Mergi la conţinut
  • 0

Problema Etrieri Frana Fata!


DARK-RIDER-82

Întrebare

Salutare tuturor!

Motocicleta vecinului meu are o problema la frana fata , mai ales la viteze mari cand e nevoie de forta mai mare aplicata pe o perioada mai mare de timp !

Mai exact maneta frana fata ajunge pana aproape de manerul acceleratiei si ... CAM RAMAI FARA FRANA!!! Doar daca mai apesi o data repede mai "tine cat de cat"... (de multe ori nu mai ai timp sa faci asta , si e de-a dreptul riscant...

ASA CA : eu si vecinul meu am facut motocicleta bucati si am vopsit-o , curatat-o , schimbat de ce mai trebuia pe la ea , azi am mai "adunat-o la un loc", dar la capitolul frana fata "CRED" ca trebuie ceva mai mult de atat...

Pun cateva poze cu ce cred eu ca ar fi problema!

1.conducta de la pompa de frana pana la distribuitorul de frana este DIN CAUCIUC(deci sigur se umfla la franare puternica...).

2. o gramada de "POXIPOL?!?!?" la una din conductele cu insertie metalica ce pleaca din distribuitor pentru etrierul stang (cum stai pe motocicleta), si banda izolatoare la capetele ce intra in etrier si sus langa distribuitor... :mega_shok:

3. DACA TOT AM AJUNS LA ASTA , macar si etrierele sa le reconditionez (ca amicul/vecinul meu "nu le are cu astea"...)

In final : daca ma poate ajuta cineva cu vreun sfat PROFESIONAL , eventual si cu vreo cateva garnituri de pistonase de etrier pentru un SUZUKI GSXF-600 din 1988 , v-as ramane DATOR!

(inca nu sunt 100% sigur ca ar trebui si garniturile alea , da' 99 % sunt , pentru ca NU ARE FRANA MAI DELOC, iar unele pistonase ba se retrag usor , ba foarte greu... deci ceva defect sigur este!)

Va multumesc anticipat!

Pun cateva poze "informative" , si voi posta mai multe pe masura ce "disec etrierele"...

Deja unele pistonase de la unul din etriere par a avea niste semne pe ele... :tv_horror:

LATER EDIT : NU s-ar putea monta 2 conducte separat pentru fiecare etrier direct din pompa de frana? EU asa am facut la motocicleta ce am avut-o mai acu ceva ani , si aveam frana super! DA' cu furtunase cu insertie metalica! (foarte bune!!!)

post-2120-12673820864616_thumb.jpg

post-2120-12673820940326_thumb.jpg

post-2120-12673821027611_thumb.jpg

post-2120-12673821111455_thumb.jpg

post-2120-12673821200019_thumb.jpg

post-2120-12673821322497_thumb.jpg

post-2120-12673821403734_thumb.jpg

post-2120-12673821528565_thumb.jpg

post-2120-12673821631312_thumb.jpg

post-2120-1267382175799_thumb.jpg

post-2120-12673821856725_thumb.jpg

post-2120-12673822039601_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recommended Posts

  • 0

in final a trebuit sa-l desfac. am cumparat un spray de frane, am curatat tot,am pompat sa vad cum lucreaza pistonasele si...functioneaza ca pe criza: unul cate unul, agale, parca n-ar vrea sa franeze. am uns pistonasele cu putina vaselina, am curatat pe interior etrierul, dar in final frana este tot slaba.

Maneta are cursa cam lunga, se simte ca e moale. Sa fie din cauza lichidului de frana, ca e vechi? de ce frana fata e tare si ingheata roata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

in final a trebuit sa-l desfac. am cumparat un spray de frane, am curatat tot,am pompat sa vad cum lucreaza pistonasele si...functioneaza ca pe criza: unul cate unul, agale, parca n-ar vrea sa franeze. am uns pistonasele cu putina vaselina, am curatat pe interior etrierul, dar in final frana este tot slaba.

Maneta are cursa cam lunga, se simte ca e moale. Sa fie din cauza lichidului de frana, ca e vechi? de ce frana fata e tare si ingheata roata?

:biggrin: CLAR , ai treaba...

Ori ca sa scapi de jeg , cauti un etrier SH ca nou nu-i chiar ieftin...

Sau cine stie , poate gasesti nou si ieftin!

Garniturile sunt "buba"...

Schimba lichidul de frana , etrierul sau garniturile , curata SA FIE IMACULAT TOT P-ACOLO INAINTE SA MONTEZI LA LOC , SI O SA AI FRANA "BETON" :thumbup:

Pilot mai trebuie sa o dozeze!

BAFTA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

buna seara am achizitionat de curand o motocicleta dnepr Mt11 mai exact, ce are alta roata montata pe fata.In mers la un hop mi-a cazut din etrier o placuta de frana,m-am uitat pe internet si roata pare a fi de yamaha xj model 1988 atasez o poza cu roata si una cu placuta, imi puteti spune unde gasesc placute pentru acest etrier si de acest tip si ce cauza a determinat caderea placutei?.Multumesc

post-28410-12758536533536_thumb.jpg

post-28410-12758537053546_thumb.jpg

post-28410-12758537531376_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...