Mergi la conţinut
  • 0

Se Poate Sterge ! Nu Are Abs, Nu O Cumpar


frigider

Întrebare

Fratilor, am luat si eu de curand permisul, si deja ma gandesc la ce moto vreau. Poate la anu se intampla ceva :to_become_senile:

Bun, vreau moto. Neaparat Naked

Inainte sa-mi vina ideea de ABS vroiam ducati moster 400/600 (e cea mai frumoasa naked din lume - parerea mea) sau honda hornet (tot asa, frumoasa, am inteles ca e buna de incepatori)

Dupa ce m-am gandit la ABS vreau honda CBF500/600 desigur cu ABS (mai sunt , suzuki SV, Kawa ER, Yamaha FZ , dar mie CBF mi se pare mai meseriasa :thumbs_up: )

Ii rog pe cei ce au moto cu ABS, (preferabil si care au mai si mers cu moto fara ABS) sa imi spuna si mie care e TREABA cu ABSul asta;

stiu ca e mai sigur, ca poti frana super eficient in conditii nasoale (ploaie/pietris), dar merita sa nu imi iau eu Horneta, doar pt ca nu are ABS? (astea mai noi au..parca din 2008 in sus, dar nu am bani de asa de noua)

Simt eu nevoia sa aud de la oameni care au fost pusi in situatii nasoala (periculoase) si ABSul a facut diferenta.

Va multumesc! :clapping:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

  • 0

nu am mers pe motor cu ABS, dar am mers cu masina. la franari violente, dure,trepideaza pedala de frana si roata se invarte usor,nu patineaza. evident ca e sistem super-util, dar cu motorul nu cred ca vei avea ocazia sa il testezi. de obicei motociclistii circula vara,pe vreme frumoasa, pe asfalt uscat. daca vrei sa -ti tarasti motorul pe coclauri si tot felul de drumuri comunale, unde tractoarele scot noroiul de pe camp si-l imprastie pe asfalt,sau umbli cu el din decembrie pana-n ianuarie, atunci da, ia-ti obligatoriu cu ABS....parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

topic de fatalai....la ce vrei moto daca iti e frica sa cazi??? sa stii ca abs-ul face diferenta in rau intre impact si evitare...la modul...abs-ul s-ar putea sa te salveze pe praf...si sa actioneze cand n-ai nevoie de el...si sa te lovesti de careva...eu zic sa-ti iei ce vrei si ce iti place cum arata...si te vei obisnui fara abs ! spor la cumparat si nu te mai gandi la diverse gadgeturi ... misto monster btw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

topic de fatalai....la ce vrei moto daca iti e frica sa cazi??? sa stii ca abs-ul face diferenta in rau intre impact si evitare...la modul...abs-ul s-ar putea sa te salveze pe praf...si sa actioneze cand n-ai nevoie de el...si sa te lovesti de careva...eu zic sa-ti iei ce vrei si ce iti place cum arata...si te vei obisnui fara abs ! spor la cumparat si nu te mai gandi la diverse gadgeturi ... misto monster btw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

E bun ABS. Daca ai bani sa cumperi cu ABS cumpara-ti.

Eu am doua motociclete si niciuna nu are ABS. Am mers cu trei motociclete care aveau ABS si, dupa mai multe sezoane de mers pe motocicleta am avut o senzatie de siguranta diferita. E o parere cat se poate de subiectiva in acest context. Nu am fost pus in situatia de a folosi franele la limita aderentei dar am testat totusi ABS-ul pe linie dreapta si isi merita banii. Am avut acum patru ani doua accidente usoare chiar pentru ca am franat mai tare decat trebuia - unul pe ploaie si unul pe un drum foarte prafuit. La amandoua am scapat fara probleme si eu si motocicleta, ne-am ridicat si am plecat mai departe.

Cred ca e bine sa iti spun ca vei fi un bun motociclist atunci cand vei sti sa franezi eficient (in orice fel de conditii) si cand vei sti sa te feresti de prosti. Trebuie sa-ti mai spun ca ABS-ul nu te invata sa franezi. Poate sa iti dea o falsa senzatie de siguranta daca esti incepator si vei avea senzatia ca un astfel de dispozitiv te transforma pe loc dintr-un incepator intr-un motociclist iscusit.

Sper sa poti sa-ti cumperi motocicleta pe care ti-o doresti si sa incepi sa inveti pentru inceput cum sa o opresti in siguranta pe langa celelalte secrete ale strazii. Eu si acum mai exersez eliberarea manetei de frana la limita blocarii rotii fata. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Parerea mea e ca intotdeauna franam prea putin cu fata de frica derapajului,daca a derapat fata foarte rar mai reusesti sa redresezi,mai ales in stress in franarea de urgenta,cand asfaltul e ud franam chiar cu mai exagerata precautie. Daca la un pericol de impact preferi sa o trantesti voit nu vad de ce te-ar deranja ABS-ul,poti avea buton de eliminare sau il legi la butonul de stop de urgenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am mers cu o moto cu ABS, modelul nu se numara printre preferatele mele si nici nu am sa-l numesc aici, clasa de incadrare a motoretei este enduro. Nu am parcur o distanta insemnata practic a fost doar un test, mi-a placut insa ABS-ul, in cazul unei franari bruste motoreta s-a comportat exemplar, a ramas perfect dreapta si s-a lasat pe amortizoare, a oprit perfect si in distanta ff scurta. Eu zic ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Mie imi cam miroase a fitzobiker pe aici.

ABS, desfiinteaza astia cat de curand si schimbatorul de viteze...

Niste roti ajutatoare le mai trebuie si motocicletele vor deveni cu mult mai sigure.

Tu nu cred ca stii ce inseamna "fitzos" (vad ca nu stii nici cum se scrie).

Aici e vorba de siguranta, nu de "FitZe", domnule care te plictisesti si n-ai ce face,asa ca te gandesti sa mai scrii o tampenie pe un forum.

Uite si ceva din categoria "fitZe" :

"pe ce culoare da mai bine o Hayabusa? Ca am luat permisu acum o zi si vreau sa-mi iau moto".

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...