Mergi la conţinut

Honda V 5 Si Alte Provocari...


Excalibur

Recommended Posts

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Daca la auto cel mai mare succes l-au avut cu motoarele 6 in linie, surclasand orice alta marca macar la capacitatile de 3000cmc si 2500cmc in special pe diesel-ul common-rail, s-ar preconiza un succes proportional cu aceasta si la moto :new_russian:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda v6 pe benzina?......nu prea cred, eventual prezentul, pt ca stiu ca motorul acesta e deja pe unele modele de Honda la auto.....

Viitorul va fi electric.......ce e mai frumos decat un motor fara cutie de viteze la care cuplul maxim e pe toata plaja de turatii, si inca de la 0 rpm......cei mai multumiti ar trebui sa fie chopperistii :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Honda V5 colegule, vezi in imagine motorul monopostului RC211V. Nu trebuie sa crezi tu... Motoru e dezvoltat de multi ani de zile. Peste 10.

Of...

Mda, RC211V .......practic nu e V5 colegu'......nu se poate echilibra pt ca intr-o parte sunt 3 si in cealalta 2 cilindrii......fiecare ambielaj se echilibreaza in parte; practic este un R5(linie 5) cu 2 cilindrii dispusi la un alt unghi decat ceilalti 3 pt o racire mai buna si ca sa fie mai scurt motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Tu de fapt nu crezi in existenta motorului V5 :biggrin:

Lasa ca nu ma supar ca nu l-ai recunoscut din prima :naughty:

Despre echilibrat.... hmm, te grabesti. Ambielaj - ce crezi ca are bielele din spate mai grele decat cele de pe fata? Poate fi si in stea, cu ce afecteaza echilibrul? Poate ar trebui sa intri in detalii.

Sper ca nu erai cu gandul la V5 de WV in care dispunerea longitudinala a motorului ar solicita o echilibrare de mase.

La RCV motorul e transversal deci nu inteleg despre ce echilibru vorbesti. :unknw:

E o discutie interesanta asta. Motorul in 4 timpi, de la 5 cilindri in sus este considerat (si este si in practica) un motor echilibrat. O exlozie la doua rotatii de arbore cotit deci la 720 de grade. Daca imparti 720 la numarul de cilindri afli numarul de grade la care are loc o explozie. La 5 cilindri sunt 144 de grade iar la 6 cilindri 120. Spre deosebire, motorul 4 in linie nu este echilibrat - o explozie se produce la 180 de grade. Un motor e mai echilibrat la arborele cotit cu cat exploziile se suprapun mai mult. Acum sunt sigur ca intelegi nelamurirea mea referitoare la afirmatia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu de fapt nu crezi in existenta motorului V5 :biggrin:

Lasa ca nu ma supar ca nu l-ai recunoscut din prima :naughty:

Despre echilibrat.... hmm, te grabesti. Ambielaj - ce crezi ca are bielele din spate mai grele decat cele de pe fata? Poate fi si in stea, cu ce afecteaza echilibrul? Poate ar trebui sa intri in detalii.

Sper ca nu erai cu gandul la V5 de WV in care dispunerea longitudinala a motorului ar solicita o echilibrare de mase.

La RCV motorul e transversal deci nu inteleg despre ce echilibru vorbesti. :unknw:

E o discutie interesanta asta. Motorul in 4 timpi, de la 5 cilindri in sus este considerat (si este si in practica) un motor echilibrat. O exlozie la doua rotatii de arbore cotit deci la 720 de grade. Daca imparti 720 la numarul de cilindri afli numarul de grade la care are loc o explozie. La 5 cilindri sunt 144 de grade iar la 6 cilindri 120. Spre deosebire, motorul 4 in linie nu este echilibrat - o explozie se produce la 180 de grade. Un motor e mai echilibrat la arborele cotit cu cat exploziile se suprapun mai mult. Acum sunt sigur ca intelegi nelamurirea mea referitoare la afirmatia ta.

E vb de echilibrarea pt vibratii....daca in partea unde sunt numai 2 cilindrii bielele acestora ar fii mai grele, ar trebui ca, si amestecul la acesti 2 cilindrii sa fie mai bogat in benzina pt a compensa diferenta de inertie care se traduce ptintr-o energie de explozie mai mare....

Deci inca o data V5 NU exista, exista doar o combinatie de 3 in linie cu 2 in linie.....cam la fel ca W-ul de la VAG numai ca pe transversala nu longitudinal :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inca argumente pentru asta - V5 e o realitate pe care n-ai cum s-o combati doar prin discutii. Exploziile in motor se produc pe rand. Cilindru dupa cilindru. Iar motorul la arborele cotit este echilibrat, ti-am scris mai sus forma principiala in care se discuta despre un motor echilibrat la arborele cotit si ce inseamna dezechilibru. De la 4 cilindri inclusiv in jos, motorul se echilibreaza cu mase pe arborele final. sau se folosesc suplimentar arbori de echilibrare. Intamplator sau nu, pentru un arbore cu o mase cunoscute iti pot calcula turatiile critice si modurile de precesie. Ce zici? ne bagam la calcule sau facem discutii? :naughty:

Ce spui tu "combinatie de 2 in linie cu 3 in linie" este o copilarie. nu stiu daca ai idee cat de complicat se echilibreaza la arbore un 3 in linie. Si apoi sa iei un 2 in linie care si ala se echilibreza greu si sa le pui impreuna (culmea insa, pe acelasi arbore cotit) si sa-ti iasa un motor performant (cel mai performant in cazul RCV) este cam prea de tot. S-ar putea ca din masele de echilibrare pe care le-ai pune pe o astfel de monstruozitate sa ajungi la un motor in 5 mai greu decat un motor in 6 de aceeasi capacitate. Cred ca te-ai grabit putin.

Marele secret al motorului V5 sta in distributia unghiurilor la arborele cotit. Nu stiu ce unghiuri a stabilit Honda dar ti-am scris care este singurul unghi in caz ca se proiecteaza o distributie egala. La 6L si V6 se proiecteaza de obicei cu unghi de 120.

Insist sa nu te mai gandesti la motorul de WV care are o singura chiulasa iar unghiul V-ului este ridicol - 11 grade :))

RCV este un motor cu doua chiulase si doua perechi de axe cu came - deci un motor in V cu adevarat.

post-3250-12666716955947_thumb.jpg

Daca dai jos chiulasa de la un motor WV VR5 ar trebui sa vezi cilindrii aranjati cam asa:

post-3250-12666796733023_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa ma uit la poza aia colorata(acela fiind RCV-ul presupun), atunci am avut dreptate, e o combinatie de R2+R3....ca ii spun ei V5 sau X7 e o treaba pur de imagine de marketing.....

Daca te uiti la liniile de 2 respectiv de 3 cilindrii o sa vezi ca pistoanele sunt pozitionate in acest mod(la R2 pistoanele sunt la acelas nivel, dar logic, cu timpii devansati cu 180 gr; iar la R3 unul sus unul jos si unul la mijloc) :wink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi dau seama ca n-ai priceput nimic si o tii langa ca Ivan cu fluierul :biggrin:

RCV e motor in V pentru ca are doua chiulase si doua seturi de axe cu came. Nu stiu ce argumente ai dar pana acum e cuvantul tau impotriva Honda. Ghici cine castiga :smoke:

Virusul WV e foarte foarte rezistent :tongue:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cesar are dreptate, de aia a luat Yamaha GP-ul si e pe 2 la constructori in SBK, pt ca au cel mai echilibrat motor, 4 in linie cu arbore crossplane cu manetoanele la 90 de grade si ordinea aprinderii neregulata, astfel exploziile se produc pe rand si motorul e echilibrat.

Si trebuie sa recunoastem ca suna frumos:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi dau seama ca n-ai priceput nimic si o tii langa ca Ivan cu fluierul :biggrin:

RCV e motor in V pentru ca are doua chiulase si doua seturi de axe cu came. Nu stiu ce argumente ai dar pana acum e cuvantul tau impotriva Honda. Ghici cine castiga :smoke:

Virusul WV e foarte foarte rezistent :tongue:

Se pare ca aici tu ai scartait-o un pic cu mecanica, si te-a prostit marketingul de tip HD al mitului Honda, firma care mai nou a dat o mare palma la un big shit cu fantasticul CBR1000RR la care nici mai mult nici mai putin da are probleme cu segmentii si cu cuzinetii de la vibrochen...atata doar :thumbdown:

......totusi e mai tare virusul Honda .....ca doar e Honda :sclerosis:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi de ce RCV nu e motor in V si daca ai argumente valide am sa-ti dau dreptate. Deocamdata n-ai adus nici un argument. ZERO. Ma rog, poate sunt putin cam aspru - argumentele pe care le aduci sunt slabe, foarte slabe. Eu asta astept - argumente.

VR5 este motor V dintr-ala de care spui tu - 5 cilindri in cea mai compacta configuratie, cu unghi mic si o singura chiulasa. Ti-am pus si schema dar tu nu si nu :)) Ai spus niste lucruri bune dar nu se aplica la RCV si e pacat sa insisti pentru ca nu e valabil.

"Virusul VW" era o gluma pe care n-ai inteles-o sau esti fan Wv si te-ai suparat :man_in_love:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi de ce RCV nu e motor in V si daca ai argumente valide am sa-ti dau dreptate. Deocamdata n-ai adus nici un argument. ZERO. Ma rog, poate sunt putin cam aspru - argumentele pe care le aduci sunt slabe, foarte slabe. Eu asta astept - argumente.

VR5 este motor V dintr-ala de care spui tu - 5 cilindri in cea mai compacta configuratie, cu unghi mic si o singura chiulasa. Ti-am pus si schema dar tu nu si nu :)) Ai spus niste lucruri bune dar nu se aplica la RCV si e pacat sa insisti pentru ca nu e valabil.

"Virusul VW" era o gluma pe care n-ai inteles-o sau esti fan Wv si te-ai suparat :man_in_love:

Argumentul maxim este: daca un motor cica V5 are aceeasi dispozitie a pistoanelor ca si motorul R2 + motorul R3 si nu-i defapt suma de cele 2 motoare atunci BINE :mega_shok:

......eu raman la Batman, tu poti sa-i zici popa :clapping:

Nu-s prea fan VAG de cand umblam cu golfu diesel cu morcov ca din clipa in clipa poate sa-mi sara distributia de la loc....inca de la motorul de 1.6 si pana la mult laudatu 1.9 toate prezinta problema asta.....da e ca la mai noile Honda CBR 1000RR cu cuzinetii si segmentii si la CBR-ul vechi tot cu distributia. Mai degraba sunt fan BMW, pt ca lucru pe ele, dat tocmai din cauza asta tot mai putin imi plac.....dar intre un BMW si un WV sau un Audi prefer un Mercedes :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa rationamentul tau si motorul V6 este o suma de doua motoare 3 in linie iar V8 de doua 4 in linie. Ceea ce este cam ciudat.

De la design de motor ai trecut la cuzineti si distributie - trebuie sa ma recunosc invins in arta conversatiei atunci cand se aduna cai cu magari si rezulta ca liftul s-a blocat intre etaje :man_in_love:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa rationamentul tau si motorul V6 este o suma de doua motoare 3 in linie iar V8 de doua 4 in linie. Ceea ce este cam ciudat.

De la design de motor ai trecut la cuzineti si distributie - trebuie sa ma recunosc invins in arta conversatiei atunci cand se aduna cai cu magari si rezulta ca liftul s-a blocat intre etaje :man_in_love:

Aici te-am prins :D

Nu te-ai uitat niciodata la dispozitia cilinrilor la un V8 sau V6?

Cauta si vezi pe wikipedia sau oriunde vrei dispozitia la acestea si o sa vezi ca nu e asa.Intr-adevar, in schimb V12 e o suma de 2 linii de 6, dar dispozitia de V si in acest caz le devanseaza un pic, dar stiu ca motorul BMW de 5.0 e defapt o alipire de 2 motoare(chiulasa si pistoane) de la 2.5 .....pana si puterea e aproape dubla. La un V8 sunt 2 moduri de dispozitie pe linii:

1- linia1 are 2 pistoane sus si linia2 jos unu langa altul iar linia 2 sus, jos, sus, jos

2- linia1 2 din mijloc jos si capatele sus si linia2 toate la mijloc(bineinteles defazate intre ele cu 90gr)

Nu o sa intalnesti la un V8 nici o pozitie in care sa fie o suma de 2 linii de 4

Am trecut in sensul ca tu tu defapt o tii cu Honda de parca ar fii D-zeul motoarelor, asa ca ti-am adus un puternic contra argument sa nu mai zici batman :sclerosis: ....nu adunam cai cu magari sa vedem cate oi ne dau, dar am cam dat-o in offtopic pt ca trebuia sa vb de BMW concept 6 daca nu ma insel :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragul meu, nu m-ai prins cu nimic, eu duceam la absurd felul tau de a rationa si se pare ca accepti singur ca dai cu el de gard. Daca tu vrei sa ma inveti despre motoare de pe wikipedia, atunci imi inchei aici pledoaria, asta explica multe. Daca la tine motorul V este intr-un fel care nu este pentru ca este din 2 in 3 si se cheama ca la numar se aduna iar tu crezi ca la ureche echilibrul se numeste "l-am echilibrat" ca am zis eu si Honda e varza dar mai bine e mercedes care este si mai bun pentru ca ma doare salele cand eram batran si nu eram tanar, inseamna ca toti am inteles cate ceva dar nu prea e important ce.

Iti propun urmatorul compromis: pentru tine V5 nu exista ca sa fii impacat si pentru MotoGP si prostii aia care cheltuie milioane acolo, exista, ca sa manance si burtica lor o saorma (eventual de post) si sa fie si ei impacati. Ce zici, fericirea, totusi, nu e atat de greu de obtinut :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragul meu, nu m-ai prins cu nimic, eu duceam la absurd felul tau de a rationa si se pare ca accepti singur ca dai cu el de gard. Daca tu vrei sa ma inveti despre motoare de pe wikipedia, atunci imi inchei aici pledoaria, asta explica multe. Daca la tine motorul V este intr-un fel care nu este pentru ca este din 2 in 3 si se cheama ca la numar se aduna iar tu crezi ca la ureche echilibrul se numeste "l-am echilibrat" ca am zis eu si Honda e varza dar mai bine e mercedes care este si mai bun pentru ca ma doare salele cand eram batran si nu eram tanar, inseamna ca toti am inteles cate ceva dar nu prea e important ce.

Iti propun urmatorul compromis: pentru tine V5 nu exista ca sa fii impacat si pentru MotoGP si prostii aia care cheltuie milioane acolo, exista, ca sa manance si burtica lor o saorma (eventual de post) si sa fie si ei impacati. Ce zici, fericirea, totusi, nu e atat de greu de obtinut :biggrin:

Ce povesti is astea?!

Acuma stiu ca tu defapt urmaresti doar sa iei premiul intai la numarul de posturi, dar nu are rost sa o dai in buruieni :gathering:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu pe topic.

Din ce am citit eu despre acest model am inteles ca este evoluat din K1300 R care are 4 clindri in linie.

De asemenea am citit ca are 1600 cmc.

Alta informatie este ca pistoanele sunt inclinate a 55 grade in fata pentru a pastra centrul de gravitatie jos.

Va avea in jur de 170 cai putere.

Cuplul maxim estimat este de 130 Nm la numai 2.000 rpm.

Ca si categorie s-ar spune ca e un "cafe racer".

Eu mai degraba il vad ca un super power cruiser care duce spre street fighter..E doar o parere personala.

Oricum ca sa zic asa,pe piata va aparea o noua "racheta" pe 2 roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...