Mergi la conţinut
Caniggia

Top 3 Cele Mai Bune Casti Ieftine

28 membrii au votat

1. 1. Care ti se pare mai buna?

• Nitro N810-VX
      5
    • Marushin Tiger
      11
    • Airoh Warrior
      12

Recommended Posts

Alegerea castii este una foarte grea pentru un incepator. Sutele de variante pe care ni le ofera piata de produse si accesorii moto din Romania pot uneori sa induca in eroare incepatorii. Un studiu efectuat de o revista britanica intre aproximativ 11.000 de motociclisti a reusit sa alcatuiasca un Top 3 al celor mai bune casti ieftine.

1. Nitro N810-VX - pret aproximativ: 490 RON

post-28292-12689234969652_thumb.jpg

Casca Nitro N810-VX este una dintre castile top pe care le ofera acest producator. Carcasa este din fibra de sticla, interiorul este detasabil, putand astfel sa fie scos si spalat. Sistemul de eliberare al vizierei este descris ca fiind unul "quick release", in timp ce sistemul de prindere este de tip D-lock, un avantaj fata de cel cu click.

Rating-ul utilizatorilor:

Confort 74%

Zgomot 62%

Pret 84%

Total 76%

2. Marushin 777 NX Tiger - pret aproximativ: 630 RON

post-28292-12689235614118_thumb.jpg

Gama de casti integrale "Tiger" de la Marushin a fost gandita special pentru a oferi o solutie low-budget. Carcasa este de fibra de sticla, viziera este anti-zgariere si tratata anti-aburire. Sistemul de prindere este cel clasic, cu click, iar interiorul este detasabil. Viziera este prevazuta cu un sistem pentru "quick release", de asemenea.

Rating-ul utilizatorilor:

Confort 82%

Zgomot 68%

Pret 84%

Total 76%

3. Airoh Warrior - pret aproximativ: 580 RON

post-28292-12689238270965_thumb.jpg

Airoh incearca sa intre in forta pe piata castilor "de strada", dupa succesul masiv pe care l-a intregistrat in domeniul off-road. Carcasa, de aceasta data, este din thermoplastic shell, viziera este anti-zgariere, gurile de aer frontale specifice Airoh. Sistemul de prindere este prin click.

Ratingul utilizatorilor:

Confort 84%

Zgomot 60%

Pret 88%

Total 76%

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Airoh pentru calitatea materialelor. Sunt silentioase in general si majoritatea au si ochelari de soare inclus. Nitro nu discut, dar nu ma impresioneaza. Marushin sunt interesante ca aspect, calitate buna a materialelor, dar cam galagioase si tind sa nu se inchida perfect etans. Asta la modelele low-buget.

Link la postare

eu am avut sansa sa incerc doar marushinul.

mi a placut cum sta pe cap, se inchide foarte bine, nu mi s a parut galagioasa (dar am parbriz) si m-a uimit ca viziera nu se abureste deloc. probabil mi as cumpara una daca nu as avea alta solutie (oricum sunt fan an flip up urilor dar asta e alta discutie)

Link la postare

Eu mi-am luat casca de mers pe stradă: Scorpion exo-1000. Este prima mea cască pt stradă, nu am mai mers decât cu casca de cross așa că nu pot face o comparatie pertinentă cu alte căști, dar pt cei interesați pot descrie în câteva cuvinte opinia mea: pe lângă aspectul plăcut (din nou - perspectiva mea) și materialele de bună alitate folosite în confecționarea ei, este de luat în seamă faptul că aceste căști sunt ceva mai mici. Ce vreau să spun este că la circumferința mea 55cm, o cască de cross FOX mărimea XS mi se potrivea perfect, Scorpion S este potrivită pt mine, XS ar fi fost foarte mică (mulțumesc lui Sebi for his imput), cu atât mai mult cu cât am comandat-o fără probă.... Este silențioasă după părerea mea, țineți cont că am mers cu cross-ul care numai silentios nu este... La drum mai lung, după vre-o juma de ceas de purtat, începe să-mi strângă urechile și la o oră încep chiar să doară. Sper să se mai lase bureții. Nu am nevoie să folosesc acum sistemul pneumatic/gonflabil de ajustare a obrajilor, casca este fixă. Pe vremea aceasta răcoroasă, este nevoie să deschid ventilația frontală, pe căldură nu știu cum este încă. Am plătit 600 de lei pe ea de pe Louis acum câteva zile. Eu spun că se merită investiția, dar nu știu cum sunt alte căști și apoi când probezi o cască pt 5 minute cât o ții pe cap în magazin este ok, dar mai târziu pot apărea puncte de presiune neplăcute și uneori dureroase, este cam greu să judeci o cască în magazin fără să ai surprize ulterior, dacă o cumperi de pe net/prin comandă .....

Link la postare

de ce se regasesc doar astea trei in top??cum as putea sa votez daca nu detin nici una din modelele de mai sus,era mai bine un topic cu ce casti detinem,si ce parere are fiecare despre ea,si binentales cu toate modelele,daca nu toate macar majoritatea de pe piata sa pot vota si ce am eu sau ce mi-a placut in decursul anilor.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.