut si consuma si putin eu daca am sa cumpar un dinasta o iau pt a pleca la mare in fiecare sarfsit de saptamana.as ajunge pana la mare, eu sunt din galati iar pana pe litorar sun vreo 200 si ceva de km 

AS FI INTERESAT SA ACHIZITIONEZ O MOBRA SAU HOINAR

<{POST_SNAPBACK}>

200 si ceva de km?

eu zic ca nu ajungi(doamne fereste), si stai pe margine si te uiti la ea ca s-au spart segmentii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor ma-ti hotarat renunt nu imi mai iau

am gasit un BOCHOD-3M motor rusesc de 175cm3 prinde max 140km/h si consuma 4% la pretu de 5.000.000lei cu acte in regula

ce ziceti e bun?

ce parere aveti despre motor eu am facut niste ture cu ea azi si mia placut

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bun decat celelalte si nu prinde 140 nici daca il rogi ....parerea mea ..eu am jupiter 5 si a luat 140 si ceva dupa c eam modificat pinioanele (am pus de 22 in loc de 17) dar nu mai are demaraj in oras..

este bun, uncilindru, si am vazut ca se mai si gasesc piese ....ete de departe mai bun decat mobra.....mobra este buna cand vrei sa mergi intr-un sat sa iei paine, dar nu sa faci drumuri lungi cu ea ..

acum nu vreau sa te dezamagesc dar cu orice motor in 2 timpi si comunist o sa mai faci pauze pe drum sa se raceasca ...

oricum bafta si ai grija sa fie bun din punct de vedere tehinc .....numai bine ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei economic si ieftin iti iei minsk sau voshod 3m, daca mai ai ceva bani iti iei etz. toate astea au consum in jur de 3. minscul undeva la 2 jumate. si sunt foarte fiabile.

pentru drum lung cu pasager iti trebuie etz sau ij planeta sau un ij 56 pus la punct (neparat un singur piston).

ijurile consuma intre 3 si 5 la suta pe drum intins.

Nu lua mobra sau hoinar. consuma tot in jur de 3 si intretinerea te costa muult mai mult, ca se strica mai des si piesele sunt foarte scumpe. E mai ieftin sa iei alta decat sa repari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...