Mergi la conţinut

Arhivat

Acest topic este acum arhivat şi este închis viitoarelor răspunsuri.

Cesar

vand Daca Vrei Sa Nu-Ti Moara Bateria

Recommended Posts

Pot sa aduc Optimate 4, un produs inovativ ale carui date tehnice le gasiti aici:

http://www.tecmate.com/optimate4_detail.php

Un review de incredere gasiti aici:

http://www.webbikeworld.com/r3/motorcycle-battery-charger/optimate-4/

Eu il folosesc deja de un sezon si jumatate si garantez ca face exact ce spune.

post-3250-12574994793142_thumb.jpg

post-3250-12574994793142_thumb.jpg

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti interesat cauta-ma:

YM bcesar16

Daca nu-ti place Optimate iti pot aduce altceva care e teoretic mai bun dar si mai scump.

Vine iarna si va puneti motocicletele la "culcare" :thumbsup:

Link la postare

Engleza mea de balta nu imi permite sa inteleg ce poate si ce face minunatzia asta...

Este un fel de redresor sau este ceva care sta montat in permanenta pe baterie ca sa o mentina in anumite performante?

Poate inteleg mai bine o descriere in cateva cuvinte romanesti.

Multumesc.

Link la postare

Ei bine, iti zic eu ce face pentru ca o cunosc de doi ani.

Este un redresor si in acelasi timp dispozitiv care poate fi lasat pe baterie permanent - li se mai zice si battery tender - asta inseamna ca in perioadele lungi cand nu mergi pe motocicleta poti sa o lasi la incarcat pe timp nedefinit. Optimate nu iti strica bateria prin supra incarcare. O tine incarcata la nivelul maxim, adica exact unde trebuie sa fie tinuta pentru a nu se deteriora prin sulfatare.

Daca ai un garaj e cu atat mai simplu sa folosesti dispozitivul - montezi cupla care poate ramane pe motocicleta si cand lasi motocicleta in garaj conectezi Optimate la baterie si nu-ti va afecta electronica motocicletei. Daca nu ai garaj, dai bateria jos in perioadele mai lungi cand nu mergi.

Eu il am de doi ani si am pastrat cu el o baterie Yuasa noua. In doi ani nu am avut probleme cu bateria - asta e singura mea constatare.

O ultima observatie: nu este potrivit pentru baterii de masina foarte descarcate pentru ca nu are curent de iesire mare - e limitat la 0.8A - si le incarca destul de greu dar e foarte bun la bateriile de motocicleta.

Functii:

Incarcare

Recuperare baterie

Desulfatare

Testare\Incarcare

Mentinere pt perioade indelungate

Are siguranta pe cablul de alimentare si functie care semnalizeaza conectarea inversa la baterie.

Pentru orice fel de nelamuriri puteti sa ma contactati.

Link la postare

Acum si oferta la Yuasa pe langa Optimate :D

La pachet ofer si toate instructia necesara revitalizarii bateriilor aproape moarte, dupa 5 ani de experienta fix in domeniu.

Cine nu invata plateste din buzunar :biggrin:

Link la postare

Acu se gasesc pe toate drumurile si eu nu ma mai chinui sa le aduc la pretul cel mai mic si castig minim.

Cand le aduceam eu si habar n-aveau ce inseamna ii interesa sa cumpere de unde e mai ieftin :D

Link la postare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.