Mergi la conţinut
  • 0
Autentifica-te  
alisamon

Inca O Incepatoare Enervanta

Întrebare

ceau ,

ca toata lumea care intra pe aici pentru prima oara am nevoie de cateva idei si sfaturi ca sa nu-mi rup gatul chiar din prima .

In primul rand sunt femeie ,28 de ani ,1.68 inaltime si cam 70 de kg (cu speranta de a ajunge la 65 destul de repede ) !

Cam asta ar fi cu ce sunt ,trecand la ce vreau ,imi doresc o motocicleta cu care sa circul in oras ,dar care sa o pot scoate si afara pe coclauri si pe sosele , care sa poata fi manevrata usor pentru ca nu am condus pana acum deloc motocicleta ,deci sunt novice rau ,care sa poata fi ridicata fara sa chem toti vecinii si care sa nu ma arunce pentru ca e prea puternica .Nu sunt vitezomana ,deci nu vreau ceva care sa ''zboare '' ,vreau ceva pe care sa invat si care sa ma tina cat de cat in siguranta ,asa ca daca aveti recomandari de modele ar fi super .Banii de care dispun sunt cam 1000-1300 de euro .....

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

38 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0

Bun venit intre motociclisti. Sa ne spui in ce localitate te afli,poate gasim si motocicleta undeva in apropiere si vreun vecin pt consiliere tehnica la cumparare.

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=66313&st=0

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=55993&st=0

Mie mi-a placut mult Suzuki GN 125 sau 250,poate ai calarit asa ceva in scoala. Cea de 125 are doar 100 kg, din pacate mie nu mi se potriveste, am 1.86 m.

Link la postare
  • 0

in primul rand BUNA ca "ciao" se zice in italia iar "ceau" se zice la cai

as zice mai degraba sa cauti pe bikeshop.ro sau pe moto it sa vezi tu cam cum arata si detali tehnice (kg si putere pt cunostintele tale ) si dupa sa ceri o parere despre ele ...nu de alta dar femeile sunt mai pretentioase....

ceau ,

ca toata lumea care intra pe aici pentru prima oara am nevoie de cateva idei si sfaturi ca sa nu-mi rup gatul chiar din prima .

In primul rand sunt femeie ,28 de ani ,1.68 inaltime si cam 70 de kg (cu speranta de a ajunge la 65 destul de repede ) !

Cam asta ar fi cu ce sunt ,trecand la ce vreau ,imi doresc o motocicleta cu care sa circul in oras ,dar care sa o pot scoate si afara pe coclauri si pe sosele , care sa poata fi manevrata usor pentru ca nu am condus pana acum deloc motocicleta ,deci sunt novice rau ,care sa poata fi ridicata fara sa chem toti vecinii si care sa nu ma arunce pentru ca e prea puternica .Nu sunt vitezomana ,deci nu vreau ceva care sa ''zboare '' ,vreau ceva pe care sa invat si care sa ma tina cat de cat in siguranta ,asa ca daca aveti recomandari de modele ar fi super .Banii de care dispun sunt cam 1000-1300 de euro .....

Link la postare
  • 0

Enduro la care te-ai gandit e cam mare pentru tine,consumul e in jur de 7 litri,eu am cam acelasi lucru la 78 de kg ale mele si 1.86 m. Crede-ma ca m-am apucat de exercitii zilnice cu gantere ca sa o pot manevra. S-ar putea sa nu ajungi cu picioarele jos,e foarte puternica si e destul de dificil sa mergi linistit cu ea plus ca in primii 2 ani nu ai voie cu asa ceva.

Cum am mai zis,ar fi de mare ajutor sa iei legatura cu motociclistii din localitate ca sa mearga cu tine cand cumperi.

De mare ajutor ar fi sa treci pe la instructorul cu care ai facut scoala ca sa vezi marimea reala a diverselor tipuri de motociclete.

Din cate stiu cele 2 Suzuki GN din imagini inca nu s-au vandut,cel rosu imi place mai mult,ambele se afla in jud Alba.

Yamaha TW s-ar putea sa fie doua in Sibiu.

Daca te intereseaza ceva iti trimit datele lor de contact.

Later edit: uite ceva langa casa: http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-suzuki-gn%20125-din-1997-237858.html

Link la postare
  • 0

Enduro la care te-ai gandit e cam mare pentru tine,consumul e in jur de 7 litri,eu am cam acelasi lucru la 78 de kg ale mele si 1.86 m. Crede-ma ca m-am apucat de exercitii zilnice cu gantere ca sa o pot manevra. S-ar putea sa nu ajungi cu picioarele jos,e foarte puternica si e destul de dificil sa mergi linistit cu ea plus ca in primii 2 ani nu ai voie cu asa ceva.

Cum am mai zis,ar fi de mare ajutor sa iei legatura cu motociclistii din localitate ca sa mearga cu tine cand cumperi.

De mare ajutor ar fi sa treci pe la instructorul cu care ai facut scoala ca sa vezi marimea reala a diverselor tipuri de motociclete.

Din cate stiu cele 2 Suzuki GN din imagini inca nu s-au vandut,cel rosu imi place mai mult,ambele se afla in jud Alba.

Yamaha TW s-ar putea sa fie doua in Sibiu.

Daca te intereseaza ceva iti trimit datele lor de contact.

Later edit: uite ceva langa casa: http://bikeshop.ro/m...997-237858.html

faza este ca permis nu am .In primavara ma apuc de scoala ,dar as vrea sa-mi iau dinainte motocicleta .Ce mi-ai aratat tu imi place ,ma refer la cele doua din alba si nici nu ma deranjaza distanta ,as avea cu ce sa o aduc daca ma hotarasc si cea din timisoara pare ok ,nu stiu in schimb cu km ,nu sunt cam multi 45000 ?

Link la postare
  • 0

ceau ,

hmm :smoke:ce ti-a venit tie la 28 de ani ? Recomandari de modele iti poti face singura sfatul meu, incearca-le, s-ar putea sa cumperi un model incomod pentru tine doar ca-ti place cum arata sau ti-a zis tie cineva pe forum ca-i buna. Du-te la scoala si acolo iti vei da seama ce se potriveste pe masura ta. Tu iti iei o fusta pana n-o probezi? Daca iti zic 10 oameni pe forum ca o sa-ti fie buna ii crezi si-o cumperi inainte de a mai proba si altele?

Link la postare
  • 0

hmm :smoke:ce ti-a venit tie la 28 de ani ? Recomandari de modele iti poti face singura sfatul meu, incearca-le, s-ar putea sa cumperi un model incomod pentru tine doar ca-ti place cum arata sau ti-a zis tie cineva pe forum ca-i buna. Du-te la scoala si acolo iti vei da seama ce se potriveste pe masura ta. Tu iti iei o fusta pana n-o probezi? Daca iti zic 10 oameni pe forum ca o sa-ti fie buna ii crezi si-o cumperi inainte de a mai proba si altele?

sa stii ca nu esti primul care imi spune ca e cam ciudat la 28 de ani sa ma urc prima oara pe o moocicleta ,dar na e ca si cu dragostea ,nu vine cand vrei tu ,pur si simplu ....vine .Ai perfecta dreptate cu sfatul tau sa probez cat mai multe si dupa sa ma hotarasc ,nici nu ma gandeam altfel ,clar nu o sa cumpar nimic pana nu testez 20 si vad cu care ma simt eu bine indiferent ce vor spune altii ,numai ca nu am de unde sa stiu (sau in fine e greu sa afli cand nu ai prieteni pasionati de asta ) diverse detaliii si opinii de la oameni care sunt cunoscatori si cea mai buna solutie (cel putin asa m-am gandit eu ) a fost sa citesc forumul acesta si dupa sa intreb ce nu pricep sau ce nu mi-e clar .Am gasit pe forum diverse sfaturi pentru incepatori ,dar am inteles ca pentru modele sau macar orientativ catre ce sa ma indrept este important faptul ca sunt femeie , inaltimea si greutatea ,si asa m-am hotarat sa intreb .

Link la postare
  • 0

E momentul ideal daca ai banii aia sa-ti iei o moto. La 1.68 te poti indrepta catre multe tipuri de moto inclusiv un KLE coborat, sau un F650 sau o Aprilia 650 coborate, toate motociclete polivalente. Fa mai intai 2-3 sedinte de scoala sa vezi cum merge treaba, cum te descurci. S-ar putea sa iti schimbi gustul catre o motocicleta mai de sosea unde inaltimea nu te mai dezavantajeaza.

Link la postare
  • 0

Mergi repejor la scoala ca sa le vezi pe viu,incearca-le,scolile au in general modele simple,manevrabile,rezistente.

Instructorul te-ar putea ajuta si el cu niste sfaturi,inteleg graba de a cumpara prin prisma faptului ca iarna-s mai ieftine motocicletele iar acum criza le-a facut si mai ieftine.

Sper sa iti faci o gashca de prieteni motociclisti in Timisoara pentru ca noi ca bucuresteni te putem ajuta doar de la distanta cu niste sfaturi.

http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_dt_125_r_1997.php

Nu ne place,saua e la 90 cm ,e 2 timpi iar puterea dupa cum vezi e 12 cp nu 20 cum minte acolo.

Altfel,cu numai 110 kg ar fi fost buna. Vad ca estetic esti atrasa de cele de teren,enduro,ai in intentie sa bati padurile,dealurile,muntii?

Link la postare
  • 0

Mergi repejor la scoala ca sa le vezi pe viu,incearca-le,scolile au in general modele simple,manevrabile,rezistente.

Instructorul te-ar putea ajuta si el cu niste sfaturi,inteleg graba de a cumpara prin prisma faptului ca iarna-s mai ieftine motocicletele iar acum criza le-a facut si mai ieftine.

Sper sa iti faci o gashca de prieteni motociclisti in Timisoara pentru ca noi ca bucuresteni te putem ajuta doar de la distanta cu niste sfaturi.

http://www.bikez.com..._125_r_1997.php

Nu ne place,saua e la 90 cm ,e 2 timpi iar puterea dupa cum vezi e 12 cp nu 20 cum minte acolo.

Altfel,cu numai 110 kg ar fi fost buna. Vad ca estetic esti atrasa de cele de teren,enduro,ai in intentie sa bati padurile,dealurile,muntii?

da ,mi-ar place tare mult .Sunt un fan al naturii si oricum in fiecare weekend (vara cel putin ) plec ,mi-ar place sa pot face asta oricand am nevoie de timp si spatiu pentru mine .Am descoperit in iarna asta ca imi place sa plec prin paduri ''de nebuna '' ,dupa ce m-am urcat de snowmobil si nu ma mai puteam opri (costul de 50 ron /15 min a fost singurul care m-a oprit sa nu plec cu orele ) .

da ,mi-ar place tare mult .Sunt un fan al naturii si oricum in fiecare weekend (vara cel putin ) plec ,mi-ar place sa pot face asta oricand am nevoie de timp si spatiu pentru mine .Am descoperit in iarna asta ca imi place sa plec prin paduri ''de nebuna '' ,dupa ce m-am urcat de snowmobil si nu ma mai puteam opri (costul de 50 ron /15 min a fost singurul care m-a oprit sa nu plec cu orele ) .

asta voiam sa mai intreb ,ar fi o problema daca as incepe scoala cat de curand ,adica iarna .E ok sa ma apuc acum ?

Link la postare
  • 0

Scolile sunt deocamdata inchise dar instructorul mai trece sa-si vada "caprele" asa ca s-ar putea sa faci o tura daca e cald afara.Cauta-ti o scoala pe langa casa,poate posteaza cineva aici o recomandare de scoala in Timisoara.

Link la postare
  • 0

Omul are dreptate, ia un BMW F650 sau Aprilia 650 (monocilindrice, mai usoare)

Nu lua ceva mai jos ca cilindree, o sa regreti

O sa te inveti destul de repede cu ele, nu are rost sa treci prin 125 sau 250 cm3 ca pierzi bani la revinzare (daca mai reusesti sa o vinzi)

Eu am inceput direct pe Transalp de 650 si nu am avut probleme. E drept, nu sunt vitezoman si destul de precaut, sunt constient ca voi fi incepator ani buni de acum incolo

Daca ai capul pe umeri nu vor fi probleme

Link la postare
  • 0

Omul are dreptate, ia un BMW F650 sau Aprilia 650 (monocilindrice, mai usoare)

Nu lua ceva mai jos ca cilindree, o sa regreti

O sa te inveti destul de repede cu ele, nu are rost sa treci prin 125 sau 250 cm3 ca pierzi bani la revinzare (daca mai reusesti sa o vinzi)

Eu am inceput direct pe Transalp de 650 si nu am avut probleme. E drept, nu sunt vitezoman si destul de precaut, sunt constient ca voi fi incepator ani buni de acum incolo

Daca ai capul pe umeri nu vor fi probleme

Eu as prefera sa o vad pe Alisa aici in poze postate de ea si nu la stiri la televizor,mai gandeste-te,ca nici legea aia cu maximum 400 cc si 25 kw in primii 2 ani nu e facuta degeaba. Si pana la urma nici nu a incalecat vreo motocicleta inca,asteptam sa vada cum e si mai vorbim.

Link la postare
  • 0

Suzuki Gs 500. Ideala pt incepatori,nu te vei plictisi de ea nici dupa ce capeti experienta,un motor foarte manevrabil in oras si confortabil la drumuri lungi. Nu te sfatuiesc sa iei motoare cu cilindree de 125 sau 250 daca vrei sa iesi la drumuri mai lungi in afara orasului.

Link la postare
  • 0

Maaa,da` numa bucuresteni pe aici? Unde sunteti timisorenilor? Domnisoara are probleme si cavalerii-s dusi la bere?

Link la postare
  • 0

Maaa,da` numa bucuresteni pe aici? Unde sunteti timisorenilor? Domnisoara are probleme si cavalerii-s dusi la bere?

eee ,nu conteaza ma ajutati bine si din bucuresti .Ia uite ce am gasit la noi

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=66268

asta cred ca se incadreaza in ce imi recomandati voi .Ce nu pre stiu e care e faza cu inmatricularea ,adica la masini stiu cum sa calculez ,la motociclete insa ,nu .Are cineva idee ?

Link la postare
  • 0

Corect,nerecomandate in 2 timpi. Cauta un site cu motorcicles specifications si cand vezi ceva de vanzare verifica acolo greutatea,puterea,etc.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.