Mergi la conţinut
  • 0

Inca O Incepatoare Enervanta


alisamon

Întrebare

ceau ,

ca toata lumea care intra pe aici pentru prima oara am nevoie de cateva idei si sfaturi ca sa nu-mi rup gatul chiar din prima .

In primul rand sunt femeie ,28 de ani ,1.68 inaltime si cam 70 de kg (cu speranta de a ajunge la 65 destul de repede ) !

Cam asta ar fi cu ce sunt ,trecand la ce vreau ,imi doresc o motocicleta cu care sa circul in oras ,dar care sa o pot scoate si afara pe coclauri si pe sosele , care sa poata fi manevrata usor pentru ca nu am condus pana acum deloc motocicleta ,deci sunt novice rau ,care sa poata fi ridicata fara sa chem toti vecinii si care sa nu ma arunce pentru ca e prea puternica .Nu sunt vitezomana ,deci nu vreau ceva care sa ''zboare '' ,vreau ceva pe care sa invat si care sa ma tina cat de cat in siguranta ,asa ca daca aveti recomandari de modele ar fi super .Banii de care dispun sunt cam 1000-1300 de euro .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recommended Posts

  • 0

ceaooooo :D

ce de recomandari pe aici, ... ce baieti saritori pe forumul asta:)

si eu m-am apucat cam tarzior de motoare si nu vad nici un inconvenient in asta si nu vad de ce ar trebui sa fie pentru altii si oricum nu regret nico clipa alegerea facuta chiar daca o sa pierd bani la revanzare sau mai stiu ce alte aiureli.

pentru alegerea unei moto potrivite pentru mine am preferat sa ascult de sfatul unor baieti de pe alt forum si am ales un kawa zzr de 250 de care sunt foarte multumita, m-a scos din multe situatii obisnuite incepatorilor, m-a ajutat de f multe ori in trafic!!!

singura problema este ca nu o pot ridica singura de jos (210 kg la plin parca) :)) are centrul de greutate jos, drept pentru care mi se pare foarte usoara, este joasa, comoda si (mi se pare mie) foarte stabila.

nu a existat cineva din cei cu foarte multi km la CV sa nu-mi spuna ca am facut o alegere foarte buna!

chiar m-am gandit sa trec la ceva mai mare (600) anul acesta dar intr-un final am hotarat sa o mai alerg pe zzr inca un an sa mai prind experienta

Sper sa faci alegerea cea mai potrivita pentru tine! :) Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Norule, aici nu pui poze cu tanti pisi bune ca pe SBZ? Astia sunt cuminti si nu se cearta :man_in_love:

hahahaha ti-au placut?! sigur aveti si voi carcotasii vostri :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

hmm :smoke:ce ti-a venit tie la 28 de ani ? Recomandari de modele iti poti face singura sfatul meu, incearca-le, s-ar putea sa cumperi un model incomod pentru tine doar ca-ti place cum arata sau ti-a zis tie cineva pe forum ca-i buna. Du-te la scoala si acolo iti vei da seama ce se potriveste pe masura ta. Tu iti iei o fusta pana n-o probezi? Daca iti zic 10 oameni pe forum ca o sa-ti fie buna ii crezi si-o cumperi inainte de a mai proba si altele?

Si eu sunt de aceeasi parere,sa faci mai intai scoala si dupa sa vezi ce motor te aranjeaza.Cel mai indicat este sa mergi intr-un loc unde se aduna mai multi motociclisti cum este in Bucuresti la arc ,si sa te urci pe mai multe motoare sa vezi pe care te simti bine.Inainte sa o cumperi este indicat sa o probezi sa vezi daca esti capabila sa o conduci si daca te ajuta ciclistica.Cel mai bine o sa intelegi cum sta treaba dupa ce o sa te apuci de scoala.Este posibil sa nu reusesti sa iei permisul,si o sa trebuiasca sa o vinzi.Este numai o parere.

GoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

fata e din timisoara, deci ma indoiesc ca la arc in bucuresti ar fi o varianta.

permisul il ia, are cel putin 8 incercari, asa ca nu o sa vanda nimic. si daca nu il ia, sa o ajute cel de sus, inseamna ca nu are treaba cu motociclismul(nu ca ar fi cazul, sunt sigur).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

da ,astept sa incep scoala .saptamana asta ar fi trebuit ,dar din pacate in tm au venit iar ninsorile si frigul a cam picat .....mai trebuie sa astept .

Si daca nu-l iau de 8 ori la rand ,atunci chiar ca nu am ce cauta pe ea ,nu-mi face un rau ,imi face un bine ca nu imi imprastii creierii pe asfalt .

Acum sunt in research ....daca ma vede cineva pe strada crede ac sunt tacanita ...cum vad o motocicleta fug langa ea si ma uit 10 min sa vad cat e de inalta ,ce model e...si dupa fug acasa si dau search pe google ..:russian_roulette:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Si eu sunt de aceeasi parere,sa faci mai intai scoala si dupa sa vezi ce motor te aranjeaza.Cel mai indicat este sa mergi intr-un loc unde se aduna mai multi motociclisti cum este in Bucuresti la arc ,si sa te urci pe mai multe motoare sa vezi pe care te simti bine.Inainte sa o cumperi este indicat sa o probezi sa vezi daca esti capabila sa o conduci si daca te ajuta ciclistica.Cel mai bine o sa intelegi cum sta treaba dupa ce o sa te apuci de scoala.Este posibil sa nu reusesti sa iei permisul,si o sa trebuiasca sa o vinzi.Este numai o parere.

Ori la bal ori la spital hotaraste-te, ori recomanzi sa se duca la o intalnire sa incerce motoare ori la scoala sa le probeze, ai pute fi putin mai coerent in explicatii ca pana la urma spuneai ca asta e cel mai important nu?

La o intalnire poti sa te sui pe un ss sa iti para sigura confortabila etc. si la scoala sa ti se para pozitia greoaie. Mai Nibiru mai. Apropos ai putea sa-i explici ca nu te prinzi ca incepator de cat de confortabila este motoreta nici macar in poligon abia dupa ce te plimbi 10 km incepe sa te doara kuru de la sea, spatele sau mainile de la pozitie.

Inca un lucru un ss are o ciclistica formidabila fata de restul claselor, practic se lasa singura pe viraje sunt multe avantaje si in comparatie cu dezavantajele clasei astea. Explica-i astea mai bine.

Mitza pe tine nu te-am urmarit, tu ai carnet, motoreta, astea, ca nu ti-ai completat la profil.

Mai am o intrebare pentru Mitza si Nibiru:

Ce este contravirarea si la ce ajuta ea? raspunsul poti sa-l dai pe doua categorii de permis A si B ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...